Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και συμφωνώ σχεδόν σε όλα μου κτύπησε η δεύτερη παράγραφος σου, η οποιοδήποτε “σταθερά” δεν έχει να κάνει με το Δύση ή Ανατολή, αλλά με το τι είναι αντικειμενικά σωστό και τι όχι…

πχ η ισότητα δεν είναι θέμα κουλτούρας, κοινωνίας ή χρονικής στιγμής… 

Που εστιάζει κανείς παίζει τεράστιο ρόλο. Αν εστιάζει σε αυτά τα πράγματα τότε σχεδόν πάντα παραμελεί άλλα πράγματα. Αυτά δεν ενοχλούν τους πλουσίους, τις ελίτ κλπ είναι βολικά ως η ηθική πλευρά του συστήματος, του νεοφιλελευθερισμού.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούμε να πούμε πολλά περί του cancel culture. Πάντως ο Joe Rogan έχει φέρει στο podcast του διακεκριμμένους επιστήμονες, όπως π.χ. τον Dr. Peter Mc Cullough, ("board-certified cardiologist who has testified before committees of the US and Texas Senate regarding the treatment of COVID-19 and management of the ongoing pandemic.") ή τον Dr. Robert Malone, ("he inventor of the nine original mRNA vaccine patents, which were originally filed in 1989"). Επίσης πολύ ενδιαφέρον το podcast του με τον Bret Weinstein σχετικά με το τι σημαίνει το να κάνεις επιστήμη κόντρα στο ρεύμα.

Δεν το έχω ψάξει για την ivermectin και τι κάνει, αλλά ο τρόπος που χειρίζεται καλεσμένους με διαπιστευτήρια που απλώς λένε πράγματα που χαλάνε το αφήγημα σε κάποιους, όπως π.χ. την εγκληματικότητα του εμβολιασμού σε παιδιά, μόνο αντι-επιστημονικός δεν είναι. Για την ακρίβεια, πιστεύω πως γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο έχει μπει στο μάτι κάποιων και θέλουν να τον αποκαθηλώσουν. Και τι πιο εύκολο από το να πεις ότι διαδίδει «fake news».\

Δεν μπορώ να βάλω το χερι μου στη φωτιά ότι ό,τι λέει και όλοι του οι καλεσμένοι είναι σωστοί. Το αντίθετο, οι επιλογές του είναι περάξενες κάποιες φορές. Αλλά γι' αυτό το θέμα συγκεκριμένα, απ' όσο έχω παρακολουθήσει, οι ήδη στιγματισμένοι ιατροί καλεσμένοι του δεν λέγανε ό,τι να 'ναι, είχαν επιχειρήματα και έρευνες με το μέρος τους. Αλλά αν τα βάλεις με την «ιερά εξέταση» του επιστημονικού κατεστημένου, δύσκολο να ξεφύγεις.

Σαν τους δικούς μας εδώ που κάνανε νόμο περί διασποράς ψευδών ειδήσεων. Μόνο που ο νόμος δεν λέει ποιος αποφασίζει τι είναι ψευδής είδηση και τι όχι...

Επεξ/σία από cubilone
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

" η ισότητα δεν είναι θέμα κουλτούρας, κοινωνίας ή χρονικής στιγμής… "

Απέναντι στο νόμο του αστικού κράτους δικαίου ή κάτι άλλο;

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό που έγραψες?

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Που εστιάζει κανείς παίζει τεράστιο ρόλο. Αν εστιάζει σε αυτά τα πράγματα τότε σχεδόν πάντα παραμελεί άλλα πράγματα. Αυτά δεν ενοχλούν τους πλουσίους, τις ελίτ κλπ είναι βολικά ως η ηθική πλευρά του συστήματος, του νεοφιλελευθερισμού.

Εννοείτε ότι δεν πρέπει να εστιάζουμε και να ξεχνάμε όλα τα άλλα… είναι μια από τις ασθένειες και εδώ πχ υποστηρίζουν ΛΟΑΤΚΙ, ααα θα ψηφίσω αυτούς, υποστηρίζουν εργάτες, ααα θα ψηφίσω αυτούς…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

όποτε και με αυτή τη λογική να κάνουμε και ότι θελουμε…

you can do it whatever you want…

Έχει διαφορά. Άλλο να πεις ότι θα σκοτώσεις τον πρόεδρο της Αμερικής και άλλο να το κάνεις. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν πολλές ισότητες και κάποιες δεν είναι υποχρεωτικές.

