Προς το περιεχόμενο

Open Car: Νέα υπηρεσία του gov.gr για αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με οχήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, verylife78 είπε

Το δουλεψα λιγο σημερα...
Μια απορια τουλαχιστον... γιατι βλεπω πολλα οχηματα με Ημερομηνία έναρξης ασφάλισης απο το 2015 και ληξη φετος??? πως γινεται αυτο?
Σε εμενα και σε ολα τα αλλα εχει ειτε ενα εξαμηνο διαρκεια ειτε ενα χρονο.

Μηπως εξαρτάται απο την εταιρία που έχει ασφαλιστεί;Δηλαδή αν είναι η ίδια απο τ́ότε μέχρι τωρα.ΠΧ εμένα δείχνει ασφάλιση απο το 2017 που αν θυμάμαι καλά είναι όταν πήγα στην HD.Μπορεί πάλι να είναι glitch του σύστήματος,πάντως η λήξη είναι σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Χρησιμότατο για ρουφιάνους να καταγγέλουν όταν κάποιος κυκλοφορεί ανασφάλιστος.😜

Βεβαίως οπως και σε τσογλαναρίες που κάνουν τους μάγκες στο δρόμο με τα γυφτοvag.

Χρησιμο και για γίδια τύπου Harley Papinson που μπορεί να σου σπάσουν κάνα καθρέφτη και λοιπά κλαρίνα που νομίζουν οτι είναι γαμάτοι με τις γυφτοεξατμίσεις στα σκούτερ που ακούγονται 27 τετράγωνα μακριά.

Ρουφιάνος ? Ε όποιος μιλάει για ρουφιανιά τότε είναι απολίτιστος. Γιατί αλλού θα επεφτε πρόστιμο και θα γινόταν τουμπεκί.

Καιρός να αλλάζουν σιγα σιγά κάποια πράματα.

 

 

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tuning123 είπε

Μακάρι , μέσω αυτού , να αρχίσει ο έλεγος για ανασφάλιστα οχήματα! 

Έλεγχος για ανασφάλιστα οχήματα γίνεται ήδη, οι αρχές έχουνε τα εργαλεία. Για τον μέσο πολιτη δεν προσφέρει σχεδόν τίποτε αυτό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μηπως εξαρτάται απο την εταιρία που έχει ασφαλιστεί;Δηλαδή αν είναι η ίδια απο τ́ότε μέχρι τωρα.ΠΧ εμένα δείχνει ασφάλιση απο το 2017 που αν θυμάμαι καλά είναι όταν πήγα στην HD.Μπορεί πάλι να είναι glitch του σύστήματος,πάντως η λήξη είναι σωστή.

Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι εκανα καμια 10αρια αυτοκινητα που εβλεπα εξω παρκαρισμενα, και 3-4 εβγαλαν αυτο το πραμα.
Ημερομηνία έναρξης ασφάλισης το 2015
και ληξη φετος το 2022
και μου εκανε εντυπωση ποιος εχει κανει ασφαλεια 7ετη και ειπα να το αναφερω ετσι για την απορια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχει bug η υπηρεσία, έμενα παράδειγμα μου βγάζει σε ένα αυτοκίνητο ότι έχω κάνει 2ετή ασφάλεια!

Εκτός αν έχω κάνει και δεν το ξέρω! χαχαχα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ideal09 είπε

Η ακόμα καλύτερο. Έχεις εναν προφυλακτήρα που θες να τον αλλαξεις γιατι ειναι ριμαδι. Ψάχνεις ανασφαλιστο αμαξι, πεφτεις πανω του και τον τρεχεις στα δικαστηρια να σου πληρώσει τις ζημιες..

Καλύτερα να βρεις ασφαλισμένο και να πέσεις πάνω του με την όπισθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, neo80 είπε

Απολύτως καμία μόνο στους περίεργους και στους αστυνομικούς να ρίχνουν κλήσεις στα ανασφάλιστα μιας και σαν χώρα τα έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα.

Ψάχνουν ευκαιρίες να μαζέψουν λεφτά απο τα φτωχαδάκια.

Η αστυνομία έχει ήδη εργαλεία που εντοπίζει το ανασφαλιστο σε περιπτωση ελέγχου.

Το πρόβλημα για εμένα δεν είναι αυτό, αλλα ότι βάζει με έμμεσο τρόπο το κράτος τον πολιτη να κάθεται να ψάχνει το τι γίνεται στον άλλον, δεν είναι η δουλειά του αυτή. 

Έλεγχοι για ανασφάλιστα γίνονται έτσι κι αλλιώς από την διασταύρωση της ΑΑΔΕ με άλλες βάσεις. 

Η εν λόγω εφαρμογή μόνο σε περίεργους και σε ρουφιάνους θα χρησιμεύσει.

Καλό και το επιχείρημα με το αμάξι που έχει κινήσει υποψίες ότι είναι κλεμμένο, αλλά πρακτικά κανένας δεν θα μπει από εκεί να ψάξει. Όσοι έχουν χάσει πινακίδες πηγαίνουν και κάνουν δήλωση κλοπής έτσι κι αλλιώς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basilhs23___ είπε

Η αστυνομία έχει ήδη εργαλεία που εντοπίζει το ανασφαλιστο σε περιπτωση ελέγχου.

Το πρόβλημα για εμένα δεν είναι αυτό, αλλα ότι βάζει με έμμεσο τρόπο το κράτος τον πολιτη να κάθεται να ψάχνει το τι γίνεται στον άλλον, δεν είναι η δουλειά του αυτή. 

Έλεγχοι για ανασφάλιστα γίνονται έτσι κι αλλιώς από την διασταύρωση της ΑΑΔΕ με άλλες βάσεις. 

