Προς το περιεχόμενο

FTTH CHRONICLES κοινως το χρονικο μιας FTTH συνδεσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεα ενημερωση λοιπον....

24/01/2022 10:30 τηλεφωνικη επικοινωνια με εκπροσωπο του ΟΤΕ και καταχωρηση παραγγελιας την ιδια στιγμη (τιμη τελικη με κουπονι 28.90)
24/01/2022 11:00 αποστολη απο μεριας τους τα απαραιτητα εγγραφα με mail προς συμπληρωση
24/01/2022 13:30 επιστροφη μεσω mail τα εγγραφα συμπληρωμενα + ταυτοτητα και κουπονι SFBB
25/01/2022 10:00 SMS οτι η διαδικασια μεταφορας γραμμης εχει καταχωρηθει
25/01/2022 11:30 Τηλεφωνημα μου για ακυρωση της αιτησης λογω λαθους στην τιμη που μου δωσανε  για να γινει η διαδικασια απο την αρχη
25/01/2022 18:00 Αιτηση εκ νεου ηλεκτρονικα στη σωστη τιμη (τιμη τελικη με κουπονι 23.90) και παραληλα περιμενω να ακυρωθει η τηλεφωνικη παραγγελια
26/01/2022 11:00 SMS οτι τα συμβολαια προς υπογραφη θα καθυστερησουν μεσω courier λογω εκτακτων καιρικων συνθηκων
27/01/2022 15:00 Με κάλεσε εκπρόσωπος από το eshop της cosmote και μου εστειλε τελικα ηλεκτρονικα τα εγγραφα μεσω mail
27/01/2022 17:00 επιστροφη μεσω mail τα εγγραφα συμπληρωμενα + ταυτοτητα + κουπονι SFBB
28/01/2022 12:00 SMS οτι η διαδικασια μεταφορας γραμμης εχει καταχωρηθει
29/01/2022 14:00 SMS με tracking number οτι η αποστολη εχει ξεκινησει με ελτα κουριερ (λογικα του εξοπλισμου)
31/01/2022 13:00 επικοινωνησε μαζι μου ο εργολαβος για ραντεβου 03/02/2022
31/01/2022 13:10 SMS με επιβεβαιωση ραντεβου
01/02/2022 11:00 Παραλαβη με courier το Huawei ONT
02/02/2022 12:00 Παραλαβη με courier το Speedport
03/02/2022 09:00 Επισκεψη εργολαβου για την μελετη και υπογραφη διαχειριστη
11/02/2022 11:00 επικοινωνησε μαζι μου το συνεργείο για ραντεβού εγκαταστασης οπτικης 15/02/2022
11/02/2022 11:10 SMS με επιβεβαιωση ραντεβου
15/02/2022 08:30 επισκεψη συνεργειο και εγκατασταση οπτικης αλλα στην καμπινα λογω θεματος με την ΕΥΔΑΠ δοθηκε βλαβη και περιμενουμε.
16/02/2022 08:00 συνεργειο της ΕΥΔΑΠ εχει παει στο φρεατιο και κανει εργασιες
16/02/2022 14:00 επισκεψη εκ νεου του εργολαβου και τερματισμος/συγκοληση  οπτικης ινας μαζι και μετρησεις στους οροφους 

02/03/2022 17:00 τηλεφωνημα απο τεχνικους για ραντεβου για την εγκατασταση της οπτικης εντος σπιτιου
03/03/2022 14:00 επισκεψη τεχνικων και περασμα της οπτικης απο το floorbox εντος του διαμερισματος στο σημειο που θα μπει το ONT και ο router

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

18/3/2022 και χωρις καμια ενημερωση απλα συνδεσα το ΟΝΤ και το ρουτερ και εχω ιντερνετ. Αναμενουμε ακομα το ραντεβου με τον οτετζη για να κανει την ενεργοποιηση της φορητοτητας για το σταθερο.


επιτελους 100αρι ιντερνετ 

image.png.5b09f1edfd9de2cc83631c9fa3f649ca.png

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

21/03/2022 τηλεφωνημα απο cosmote για ραντεβου για επισκεψη τεχνικου και ενεργοποιηση στις 23/03/2022 

Επεξ/σία από ReBeLoS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 24/2/2022 στις 7:40 ΠΜ, WaNk είπε

Το διάβασα κι εγώ αυτό χθες, και είμαι σίγουρος ότι δεν θα το προλάβω χαχαχαχαχ

Ένα update και από εμένα: 

ΤΟ SFBB ε΄δωσε παράταση στα κουπόνια μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2022. Στη διεύθυνσή μου ενώ πλέον φαίνεται πως υπάρχει πλέον δυνατότητα σύνδεσης FTTH, δεν υπάρχουν ακόμη προσφορές από παρόχους για να προχωρήσω τη διαδικασία. Σε επικοινωνία με τη Wind που έχει αναλάβει την περιοχή μου, με ενημέρωσαν πως σταδιακά ανοίγουν τις καμπίνες και υπολογίζουν προς το τέλος του μήνα να μπορώ να ξεκινήσω και εγώ τις διαδικασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WaNk είπε

Ένα update και από εμένα: 

ΤΟ SFBB ε΄δωσε παράταση στα κουπόνια μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2022. Στη διεύθυνσή μου ενώ πλέον φαίνεται πως υπάρχει πλέον δυνατότητα σύνδεσης FTTH, δεν υπάρχουν ακόμη προσφορές από παρόχους για να προχωρήσω τη διαδικασία. Σε επικοινωνία με τη Wind που έχει αναλάβει την περιοχή μου, με ενημέρωσαν πως σταδιακά ανοίγουν τις καμπίνες και υπολογίζουν προς το τέλος του μήνα να μπορώ να ξεκινήσω και εγώ τις διαδικασίες. 

