Προς το περιεχόμενο

Matlab και listeners


Stefran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα ,

Τώρα στα τελευταία έχω αναλάβει την πτυχιακή μου εργασία , εμπεριέχει πολλά στοιχεία προγραμματισμού , κάτι το οποίο δεν είναι και το φόρτε μου, θα ήθελα βοήθεια από κάποιον ο οποίος έχει ιδέα γενικά από Matlab , functions και εισαγωγή listeners , εάν υπάρχουν τίποτα βοήθειες σε ελληνικά θα το εκτιμούσα πολύ ,

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 10:02 ΜΜ, Stefran είπε

Τώρα στα τελευταία έχω αναλάβει την πτυχιακή μου εργασία , εμπεριέχει πολλά στοιχεία προγραμματισμού , κάτι το οποίο δεν είναι και το φόρτε μου

Και γιατί δεν την αλλάζεις με άλλη; Την τελευταία σου δώσανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 10:02 ΜΜ, Stefran είπε

Καλησπέρα στην ομάδα ,

Τώρα στα τελευταία έχω αναλάβει την πτυχιακή μου εργασία , εμπεριέχει πολλά στοιχεία προγραμματισμού , κάτι το οποίο δεν είναι και το φόρτε μου, θα ήθελα βοήθεια από κάποιον ο οποίος έχει ιδέα γενικά από Matlab , functions και εισαγωγή listeners , εάν υπάρχουν τίποτα βοήθειες σε ελληνικά θα το εκτιμούσα πολύ ,

Ευχαριστώ πολύ!

Στα Ελληνικά λίγο δύσκολο. Εκτός και εάν υπάρχει κανένα βιβλίο για MATLAB το οποίο μα είναι στα Ελληνικά και να καλύπτει αυτό το θέμα.

Όμως, στο web site της Matworks για το MATLAB έχει documentation και παραδείγματα για αυτό που ζητάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωω ρε φίλε! Τι μου θύμησες τώρα..! MatLab..! Μόνο στα Πανεπιστήμια χρησιμοποιείται αυτό το πράγμα, και ευτυχώς σιγά-σιγά αντικαθισταται από python.! Κλασικά τα ελληνικά πανεπιστήμια μία 10ετία πίσω στην τεχνολογία...!

Θέλεις να ποστάρεις εδώ τι θέλεις να κάνεις, μπας και σε βοηθήσουμε καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/02/2022 at 21:41, filip123go said:

Πωωω ρε φίλε! Τι μου θύμησες τώρα..! MatLab..! Μόνο στα Πανεπιστήμια χρησιμοποιείται αυτό το πράγμα, και ευτυχώς σιγά-σιγά αντικαθισταται από python.! Κλασικά τα ελληνικά πανεπιστήμια μία 10ετία πίσω στην τεχνολογία...!

Τι λες ρε μεγάλε σοβαρά τώρα, ποιος σου τα είπε αυτά; To MATLAB/Simulink χρησιμοποιείται μόνο στα πανεπιστήμια και ειδικά στα Ελληνικά; Το MATLAB χρησιμοποιείται σχεδόν σε όλα τα Παν. του Εξωτερικού, σε ερευνητικά ιδρύματα, εταιρίες, κλπ. Η Python με numpy, tensorflow, etc libraries χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια ως εναλλακτική open source λύση για research, σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το MATLAB και ειδικά το Simulink. Πριν κάνεις post τέτοιες ανακρίβειες να το ψάχνεις λίγο παραπάνω, ήμαρτον!

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Τι λες ρε μεγάλε σοβαρά τώρα, ποιος σου τα είπε αυτά; To MATLAB/Simulink χρησιμοποιείται μόνο στα πανεπιστήμια και ειδικά στα Ελληνικά; Το MATLAB χρησιμοποιείται σχεδόν σε όλα τα Παν. του Εξωτερικού, σε ερευνητικά ιδρύματα, εταιρίες, κλπ. Η Python με pynum, tensorflow, etc libraries χρησιμοποιείται τα τελευταία χρόνια ως εναλλακτική open source λύση για research, σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το MATLAB και ειδικά το Simulink. Πριν κάνεις post τέτοιες ανακρίβειες να το ψάχνεις λίγο παραπάνω, ήμαρτον!

Αρχικά, μάθε να μιλάς και να εκφράζεσαι. Εγώ ούτε σε προσέβαλα ούτε σου απηύθυνα τον λόγο. Αλλά από τον τρόπο που γράφεις και απευθύνεσαι στους άλλους (φυσικά πάντα πίσω από την "ανωνυμία" του διαδικτύου) φαίνεται πόσα κόμπλεξ και ανασφάλειες κουβαλάς. Έχεις και το Dr. Στο ψευδώνυμο σου το οποίο, αν όντως ισχύει, φαντάζομαι δεν είσαι από αυτούς που μπορούν να συνταγογραφουν φάρμακα. 

