Προς το περιεχόμενο

Σχεδίαση και Διαχείριση Προσωπικών Βάσεων Δεδομένων με το PEDABA 2.5 για GNU/Linux 64 bit.


fanisatt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα υπάρχουν 1002 εργαλεία που κάνουν αυτήν τη δουλειά ! Γιατί έφτιαξα το PeDaBa ; (PErsonal DAta BAse)

Επειδή ήθελα να ξεσκουριάσω ως παλιός ερασιτέχνης προγραμματιστής. Το έφτιαξα για μένα κι από εκεί και πέρα για όποιον το βρει χρήσιμο. Αν υπάρχουν 1002 εργαλεία , τότε αυτό είναι το Νο 1003... Δεν είναι κακό αν αναλογιστείτε ότι ο Bill Gates έκανε ότι μπορούσε για να σαμποτάρει το Firefox και να έχουμε όλοι σήμερα μόνον τον Internet Explorer...

To Pedaba σχεδιάζει και διαχειρίζεται βάσεις δεδομένων. Δηλαδή εσείς τις σχεδιάζετε...

Είναι όλα ελεύθερα , σχεδιάζετε ότι θέλετε κι όπως σας αρέσει.

Θα κάνετε την πρώτη βάση δεδομένων σας σε 1 ώρα ;  Απάντηση : ΟΧΙ !!!

Έχει δουλίτσα αυτή η εφαρμογή. Έχει λίγο διάβασμα - υπάρχουν οδηγίες !

Έχω ανεβάσει ένα ημερολόγιο-εορτολόγιο εδώ στο Insomnia το οποίο είναι απλά μία από τις 500 και βάλε συναρτήσεις (C) που υποστηρίζουν το Pedaba.

Μαζεύουμε συνήθως κείμενα - εικόνες - αριθμούς - ημερομηνίες - τραγούδια - βίντεο - πολλά και διάφορα διαδικτυακά links εδώ κι εκεί  και τα έχουμε χύμα , μέσα στον υπολογιστή.

Το PEDABA έρχεται να τα συμμαζέψει όλα τούτα  , να τα συνδέσει μεταξύ τους , να αποκτήσουν κάποια δομή την οποία εσείς θα ορίσετε.

Είναι καλύτερο το PEDABA από άλλες εφαρμογές ;  Απάντηση : ΌΧΙ !

Είναι πιθανό να σας αρέσει το PEDABA περισσότερο από άλλες εφαρμογές ; Απάντηση : Δεν γνωρίζω ! Εμένα μου αρέσει....

Δείτε ένα βιντεάκι , μια πολύ μικρή γεύση θα πάρετε διότι είναι πολλά που κάνει και λίγα αυτά που φαίνονται εδώ :

Κατεβάστε το ελεύθερα εδώ : https://sourceforge.net/projects/pedaba-2/

Ο κώδικας είναι εδώ : https://github.com/fanisatt/Pedaba-2

Ευχαριστώ πολύ !

Επεξ/σία από fanisatt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου , θα πω ο,τι ειπα και στο αλλο θεμα. Απο την στιγμη που θελεις να μοιραστεις το εργο σου με την κοινοτητα , πρεπει να το κανεις θελκτικο.
Και δεν μιλαω στο πρακτικο κομματι , αλλα στο εμφανισιακο. Επιλογη χρωματων που κουραζουν ,πλαισια το ενα πανω στο αλλο , χωρις σωστες "περασιες", εικονιδια μιας αλλης εποχης. Πρεπει να εκσυγχρονισεις λιγο την αισθητικη σου , και το λεω με πολλη αγαπη.
Επισης οπως ειπα και στο αλλο θεμα , το μελλον ειναι η πακετοποιηση. Κανεις δεν θα κατεβασει κωδικα και να αρχισει τα compiles ή ζιπαρισμενο binary που θα το τρεχει απο καποιον φακελο ή εγκατεστημενο με τιποτα make install και τα σχετικα...

1 ώρα πριν, fanisatt είπε

και να έχουμε όλοι σήμερα μόνον τον Internet Explorer...

Στο δικο μας σημερα , δεν υπαρχει Internet Explorer. Εχουμε firefox , chrome , microsoft edge , brave , vivaldi , opera κλπ...

