Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενο γραφείο Dromeas ALMA - HT


Euxin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τα θέματα που σχετίζονται με τα γραφεία και καρέκλες πρέπει να μπουν στην ενότητα Hardware )))
Περίπου πριν από 4-5 χρόνια άρχισα να βάζω στο τραπέζι μια κούτα από μπανάνες και πάνω της το λάπτοπ και έτσι όρθιος δούλευα καμιά ώρα και μετά πάλι καθόμουνα, και ξανά πάλι όρθιος.
Τότε στην αγορά δεν υπήρχαν ηλεκτρικά γραφεία ή απλά δεν έψαχνα καλά εγώ.

Πρόσφατα ξεκίνησα μια έρευνα που απαιτεί πολλές ώρες δουλειάς στο γραφείο και έτσι πάλι προέκυψε το θέμα εναλλαγής καθιστής και όρθιας εργασίας και άρχισα να ψάχνω για γραφείο με ρυθμιζόμενο ύψος. Στην αρχή είχα καταλίξη στο γραφείο IKEA Bekant BEKANT γραφείο καθιστής/όρθιας θέσης, Άσπρο / Μαύρο | IKEA ΕλλάδαΌμως όταν είδα σε ένα βίντεο το πως κουνιέται όταν είναι τέρμα πάνω κατάλαβα πως δεν αξίζει.

Τελικά κατέληξα και αγόρασα το γραφείο Dromeas ALMA – HT. Γραφείο Εργασίας "Alma HT" - Δρομέας ΑΒΕΕΑ (dromeas.gr)Το πήρα σε έκπτωση στα 363 ευρώ + 37 ευρώ τα μεταφορικά. Ένας από τους λόγους που τελικά κατέληξα στο συγκεκριμένο γραφείο είναι πως έχω πάνω από 10 χρόνια μια καρέκλα γραφείου της ίδιας εταιρίας.

Πρώτες εντυπώσεις από το γραφείο είναι πολύ καλές, και η πρώτη σκέψη που μου ήρθε είναι πως το γραφείο όπως και η καρέκλα τελικά και αυτά είναι Hardware ))).

Η κατασκευή του γραφείου είναι πολύ καλή και γερή και το σημαντικότερο δεν κουνιέται καθόλου, ακόμα και τέρμα πάνω είναι σταθερό και άνετα μπορείς να βαστάς πάνω του.

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως είχε λίγες επιλογές χρωμάτων επιφάνειας, δηλαδή δεν υπάρχουν σκούρα χρώματα. Το πιο σκούρο είναι η ανοιχτή καρυδιά. Εγώ θα προτιμούσα κάτι πιο σκούρο.

Επίσης έχω μια παρατήρηση σε ότι αφορά τα πλαστικά που είναι από κάτω στα οποία κρύβονται τα καλώδια – εδώ θα ήθελα να πως στους κατασκευαστές: ρε παιδιά αφού φτιάξατε τόσο καλό προϊόν πως καταφέρατε και βάλατε αυτά τα πλαστικά;! )))

Επεξ/σία από Euxin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, zio10 είπε

Για τι περιπτώσεις είναι τα ηλεκτρικά γραφεία; Μου φαίνεται πολύ εξεζητημένο προϊόν.

Θα πω για τον εαυτό μου. Όταν ήμουν φοιτητής μπορούσα να κάθομαι ώρες ατελείωτες. Αλλά μετά από κάποια ηλικία κατάλαβα ότι τέτοιες δεξιότητες πλέον δεν έχω και αναγκαστικά έβαζα στο γραφείο το κουτί και πάνω του το λάπτοπ και έγραφα την εργασία μου όρθιος και μετά πάλι καθόμουνα. Ουσιαστικά κατέληξα να εργάζομαι μία ώρα καθιστός, μία ώρα όρθιος.

Νομίζω πως υπάρχει μόνο αυτός ο λόγος – δηλαδή για όποιον δεν μπορεί να κάθετε πολλές ώρες είναι μονόδρομος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Για τι περιπτώσεις είναι τα ηλεκτρικά γραφεία; Μου φαίνεται πολύ εξεζητημένο προϊόν.

εμείς έχουμε 2 ρυθμιζόμενα, ένα bekant και ένα skarsta με μανιβέλα. Και με τη μανιβέλα τέλειο είναι καθώς ζήτημα να το έχω ανεβάσει 30 φορές σε 1,5 χρόνο, απλά όταν για κάποιο λόγο θες να δουλέψεις όρθιος είναι βολικό. Επίσης δεν έβρισκα γραφείο κάτω από 65cm γιατι τα 70cm μου τη σπάνε για το ύψος που θέλω την καρέκλα.

 

5 ώρες πριν, Euxin είπε

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως είχε λίγες επιλογές χρωμάτων επιφάνειας, δηλαδή δεν υπάρχουν σκούρα χρώματα. Το πιο σκούρο είναι η ανοιχτή καρυδιά. Εγώ θα προτιμούσα κάτι πιο σκούρο.

στο δικό μου το skarsta πήγα σε μαγαζί με επιφάνειες τύπου mdf/κοντρα πλακέ κτλ και έκοψα μια custom επιφάνεια 172x72 (γιατί όχι, καλυτερο απο το 120x60, 160x80 ή τι τα βγάζουν τέσπα) μου βγήκε λίγο κάτω από τιμή ΙΚΕΑ η επιφάνεια. Στα συν επέλεξα το χρώμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα. 

Διαθέτω ήδη μια επιφάνεια γραφείου (180cm x 80xm) και θέλω να προχωρήσω στην αγορά μιας ηλεκτρονικής βάσης.Απ' όσο βλέπω στην ελληνική γορά - μόνο για βάση - είναι αρκετά περιορισμένες οι επιλογές. 

 Εχετε να μου προτείνετε κάποιες λύσεις και προτάσεις; Από οικονομικής απόψεως, η αγορά απ το εξωτερικό θα με συμφέρει;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 24/10/2022 στις 2:35 ΜΜ, Dr.MikeD είπε

Καλησπέρα. 

Διαθέτω ήδη μια επιφάνεια γραφείου (180cm x 80xm) και θέλω να προχωρήσω στην αγορά μιας ηλεκτρονικής βάσης.Απ' όσο βλέπω στην ελληνική γορά - μόνο για βάση - είναι αρκετά περιορισμένες οι επιλογές. 

 Εχετε να μου προτείνετε κάποιες λύσεις και προτάσεις; Από οικονομικής απόψεως, η αγορά απ το εξωτερικό θα με συμφέρει;

Ευχαριστώ.

Μονο την ergoaction εχω δει να πουλαει μονο το μεταλλικο σκελετο (χωρις επιφανεια δηλαδη)

https://ergoaction.gr/product/skeletos-ilektrikou-rythmizomenou-grafeiou-action-desk-pro-1/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...