Προς το περιεχόμενο

Ποιον SSD M.2 για Macbook Pro Late 2013


karhariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αλλάξω SSD στο macbook pro (late 2013) αλλά δεν ξέρω ποιον δίσκο να διαλέξω. Φοράει ήδη έναν μικρό SSD και θέλω να βάλω 1 TB χωρητικότητα. Σε παλιότερα μοντέλα το έχω κάνει πάρα πολλές φορές με τον Samsung Evo 850/860/870 και όλα δουλεύουν άψογα, αλλά αυτός φοράει διαφορετικό δίσκο και δεν ξέρω ποιον να διαλέξω. 

Απ' ότι βλέπω οι δίσκοι για τα macbook έχουν διαφορετικό τρόπο σύνδεσης, θα χρειαστώ κάποιο module? Όλοι οι Μ.2 δίσκοι χωράνε? Από τις φωτογραφίες μου φαίνονται ποιο μεγάλοι, θα χωράνε στον περιορισμένο χώρο, που έχει για δίσκο το macbook?

Σκέφτομαι για Samsung Evo 970 αλλά θέλω και ένα ICY Box για τον εσωτερικό ώστε να γίνει εξωτερικός. 

xdY6x5MOAqo1oPQ3.png.3a2c25fa85624cc6a15f186464b6fc62.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα χρειαστείς ανταπτορακι. Μάλλον 2 διαφορετικά. , 1 m2 to MacBook pro 2013 και ένα αντίστροφο για την θήκη η οποία πρέπει να έχει μεγάλο μήκος ώστε να δεχτεί τον σκληρό του Mac μαζί με το ανταπτορακι.

Ψαχτο στο internet και θα βρεις σίγουρα το κατάλληλο ανταπτορακι για το Mac . 

Οι m2 σκληροί χωράνε στο Mac book. Του MacBook δεν ξέρω αν θα βρεις θήκη να τον βάλεις ειδικά με το ανταπτορακι.

Υγ. Με μια μικρή επιφύλαξη πριν κάνεις οτιδήποτε βγάλε τον σκληρό του MacBook και μέτρησε τον να είμαστε σίγουροι.

 

 

 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα ένα ανταπτοράκι στο skroutz 
https://www.skroutz.gr/s/32289796/M-2-NVME-SSD-Convert-Adapter-Card-for-MacBook-Air-Pro-Retina-Year-2013-2017.html

Δλδ με αυτό και με τον Samsung Evo 970 ήμαστε ΟΚ?

 

Ή..
να προτιμήσω τους OWC Aura που είδα ότι μπαίνουν κατευθείαν σε macbook χωρίς ανταπτοράκι. Κάποιοι πωλούνται και με την εξωτερική θήκη, ώστε να κάνεις τον παλιό εσωτερικό σε εξωτερικό usb. Φυσική η τιμή τους είναι διπλάσια, αλλά μήπως αξίζει περισσότερο?
https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=owc+aura


(Για να κάνω τον παλιό εσωτερικό σε εξωτερικό αν δεν βγάλω άκρη, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Απλά τον ήθελα για back up λειτουργικό, ώστε αν γίνει κάτι να μπορώ ανά πάσα στιγμή να τρέξω τα προγράμματα που είχα ήδη εκεί, να μείνει ατόφιος δλδ κτλ κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, karhariasgr είπε

Βρήκα ένα ανταπτοράκι στο skroutz 
https://www.skroutz.gr/s/32289796/M-2-NVME-SSD-Convert-Adapter-Card-for-MacBook-Air-Pro-Retina-Year-2013-2017.html

Δλδ με αυτό και με τον Samsung Evo 970 ήμαστε ΟΚ?

