Προς το περιεχόμενο

Open Car: Νέα υπηρεσία του gov.gr για αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με οχήματα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, oneos είπε

Ποιους ενοχλεί η ύπαρξη της εφαρμογής;

  • ενοχλεί όσους έχουν δηλώσει ψηφιακά ακινησία και έχουν επάνω τις πινακίδες και κόβουν σουλάτσα ανάμεσα στους υπόλοιπους,
  • ενοχλεί όσους κυκλοφορούν ανασφάλιστοι και όποιον πάρει ο χάρος
  • ενοχλεί όσους έχουν κάνει τράμπα τις πινακίδες από το fiatάκι στο τρίλιτρο suv
  • ενοχλεί τέλος κι όσους δεν έχουν καλή σχέση με το wc και ψάχνουν να γκρινιάξουν με το οτιδήποτε

Εμένα προσωπικά με χαροποιεί γιατί η νομιμότητα είναι το καταφύγιο του αδύνατου και περιορίζει τον κάθε τσογλαναρά. Αυτό άλλωστε πρεσβεύει η Δημοκρατία. Απέναντι σε όσους έχουν μάθει "να τους περνάει" εις βάρος των υπολοίπων.

Σωραίος......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Seaside είπε

Μπορεί να έχει γίνει και αλλαγή πινακίδας.

Εάν πάει με μια σπασμένη πινακίδα να βγάλει καινούργια του εκδίδουν με τον ίδιο αριθμό κυκλοφορίας; Γιατί εάν σου την κλέψουν ξέρω πως βγαίνει καινούργια άδεια με πινακίδες με άλλα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, thodlp είπε

Εάν πάει με μια σπασμένη πινακίδα να βγάλει καινούργια του εκδίδουν με τον ίδιο αριθμό κυκλοφορίας; Γιατί εάν σου την κλέψουν ξέρω πως βγαίνει καινούργια άδεια με πινακίδες με άλλα νούμερα.

Για να δουλεψει σωστά αυτή η υπηρεσία οπως και να έχει πρέπει να είναι και σωστα καταχωρημένα όλα.

Ναι αν πας με σπασμένη την δίνεις πίσω και πληρώνεις κάποιο ποσό για έκδοση νέας.

Αν στην κλέψουν η αν την αλλάξεις εσυ αλλάζουν και όλα τα άλλα.

Επεξ/σία από Seaside
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι αυτό που βλέπουμε εμείς είναι η "κοινή" έκδοση. Έτσι για να χαιρόμαστε. Χρήσιμο θα φαινόταν σε εξουσιοδοτημένους χρήστες (π.χ. αστυνομία) να έχει και ΌΛΑ τα υπόλοιπα πεδία που λείπουν για να τσεκάρει εν κίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, oneos είπε

Ποιους ενοχλεί η ύπαρξη της εφαρμογής;

  • ενοχλεί όσους έχουν δηλώσει ψηφιακά ακινησία και έχουν επάνω τις πινακίδες και κόβουν σουλάτσα ανάμεσα στους υπόλοιπους,
  • ενοχλεί όσους κυκλοφορούν ανασφάλιστοι και όποιον πάρει ο χάρος
  • ενοχλεί όσους έχουν κάνει τράμπα τις πινακίδες από το fiatάκι στο τρίλιτρο suv
  • ενοχλεί τέλος κι όσους δεν έχουν καλή σχέση με το wc και ψάχνουν να γκρινιάξουν με το οτιδήποτε

Εμένα προσωπικά με χαροποιεί γιατί η νομιμότητα είναι το καταφύγιο του αδύνατου και περιορίζει τον κάθε τσογλαναρά. Αυτό άλλωστε πρεσβεύει η Δημοκρατία. Απέναντι σε όσους έχουν μάθει "να τους περνάει" εις βάρος των υπολοίπων.