Η εν λόγω εφαρμογή μόνο σε περίεργους και σε ρουφιάνους θα χρησιμεύσει.

Καλό και το επιχείρημα με το αμάξι που έχει κινήσει υποψίες ότι είναι κλεμμένο, αλλά πρακτικά κανένας δεν θα μπει από εκεί να ψάξει. Όσοι έχουν χάσει πινακίδες πηγαίνουν και κάνουν δήλωση κλοπής έτσι κι αλλιώς. 

Φοβάμαι ότι τα τελευταία χρόνια εκπαιδεύουν έναν νέου τύπου πολίτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Έλεγχος για ανασφάλιστα οχήματα γίνεται ήδη, οι αρχές έχουνε τα εργαλεία. Για τον μέσο πολιτη δεν προσφέρει σχεδόν τίποτε αυτό. 

Έτσι ακριβώς! Απ'την στιγμή που εμπλακώ σε τροχαίο, τί νόημα έχει να γνωρίζω εκείνη την στιγμή άν το όχημα που έχω εμπλακεί είναι ή όχι ασφαλισμένο! Τον ίδιο γολγοθά θα περάσω για να αποζημιωθώ (άν). Πολύ καλή αυτή η βάση δεδομένων, αλλά για τις αρμόδιες αρχές. Αστυνομία για τον έλεγχο και εφορία για τα πρόστιμα για τέλη και ανασφάλιστα. Υπάρχουν τα αρμόδια κρατικά όργανα. Για τον πολίτη κατά την γνώμη μου είναι 'κουτσομπολίστικα'. Τί με νοιάζει αν το όχημα του γείτονα είναι ασφαλισμένο, ή αν έχει πληρωμένα τα τέλη, αν πληρώνει εξάμηνο,τρίμηνο.τετράμηνο, οχτάμηνο... Όταν θα έρθει η ώρα θα ελεγχθεί από τις αρμόδιες υπηρεσίες.

Επεξ/σία από aggelis6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Seaside είπε

Βεβαίως οπως και σε τσογλαναρίες που κάνουν τους μάγκες στο δρόμο με τα γυφτοvag.

Χρησιμο και για γίδια τύπου Harley Papinson που μπορεί να σου σπάσουν κάνα καθρέφτη και λοιπά κλαρίνα που νομίζουν οτι είναι γαμάτοι

με τις γυφτοεξατμίσεις στα σκούτερ που ακούγονται 27 τετράγωνα μακριά.

Ρουφιάνος ? Ε όποιος μιλάει για ρουφιανιά τότε είναι απολίτιστος. Γιατί αλλού θα επεφτε πρόστιμο και θα γινόταν τουμπεκί.

Καιρός να αλλάζουν σιγα σιγά κάποια πράματα.

 

 

Σε όλα αυτά που γράφεις σε τι θα βοηθήσει η εφαρμογή; Όλα αυτά που λες πρέπει να υπάρξει έλεγχος και σύλληψη την ίδια στιγμή στον δρόμο. 

Η ασφάλιση είναι έτσι κι αλλιώς υποχρεωτική οπότε αν δεν έχεις είναι θέμα χρόνου να σε πιάσουν είτε ζουν δρόμο είτε σε τακτικό έλεγχο από τις υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω γιατι χλευαζουν ολοι ειτε την εφαρμογη ψηφιακης ταυτοτητας η διπλωματος ειτε τωρα αυτο η οτιδηποτε ψηφιακο τεχνολογιας ερχετε.... 
Πραγματικα εμενα δεν με χαλαει καθολου που εχω να πατησω το ποδι μου στο ικα και την εφορια 1 χρονο τωρα και γενικοτερα ολες τις δημοσιες υπηρεσιες και τα κανω ολα απο τον Η/Υ αν τωρα ολοι εσεις που θεωρειται πως σας παρακολοθουν εχοντας βεβαια στην κατοχη σας smartphone με καμερες κτλπ 
εγω παλι πιστευω πως κυρ μπαμπη που δουλευεις στο συνεργειο και μαρια που κανεις καφε στα μικελ δεν θα σε παρακολουθησει κανενας φορεας και καμια ΕΥΠ 😛 

  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Η αστυνομία έχει ήδη εργαλεία που εντοπίζει το ανασφαλιστο σε περιπτωση ελέγχου.

Αναμενόμη απάντηση. Με μεγαλύτερη ευκολία γράφεις απλά μια πινακίδα για να δεις τον αριθμό κυκλοφορίας ενός πχ. βαν σε σχέση να παίρνεις αστυνομία( και άμα ρθει). Πραγματικά μπορεί να προλάβει πολλές καταστάσεις αυτό το πράγμα, πόσα αυτοκίνητα κυκλοφορούνε με λάθος πινακίδες και μετα τα βλέπουμε σε ληστείες.

Η αστυνομία όχι μόνο εντοπίζει αν είναι ανασφάλιστο ένα αμάξι, ολόκληρη βάση δεδομένων εμφανίζει με όποια αναφορά υπάρχει για την εν λόγω πινακίδα, το πόιντ δεν ειναι αυτό.

4 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

από εκεί να ψάξει. Όσοι έχουν χάσει πινακίδες πηγαίνουν και κάνουν δήλωση κλοπής έτσι κι αλλιώς. 

Επίσης αναμενόμη απάντηση . Αμα χτυπήσεις τη πινακίδα θα δεις το είναι κλεμμένη. Είπα όμως ότι μπορείς να δεις άμα η πινακίδα ανήκει στο εν λόγω αμάξι ή σε άλλο.

 

Καταλαβαίνω που τα πας, έχει όντως "κουτσομπολίστικο" στυλ, αλλά μην αναιρούμε πραγματικά σενάρια χρήσης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...