Προς το περιεχόμενο

Η Sega αποχωρεί από τον χώρο των Arcade της Ιαπωνίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, manos0013 είπε

Καμια φορα κοιτουσα στο πατωμα κατω απο το παιχνιδι ,μηπως βρω κανενα κατοσταρικο να το βαλω να

παιξω 🙄

απο τις χειροτερες περιοδους, θυμαμαι μεχρι 50 δρχ το παιχνιδι, 100 δρχ το διπλο, πανακριβα, τρελο αρμεγμα.

ακομη κ με 10,20 δρχ γινοταν τρελο αρμεγμα σε λεσχες, καραβια! λουνα παρκ, με γραφικα που σημερα ουτε καν τα διανοεισαι να τα πας δωρο ή να τα αγορασεις. τα βρισκεις τσαμπα.

με 3,5,10 ευρω αγοραζεις παιχνιδια τριετιας με πολυ ισχυρα γραφικα.

πχ battlefront 2, battlefied V, 1 ,crisis 3, κλπ

πως να ανταγωνιστει αυτα η παλια σεγκα που ξεραμε τοτε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, pao13 είπε

5 δραχμές  και ένας να φιλάει τσίλιες να μην έρθει η αστυνομία 

την εποχή που αναφέρεσαι τα παιχνίδια είχαν 10, η αστυνομία τι σχέση έχει;

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nvel είπε

την εποχή που αναφέρεσαι τα παιχνίδια είχαν 10, η αστυνομία τι σχέση έχει;

Έμπαινε και έκανε έλεγχο για ανηλίκους στο χώρο. Σε χώρο που γίνονταν και παρανομίες κατά την αστυνομία. Ο εξαιρετικά χαμηλός φωτισμός σε αυτά τα μαγαζιά ίσως κινούσε περισσότερο τις υποψίες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nvel είπε

την εποχή που αναφέρεσαι τα παιχνίδια είχαν 10, η αστυνομία τι σχέση έχει;

οπως ειπαν παραπανω, ανηλικοι απαγορευονταν. γιατι αν αφησεις 16,14,12 ,8 ? ! ετων παιδια σε.. λεσχες μπιλιαρδαδικα μπαρ περισσοτερους κινδυνους θα εχεις παρα ωφελη. πχ εξαπλωση αλκοολ καπνισμα σε ανηλικους.

το συμβατο οριο ηταν 18. κ μαλλον ισχυει τυπικα για αλκοολ καπνισμα κ σημερα. 

 

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ELMastas είπε

 

Πόσα κόλπα είχα δει/βρει και γω δεν ξέρω οχι μόνο στα παιχνίδια καθεαυτά που προσπαθούσαμε να βρούμε"Σύστημα"αλλά και στίς καμπίνες τις ίδιες, αν και εγω σπάνια τα δοκίμαζα αν ήταν επικίνδυνα γιατι ο μαγαζάτορας έπαιρνε ανάποδες αν χαμπάριαζε κάτι,το πιο χαρακτηριστικό/επικίνδυνο ήταν η "Πετονιά" που κάναμε με αυτήν η ανάλογο μακρί πλαστικό,θηλειά στήν μία άκρη που την βάζαμε στόν Κερματοδέκτη και "ψαρεύαμε" για να κινήσουμε τον μηχανισμό που κατεβαίνει/ανεβαίνει όταν πέφτει το κέρμα και έγραφε αβέρτα Credit...

 

Με την λευκή πετονιά να είναι καλύτερη σε σχέση με την μπλε γιατί ήταν πιο σκληρή και δεν δίπλωνε όταν την έβαζες στον κερματοδέκτη. 😆😆

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένοντας την σειρά μου, για να ντριφταρω τις απότομες στροφές της Akina, στο Initial D, SEGA Joypolis, Odaiba, Tokyo πριν πολλά χρόνια.
Αν και η SEGA είχε υποχωρήσει από την παραγωγή κονσολών, είχε την μεγαλύτερη αλυσίδα ουφάδικων στην Ιαπωνία και ήταν μερός για να δείς καμένους παίχτες να λιώνουν τα video games εντυπωσιακά. Κρίμα γιατί την αγαπήσαμε.

2j1DdRT.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, skritikos είπε

Η debit/credit card πλέον υποθέτω. 

ΥΓ. Σαν χθες θυμάμαι που μαζεύαμε τα κέρματα σε στήλες 

Σαν χθες εγώ θυμάμαι την ...  μπετονιά 😂😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvel είπε

την εποχή που αναφέρεσαι τα παιχνίδια είχαν 10, η αστυνομία τι σχέση έχει;

την εποχή που αναφέρομαι ήταν 5 δραχμές και η αστυνομία δεν επέτρεπε τους κάτω από 13 χρονών να βρίσκονται σε ουφαδικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το karate champ είναι του 1984, τότε δεν είχαν 5 δραχμές τα παιχνίδια. Αμφιβάλω να πρόλαβες τα παιχνίδια με πέντε δραχμές, πρέπει να ήταν 1978-1980. Όταν ήμουν 13 είχα ήδη σταματήσει τα ηλεκτρονικά και είχα αρχίσει το μπιλιάρδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω τι μου θυμησατε . Που βάζαμε 5δραχμο στην οπή που βγαινει το κερμα πατουσαμε το κουμπι στη μέση και το σπρωχναμε με τον αντιχειρα με δυναμη και επιανε . βεβαια μετά που ανοιξε τα μηχανήματα ο καταστηματάρχης και ειδε τα 5δραχμα τους ειχε βγαλει όλους εξω για έλεγχο χαχαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Shinji ikari είπε

Μην κλαίτε, δεν έκλεισε, τα μηχανήματα πούλησε, παιχνίδια θα βγάζει. Αν και πάντα ήταν μάπα η Sega. Nintendo για πάντα. 

