Προς το περιεχόμενο

Η Apple Music δηλώνει «We Love Neil» καθώς ο Neil Young αποσύρει τη μουσική του από το Spotify, το οποίο προτίμησε τον Joe Rogan


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, AtiX said:

Αντε να ακούσω τον @Sanjuro και να κάνω διάλογο με κάποιον που το ισότητα, ένα ανθρώπινο δικαίωμα, το μπερδεύει με την ισονομία, το τρόπο, τους νόμους ή τους κανόνες, που θα πρέπει να έχει ένα αστικό κράτος δικαίου για να διαφυλάξει την ισότητα…

Α) Από που τεκμαίρεται από τις ερωτήσεις που σου κάνω (και αποτυγχάνεις να απαντήσεις) ότι εγώ μπερδεύτηκα κάπου;

Β) Θα μας πεις ποια είναι η μία ισότητα που έχεις στο μυαλό σου;

Επεξ/σία από oKoBoko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βρε συ, και έχει δίκιο ο @Sanjuro με ρωτάς αν υπήρχε εποχή στην ανθρωπότητα που ο φόνος δεν ήταν κάτι ανήθικο…

εεε δεν υπήρχε καμία περίοδο της ανθρώπινης ιστορίας που μια δολοφονία δεν ήταν ανήθικη και δολοφονούσε ο κάθε ένας ατιμώρητα…

Όχι ρε συ, δεν ήταν αυτό αυτό αρχικό ερώτημα. Εκεί πήγε η κουβέντα επειδή μου απαντούσες στο τι γίνετε. Εγώ έθεσα ένα υποθετικό ερώτημα. Και η συζήτηση ξεκίνησε επειδή είπε ο morphi ότι στην Ασία οι ανισότητες είναι μέσα στην ηθική τους διότι έτσι μεγάλωσαν και αυτές τις αντιλήψεις έχει η κοινωνία τους.

1 ώρα πριν, golden33 είπε

Προφανώς συμφωνούμε.

Πιστεύω αυτό που εννοεί ο @merphi, είναι μία απορία που έχω και εγώ. Ας υποθέσουμε ότι ζούσαμε σε μία κοινωνία που επικρατούσε ο νόμος της ζούγκλας από πάντα, ο πιο δυνατός επικρατεί άρα νομιμοποιείται και ο φόνος. Επίσης ας υποθέσουμε ότι δεν υπήρχαν θρησκείες, και αναφέρω τις θρησκείες γιατί δίνουν μία σταθερά ως προς τον τρόπο που πρέπει να ζει ο άνθρωπος αν φυσικά τις ενστερνίζεται. Μας μεγαλώνουν λοιπόν σε μία κοινωνία όπου ο φόνος δεν διώκεται ποινικά.

Πιστεύεις θα θεωρούσαμε τον φόνο ανήθικο ή όχι? Δηλαδή αν ούτε η κοινωνία αλλά ούτε και κάποια θρησκεία μας είχε "εκπαιδεύσει" να θεωρούμε τον φόνο ανήθικο, θα τον θεωρούσαμε όντως?

Επεξ/σία από golden33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ειναι ότι σου αρέσει η αντιπαράθεση μόνο και μόνο για το σπορ παίζοντας το έξυπνος χωρίς στην ουσία να λες τίποτα.

Αναφορά σε κείμενο

εδώ δεν κατάλαβες και παρεξήγησες το “μάτια μου” θα καταλάβεις περί ελευθερίας του λόγου και αλλά ιδανικά… 

Δεν παρεξήγησα καθόλου απλά το χρησιμοποίησα λιγότερο ειρωνικά από σένα.

Αναφορά σε κείμενο

ΥΓ: μου αρέσει που παραπονιέσαι ότι σε πρόσβαλα κιόλας (που δεν το έκανα) εσύ, γιατί θίχτηκες και απαιτείς να μην ξανά σου μιλήσω? Ελευθερία λόγου δεν θέλεις, εεε τι τώρα σε ενοχλεί????

