Προς το περιεχόμενο

Οι ηθοποιοί Sam Neill, Jeff Goldblum και Laura Dern επιστρέφουν με το Jurassic World: Dominion


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναμένουμε με τεράστια ανυπομονησία την τεράστια επιστροφή και το κλείσιμο της 2ης τριλογίας!!!

Η 2η τριλογία με το Jurassic World είχε ξεκινήσει πολλά υποσχόμενη με την εκπλήρωση του ονείρου του Χάμοντ, αλλά η 2η ταινία ήταν μια μεγάλη απογοήτευση για όλους. Ελπίζω η 3η να επαναφέρει το franchise στα παλιά του επίπεδα! Το τρέιλερ δείχνει ήδη πάρα πολύ καλό, αν είναι έστω αντάξιο του Jurassic World θα είναι επιτυχία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bazzil είπε

... για τους οπαδους φαίνεται πολύ καλο ...

... τουλαχιστον δεν εχει γίνει σουπα σαν το star wars ...

Μην γενικευεις, μια χαρα γουσταραμε πολλοι το star wars

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω δύο πράγματα: Πρώτο να μην υπάρχουν επιτέλους παιδιά στη ταινία, κουραστήκαμε μια δύο τρεις το ίδιο. Δεύτερο, να έχουν εγκαταλείψει την ηλίθια ιδέα της χρησιμοποίησης των δεινοσαύρων ως όπλων, έλεος.

Λάτρης των δεινοσαύρων εδώ, έχω δει τις ταινίες αμέτρητες φορές,  εκτός της τελευταίας πού ήταν τραγική, πιο πολύ σε splash τρόμου έφερνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχρηστα σικουελ ως επι το πλειστον. Γιατι; Γιατι βασικα δεν βρεθηκε κανεις να κανει σοβαρη δουλειά οπως στο πρωτο

και φυσικα δεν ειναι οι ηθοποιοι που θα το σωσουν. Αλλωστε οι συγκεκριμενοι θεωρουνταν δευτερατζες ακομα και τοτε χαρη σε αυτο εγιναν διασημοι

κανονικα το ρολο ηταν να τον παιξουν ο σον κο ερι και ο χαρισον φορντ. Οταν ο κονερι αρνηθηκε οπως αλλωστε συνιθιζε να διαφωνει σε ολες τις καλες προτασεις που του κανανε και να παιζει σε σαβουρες. Τελικα με τον σον ακολουθησε και ο χαρισον παρολο που ο ρολος ουσιαστικα ηταν ιδιος με τον ιντιανα. Στη σκηνη με το ελικοπτερο που βαζει το καπελο και κοιμαται δεν ειναι τυχαιο αλλωστε. 
 

αλλα λογικο αλλωστε οταν το καθε λογης φραντσιζε το εμπιστευεσαι σε στουδιο και οχι σοβαρους δημιουργους. Γιατι ξερωγω τα αλιεν καταφεραν καθενα να ξεπερνα το αλλο; Γιατι εμποστευτηκαν νεους ριζοσπαστες σκηνοθετες καμερον ζενε φιντσερ που οντως αποδειχτηκε αργοτερα πως ηταν αξιοι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dieksodo είπε

Αχρηστα σικουελ ως επι το πλειστον. Γιατι; Γιατι βασικα δεν βρεθηκε κανεις να κανει σοβαρη δουλειά οπως στο πρωτο

και φυσικα δεν ειναι οι ηθοποιοι που θα το σωσουν. Αλλωστε οι συγκεκριμενοι θεωρουνταν δευτερατζες ακομα και τοτε χαρη σε αυτο εγιναν διασημοι

κανονικα το ρολο ηταν να τον παιξουν ο σον κο ερι και ο χαρισον φορντ. Οταν ο κονερι αρνηθηκε οπως αλλωστε συνιθιζε να διαφωνει σε ολες τις καλες προτασεις που του κανανε και να παιζει σε σαβουρες. Τελικα με τον σον ακολουθησε και ο χαρισον παρολο που ο ρολος ουσιαστικα ηταν ιδιος με τον ιντιανα. Στη σκηνη με το ελικοπτερο που βαζει το καπελο και κοιμαται δεν ειναι τυχαιο αλλωστε. 
 

αλλα λογικο αλλωστε οταν το καθε λογης φραντσιζε το εμπιστευεσαι σε στουδιο και οχι σοβαρους δημιουργους. Γιατι ξερωγω τα αλιεν καταφεραν καθενα να ξεπερνα το αλλο; Γιατι εμποστευτηκαν νεους ριζοσπαστες σκηνοθετες καμερον ζενε φιντσερ που οντως αποδειχτηκε αργοτερα πως ηταν αξιοι

Ο Φορντ θα πήγαινε γάντι με το franchise, το είχα πει όταν πρωτοείδα το πρώτο, γιατί δεν έπαιζε ο Ιντιάνα; Τον Σαμ Νειλ τον θυμάμαι τότε συνήθως σε ρόλο κακού, χαρακτηριστικό το Omen. Ο Γκόλντμπλαμ αντίθετα, είχε παίξει σε διάφορες ταινίες σε πρωταγωνιστικό ρόλο και έτσι κι αλλιώς δεν ήταν βασικός πρωταγωνιστής στο πρώτο... Την πρωταγωνίστρια αντίθετα, νομίζω ήταν η πρώτη φορά που την είδα στο Jurassic Park...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mivas (myphone) είπε

Ο Φορντ θα πήγαινε γάντι με το franchise, το είχα πει όταν πρωτοείδα το πρώτο, γιατί δεν έπαιζε ο Ιντιάνα; Τον Σαμ Νειλ τον θυμάμαι τότε συνήθως σε ρόλο κακού, χαρακτηριστικό το Omen. Ο Γκόλντμπλαμ αντίθετα, είχε παίξει σε διάφορες ταινίες σε πρωταγωνιστικό ρόλο και έτσι κι αλλιώς δεν ήταν βασικός πρωταγωνιστής στο πρώτο... Την πρωταγωνίστρια αντίθετα, νομίζω ήταν η πρώτη φορά που την είδα στο Jurassic Park...