Με ενοχλεί όταν όλοι αυτοί που μιλάνε για κοινωνικότητα, για δημοκρατία και για ισονομία, χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή όχι για τα παραπάνω αλλά για αντίποινα σε κάποιον άλλον, στην συνηθέστερη περίπτωση προβλήματα με γείτονα και μάλλον άσχετα. Θα με ενοχλήσει ακόμα πιο πολύ όταν αυτός που κάνει την καταγγελία έχει και ο ίδιος μια τέτοια παρανομία. Και πίστεψέ με τουλάχιστον από προσωπική άποψη, οι παραπάνω που σκέφτονται έτσι με δόλιο τρόπο αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Όταν έχεις παρανομίες και το ξέρεις, εν προκειμένω με το αμάξι σου, κοιτάς να μην δίνεις στίγμα και αφορμή όχι να προκαλείς για να σε ψάξουν και να κληθούν οι αρχές. Πρακτικά λοιπόν, και προσωπική μου άποψη, δεν θα εξυπηρετήσει σε τίποτα σχετικό με κοινωνία, ισονομία και δημοκρατία η παραπάνω εφαρμογή καθώς και όσες παρόμοιες εφαρμογές υπάρχουν. Δεν θα έρθει σε κανέναν θεία φώτιση ώστε αν δει κανένα αυτοκίνητο στον δρόμο να αρχίσει να χτυπάει πινακίδες στην εφαρμογή, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, είναι εντελώς τυχαίο το γεγονός αν θα μπεις στο τρυπάκι να ελέγξεις τι γίνεται σε κάποιο ΙΧ, οι υπόλοιπες περιπτώσεις που θα ψάξεις τι γίνεται με το αυτοκίνητο του άλλου έχουν αναλυθεί ήδη.

Πρακτικά λοιπόν, μόνο στις περιπτώσεις αντιποίνων και ρουφιανιές θα εξυπηρετήσει. Αν εσένα σου έχει παρκάρει ο άλλος στο γκαράζ ή γωνία ή κάπου παράνομα που σε ενοχλεί, θα καλέσεις τις αρχές, δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι η εφαρμογή, οι αρχές όταν έρθουν θα διαπιστώσουν τι παρανομίες υπάρχουν μέσα σε αυτές και τα περί ασφάλειας ή μη, και θα εκκινήσουν τις αντίστοιχες διαδικασίες κυρώσεων. Αν όμως ο άλλος παρκάρει κάπου νόμιμα δεν σε ενοχλεί σε κάτι, αλλά εσύ ανήκεις σε αυτούς τους παράξενους που γκρινιάζουν επειδή ο άλλος πάρκαρε έξω από το σπίτι σου και θεωρείς την θέση δική σου, αν σκεφτείς να ψάξεις στην εφαρμογή τι γίνεται και να καλέσεις τις αρχές αν δεις κάτι εκεί, ναι τότε αυτό είναι που με ενοχλεί.

Η αποψή μου είναι πως δεν θα έπρεπε να δίνεται δυνατότητα στον απλό πολίτη να αναζητά τέτοια στοιχεία για το αμάξι κάποιου άλλου.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Είπα ότι πιο εύκολα θα μπεις στη διαδικασία να δεις τι ρόλο βαράει, που δεν θα έμπαινες στην διαδικασία το ίδιο εύκολα να πάρεις την αστυνομία, που εκεί δεν ξέρεις και το αποτέλεσμα. Γνωρίζεις προκαταβολικά τη κατάσταση. Τώρα άμα γνωρίζεις ότι απ' εξω απ' το σπίτι σου υπάρχει αμάξι π.χ. με λάθος πινακίδα ε νομίζω είναι αυτονόητο κάποιες στάνταρ αντιδράσεις που μπορείς να κάνεις.

 

Πάντα κάποιοι θα συμφωνούν και κάποιοι θα διαφωνούν. Εγκληματολόγος δεν είμαι για να ξέρω τέτοια αμάξια που βρίσκονται και πως συμπεριφέρονται οι οδηγοί, κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ.

Ας πούμε δεκτό ότι μπορείς να δεις άμα είναι κλεμμένο κτλ κτλ το αμάξι και ίσως βοηθήσει κάποιον (αμφιβάλω but whatever), η διάρκεια ασφάλειας που χρησιμεύει; Χρησιμεύει κάπου σε αγοραπωλησίες πχ; Άμα γίνει ατύχημα θα μάθεις σύντομα άμα ήταν ή όχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sstratos είπε

Πραγματικά εγω προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα της εφαρμογής. Εντάξει ,πάτησα την δικια μου πινακίδα , ολα εντάξει...