Στον πολιτισμένο κόσμο που υπάρχει αστικό κράτους δικαίου με διαχωρισμό εξουσιών και ουχί λαϊκό κράτος όπου αποφασίζει ο όχλος, έχουμε ισότητα απέντι στο νόμο (γενικότητα και αφαιρετικότητα του νόμου) έως ένα σημείο που είναι εφικτό.

Οι άλλες δεν μας απασχολούν με υποχρεωτικό χαρακτήρα.

Εσύ για ποια ισότητα ακριβώς αναφέρεσαι; 

Επεξ/σία από oKoBoko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Ρε μάτια μου αφού δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, γιατί μπαίνεις στην διαδικασία να μου απάντησης έστω και σε αυτό που νομίζεις ότι κατάλαβες?

Αντε βρε στην επόμενη μεσημεριανή εκπομπή να καλέσουν και βιαστές, δολοφόνους, κλέφτες και απατεώνες για να μας πουν τι ωραία που πέρναγαν κατα την διάρκεια των πράξεων τους…

Ελευθερία λόγου, δεν θελετε? να αποτρέψετε την ψεύτικη ηθικολογία, δεν θέλετε? Άντε βγείτε και υποστηρίξετε τις απόψεις σας δημόσια!!!!

Μου αρέσει το ότι προσπαθείς να γίνεις ''έξυπνα'' εριστικός αλλά αποτυγχάνεις παταγωδώς, αν ήμουν τα μάτια σου ίσως έβλεπες τα πράγματα λίγο πιο ξεκάθαρα. Μη στεναχωριέσαι και κατάλαβα ακριβώς τι λες και τι είσαι σε ένα βαθμό.

Αυτό που λες γίνετε συνεχεία με την μορφή ντοκιμαντέρ, σειρών και άλλα πολλά, το επόμενο βήμα σου θα ειναι να κάνεις cancel το Call of Duty πχ για να σταματήσουν οι πόλεμοι;

Ναι ελευθερία του λόγου θέλουμε, εσύ που δεν θέλεις και πλέων φαίνεται ξεκάθαρα στην τελευταία σου πρόταση [ίσως καλό θα ήταν να μην απαντήσεις ξανά γιατί με έχεις προσβάλει ανεπανόρθωτα και δεν θέλω να μιλάς πια! (ξεκάθαρη ειρωνεία για όποιον δεν κατάλαβε)]

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, MrRush είπε

Έχει διαφορά. Άλλο να πεις ότι θα σκοτώσεις τον πρόεδρο της Αμερικής και άλλο να το κάνεις. :) 

Δηλαδή σε ποια κατηγορία θα έβαζες όσους υποστηρίζουν ότι τα εμβόλια δεν σώζουν ζωές ενώ σώζουν… έχεις συνειδητοποιήσει πόσοι άνθρωποι έχουν πεθάνει γιατί άκουσαν κάποιους που είναι άσχετοι με το θέμα? 

13 λεπτά πριν, jimguner είπε

Μου αρέσει το ότι προσπαθείς να γίνεις ''έξυπνα'' εριστικός αλλά αποτυγχάνεις παταγωδώς, αν ήμουν τα μάτια σου ίσως έβλεπες τα πράγματα λίγο πιο ξεκάθαρα. Μη στεναχωριέσαι και κατάλαβα ακριβώς τι λες και τι είσαι σε ένα βαθμό.

Αυτό που λες γίνετε συνεχεία με την μορφή ντοκιμαντέρ, σειρών και άλλα πολλά, το επόμενο βήμα σου θα ειναι να κάνεις cancel το Call of Duty πχ για να σταματήσουν οι πόλεμοι;

Ναι ελευθερία του λόγου θέλουμε, εσύ που δεν θέλεις και πλέων φαίνεται ξεκάθαρα στην τελευταία σου πρόταση [ίσως καλό θα ήταν να μην απαντήσεις ξανά γιατί με έχεις προσβάλει ανεπανόρθωτα και δεν θέλω να μιλάς πια! (ξεκάθαρη ειρωνεία για όποιον δεν κατάλαβε)]

Όταν λέω ότι δεν ξέρεις να διαβάζεις κάτι ξέρω… 

εδώ δεν κατάλαβες και παρεξήγησες το “μάτια μου” θα καταλάβεις περί ελευθερίας του λόγου και αλλά ιδανικά… 

ΥΓ: μου αρέσει που παραπονιέσαι ότι σε πρόσβαλα κιόλας (που δεν το έκανα) εσύ, γιατί θίχτηκες και απαιτείς να μην ξανά σου μιλήσω? Ελευθερία λόγου δεν θέλεις, εεε τι τώρα σε ενοχλεί????

