Προς το περιεχόμενο

Φυσιμα ηχείων


Ntontos02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, εχω ένα mini hifi (SONY MHC RX90) συνδεδεμένο με ένα καλώδιο 2×rca σε 3.5mm jack στο λαπτοπ...παρατήρησα ότι ακούγεται ένα πολύ ψηλό φυσιμα από τα ηχεία που ακούγεται ακόμα και όταν η ενταση είναι στο 0...όμως αυτο γίνεται και λίγο πιο έντονο όσο ανεβάζω φωνή...τι μπορεί να φταίει; ή μήπως είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε μου . Αρχικά δοκίμασε να συνδέσεις μια άλλη πηγή πχ ένα κινητό για να δεις αν ακούγεται πάλι ο ήχος και δοκίμασε και κάποιο άλλο καλώδιο. Αν εξακολουθεί να ακούγεται κοίταξε τις ρυθμίσεις ήχου στον υπολογιστή και δοκίμασε και κάποιο άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής.

Επεξ/σία από grandp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Ntontos02 είπε

Καλησπέρα σας, εχω ένα mini hifi (SONY MHC RX90) συνδεδεμένο με ένα καλώδιο 2×rca σε 3.5mm jack στο λαπτοπ...παρατήρησα ότι ακούγεται ένα πολύ ψηλό φυσιμα από τα ηχεία που ακούγεται ακόμα και όταν η ενταση είναι στο 0...όμως αυτο γίνεται και λίγο πιο έντονο όσο ανεβάζω φωνή...τι μπορεί να φταίει; ή μήπως είναι φυσιολογικό;

Πιθανον να ειναι πρόβλημα γείωσης. Συνηθως αυτες οι συσκευές εχουν διπολικό φις χωρις γείωση δες αυτα που σου ειπε ο grandp, και αν δεν βγαλεις ακρη δοκίμασε να γειώσεις το μεταλλικό μέρος της συσκευής. Πως θα το κανεις?.

Ξεβίδωσε οποιαδήποτε βιδα ειναι πισω στην πλάτη (μερικα εχουν και βιδα που γραφει Ground, ή GND) αν δεν εχει οποια σε βολευει και βαλε εναν ακροδέκτη με καλωδιο (0,50mm~1,00mm) βίδωσε επειτα την βιδα και την ακρη του σύνδεσε το με την γείωση του σπιτιού. Επίσης αν έχεις κοντα κατι ασύρματο οπως ρουτερ WIFI, dect τηλέφωνο καλο ειναι να τα απομακρύνεις.

Προσοχή ο ακροδέκτης να ακουμπάει σε μεταλο που να μην ειναι βαμμένο αλλιως μπορει να μην "κλείνει" καλα το κύκλωμα.

EDIT - Άλλη λύση.

Επειδή αυτες οι συσκευές δεν εχουν γείωση όπως έγραψα, συνήθως η γειωση απο το σασί τους ειναι πανω στον ουδέτερο. Δοκίμασε να συνδεσεις το φις τουμπα, γιατι μπορει το σασί να ειναι τωρα στην φαση και οχι στον ουδέτερο. Πρακτικά δεν είναι πρόβλημα αυτο για την συσκευή αλλα μπορεί να σου κανει το βόμβο απο εκεί. Δες και αυτό.

images.jpeg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, grandp είπε

Καλησπέρα φίλε μου . Αρχικά δοκίμασε να συνδέσεις μια άλλη πηγή πχ ένα κινητό για να δεις αν ακούγεται πάλι ο ήχος και δοκίμασε και κάποιο άλλο καλώδιο. Αν εξακολουθεί να ακούγεται κοίταξε τις ρυθμίσεις ήχου στον υπολογιστή και δοκίμασε και κάποιο άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής.

Το εχω δοκιμάσει με άλλο λαπτοπ αλλά και με το κινητό και πάλι τα ίδια...ακόμη και να μη το έχω συνδεδεμένο με μια συσκευή και να είναι έτσι ανοιχτό πάλι ακούγεται...καλωδιο έχω αλλάξει αλλά είναι ένα απλό και οικονομικό...μήπως να προβώ σε αγορά ενός καλού και ποιοτικού καλωδίου; γιατί ακούω πως παίζει ρόλο το καλωδιο rca στη ποιότητα του ήχου (αν και νομίζω δεν θα έχει μεγάλη διαφορά) και στη καλή μόνωση ώστε να μην υπάρχουν αυτά τα φυσιματα 

18 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Πιθανον να ειναι πρόβλημα γείωσης. Συνηθως αυτες οι συσκευές εχουν διπολικό φις χωρις γείωση δες αυτα που σου ειπε ο grandp, και αν δεν βγαλεις ακρη δοκίμασε να γειώσεις το μεταλλικό μέρος της συσκευής. Πως θα το κανεις?.