Εδώ αποδεικνύεις ότι λέω ακριβώς !! Ουφ ξεκάθαρα ηθική της δεκάρας, σου γράφω κιόλας ότι ειναι ειρωνεία το κείμενο μου στο τέλος αλλά εσύ τίποτα, δεν χαμπαριαζεις για να σου μιλήσω και στην γλώσσα σου.

Μπας και καταλάβεις κάτι από όλο αυτό θα κάνω μια τελευταία απόπειρα, προσπάθησα να σου εξηγήσω με την τελευταία μου πρόταση ότι η λογοκρισία που υποστηρίζεις τόσο πολύ μπορεί να χτυπήσει και την πόρτα σου πολύ εύκολα, αυτό που είπες σου λέω με προσβάλει (που δεν το έκανε και στο γράφω ξεκάθαρα αλλά εδώ απέδειξες ποιος ΔΕΝ διαβάζει το κείμενο του άλλου και απλά παπαγαλίζει αυτά που άκουσε σε ένα βιντεάκι στο Youtube) και για αυτόν τον λογο δεν ειναι σωστό και πρέπει να σωπαίνεις η να σε σωπάσουν αν δεν το κάνεις μόνος σου. Μόλις όμως χτύπησε την πόρτα σου αρπάχτηκες πιο πολύ! πήγες να υπερασπιστείς τον εαυτό σου αλλά μάταια ειναι πλέων αργά (στον κόσμο σου), είσαι λάθος, είσαι κακός και πρέπει να σωπαίνεις.

Ελπίζω μόνο να βρεις ένα καινούργιο τροπο να μου πεις ότι δεν ξέρω να διαβάζω και ότι δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι μονότονος.

 

Επεξ/σία από jimguner
διπλα γραμμενο κειμενο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Α) Από που τεκμαίρεται από τις ερωτήσεις που σου κάνω (και αποτυγχάνεις να απαντήσεις) ότι εγώ μπερδεύτηκα κάπου;

Β) Θα μας πεις ποια είναι η μία ισότητα που έχεις στο μυαλό σου;

α) από τον διάλογο μας.. είναι ξεκάθαρο και για αυτό σε ρωτάω στην αρχή τι εννοείς αστικό κράτος δικαίου…

β) ισότητα το δικαίωμα ενός ανθρώπου να είναι ίσος με τον άλλον ανεξαρτήτως  φύλου, χρώματος, εθνικότητας, κοινωνικής τάξης, θρησκείας, ιδεολογίας, σεξουαλικού προσανατολισμού κλπ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AtiX said:

α) από τον διάλογο μας.. είναι ξεκάθαρο και για αυτό σε ρωτάω στην αρχή τι εννοείς αστικό κράτος δικαίου…

β) ισότητα το δικαίωμα ενός ανθρώπου να είναι ίσος με τον άλλον ανεξαρτήτως  φύλου, χρώματος, εθνικότητας, κοινωνικής τάξης, θρησκείας, ιδεολογίας, σεξουαλικού προσανατολισμού κλπ…

Δεν θυμάμαι να ρώτησες. Αν μου ξέφυγε συγνώμη. Εγώ θυμάμαι ότι αξιωματικά θεωρούσες ότι τα λεγόμενα σου ορίζουν τι είναι το αστικό κράτος δικαίου. Αν δεν σου κάνει κόπο βρες το σχόλιο σου με την ερώτηση γιατί δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα.

Τώρα φτάνουμε κάπου. Ίσος σε τι;  Απέναντι στον νόμο του αστικού κράτους δικαίου ή κάτι άλλο; Αν έχεις καλοσύνη, το "κλπ" τι περιλαμβάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Εγώ έγραψα πως ουσιαστικά κράζεστε αντί να ακούτε ο ένας τον άλλο και η τελευταία σελίδα είναι γεμάτη "εγώ εννοούσα αυτό" , "όχι δεν εννοούσα αυτό" , "ήθελα να πω αυτό" κλπ. Παρ'ολα αυτά όλοι λέτε πως έκανα λάθος και πως όλα ήταν μια χαρά, η αντίθετη πλευρά μόνο... κλπ. λολ

Κάπως παραδόξως τα κατάφερα πάντως...

