Προς το περιεχόμενο

IP Κάμερες & καταγραφικό (NVR)


free4you

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους,

Χρειάζομαι τα "φώτα" σας!!! Θέλω να εγκαταστήσω στο εξοχικό μου IP κάμερες ασφαλείας με καταγραφικό (NVR) αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με τις συγκεκριμένες συσκευές και δεν έχω ιδέα. Επειδή μιλάμε για ασφάλεια, αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι η αξιοπιστία των συσκευών και κυρίως το λογισμικό που θα χρησιμοποιεί το καταγραφικό για τη διαχείριση των καμερών.

Χαρακτηριστικά καταγραφικού:

  • NVR
  • διαχείριση μέσω remote desktop η desktop PC app (ώστε να μην χρειάζεται απευθείας πρόσβαση στο καταγραφικό για τη διαχείριση των καμερών)
  • Software διαχείρισης εύκολο στη χρήση του

Χαρακτηριστικά καμερών (max 4):

  • Σύνδεση και τροφοδοσία μέσω Ethernet (PoE)
  • Ανάλυση Full HD ή Full HD+ (θεωρώ το 4K υπερβολή)
  • Εξωτερικού χώρου (αδιάβροχες)
  • Τύπος Bullet/Box (Δεν με ενδιαφέρει να είναι Dome καθώς θα καταγραφούν συγκεκριμένη περιοχή)

Μέχρι στιγμής, όσους έχω ρωτήσει μου έχουν προτείνει την Hikvision ως μία αξιόπιστη εταιρεία. Όμως, θα ήθελα και τη γνώμη σας ή την εμπειρία σας, αν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει και έχει εμπειρία.

Αν πάλι έχετε να προτείνετε κάποια διαφορετική εταιρεία πολύ ευχαρίστως. Έτσι κι αλλιώς βρίσκομαι ακόμα σε έρευνα αγοράς. Οπότε, αν γνωρίζετε ή έχετε χρησιμοποιήσει κάποιες και είστε ευχαριστημένοι από συγκεκριμένα μοντέλα, μη διστάσετε να τα προτείνετε. Ακόμα καλύτερα!!!

Budget  ~300€

Σας Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από free4you
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα αλλά εγώ θα σου πρότεινα ubiquiti απο θέμα αξιοπιστίας σε ότι αφορά το κομμάτι του internet/δικτύωσης την ποιότητα καθώς και την αντοχή αλλά και την ευκολία εγκατάστασης +φιλικό στην χρήση UI/περιβάλλον χρήσης + όλα είναι φτιαγμένα να δουλεύουν μεταξύ τους αλλά μπορείς να πάρεις συγκεκριμένα κομμάτια (πχ μόνο τις κάμερες ή μόνο το καταγραφικό) και να δουλέψεις τα υπόλοιπα μέρη με άλλες μάρκες.  

Όπως είπα δεν ειμαι ειδικός αλλά την χρησιμοποιώ τακτικά σε άλλα θέματα (μεταφορά internet με κεραίες ή κάμερες για χωράφια με ηλιακά πανελ κτλ) 

https://www.ui.com/camera-security

Μπορείς να βρεις και στην ελλάδα  αλλά οι τιμές νομίζω θα ειναι καλύτερες αν πάρεις απο amazon.de και θα έχεις και καλύτερο customer support. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Ναι όντως τη ubiquiti τι είναι μία πολύ γνωστή και αξιόπιστη εταιρεία στο χώρο της δικτύωσης. Δεν γνωρίζω πόσο καλή είναι στο χώρο της φυσικής ασφάλειας, όμως φαντάζομαι θα είναι το ίδιο καλή. Την Hikvision μου την πρότειναν σαν μία πολύ καλή εταιρεία και εξειδικευμένη στο χώρο της φυσικής Ασφάλειας (κάμερες, καταγραφικά, συναγερμοί). Επίσης οι οποίοι ubiquiti νομίζω ότι είναι αρκετά εκτός μπάτζετ για εμένα καθώς τα προϊόντα της είναι αρκετά ακριβά. Ξέχασα να αναφέρω ότι budget μου είναι γύρω στα 300€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, free4you είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Ναι όντως τη ubiquiti τι είναι μία πολύ γνωστή και αξιόπιστη εταιρεία στο χώρο της δικτύωσης. Δεν γνωρίζω πόσο καλή είναι στο χώρο της φυσικής ασφάλειας, όμως φαντάζομαι θα είναι το ίδιο καλή. Την Hikvision μου την πρότειναν σαν μία πολύ καλή εταιρεία και εξειδικευμένη στο χώρο της φυσικής Ασφάλειας (κάμερες, καταγραφικά, συναγερμοί). Επίσης οι οποίοι ubiquiti νομίζω ότι είναι αρκετά εκτός μπάτζετ για εμένα καθώς τα προϊόντα της είναι αρκετά ακριβά. Ξέχασα να αναφέρω ότι budget μου είναι γύρω στα 300€.

Δες τις δυνατότητες ΑΙ πχ να καταγράφουν την θερμότητα απο τις πατημασιές και να σου δείχνουν την διαδρομή κάποιου ή να αναγνωρίζουν πρόσωπα κτλ κτλ ξόδεψε 5 λεπτά στο link που σου έδωσα και θα καταλάβεις και δεν ειναι όλα τα εξαρτήματα/κάμερες ακριβά βέβαια στα ακριβότερα ότι δίνεις παίρνεις κάνουν παπάδες. 

