Προς το περιεχόμενο

CPU Undevolting (ποιό desktop cpu παίζει με τα λιγότερα volts)


PC_Science_Lefkada
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από hln3,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περισσότερο από βαρεμάρα, παρά στα πλαίσια κάποιου συγκεκριμμένου project ξεκινάω αυτό το νήμα.

Ενδιαφέρομαι να μάθω ποιος επεξεργαστής για desktop δουλεύει με τα λιγότερα volts για extreme undevolting/underclocking. Καμιά ιδέα; Screenshots δεν είναι απαραίτητα, αλλά θα ήταν καλή ιδέα αν αναφέρεται μία τάση, να συζητάμε και σε τι αφορά (post, boot to desktop, cinebench stable, 24/7 stable κ.ο.κ.).

Μάλλον σε διπύρινο Intel βλέπω να πηγαίνει το βραβείο (εκτός και αν κάποιο μονοπύρηνο που αγνοώ κάνει την έκπληξη). Για να κάνω την αρχή έχει περάσει από τα χέρια που core 2 duo που έπαιζε 24/7 με 0.9 volts ακριβώς. Παρακάτω μόνο απλό post ή boot έχω δει και δεν ήταν κανένα στα 0.8V ακριβώς. Όλα παραπάνω.

Τι λέτε εσείς οι υπόλοιποι; Έχετε συναντήσει celeron, pentium ή όποιο άλλο να παίζει με λιγότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αν πας σε έναν ryzen τελευταίας γενιάς και βάλεις power limit θα ρίξει αυτόματα την τάση για να είναι εντός wattage σε full load.
Στα 0.9 volt πέφτει βέβαια στα 2,8 ghz σε full load ο 5600Χ

Τον έχω με ένα ελαφρυ undervolt all cores χωρις να αυξήσω τα boosts

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Αν πας σε έναν ryzen τελευταίας γενιάς και βάλεις power limit θα ρίξει αυτόματα την τάση για να είναι εντός wattage σε full load.
Στα 0.9 volt πέφτει βέβαια στα 2,8 ghz σε full load ο 5600Χ

Τον έχω με ένα ελαφρυ undervolt all cores χωρις να αυξήσω τα boosts

Εξαιρετικά! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συνεισφορά σου, hln3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...