 

Ή..
να προτιμήσω τους OWC Aura που είδα ότι μπαίνουν κατευθείαν σε macbook χωρίς ανταπτοράκι. Κάποιοι πωλούνται και με την εξωτερική θήκη, ώστε να κάνεις τον παλιό εσωτερικό σε εξωτερικό usb. Φυσική η τιμή τους είναι διπλάσια, αλλά μήπως αξίζει περισσότερο?
https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=owc+aura


(Για να κάνω τον παλιό εσωτερικό σε εξωτερικό αν δεν βγάλω άκρη, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Απλά τον ήθελα για back up λειτουργικό, ώστε αν γίνει κάτι να μπορώ ανά πάσα στιγμή να τρέξω τα προγράμματα που είχα ήδη εκεί, να μείνει ατόφιος δλδ κτλ κτλ)

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη.... . Υπάρχουν πολλοί ανταπτορες στην αγορά και πιστεύω ότι δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για έναν native σκληρό σαν της owc.  Γιατί και ο ανταπτορας να μην σου δουλέψει ο σκληρός θα μείνει για άλλο ανταπτορακι και πάλι θα έχεις πληρώσει λιγότερα από τον ένα 1tb της owc για MacBook pro. Δες το καλύτερα δεν είναι όλοι οι owc για το MacBook pro σου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δλδ υπάρχει περίπτωση να μην παίξει το ανταπτοράκι? Δύσκολα μου βάζεις... 
Με τρομάζει λίγο αυτό μην ξεκινήσω αγορές και δεν καταλήξω κάπου. 

Είναι περίπου 9 εκατοστά ο σκληρός, από την βίδα ως την φύσα.257206557_666722281125992_3683749052538468823_n.jpg.c980fd02e5c94292b830d3f3cc625c0f.jpg


Γενικά για τους Samsung EVO έχω διαβάσει τα καλύτερα και κάπου είχα διαβάσει ότι είναι οι μόνοι σκληροί SSD που μπορούν να "πέσουν" κατηγορία ανάλογα με το μηχάνημα που τους χρησιμοποιείς. Η αλήθεια είναι ότι σε μοντέλα από το 2009 εως και μοντέλα του 2012 έχω βάλει τους δίσκους αυτούς (sata) χωρίς κανένα πρόβλημα, χωρίς καμία δυσλειτουργία. 
Δεν είμαι μαγαζί, ούτε το κάνω επαγγελματικά, χομπίστας είμαι και έχω αναβαθμίσει όλα τα latpot φίλων και μη :D 

Επεξ/σία από karhariasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανταπτορακι θα παίξει αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα πιάσει της ταχύτητες του δίσκου που βάζεις.

Σίγουρα δεν θα είναι κάτω 1000 mb download upload αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πιάσει τα 2000mb του Samsung.

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι πιο αργό και πιο φτηνό σε δίσκο. Εξάλλου τις διαφορές μεταξύ τους δύσκολα θα τις αντιληφθείς.

Οπότε με τα 9 cm χωράει ένας 2280 και περισσεύει ένα cm για τον ανταπτορα.

Προχώρα άφοβα στην αγορά ενός 2280 nvme και μην κολλάς στις μάρκες. Διάλεξε έναν που να σε καλύπτει στο μέγεθος και να έχει αντοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! με είχε πιάσει ένας κρύος ιδρώτας στην αρχή... 

δεν με ενδιαφέρει να πιάσει την αναγραφόμενη ταχύτητα, ούτως ή άλλως οι απώλειες συνήθως δεν είναι αισθητές. Αυτό που θέλω περισσότερο είναι τα 200gb να γίνουν 1TB για να έχει χώρο το μηχάνημα. Φαντάζομαι ότι ποιο αργό δε μπορεί να γίνει, οπότε ή θα παραμείνει το ίδιο ή θα σου δίνει την αίσθηση ότι πηγαίνει ποιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου δώσω μια τελευταία συμβουλή γιατί οι Samsung καλοι και γρήγοροι σκληροι αλλά με το αντίστοιχο κόστος, όχι οικονομικό, αλλά θερμοκρασίες. 

Ξέρεις πολύ καλά πόσο ζεστενει το Mac. 

https://www.guru3d.com/articles-pages/lexar-nm610-nvme-m-2-ssd-review,17.html

Τυχαία σελίδα διάλεξα για να καταλάβεις γιατί θα έβαζα τον Evo σε PC με καλή ψύξη αλλά όχι σε MacBook.