Μάθε λοιπόν ότι μετά από 15 χρόνια στο πραγματικό κόσμο, σε τμήματα RnD πραγματικών εταιρειών (για AI, για algorithm efficiency κλπ κλπ) ούτε μια φορά δεν χρησιμοποιήσαμε το Matlab γιατί κρίνεται ως αναξιόπιστο. Αλλά βλέπεις εμείς θέλαμε να βελτιώσουμε όντως ένα προϊόν και παίζονταν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ από πίσω. Δεν κοιτούσαμε να βγάλουμε ένα paper και να κυνηγήσουμε την επόμενη χρηματοδότηση για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε για το επόμενο 3μηνο.

Μαθε λοιπόν φέρεσαι και να μιλάς καλύτερα και όταν μάθεις τρόπους, μπορούμε να συζητήσουμε παραπάνω, για το τι κάνεις εσύ , και το το κάνουν οι άλλοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, filip123go said:

Αρχικά, μάθε να μιλάς και να εκφράζεσαι. Εγώ ούτε σε προσέβαλα ούτε σου απηύθυνα τον λόγο. Αλλά από τον τρόπο που γράφεις και απευθύνεσαι στους άλλους (φυσικά πάντα πίσω από την "ανωνυμία" του διαδικτύου) φαίνεται πόσα κόμπλεξ και ανασφάλειες κουβαλάς. Έχεις και το Dr. Στο ψευδώνυμο σου το οποίο, αν όντως ισχύει, φαντάζομαι δεν είσαι από αυτούς που μπορούν να συνταγογραφουν φάρμακα. 

Μάθε λοιπόν ότι μετά από 15 χρόνια στο πραγματικό κόσμο, σε τμήματα RnD πραγματικών εταιρειών (για AI, για algorithm efficiency κλπ κλπ) ούτε μια φορά δεν χρησιμοποιήσαμε το Matlab γιατί κρίνεται ως αναξιόπιστο. Αλλά βλέπεις εμείς θέλαμε να βελτιώσουμε όντως ένα προϊόν και παίζονταν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ από πίσω. Δεν κοιτούσαμε να βγάλουμε ένα paper και να κυνηγήσουμε την επόμενη χρηματοδότηση για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε για το επόμενο 3μηνο.

Μαθε λοιπόν φέρεσαι και να μιλάς καλύτερα και όταν μάθεις τρόπους, μπορούμε να συζητήσουμε παραπάνω, για το τι κάνεις εσύ , και το το κάνουν οι άλλοι.

 

15 χρόνια στην R&D ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ που ήσουν και παίζονταν 100μύρια και έκρινε το MATLAB αναξιόπιστο, όλοι με την ιδιότητα Dr το πιθανότερο ήταν να σας συνταγογραφούσαν φάρμακα! Μόνο έτσι μπορούν να εξηγηθούν οι γραφικές βλακείες που συνεχίζεις να γράφεις! Δικαίωμα σου να εκτίθεσαι βέβαια, αλλά ας αφήσουμε τους υπόλοιπους που διαβάζουν να κρίνουν!

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Μάθε λοιπόν ότι μετά από 15 χρόνια στο πραγματικό κόσμο, σε τμήματα RnD πραγματικών εταιρειών (για AI, για algorithm efficiency κλπ κλπ) ούτε μια φορά δεν χρησιμοποιήσαμε το Matlab γιατί κρίνεται ως αναξιόπιστο. Αλλά βλέπεις εμείς θέλαμε να βελτιώσουμε όντως ένα προϊόν και παίζονταν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ από πίσω. Δεν κοιτούσαμε να βγάλουμε ένα paper και να κυνηγήσουμε την επόμενη χρηματοδότηση για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε για το επόμενο 3μηνο.

15 χρόνια για ΑΙ; LOL

Αφού ό,τι πετάς για τέτοιο θέμα είναι άσχετο και πριν 15 χρόνια δεν υπήρχε ΑΙ. Υπήρχε, αλλά όσο ΑΙ μπορεί να θεωρηθεί ένα SVM. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά αν ψάξεις λιγο στο mathworks community ή αν απλά googlareis είμαι σιγουρος πως θα βρεις τα περισσότερα έτοιμα. Βέβαια θα πρέπει τα ψάξεις τα κομμάτια που θες ένα ένα και μετα να τα συνδυάσεις σε ένα πρόγραμμα, πχ οτι θες να κάνει το κάθε listener θα το βρεις σαν ξεχωριστό παράδειγμα και θα πρέπει να τα συνδυάσεις σε ένα πρόγραμμα ή να συνδυάσεις έτοιμα πραγματα που θα βρεις και να φτιάξεις το listener ή function που θες.


