Προς το περιεχόμενο

Ti sk@t@ einai to stepping?


theglassicon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

re mages hyperclockades,ti shmasia exei to stepping sth cpu kai pos briskoume ta kala se kathe mondelo?

anoixte ta matia kai se mas tous bakalides :oops:

klasika endoiaferome gia AMD parolh th moda ths epoxhs gia genitsaropoihsh :wink: .eyxaristo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα το στεπινγκ ειναι ο κωδικος που παιρνει ο καθε επεξεργαστης, εχει σχεση με ορισμενα χαρακτιριστικα οπως συχνοτητα, τυπος, βολτ, ημερομηνια και εργοστασιο παραγωγης, θεση πανω στο wafer στο οποιο παραχθηκε κτλ

 

στατιστικα επιβεβαιονονται οτι ορισμενα stepings ειναι πιο ανεκτικα στο οβερκλοκινγκ

 

πρακτικα δεν σημαινει κατι ιδιαιτερο, ειναι και παραμενει θεμα τυχης το ποσο καλο θα ειναι το κοματι που θα παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το stepping που πολλές φορές ψάχνουμε να βρούμε καλό, σημαίνει ότι οι επεξεργαστές που παρήχθησαν στην ίδια "φουρνιά" έχουν ίδιο ή κοντινό stepping και συνήθως έχουν και παρόμοιες συμπεριφορές στο overclocking. Οπότε αν ξέρουμε ότι ένας επεξεργαστής ανεβαίνει πάρα πολύ και ξέρουμε και το stepping, τότε είναι πολύ πιθανό το ίδιο stepping να ανεβαίνει παρομοίως καλά.

 

Ένα από τα καλά stepping που ξέρω εγώ είναι AQXEA εβδομάδα 0330-0340. Και το δικό μου (βλέπε υπογραφή) φαίνεται αρκετά καλό. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...