ΥΓ : Μηπως να εφτιαχνες ενα και μοναδικο θεμα , οπου θα μοιραζοσουν την δουλεια σου , απο το να ανοιγεις νεο θεμα για καθε δουλεια σου ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Φιλε μου , θα πω ο,τι ειπα και στο αλλο θεμα. Απο την στιγμη που θελεις να μοιραστεις το εργο σου με την κοινοτητα , πρεπει να το κανεις θελκτικο.
Και δεν μιλαω στο πρακτικο κομματι , αλλα στο εμφανισιακο. Επιλογη χρωματων που κουραζουν ,πλαισια το ενα πανω στο αλλο , χωρις σωστες "περασιες", εικονιδια μιας αλλης εποχης. Πρεπει να εκσυγχρονισεις λιγο την αισθητικη σου , και το λεω με πολλη αγαπη.
Επισης οπως ειπα και στο αλλο θεμα , το μελλον ειναι η πακετοποιηση. Κανεις δεν θα κατεβασει κωδικα και να αρχισει τα compiles ή ζιπαρισμενο binary που θα το τρεχει απο καποιον φακελο ή εγκατεστημενο με τιποτα make install και τα σχετικα...

seconded

 

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Στο δικο μας σημερα , δεν υπαρχει Internet Explorer. Εχουμε firefox , chrome , microsoft edge , brave , vivaldi , opera κλπ...

Δηλαδή gecko engine ή blink engine (αντε και το safari που έχει τη δική του). Δεν είναι και τόσο φοβερή η ποικιλία, ειδικά αφού ο firefox παει κάθε χρόνο και χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν τα γράφω τα παρακάτω με ευκολία. Η δουλεία που έχει γίνει είναι τεράστια, αλλά έχει μια αισθητική προηγούμενης χιλιετίας και χρησιμοποιεί εργαλεία και τεχνικές της προηγούμενης χιλιετίας. Να τα κάνεις με SDL αυξάνει δραστικά και  το επίπεδο δυσκολίας.

Κατανοώ πως αυτό ξέρεις αυτό εμπιστεύεσαι, αλλά είναι κρίμα όμως όλη αυτή η δουλεία να μένει χαμένη γιατί δεν θα την χρησιμοποιεί κανένας. Τα περισσότερα προβλήματα προκύπτουν  γιατί έχεις να κάνει με μια εφαρμογή και όχι με κάποιο παιγνίδι. Θέλει κάποιο κλασσικό GUI που και ευκολότερο είναι να γραφτεί.

Πιστεύω πως αυτό που θα σου ταίριαζε καλύτερα και θα ήταν και ευκολότερο να το μάθεις θα ήταν να το περάσεις σε Qt Quick/QML. Θα έχεις το ελεύθερο να σχεδιάσεις το περιβάλλον όπως θέλεις χωρίς το κλασικό τετράγωνο στυλ ενός GUI, έχεις καλό περιβάλλον ανάπτυξης και το πρόβλημα του πακεταρίσματος ή της ομαλής ενσωμάτωσης με το υπόλοιπο περιβάλλον θα είναι ευκολότερο να αντιμετωπιστούν .

Αν θέλεις να μείνεις σε SDL τουλάχιστον χρησιμοποίησε κάτι σαν το Dear Im Gui.

https://doc.qt.io/qt-6/qmlapplications.html

https://github.com/ocornut/imgui
 

Επεξ/σία από asfodelus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά !  Κάποια πραγματάκια από αυτά που λέτε θα τα δω ....

Ας τα πάρουμε όμως ένα - ένα ...

Κατ' αρχήν δεν υπάρχουν άλλα projects δικά μου, ούτε πιστεύω ότι θα υπάρξουν στο μέλλον ! Βασικά τούτο εδώ είναι και μέσα από αυτό ξεπήδησε και το εορτολόγιο. 

Κάποιες αναβαθμίσεις πάνω στο πακετάρισμα (application image ελπίζω) και πάνω σε κάποια θέματα εσωτερικής λειτουργίας (δηλαδή καθαρά θέματα προγραμματισμού) ναι θα γίνουν (πρώτα ο Θεός !!).

Το γνωρίζω μωρέ ότι υπάρχουν μπόλικοι internet explorers σήμερα...απλά λέμε ότι δεν θα υπήρχαν αν κάποιος είχε το μονοπώλιο... Ας είναι καλά εκείνος ο δικαστής !!!

Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο για έναν Λινουξά να ρίξει ένα φάκελο στο /home/ του και να κανονίσει το μενού του ώστε να καλεί την εφαρμογή από το μενού όπως και όλες τις άλλες. Αυτό έκανα κι εγώ στο video. Το πολύ-πολύ να ρωτήσει έναν άλλον πως γίνεται αυτή η δουλειά....βασικά πράγματα...ας ρωτάει να μαθαίνει.

Στο Pedaba έχει τη δυνατότητα (και επιβάλλεται) ο χρήστης να καθορίσει με λεπτομέρεια τα χρώματα της οθόνης για κάθε βάση δεδομένων όπως βέβαια και τα χρώματα (φόντο - προσκήνιο - επιλογή) του κάθε πεδίου δεδομένων όπως του αρέσουν να τα βλέπει. Απλά δεν συμπεριέλαβα όλα τούτα στο video. Συνεπώς η αισθητική της κάθε βάσης θα είναι θέμα γούστου του καθενός.