15 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Υπάρχουν πολλές ισότητες και κάποιες δεν είναι υποχρεωτικές.

Στον πολιτισμένο κόσμο που υπάρχει αστικό κράτους δικαίου με διαχωρισμό εξουσιών και ουχί λαϊκό κράτος όπου αποφασίζει ο όχλος, έχουμε ισότητα απέντι στο νόμο (γενικότητα και αφαιρετικότητα του νόμου) έως ένα σημείο που είναι εφικτό.

Οι άλλες δεν μας απασχολούν με υποχρεωτικό χαρακτήρα.

Εσύ για ποια ισότητα ακριβώς αναφέρεσαι; 

Μάλλον αν αφαιρέσει σε εμένα?

Μια είναι η ισότητα…

το αστικό κράτος είναι κάτι που διαμορφώνεται από τις παραμέτρους που ανέφερα πιο πάνω, αστικό κράτος θεωρείτε ότι έχει πχ και η Τουρκία, έχει?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν και συμφωνώ σχεδόν σε όλα μου κτύπησε η δεύτερη παράγραφος σου, η οποιοδήποτε “σταθερά” δεν έχει να κάνει με το Δύση ή Ανατολή, αλλά με το τι είναι αντικειμενικά σωστό και τι όχι…

πχ η ισότητα δεν είναι θέμα κουλτούρας, κοινωνίας ή χρονικής στιγμής… 

Προφανώς συμφωνούμε.

Πιστεύω αυτό που εννοεί ο @merphi, είναι μία απορία που έχω και εγώ. Ας υποθέσουμε ότι ζούσαμε σε μία κοινωνία που επικρατούσε ο νόμος της ζούγκλας από πάντα, ο πιο δυνατός επικρατεί άρα νομιμοποιείται και ο φόνος. Επίσης ας υποθέσουμε ότι δεν υπήρχαν θρησκείες, και αναφέρω τις θρησκείες γιατί δίνουν μία σταθερά ως προς τον τρόπο που πρέπει να ζει ο άνθρωπος αν φυσικά τις ενστερνίζεται. Μας μεγαλώνουν λοιπόν σε μία κοινωνία όπου ο φόνος δεν διώκεται ποινικά.

Πιστεύεις θα θεωρούσαμε τον φόνο ανήθικο ή όχι? Δηλαδή αν ούτε η κοινωνία αλλά ούτε και κάποια θρησκεία μας είχε "εκπαιδεύσει" να θεωρούμε τον φόνο ανήθικο, θα τον θεωρούσαμε όντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, AtiX said:

Μάλλον αν αφαιρέσει σε εμένα?

Μια είναι η ισότητα…

το αστικό κράτος είναι κάτι που διαμορφώνεται από τις παραμέτρους που ανέφερα πιο πάνω, αστικό κράτος θεωρείτε ότι έχει πχ και η Τουρκία, έχει?

Ναι σε εσένα αναφέρομαι. Μην απαντάς με ερωτήσεις αν μπορείς.

Υπάρχουν πηγές για το τι είναι αστικό κράτος δικαίου (Rechtsstaat). Δεν είναι κάτι που διαμορφώνουν οι παραμέτροι σου.

Στην Τουρκία δεν υπάρχουν διαχωρισμοί εξουσιών, δεν υπάρχουν ελευθερίες συνταγματικές που να τηρούνται και το κράτος τίνει προς θεοκρατία.  Άρα δεν είναι αστικό κράτος δικαίου.

Σε ποια ισότητα που είναι "μία" αναφέρεσαι;

Επεξ/σία από oKoBoko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, golden33 είπε

Προφανώς συμφωνούμε.