Διάλεξε κάτι πιο δροσερό και οικονομικό για να αντέξει στο MacBook. 

Οποιοδήποτε nvme που δεν ξεπερνά τους 70 με λίγα λόγια.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ! το κατάλαβα! ήταν κάτι που δε το είχα στο νου (ότι από δίσκο σε δίσκο μπορεί να έχουμε τόσο μεγάλες διαφορές σε θερμοκρασίες).

θα το κοιτάξω και αυτό.
σε ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ!

και εγώ τον WB SN black κοιτούσα, που έχει ποιο χαμηλές θερμοκρασίες και είναι κ συμβατός με τον αντάπτορα.


Κάτι ακόμη
μήπως έχετε στο νου κάποιο κουτί (icy box) για να κάνω τον εσωτερικό σε εξωτερικό usb?
ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό, μόνο τους δίσκους OWC Aura είδα ότι συνοδεύονται με τέτοιο box για να κάνεις τον παλιό σου εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

update:
τελικά δεν δούλεψε. πήρα τον Samsung Evo 970 1TB, ξέρω ότι είχατε προτείνει άλλον δίσκο, αλλά επειδή τα πήρα πακέτο από μαγαζί είχε μόνο αυτόν ετοιμοπαράδοτο. Ο αντάπτορας είναι, λογικά, σωστός.
xlarge_20211111123507_m_2_nvme_ssd_convert_adapter_card_for_macbook_air_pro_retina_year_2013_2017.jpeg

Ο δίσκος έπαιξε με τον αντάπτορα, τον είδε το Macbook αλλά δεν μπόρεσα να κάνω εγκατάσταση λειτουργικού. Όταν διάλεγα σε ποιο δίσκο να γίνει, μετά το μενού που λέει "σε 3 λεπτά θα γίνει επανεκκίνηση" κάτι τέτοιο (για να ξεκινήσει η εγκατάσταση), αντί να ξεκινήσει η εγκατάσταση μετά την επανεκκίνηση, ξανα-ξεκινάει η διαδικασία εγκατάστασης, δλδ με ξαναπάει στο menu macOS Utilities
How to Install macOS High Sierra - iFixit Repair Guide

(Ενώ όταν έβαλα τον δικό του δίσκο συνέχισε στην εγκατάσταση και ολοκληρώθηκε.)
Οπότε πήγα σε γενικό format και όχι σε αναβάθμιση δίσκου.



Αγόρασα 2 εξωτερικές θήκες για τον Samsung Evo, μια Orico M.2 θήκη 
shopping?q=tbn:ANd9GcRaD-5jH7eNSujXczeYyXsBiMyz7jCYu02ECz_EYJCsSIfW7OAqh20K1rojNAf57pJfUopv0YAB&usqp=CAc

και μια ποιο απλή
Αγοράστε GODSHARK M. 2 έως USB Adapter, B Key M. 2 SSD Adapter USB 3.0 (No  Cable Needed), USB έως 2280 M2 SSD Drive Adapter, NGFF Converter SSD Reader  Card ηλεκτρονικά στο Greece. B07QSK16ZY

 

αλλά ο δίσκος δεν έπαιξε ούτε στους αντάπτορες αυτούς. Τώρα που έψαχνα φώτο από τους αντάπτορες να βρω, είδα ότι ο δεύτερος, στην συγκεκριμένη φωτογραφία, λέει ότι δεν υποστηρίζει τον δίσκο που έχω, δυστυχώς δε το είχα δει ποιο νωρίς αυτός. Κ μου έκανε εντύπωση που δεν χωρούσε ο δίσκος, πρέπει να μπει ανάποδα από την "λογική" του φορά, αλλά και πάλι δεν χωράει, και αν χωρέσει δεν παίζει.
Από την άλλη η πρώτη θήκη ενώ λέει ότι ταιριάζει έχει το ίδιο πρόβλημα. 

Επειδή δεν τα ξέρω αυτά (και δε θα χρειαστεί να τα μάθω, αφού όλα είναι fix στην mobo πλέον :D:D:D) άλλος είναι ο SSD M.2 και άλλος ο SSD M.2 NVMe, σωστά?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...