Η dern είχε παίξει πιο πριν και στο blue velvet και το wild at heart του david lynch, αλλά ναι γενικά στο Jurassic ήταν ο breakout ρόλος της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dieksodo είπε

Γιατι ξερωγω τα αλιεν καταφεραν καθενα να ξεπερνα το αλλο; Γιατι εμποστευτηκαν νεους ριζοσπαστες σκηνοθετες καμερον ζενε φιντσερ που οντως αποδειχτηκε αργοτερα πως ηταν αξιοι

Δυστυχώς μετά το επικό Alien (1979) του Ridley Scott και το Aliens (1986) του James Cameron, τα υπόλοιπα δύο (1992 και 1997) πήραν την κατηφόρα. Δεν ήταν αντάξιες των 2 πρώτων. Ο David Fincher ταλεντάρα όμως εννοείται. Έχει κάνει κορυφαίες ταινίες. Τον Jeunet εκτός του Amelie δεν τον έχω δει σε κάτι άλλο.

Τα Prometheus και Alien : Covenant ήταν οκ, διασκεδαστικά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν φτάνουν τα 2 πρώτα.

 

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στίβεν Σπίλμπεργκ εγγύηση σε τέτοιες ταινίες κι όχι μόνο, αλλά με τέτοιους είδους ταινίες έκανε το όνομα. Blockbusters του κερατά που τα έβλεπαν μικροί και μεγάλοι με θαυμασμό, αγωνία, τρόμο, την μουσική επένδυση τους και την συνεχόμενη περιπέτεια τους. Τι μπορεί να πει κανείς για το Jaws άλλωστε; Η για το Close encounters of the third kind που είναι ίσως η καλύτερη ταινία του είδους που γυρίστηκε ποτέ με τα μέσα της εποχής, αλλά και την λόξα του Σπίλμπεργκ για τους εξωγήινους. Συν ότι για συμβουλάτορες της ταινίας είχε επιστρατεύσει τον Jacques Vallée και τον Dr. Allen Hynek να κάνει ένα πέρασμα στο τέλος της ταινίας.

Μικρός πάντα είχα μία λόξα με τους δεινοσαύρους και τα τέρατα όπως πολλά παιδιά της ηλικίας μου φαντάζομαι. Οπότε θυμάμαι ήμουν περίπου 9 η 10 χρόνων όταν πήγαμε με τους γονείς μου και μια ακόμα οικογένεια από το διπλανό διαμέρισμα της πολυκατοικίας στα Odeon στο Μαρούσι (δεν θυμάμαι αν λέγονταν και τότε Odeon) και ανυπομονούσα με αγωνία να μπούμε μέσα και να δούμε την ταινία. Ένιωθα λες και πήγαινα σε κάποιο μεγάλο γεγονός τότε. Θυμάμαι η μάνα μου να μου λέει πως τάχα ο Σπίλμπεργκ δεν είχε αφήσει τα παιδιά του να δουν την ταινία λόγω βίας και διαφόρων σκληρών σκηνών και ήμουν αγχωμένος μήπως δεν μας άφηναν να μπούμε. Ε, από τότε την έχω δει ίσα με 48 φορές μέχρι σήμερα και δεν την βαριέμαι ποτέ όσο κι αν για τα σημερινά δεδομένα θεωρείται κάτι τετριμμένο και συνηθισμένο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα ξαναζεσταμένο σίκουελ. 

Πλέον έχω πεισθεί ότι το Χόλυγουντ έχει ξεμείνει από ιδέες και απλά αναπαράγει επεισόδια από παλιές επιτυχίες. Τρανταχτά παραδείγματα είναι τα Star Wars (αφού ξεμπέρδεψαν με το σόϊ των Skywalker έπιασαν την αφήγηση της ζωής των υπόλοιπων χαρακτήρων) το Fast and Furious (του οποίου κάθε επόμενο επεισόδιο προσθέτει στην παρέα τον ''σατανικό υπερκακό'' του προηγούμενου επεισοδίου) και πολλά άλλα ακόμα παραδείγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπροσδεκτοι οι παλιοι ηθοποιοι σιγουρα αυτοι θα κανουν κουπι αλλα η ταινια φαινεται ψιλομαπα ηδη απο το trailer...

Δεινοσαυροι με φτερα σαν κοτες κατι που δεν εχει αποδειχτει, παπαριες για επικοινωνιες με τα χερια και κατι τετοια και γεμισμα του καστ με πολλες δυναμικες γυναικες για να χαρει και η γνωστη ομαδα που ειναι πλεον πισω απο το Hollywood...

Τα οπτικα εφε σκετη παρωδια παρεπιπτοντως, ειδικα στα χαζα πλανα με τα αλογα μοιαζει σαν meme clip τυπου Bully Maguaire.... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...