λογικα δεν θα αργησει πολυ να ανοιξουν οι προσφορες. Εχε το νου σου καθημερινα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ReBeLoS είπε

λογικα δεν θα αργησει πολυ να ανοιξουν οι προσφορες. Εχε το νου σου καθημερινα 

Μακάρι! Έχω "κουραστεί" καθώς λόγω κακής εσωτερικής καλωδίωσης μέσα στο διαμέρισμα χάνω ταχύτητα, και δεν υπήρχε η επιλογή να βγάλω νέα γραμμή από το κέντρο της πολυκατοικίας. Απλά ελπίζω πως τώρα δε θα πατήσουν σε τίποτα παλιό, και θα πάνε όλα καλά χαχαχαχ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, WaNk είπε

Μακάρι! Έχω "κουραστεί" καθώς λόγω κακής εσωτερικής καλωδίωσης μέσα στο διαμέρισμα χάνω ταχύτητα, και δεν υπήρχε η επιλογή να βγάλω νέα γραμμή από το κέντρο της πολυκατοικίας. Απλά ελπίζω πως τώρα δε θα πατήσουν σε τίποτα παλιό, και θα πάνε όλα καλά χαχαχαχ 😂

Δεν παιζει κανενα ρολο οτι καλωδιωση ειχες πριν με αυτο που θα βαλεις δηλαδη ftth. Εντελως νεα εγκατασταση και ξεχνας την παλια καλωδιωση εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ReBeLoS είπε

Δεν παιζει κανενα ρολο οτι καλωδιωση ειχες πριν με αυτο που θα βαλεις δηλαδη ftth. Εντελως νεα εγκατασταση και ξεχνας την παλια καλωδιωση εντελως.

 Το περιμένω πως και πως!!! Χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, WaNk είπε

 Το περιμένω πως και πως!!! Χαχαχαχα

εγω να δεις πως το περιμενα που ημουν με 7mbit απο τα 24 που ηταν η γραμμη μου τα τελευταια 15 χρονια και μολις τελειωσαν ολες οι εγκαταστασεις και ενεργοποιηθηκα και ειδα 100 ηταν σαν να εμενα σε σπηλια και να ηρθα στον πολιτισμο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

εγω να δεις πως το περιμενα που ημουν με 7mbit απο τα 24 που ηταν η γραμμη μου τα τελευταια 15 χρονια και μολις τελειωσαν ολες οι εγκαταστασεις και ενεργοποιηθηκα και ειδα 100 ηταν σαν να εμενα σε σπηλια και να ηρθα στον πολιτισμο.  

Ευτυχώς εγώ δεν είμαι τόσο χάλια, πιάνω 23 στην 50αρα που έχω τώρα. Απλά η βλακεία είναι ότι μέχρι έξω από το διαμέρισμα είμαι στα 49, αλλά ο σπιτονοικοκύρης όταν έκανε ανακαίνιση θεώρησε καλή ιδέα να κάνει split τη μία γραμμή τηλεφώνου για να βγάλει πρίζα και σε άλλο δωμάτιο ΚΑΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ με αποτέλεσμα η μοναδική μου λύση να είναι να γκρεμίσω τοίχους για να το φτιάξω (δεν υπάρχει δυνατότητα νέας γραμμής από φωταγωγό πχ) !!!! 🥲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

για την ιστορια μπηκαμε στο δευτερο μηνα με την 100αρα να λειτουργει απροβληματιστα.
Το μονο περιεργο οπου περιμενω απαντηση απο τον ΟΤΕ ειναι γιατι ξεκινησαν την μηνιαια χρεωση του Speedport Smart ενω ο πρωτος χρονος ειναι δωρεαν στην 100αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία και εγώ να πω οτι διέκοψα την αίτηση στον οτε(από 14/2 είχα κάνει),διότι ενώ είχε έρθει ο τεχνικός για την αυτοψία του χώρου (1/3),μέχρι χθες δεν είχε έρθει κάνεις για την εγκατάσταση(ούτε με κάλεσε πότε κανένας)θα κάνω αίτηση στη νόβα που είμαι τώρα,έτσι και αλλιώς έχει με 31 ευρώ 200/20.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

6/4 αίτηση στην NOVA

20/4 ήρθε ο εργολάβος για μελέτη και υπογραφή διαχειριστή

9/5 ραντεβού για εργασίες εγκατάστασης στο κτήριο.

Επεξ/σία από SKRUTZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...