Πιστεύω αυτό που εννοεί ο @merphi, είναι μία απορία που έχω και εγώ. Ας υποθέσουμε ότι ζούσαμε σε μία κοινωνία που επικρατούσε ο νόμος της ζούγκλας από πάντα, ο πιο δυνατός επικρατεί άρα νομιμοποιείται και ο φόνος. Επίσης ας υποθέσουμε ότι δεν υπήρχαν θρησκείες, και αναφέρω τις θρησκείες γιατί δίνουν μία σταθερά ως προς τον τρόπο που πρέπει να ζει ο άνθρωπος αν φυσικά τις ενστερνίζεται. Μας μεγαλώνουν λοιπόν σε μία κοινωνία όπου ο φόνος δεν διώκεται ποινικά.

Πιστεύεις θα θεωρούσαμε τον φόνο ανήθικο ή όχι? Δηλαδή αν ούτε η κοινωνία αλλά ούτε και κάποια θρησκεία μας είχε "εκπαιδεύσει" να θεωρούμε τον φόνο ανήθικο, θα τον θεωρούσαμε όντως?

Τότε φίλε μου θα μιλάγαμε για ένα τελείως διαφορετικό είδος και όχι για τον άνθρωπο… 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δηλαδή σε ποια κατηγορία θα έβαζες όσους υποστηρίζουν ότι τα εμβόλια δεν σώζουν ζωές ενώ σώζουν… έχεις συνειδητοποιήσει πόσοι άνθρωποι έχουν πεθάνει γιατί άκουσαν κάποιους που είναι άσχετοι με το θέμα? 

Πάντως, σταθερά η θέση της idpol / woke πλευράς είναι με το σύστημα. Σε αυτή την περίπτωση, πάλι, αποπροσανατολισμός από άλλα ζητήματα (αυτά που θα έπρεπε να κάνει η πολιτεία αλλά δεν κάνει) και διχασμός (ingroup/outgroup).

 

16 λεπτά πριν, AtiX είπε

το αστικό κράτος είναι κάτι που διαμορφώνεται από τις παραμέτρους που ανέφερα πιο πάνω, αστικό κράτος θεωρείτε ότι έχει πχ και η Τουρκία, έχει?

Και στην Ελλάδα πρόσφατα είχαμε θέματα όπου ο νόμος και η δικαιοσύνη παρακάμφθηκε από "ακτιβιστές" που αναμετέδιδαν αυτά που τους έλεγαν οι αδερφές τους σε μηνύματα δίχως αποδείξεις.

Αυτό που συμβαίνει πάντως είναι ιδιότυπα idpol/woke dreyfus affairs (πληθυντικός) σε παγκόσμιο επίπεδο. Σημαντικότερο απ'αυτό που συμβαίνει είναι αυτό που δεν συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση και ποιους δεν ενοχλούν όλα αυτά. Το "we are the 99%" μεταμορφώθηκε σε "you are the 99% fight amongst yourselves!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, oKoBoko είπε

Ναι σε εσένα αναφέρομαι. Μην απαντάς με ερωτήσεις αν μπορείς.

Υπάρχουν πηγές για το τι είναι αστικό κράτος δικαίου (Rechtsstaat). Δεν είναι κάτι που διαμορφώνουν οι παραμέτροι σου.

Στην Τουρκία δεν υπάρχουν διαχωρισμοί εξουσιών, δεν υπάρχουν ελευθερίες συνταγματικές που να τηρούνται και το κράτος τίνει προς θεοκρατία.  Άρα δεν είναι αστικό κράτος δικαίου.

Σε ποια ισότητα που είναι "μία" αναφέρεσαι;

Στο αστικό κράτος δικαίου η ισότητα είναι ξεκάθαρη…

ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AtiX said:

Στο αστικό κράτος δικαίου η ισότητα είναι ξεκάθαρη…

ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις…

Σε ρώτησα σε ποια ισότητα αναφέρεσαι. Σε αυτή απέναντι στο νόμο του αστικού κράτους δικαίου ή κάποια άλλη.

Μου είπες η ισότητα είναι "μία"

Ποια είναι αυτή η "μία";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrRush είπε

Ακριβώς για αυτόν τον λόγο δεν πρέπει να υπάρχουν όρια. You can say whatever you want

Αν λες ότι θες, χωρίς όρια, τότε θα μπορείς να κάνεις και ότι θες χωρίς όρια. Και γενικότερα σε τίποτα δεν θα έχεις όρια. Δεν θα έχεις ελευθερία α λα καρτ επειδή βολεύει. 

Αυτό είναι επικίνδυνο σε μια κοινωνία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...