Προς το περιεχόμενο

Open Car: Νέα υπηρεσία του gov.gr για αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με οχήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Ποια είναι η χρηστικότητα τέτοιας "υπηρεσίας";

Απολύτως καμία μόνο στους περίεργους και στους αστυνομικούς να ρίχνουν κλήσεις στα ανασφάλιστα μιας και σαν χώρα τα έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα.

Ψάχνουν ευκαιρίες να μαζέψουν λεφτά απο τα φτωχαδάκια.

  • Like 1
  • Confused 11
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, foukas είπε

Έβαλα το αυτοκίνητο του πατέρα μου που το είχε αγοράσει πριν καμιά 40ρια χρόνια και το πούλησε το 1998 και το έβγαλε ότι είναι "σε κίνηση".

Ηξερες ότι το έχουν αποσύρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sstratos είπε

Πραγματικά εγω προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα της εφαρμογής. Εντάξει ,πάτησα την δικια μου πινακίδα , ολα εντάξει...

Ο μόνος λόγος που μπορεί να φανεί χρήσιμο , ειναι σε περίπτωση ατυχήματος να ξέρεις επιτόπου εαν είναι ασφαλισμένο το αλλο αυτοκίνητο (αν και ολοι παίρνουμε τηλέφωνο τις ασφαλιστικές μας και στέλνουν άτομα για καταγραφή-γερανο)

Μπορεί να σκεφτεί κάποιος άλλος κατι καλύτερο ??

Σκεφτείτε πόσο καιρό χρειάζονται οι δήμοι για να μαζέψουν αυτοκίνητα που είναι εγκαταλελειμμένα καθώς δεν γνωρίζουν αν είναι σε "κίνηση" ή "ακινησία". Αυτό προέκυψε μετά την αλλαγή στις εφορίες που πλέον δεν χρειάζεται να πας τις πινακίδες. 
Επίσης πόσες φορές σας έχει πει γνωστός σας ότι τράκαρε και η πρώτη αυθόρμητη ερώτηση είναι "είχε ασφάλεια?".
Δεν θα μας λύσει το πρόβλημα της ζωής μας άλλα δεν είναι και άχρηστο εργαλείο. Φαντάζομαι δεν κόστισε και αρκετά...
Θοδωρής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ηξερες ότι το έχουν αποσύρει;

Σύμφωνα με τον πατέρα μου, ο τύπος που το αγόρασε το "έκαψε" κανένα μήνα μετά. Ήταν ήδη 18 χρονών σαράβαλο, αποκλείεται να πέρασε στη χιλιετία ολόκληρο. Εκτός αν το πήγανε για παλιοσίδερα και το μετατρέψανε σε πλυντήριο ρούχων. Τότε θα είχε νόημα το "σε κίνηση" 🤣.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, foukas είπε

Σύμφωνα με τον πατέρα μου, ο τύπος που το αγόρασε το "έκαψε" κανένα μήνα μετά. Ήταν ήδη 18 χρονών σαράβαλο, αποκλείεται να πέρασε στη χιλιετία ολόκληρο. Εκτός αν το πήγανε για παλιοσίδερα και το μετατρέψανε σε πλυντήριο ρούχων. Τότε θα είχε νόημα το "σε κίνηση" 🤣.

Αν έχει φύγει απο το ονομα σας ας εχει παει και στο διάστημα.

Μπορεί απλά να μην έχουν κατατεθεί οι πινακίδες για να το εμφανίζει έτσι,

Εμεις ένα που το στείλαμε ανακύκλωση λεει ότι έχει διαγραφεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, foukas είπε

Έβαλα το αυτοκίνητο του πατέρα μου που το είχε αγοράσει πριν καμιά 40ρια χρόνια και το πούλησε το 1998 και το έβγαλε ότι είναι "σε κίνηση".

Λεει και ονόματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Α το πρόβλημα είναι στον «ρουφιάνο» και όχι στο γίδι που κυκλοφορεί ανασφάλιστος ε; 

Από την στιγμή που σε λίγο καιρό θα έρχεται αυτόματα το πρόστιμο ανασφάλιστου οχήματος την ίδια μέρα, χάρης σε αυτήν την βάση δεδομένων, δεν βλέπω τον λόγο να χρειάζεται το ευρύ κοινό αυτή την πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, neo80 είπε

Απολύτως καμία μόνο στους περίεργους και στους αστυνομικούς να ρίχνουν κλήσεις στα ανασφάλιστα μιας και σαν χώρα τα έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα.

Ψάχνουν ευκαιρίες να μαζέψουν λεφτά απο τα φτωχαδάκια.

Σταμάτα την μπουρδολογία. 

Οι αστυνομικοί δε νομίζω να περίμεναν αυτή την εφαρμογή για να δουν ποιο όχημα είναι ανασφάλιστο.

Μακάρι όποιος κυκλοφορεί ανασφάλιστος να τρώει πρόστιμο κάθε μέρα. 

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δουλεψα λιγο σημερα...
Μια απορια τουλαχιστον... γιατι βλεπω πολλα οχηματα με Ημερομηνία έναρξης ασφάλισης απο το 2015 και ληξη φετος??? πως γινεται αυτο?
Σε εμενα και σε ολα τα αλλα εχει ειτε ενα εξαμηνο διαρκεια ειτε ενα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, verylife78 είπε

Το δουλεψα λιγο σημερα...
Μια απορια τουλαχιστον... γιατι βλεπω πολλα οχηματα με Ημερομηνία έναρξης ασφάλισης απο το 2015 και ληξη φετος??? πως γινεται αυτο?
Σε εμενα και σε ολα τα αλλα εχει ειτε ενα εξαμηνο διαρκεια ειτε ενα χρονο.

Κάποιες ασφαλιστικές αντί να βγάζουν καινούργιο ασφάλιστρο, κάνουν τροποποίηση το ήδη υπάρχων οπότε παραμένει η αρχική ημερομηνία, δεν αλλάζει κάτι στην ουσία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...