Και στο τέλος δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα απο εκει πχ μόνο το μηχάνημα που διαμοιράζει το σήμα απο πολλαπλές κάμερες σε μια οθόνη ή το καταγραφικό θα δουλέψουν και με άλλες μάρκες κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε 4 dahua των 30ε,παιζουν 1080p

μετα ενα κινεζικο παλι καταγραφικο που να εχει υποδοχες για 4 καμερες.

μετα θες καλωδια και ενα τροφοδοτικο απο λαπτοπ για να δινει ρευμα στις καμερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Δες τις δυνατότητες ΑΙ πχ να καταγράφουν την θερμότητα απο τις πατημασιές και να σου δείχνουν την διαδρομή κάποιου ή να αναγνωρίζουν πρόσωπα κτλ κτλ ξόδεψε 5 λεπτά στο link που σου έδωσα και θα καταλάβεις και δεν ειναι όλα τα εξαρτήματα/κάμερες ακριβά βέβαια στα ακριβότερα ότι δίνεις παίρνεις κάνουν παπάδες. 

Και στο τέλος δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα απο εκει πχ μόνο το μηχάνημα που διαμοιράζει το σήμα απο πολλαπλές κάμερες σε μια οθόνη ή το καταγραφικό θα δουλέψουν και με άλλες μάρκες κτλ 

Δεν διαφωνώ καθόλου, το αντίθετο μάλιστα! Απλά η λύση αυτή είναι πολύ εκτός budget (>1000€) ενώ εγώ παίζω γύρω στο 300αρι.

40 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

παρε 4 dahua των 30ε,παιζουν 1080p

μετα ενα κινεζικο παλι καταγραφικο που να εχει υποδοχες για 4 καμερες.

μετα θες καλωδια και ενα τροφοδοτικο απο λαπτοπ για να δινει ρευμα στις καμερες.

Έχω κοιτάξει και τέτοιες κινέζικες μάρκες όπως την dahua. Γενικά Sricam, ESCAM, Hiseeu, Srihome κτλ παίζουν πολύ και θα μπορούσα να κάνω την δουλεία μου με τα μισά λεφτά. Απλά είπα επειδή υπάρχει το Budget να πάω σε κάτι πιο ποιοτικό και αξιόπιστο, αν υπάρχει, χωρίς να ξεφύγω πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.aliexpress.com/item/872304084.html?gatewayAdapt=Pc2Msite

 

 

Πάρε κάτι σαν το παραπάνω σύνδεσε το σε ένα παλιό υπολογιστή και έχεις DVR πολυτελείας με remote desktop κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

https://m.aliexpress.com/item/872304084.html?gatewayAdapt=Pc2Msite

 

 

Πάρε κάτι σαν το παραπάνω σύνδεσε το σε ένα παλιό υπολογιστή και έχεις DVR πολυτελείας με remote desktop κτλ.

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά θέλω dedicated λύση που να προορίζεται  αποκλειστικά για την την χρήση αυτή και να μην χρειαστεί να κάνω πατέντες, mix & match ή Hybrid συνδυασμούς.

Επίσης η καλωδίωση είναι ήδη περασμένη και είναι μόνο Ethernet για σύνδεση και ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, free4you είπε

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση αλλά θέλω dedicated λύση που να προορίζεται  αποκλειστικά για την την χρήση αυτή και να μην χρειαστεί να κάνω πατέντες, mix & match ή Hybrid συνδυασμούς.

Επίσης η καλωδίωση είναι ήδη περασμένη και είναι μόνο Ethernet για σύνδεση και ρεύμα.

Έχεις δίκιο. Πάντως επιμένω ότι η καλύτερη λύση είναι PC based είτε με ρούτερ είτε με ειδική κάρτα που συνδέονται η κάμερες στον υπολογιστή. Ψάξε στο internet για PC based NVR.

Δες αυτό

https://www.cctvcameraworld.com/connect-ip-camera-computer/

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, free4you είπε

Δεν διαφωνώ καθόλου, το αντίθετο μάλιστα! Απλά η λύση αυτή είναι πολύ εκτός budget (>1000€) ενώ εγώ παίζω γύρω στο 300αρι.

Έχω κοιτάξει και τέτοιες κινέζικες μάρκες όπως την dahua. Γενικά Sricam, ESCAM, Hiseeu, Srihome κτλ παίζουν πολύ και θα μπορούσα να κάνω την δουλεία μου με τα μισά λεφτά. Απλά είπα επειδή υπάρχει το Budget να πάω σε κάτι πιο ποιοτικό και αξιόπιστο, αν υπάρχει, χωρίς να ξεφύγω πολύ. 

Η DAHUA είναι η δεύτερη εταιρεία σε πώλησης με τα από την HIKVISION και έχει ποιοτικά προϊόντα και δεν έχει καμία σχέση με εταιρίες οπός   Sricam, ESCAM, Hiseeu, Srihome

Με 300 δύσκολα θα βρεις κάτι από hikvision  και dahua  σε ip

Ότι και να πάρεις καλό είναι να είναι 4mp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

dahua και αναλογο καταγραφικο και εφαρμογη στο κινητο.Ετσι εχω φτιαξει 2 συστηματα που χρησιμοποιω εγω.

Η ποιοτητα ειναι φοβερη και βλεπεις και χωρις φως.

θα παιξεις με superlive plus ,dmss

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...