Ε όχι και μάπα η sega! 

Baka shinji :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ELMastas είπε

Μακάρι οχι να μην αποχωρούσε αλλά να ξανά άνοιγαν γενικά σε όλο τον Κόσμο τα Arcades "Ουφάδικα"Εχω πολλά χρόνια αναμνήσεων απο τότε που εμφανίστηκαν τα πρώτα ως τότε που είχε το κάθε καφενεδάκι απο 2-3 ! απο 5 και 10 δρχ μετά 20άρικο για πολλά χρόνια μετά 50άρικο μέχρι που μπήκαμε στο Ευρώ,Απο το οτι ερχόταν η αστυνομία να δει αν παίζουν πιτσιρικάδες στα μαγαζιά (στό Γυμνάσιο με είχαν πάει στο τμήμα μαζί με μερικούς ακόμα επειδή είμασταν σε ουφάδικα πλησίον του σχολείου και δεν είμασταν 17 (κάποιες φορές έλεγαν και 18)ετών !κάλεσαν τους Γονείς μου στο τμήμα Εεερε Γλέντια...

Πόσα κόλπα είχα δει/βρει και γω δεν ξέρω οχι μόνο στα παιχνίδια καθεαυτά που προσπαθούσαμε να βρούμε"Σύστημα"αλλά και στίς καμπίνες τις ίδιες, αν και εγω σπάνια τα δοκίμαζα αν ήταν επικίνδυνα γιατι ο μαγαζάτορας έπαιρνε ανάποδες αν χαμπάριαζε κάτι,το πιο χαρακτηριστικό/επικίνδυνο ήταν η "Πετονιά" που κάναμε με αυτήν η ανάλογο μακρί πλαστικό,θηλειά στήν μία άκρη που την βάζαμε στόν Κερματοδέκτη και "ψαρεύαμε" για να κινήσουμε τον μηχανισμό που κατεβαίνει/ανεβαίνει όταν πέφτει το κέρμα και έγραφε αβέρτα Credit...Μετά έπαιζαν οτι μπορούσε ο καθένας απο Κέρματα μάρκες οτι νάναι, ψεύτικα απο ξένες χώρες κλπ αρκεί να είχαν σχεδόν ίδιο μέγεθος με τα κανονικά 😸

Βέβαια με τα χρόνια είχαν κερματοδέκτες πιο εξελιγμένους που αναγνώριζαν καλύτερα και πιο συγκεκριμένα τα κέρματα ήταν μάλιστα δύστροπα και άρχισαν απο κει τα παράπονα μου έφαγε 50άρικο ! Αν αρχίσω να λέω για το θέμα θα πέσει σεντόνι και θα συγκινηθώ κιόλας απο το flashback και πρέπει πλέον να αποφεύγω και τις συγκινήσεις γέρος άνθρωπος 😃 ... 

 

Θυμάμαι ένα πολύ ωραίο thread που είχες ανοίξει στο "μπλα μπλα" πριν 3-4 χρόνια αλλά τελικά έκλεισε. Μιλούσαμε για τα retro παιχνίδια που έπαιζαν στα ουφαδικα. Εγώ τα πρόλαβα αυτά τέλη 90 αρχές 2000 σε ένα ξενοδοχείο στην Εύβοια που πήγαινα, δεν τα είχα πετύχει σε άλλο σημείο, προφανώς δεν κυκλοφορούσα πολύ έξω με φίλους. Σε εκείνο το thread με βοήθησαν και βρήκα τα αγαπημένα μου παιχνίδια που έπαιζα τότε, τα έχω με το MAME τωρα. Όταν πήγαινα εγώ στο μαγαζί ήτανε 100 δρχ. το κάθε κέρμα που βάζαμε. Επειδή δεν είχαμε κέρματα δίναμε χοντρά στον μαγαζάτορα και μας τα χαλούσε σε ψιλά, δίνανε από χιλιάρικο μέχρι πεντοχιλιαρο, που τα έβρισκε ο άνθρωπος τόσες δεκάδες εκατοστάρικα για να χαλάσει τα πιο χοντρά. Εξω από το μαγαζί υπήρχαν μπιλιάρδα, οι ανήλικοι και γενικά κάτω από μια ηλικία δεν επέτρεπε ο μαγαζάτορας να παίξουν ακόμα κι αν υπήρχε μεγάλος μαζί τους για να παίξουν, έλεγε αν μου σκίσετε την τσόχα θα με πληρώσετε 50000 δρχ και όσοι είναι μικροί δεν προσέχουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...