Ξεβίδωσε οποιαδήποτε βιδα ειναι πισω στην πλάτη (μερικα εχουν και βιδα που γραφει Ground, ή GND) αν δεν εχει οποια σε βολευει και βαλε εναν ακροδέκτη με καλωδιο (0,50mm~1,00mm) βίδωσε επειτα την βιδα και την ακρη του σύνδεσε το με την γείωση του σπιτιού. Επίσης αν έχεις κοντα κατι ασύρματο οπως ρουτερ WIFI, dect τηλέφωνο καλο ειναι να τα απομακρύνεις.

Προσοχή ο ακροδέκτης να ακουμπάει σε μεταλο που να μην ειναι βαμμένο αλιως δεν "κλείνει" κύκλωμα.

images.jpeg

Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου! Θα το δοκιμάσω 

1 λεπτό πριν, Ntontos02 είπε

Το εχω δοκιμάσει με άλλο λαπτοπ αλλά και με το κινητό και πάλι τα ίδια...ακόμη και να μη το έχω συνδεδεμένο με μια συσκευή και να είναι έτσι ανοιχτό πάλι ακούγεται...καλωδιο έχω αλλάξει αλλά είναι ένα απλό και οικονομικό...μήπως να προβώ σε αγορά ενός καλού και ποιοτικού καλωδίου; γιατί ακούω πως παίζει ρόλο το καλωδιο rca στη ποιότητα του ήχου (αν και νομίζω δεν θα έχει μεγάλη διαφορά) και στη καλή μόνωση ώστε να μην υπάρχουν αυτά τα φυσιματα 

Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια φίλε μου! Θα το δοκιμάσω 

Λογικά για να ακούγεται και χωρίς να έχω συνδέσει κάποια συσκευή θα είναι θέμα γείωσης όπως είπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2022 στις 11:49 ΠΜ, Gogotsa είπε

Δεν ειναι θεμα γειωσης μιας και απο προβληματικη γειωση ακουγεται hum και οχι φυσημα. Πυκνωτης ή τρανσιστορ ειναι.

Είναι και βόμβος (hum) και φύσημα. Πυκνωτής δε θα έλεγα ότι υπάρχει περίπτωση να είναι, από το πως το περιγράφει ο αρχικός και τρανζίστορ αυτής της κατηγορίας οι ραδιο-ενισχυτές δεν έχουνε. Ο απόδοσή τους κυμαίνεται από απόδοση μέτριας προενίσχυσης μέχρι καλής προενίσχυσης και πραγματοποιείται με ολοκληρωμένο της πλάκας και όχι τρανζίστορ όπως του δικού σου ενισχυτή, ίσως.

Sony MHC-RX90 Operating Instructions Manual

Specifications

Amplifier section
DIN power output
80 + 80 watts
(8 ohms, at 1kHz, DIN)
Continuous RMS power output:
100 + 100 watts
(8 ohms at 1 kHz,
10% THD)
Music power output:
160 + 160 watts
(8 ohms at 1 kHz, 10%
THD)

Τα παραπάνω αντιστοιχούν σε ~= 2 x 0.45w @ 0.01 THD, ~= 2 x  0.08w(=80mW) @ 0.001 THD. Ότι είναι 2 x 80 είναι δηλαδή απολύτως αδιαμφισβήτητο. Στο ποιες μονάδες θα μπουν στα ογδοντάρια είναι η συζήτηση. Καθώς είναι ουσιαστικά προ-ενισχυτής με ικανότητα ενίσχυσης milliwatt, όταν ανέβει στην κλίμακα ακόμα και λίγων watt είναι λογικό να τα αποδίδει με παραμόρφωση, αλλά και βόμβο και φύσημα. Η βασική διαφορά του με τους προ-ενισχυτές είναι ότι διαθέτει καλύτερη αντοχή και δε θα κάψει σε αυτές τις παραπάνω ισχύες.

Άλλα τα watt των ενισχυτών στερεοφωνικού, άλλα των pc speakers, άλλα των επαγγελματικών τελικών και άλλα των τελικών hi-fi. Ακόμα και σε κατηγορίες ίδιας χρήσης, αλλά διαφορετικής ισχύος και τιμής υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...