 

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

α) από τον διάλογο μας.. είναι ξεκάθαρο και για αυτό σε ρωτάω στην αρχή τι εννοείς αστικό κράτος δικαίου…

β) ισότητα το δικαίωμα ενός ανθρώπου να είναι ίσος με τον άλλον ανεξαρτήτως  φύλου, χρώματος, εθνικότητας, κοινωνικής τάξης, θρησκείας, ιδεολογίας, σεξουαλικού προσανατολισμού κλπ…

Προσπαθεί να σου πει ότι υπάρχουν τύποι ισότητας, αμα ήξερες οτιδήποτε από το θέμα ισότητα θα το ήξερες.

Συγνώμη oKoBoko αν υπέθεσα λάθος.

 

Επεξ/σία από jimguner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimguner είπε

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ειναι ότι σου αρέσει η αντιπαράθεση μόνο και μόνο για το σπορ παίζοντας το έξυπνος χωρίς στην ουσία να λες τίποτα.

Δεν παρεξήγησα καθόλου απλά το χρησιμοποίησα λιγότερο ειρωνικά από σένα.

Εδώ αποδεικνύεις ότι λέω ακριβώς !! Ουφ ξεκάθαρα ηθική της δεκάρας, σου γράφω κιόλας ότι ειναι ειρωνεία το κείμενο μου στο τέλος αλλά εσύ τίποτα, δεν χαμπαριαζεις για να σου μιλήσω και στην γλώσσα σου.

Μπας και καταλάβεις κάτι από όλο αυτό θα κάνω μια τελευταία απόπειρα, προσπάθησα να σου εξηγήσω με την τελευταία μου πρόταση ότι η λογοκρισία που υποστηρίζεις τόσο πολύ μπορεί να χτυπήσει και την πόρτα σου πολύ εύκολα, αυτό που είπες σου λέω με προσβάλει (που δεν το έκανε και στο γράφω ξεκάθαρα αλλά εδώ απέδειξες ποιος ΔΕΝ διαβάζει το κείμενο του άλλου και απλά παπαγαλίζει αυτά που άκουσε σε ένα βιντεάκι στο Youtube) και για αυτόν τον λογο δεν ειναι σωστό και πρέπει να σωπαίνεις η να σε σωπάσουν αν δεν το κάνεις μόνος σου. Μόλις όμως χτύπησε την πόρτα σου αρπάχτηκες πιο πολύ! πήγες να υπερασπιστείς τον εαυτό σου αλλά μάταια ειναι πλέων αργά (στον κόσμο σου), είσαι λάθος, είσαι κακός και πρέπει να σωπαίνεις.

Ελπίζω μόνο να βρεις ένα καινούργιο τροπο να μου πεις ότι δεν ξέρω να διαβάζω και ότι δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι μονότονος.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ειναι ότι σου αρέσει η αντιπαράθεση μόνο και μόνο για το σπορ παίζοντας το έξυπνος χωρίς στην ουσία να λες τίποτα.

Δεν παρεξήγησα καθόλου απλά το χρησιμοποίησα λιγότερο ειρωνικά από σένα.

Εδώ αποδεικνύεις ότι λέω ακριβώς !! Ουφ ξεκάθαρα ηθική της δεκάρας, σου γράφω κιόλας ότι ειναι ειρωνεία το κείμενο μου στο τέλος αλλά εσύ τίποτα, δεν χαμπαριαζεις για να σου μιλήσω και στην γλώσσα σου.