Οι γραμματοσειρές όμως ....χαχαχαχα.... είναι μόνον 8 !!! Φτιαγμένες με το χέρι ... Λυπάμαι δεν είχα - δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να μάθω όλα όσα θα έπρεπε.

Όταν έγραφα κώδικα είχαμε ασπρόμαυρες οθόνες...αχχαχαχα

Η Turbo C της Borland που γνώριζα καλά δεν ήταν αρκετή εννοείται... Οπότε ας δούμε και την SDL...ας δούμε και κάτι άλλους νεωτερισμούς της C .... χρειάσθηκε πολύς χρόνος για να πάρω μπροστά !

Μα πόσα να δει κανείς ; Δεν φτιάχνω παιγνιδάκια με ωραία γραφικάκια...  Είπα στον εαυτό μου : Φτιάξε ένα εργαλείο σχεδίασης-διαχείρισης βάσεων δεδομένων.

Απ' εκεί και πέρα , ο καθένας ερασιτέχνης όπως εγώ θέλει να μοιραστεί το έργο του  και να το δει να προχωράει .... εννοείται χωρίς οικονομικό όφελος.

Σας διαβεβαιώ ότι , ήδη έχει γίνει αυτό  και αυτός ήταν ο λόγος που μπήκα στον κόπο να βελτιώσω/αναβαθμίσω τις εκδόσεις ...

"Πρέπει να βάλεις και ένα ετήσιο εορτολόγιο" μου παραγγέλνει κάποιος στο email. "Να μπορούμε να βλέπουμε όλο το χρόνο και να παίρνουμε την εικόνα στο δίσκο."  ...και το έκανα όχι μόνον να βλέπει όλη τη χρονιά και να ψάχνει ότι θέλει αλλά, να μπορεί να βλέπει άλλη χρονιά στο ένα παράθυρο κι άλλη στο άλλο...

"Θέλω το pedaba να ανοίγει ένα link τραγουδιού youtube στο firefox" μου γράφει ο άλλος,  "αλλά να μπορώ παράλληλα να ανοίξω κι άλλο link στο chrome..."

"Θέλω να επεξεργάζομαι πεδία κειμένου με το kwrite ή με κάποιο άλλο editor" μου γράφει ένας άλλος....

Και έγιναν αυτά !

Το καταλαβαίνω ότι το πιστεύετε πως μπορώ και καλύτερα...εξάλλου δικό μου θα είναι το όφελος αν τα κατάφερνα καλύτερα, όμως μάλλον δεν μπορώ παιδιά !!!

Καταλαβαίνω τις καλές σας προθέσεις..

Ότι μπορώ θα κάνω όμως ... για να διατηρηθούν ζωντανά και μέχρι εκεί !

Να είστε καλά ρε !

Επεξ/σία από fanisatt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2022 στις 6:03 ΜΜ, asfodelus είπε

+1

προσφατα την δουλεψα αρκετα (https://github.com/RigsOfRods/rigs-of-rods/pull/2850), γ@μει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cli22

Τώρα ... μετά από 2 χρόνια... 🤣 είδα την ανάρτησή σου διότι , ήμουν σίγουρος ότι παίρνω email όταν κάτι γραφτεί εδώ...... 1000 συγγνώμη !!!! Δεν πήρα κάποιο email και νόμιζα ότι κανείς δεν ενδιαφέρθηκε....

Το χρησιμοποιώ το pedaba σε MX Linux το οποίο είναι βασισμένο στο Debian.  Δεν προχώρησα σε update διότι , παρατήρησα πως ο "λαός" δεν πολυενδιαφέρεται (γενικά) για σχεδίαση βάσεων δεδομένων. Οπωσδήποτε μπορούσε να γίνει και θα γινόταν πολύ καλύτερο αν έβλεπα σχετική ανταπόκριση !

Αντιθέτως .... ένα πολύ μικρό κομμάτι του pedaba το οποίο ήταν απλό ημερολόγιο , πήγε μια χαρά ως ανεξάρτητο εορτολόγιο-ημερολόγιο !!! Έγινε πράγματι πρωτότυπο,  ενδιαφέρθηκαν πολλοί , το κατέβασαν ακόμη περισσότεροι  κι έτσι ασχολήθηκα κι εγώ πολύ με αυτό και περνάω την ώρα μου αναβαθμίζοντας το ...

Πολύ θα ήθελα να το δοκιμάσεις σε καθαρό Debian ....  https://sourceforge.net/projects/eortologio-gr/

Θα πρέπει να βρω το κέφι και τη δυναμική να πιάσω πάλι το pedaba , όντως μπορεί να γίνει πολύ καλύτερο !

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ !!!!

Επεξ/σία από fanisatt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...