Στο offtopic θα γραψω την άποψη μου, χωρίς να είμαι ειδικός όμως. Προσωπική μου άποψη ειναι οτι η MATLAB /simulink  ειναι ένα πολυ χρήσιμο εργαλειο το οποίο χρησιμοποιείται σε ερευνητικά κέντρα και στην βιομηχανια. Βέβαια η τιμή του εξωφρενική (η ατομική ετήσια άδεια για το βασικό πακέτο εχει περίπου 1000€) όποτε δεν ειναι για όλους….  Βέβαια οι εταιρίες χρησιμοποιούν κυρίως  εξεζητημένα πρόγραμματα προσομοίωσης ειδικά για τον σκοπό που θέλουν, πχ η intel δεν κανει προσομοίωση τους επεξεργαστές με simulink αλλα με προγράμματα ειδικά για σχεδιασμό και  προσομοίωση επεξεργαστών. Όμως οι ερευνητικές  ομάδες της intel ισως να χρησιμοποιούσουν MATLAB / simulink για συγκεκριμένο σκοπό. 
 

Επεξ/σία από Wowthodoris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Wowthodoris είπε

Στο offtopic θα γραψω την άποψη μου, χωρίς να είμαι ειδικός όμως. Προσωπική μου άποψη ειναι οτι η MATLAB /simulink  ειναι ένα πολυ χρήσιμο εργαλειο το οποίο χρησιμοποιείται σε ερευνητικά κέντρα και στην βιομηχανια. Βέβαια η τιμή του εξωφρενική (η ατομική ετήσια άδεια για το βασικό πακέτο εχει περίπου 1000€) όποτε δεν ειναι για όλους….  Βέβαια οι εταιρίες χρησιμοποιούν κυρίως  εξεζητημένα πρόγραμματα προσομοίωσης ειδικά για τον σκοπό που θέλουν, πχ η intel δεν κανει προσομοίωση τους επεξεργαστές με simulink αλλα με προγράμματα ειδικά για σχεδιασμό και  προσομοίωση επεξεργαστών. Όμως οι ερευνητικές  ομάδες της intel ισως να χρησιμοποιούσουν MATLAB / simulink για συγκεκριμένο σκοπό. 

Το MATLAB έχει (τουλάχιστον μέχρι το 2015 που το παράτησα τελείως) αρκετά bugs και κακοτεχνίες. Για παράδειγμα, η handle class εμφανίζει memory leaking συχνά πυκνά, και δεν μπορείς να ανοίξεις/δημιουργήσεις variable που το μέγεθός της να είναι μεγαλύτερο από την μέγιστη **συνεχόμενη** μνήμη που βλέπει το MATLAB. Μπορεί με μία ανάγνωση αυτά να μην φαίνονται σημαντικά αλλά όταν αρχίσεις να κάνεις GUI και θέλεις να έχεις handle class για να φορτώσεις ένα μεγάλο αρχείο προς επεξεργασία, αρχίζουν τα πανηγύρια.

Ευτυχώς ο CS κόσμος έχει πλέον κατά πλειοψηφία μεταβεί σε Python και, σε μερικές φάσεις, και Octave. Δυστυχώς, πεδία μηχανικών με μεγάλη αδράνεια σε νέα τεχνολογία (και μεγάλο technical debt) έχουν μείνει κολλημένα στην Mathworks αλλά κυρίως λόγου του Simulink.

Το MATLAB έχει χάσει το παιχνίδι στο CS και αυτό το έχει καταλάβει πλέον και η ίδια η Mathworks, που στέλνει τους πωλητές της να σεριανίζουν τα συνέδρια μπας και πουλήσουν MATLAB. Ή, προσπαθώντας να κάνει κάποιο toolkit που να «βλέπειται» για ML, με καθόλου καλά αποτελέσματα όμως. 

Ακόμα θυμάμαι που έβγαλε το DL toolkit και καλά, και στην πρώτη του έκδοση παίζει να μην υποστήριζε GPU. Την ίδια ώρα είχες Theano (ή Pytorch, δεν θυμάμαι πότε) σε Python, με full GPU support μέσω CUDA (και με cuDNN ως extra). 

Επεξ/σία από DrKo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...