Μπας και καταλάβεις κάτι από όλο αυτό θα κάνω μια τελευταία απόπειρα, προσπάθησα να σου εξηγήσω με την τελευταία μου πρόταση ότι η λογοκρισία που υποστηρίζεις τόσο πολύ μπορεί να χτυπήσει και την πόρτα σου πολύ εύκολα, αυτό που είπες σου λέω με προσβάλει (που δεν το έκανε και στο γράφω ξεκάθαρα αλλά εδώ απέδειξες ποιος ΔΕΝ διαβάζει το κείμενο του άλλου και απλά παπαγαλίζει αυτά που άκουσε σε ένα βιντεάκι στο Youtube) και για αυτόν τον λογο δεν ειναι σωστό και πρέπει να σωπαίνεις η να σε σωπάσουν αν δεν το κάνεις μόνος σου. Μόλις όμως χτύπησε την πόρτα σου αρπάχτηκες πιο πολύ! πήγες να υπερασπιστείς τον εαυτό σου αλλά μάταια ειναι πλέων αργά (στον κόσμο σου), είσαι λάθος, είσαι κακός και πρέπει να σωπαίνεις.

Ελπίζω μόνο να βρεις ένα καινούργιο τροπο να μου πεις ότι δεν ξέρω να διαβάζω και ότι δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι μονότονος.

ούτε καν το όνομα μου δεν έβαλες στις παραθέσεις… 

μετα από 15 χρόνια εδώ μέσα και με συμμετοχή σε σχεδόν όλα τα κοινωνικά θέματα θα περίμενα να μην έχεις την αποψάρα που εξέφρασες παραπάνω…

στο λέω γιατί αν λίγο ψάξεις θα καταλάβεις ότι πρώτον καμία σχέση με αυτά που γράφεις, δεύτερον ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που νομίζει ότι με κολπάκια και ψεύτικες κατηγορίες θα με θίξει, τρίτων όπως και οι υπόλοιποι έτσι και εσύ θα εξαφανιστείς και δεν θα σε ξαναδούνε…

Δυστηχώς τέτοιου τύπου συνομιλητές είναι χρόνιο φαινόμενο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, jimguner said:

Προσπαθεί να σου πει ότι υπάρχουν τύποι ισότητας, αμα ήξερες οτιδήποτε από το θέμα ισότητα θα το ήξερες.

Συγνώμη oKoBoko αν υπέθεσα λάθος.

 

Καλά κατάλαβες απλά μαλώνει αλλού τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimguner είπε

Προσπαθεί να σου πει ότι υπάρχουν τύποι ισότητας, αμα ήξερες οτιδήποτε από το θέμα ισότητα θα το ήξερες.

Συγνώμη oKoBoko αν υπέθεσα λάθος.

 

Όπως εξήγησα δεν υπάρχουν τύποι ισότητας αλλά τύποι ισονομίας…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Joe Rogan είναι και στο youtube... γιατί δεν φεύγει και απο'κει ο Neil Young;;

Εγώ θέλω να παραμείνω αισιόδοξος... Ας ελπίσουμε πως αυτό τουλάχιστον κάπως παραδόξως θα ωθήσει το spotify να δίνει περισσότερα cent / play ...δηλαδή σε μια νίκη για το εργατικό κίνημα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Δεν θυμάμαι να ρώτησες. Αν μου ξέφυγε συγνώμη. Εγώ θυμάμαι ότι αξιωματικά θεωρούσες ότι τα λεγόμενα σου ορίζουν τι είναι το αστικό κράτος δικαίου. Αν δεν σου κάνει κόπο βρες το σχόλιο σου με την ερώτηση γιατί δεν μπορώ να το εντοπίσω τώρα.

Τώρα φτάνουμε κάπου. Ίσος σε τι;  Απέναντι στον νόμο του αστικού κράτους δικαίου ή κάτι άλλο; Αν έχεις καλοσύνη, το "κλπ" τι περιλαμβάνει;

έγραψες…

1 ώρα πριν, oKoBoko είπε

" η ισότητα δεν είναι θέμα κουλτούρας, κοινωνίας ή χρονικής στιγμής… "

Απέναντι στο νόμο του αστικού κράτους δικαίου ή κάτι άλλο;

 

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό που έγραψες?

 

1 ώρα πριν, oKoBoko είπε

Υπάρχουν πολλές ισότητες και κάποιες δεν είναι υποχρεωτικές.

Στον πολιτισμένο κόσμο που υπάρχει αστικό κράτους δικαίου με διαχωρισμό εξουσιών και ουχί λαϊκό κράτος όπου αποφασίζει ο όχλος, έχουμε ισότητα απέντι στο νόμο (γενικότητα και αφαιρετικότητα του νόμου) έως ένα σημείο που είναι εφικτό.

Οι άλλες δεν μας απασχολούν με υποχρεωτικό χαρακτήρα.

Εσύ για ποια ισότητα ακριβώς αναφέρεσαι; 

Αν το από πάνω δεν είναι ισονομία τότε τι είναι?

5 λεπτά πριν, oKoBoko είπε

Καλά κατάλαβες απλά μαλώνει αλλού τώρα...

Μου αρέσει που όταν μ δεν σας αρέσει ή δεν σας συμφέρει η απάντηση του άλλου κατευθείαν να πείτε ότι μαλώνει!!! Ενδιαφέρον…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

έχεις συνειδητοποιήσει πόσοι άνθρωποι έχουν πεθάνει γιατί άκουσαν κάποιους που είναι άσχετοι με το θέμα? 

Να μην τους άκουγαν. Επειδή ο κόσμος δεν έχει κριτική σκέψη, δεν φταίει η ελευθερία λόγου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sanjuro Ίσως είμαι offtopic αλλά μια που ήδη έχει ξεφύγει η κουβέντα, έχω μια απορία και θα ήθελα να σε ρωτήσω, καθώς μάλιστα απ τον αναλυτικό τρόπο που γράφεις πιστεύω ότι θα απαντήσεις.

Η ερώτηση έχει να κάνει με το ότι δεν είσαι υπέρ της "φίμωσης" (με ή χωρίς "") του Rogan. Καταρχάς αυτό το εκλαμβάνω ως "είμαι κατά του να κατέβουν (τα) συγκεκριμένα επεισόδια και όχι ολόκληρο το podcast". Αν το κατάλαβα λάθος αυτό, τότε skip τα παρακάτω.

Οι πιθανοί λόγοι λοιπόν γιατί μπορώ να φανταστώ προσωπικά ότι κάποιος θα ήταν κατά του να κατέβουν αυτά τα eps είναι οι παρακάτω:

- Συμφωνείς με τα επιστημονικά δεδομένα που παρουσιάστηκαν.
- Διαφωνείς με τα επιστημονικά δεδομένα αλλά δεν θεωρείς την προσέγγιση/άποψη αντιεπιστημονική.
- Θεωρείς τα δεδομένα και την άποψη μή επιστημονικά, αλλά δεν πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να λογοκρίνεται, επειδή στην τελική ο καθένας (ακροατής) είναι υπεύθυνος της κατανόησής του.
- Θεωρείς τα δεδομένα και την άποψη μή επιστημονικά, αλλά κάτω από καμία προϋπόθεση δεν θα ήσουν υπέρ λογοκρισίας.

Προφανώς (μπορεί να) υπάρχουν παραπάνω λόγοι και ο δικός σου να μην περιλαμβάνεται στους παραπάνω, περίπτωση στην οποία θα ήμουν εξίσου (αν όχι περισσότερο) περίεργος να τον ακούσω. Αν θα ήθελες να τον μοιραστείς θα με ενδιέφερε.

Ξανά συγνώμη για το offtopic και ελπίζω να είναι προφανές ότι δεν υπάρχει όρεξη αντιπαράθεσης :)

Επεξ/σία από apostolisd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...