Ο μόνος λόγος που μπορεί να φανεί χρήσιμο , ειναι σε περίπτωση ατυχήματος να ξέρεις επιτόπου εαν είναι ασφαλισμένο το αλλο αυτοκίνητο (αν και ολοι παίρνουμε τηλέφωνο τις ασφαλιστικές μας και στέλνουν άτομα για καταγραφή-γερανο)

Μπορεί να σκεφτεί κάποιος άλλος κατι καλύτερο ??

Ίσως θα είναι πιο εύκολο και γρήγορο να δηλωθεί (και να φανεί) ως κλεμμένο αν κλαπεί, πριν προλάβει ο κλοπέας να το πουλήσει σε κάποιον ανυποψίαστο σε χαμηλή τιμή, να τσιμπήσει τα λεφτά και να εξαφανιστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βοηθούσε να καταχωρείται απο τα ΚΤΕΟ η χρονολογία που πέρασε ΚΤΕΟ και πόσα km έγραφε τότε το αυτοκίνητο και αυτό να το βλέπει ο κάτοχος και να δίνει έναν κωδικό σε υποψήφιο αγοραστή ώστε να ελέγχει και εκείνος αυτά τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Ας πούμε δεκτό ότι μπορείς να δεις άμα είναι κλεμμένο κτλ κτλ το αμάξι και ίσως βοηθήσει κάποιον (αμφιβάλω but whatever), η διάρκεια ασφάλειας που χρησιμεύει; Χρησιμεύει κάπου σε αγοραπωλησίες πχ; Άμα γίνει ατύχημα θα μάθεις σύντομα άμα ήταν ή όχι..

Για την ασφάλεια  δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι χειροπιαστό. Μπορεί να είναι και στην αρχή της εφαμοργής δεν ξέρω πως μπορεί να το εξελίξουν. Ίσως σε κάποιους κλάδους να είναι χρήσιμο. Αυτό στο δίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Με ενοχλεί όταν όλοι αυτοί που μιλάνε για κοινωνικότητα, για δημοκρατία και για ισονομία, χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή όχι για τα παραπάνω αλλά για αντίποινα σε κάποιον άλλον, στην συνηθέστερη περίπτωση προβλήματα με γείτονα και μάλλον άσχετα. Θα με ενοχλήσει ακόμα πιο πολύ όταν αυτός που κάνει την καταγγελία έχει και ο ίδιος μια τέτοια παρανομία. Και πίστεψέ με τουλάχιστον από προσωπική άποψη, οι παραπάνω που σκέφτονται έτσι με δόλιο τρόπο αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Όταν έχεις παρανομίες και το ξέρεις, εν προκειμένω με το αμάξι σου, κοιτάς να μην δίνεις στίγμα και αφορμή όχι να προκαλείς για να σε ψάξουν και να κληθούν οι αρχές. Πρακτικά λοιπόν, και προσωπική μου άποψη, δεν θα εξυπηρετήσει σε τίποτα σχετικό με κοινωνία, ισονομία και δημοκρατία η παραπάνω εφαρμογή καθώς και όσες παρόμοιες εφαρμογές υπάρχουν. Δεν θα έρθει σε κανέναν θεία φώτιση ώστε αν δει κανένα αυτοκίνητο στον δρόμο να αρχίσει να χτυπάει πινακίδες στην εφαρμογή, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, είναι εντελώς τυχαίο το γεγονός αν θα μπεις στο τρυπάκι να ελέγξεις τι γίνεται σε κάποιο ΙΧ, οι υπόλοιπες περιπτώσεις που θα ψάξεις τι γίνεται με το αυτοκίνητο του άλλου έχουν αναλυθεί ήδη.

Πρακτικά λοιπόν, μόνο στις περιπτώσεις αντιποίνων και ρουφιανιές θα εξυπηρετήσει. Αν εσένα σου έχει παρκάρει ο άλλος στο γκαράζ ή γωνία ή κάπου παράνομα που σε ενοχλεί, θα καλέσεις τις αρχές, δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι η εφαρμογή, οι αρχές όταν έρθουν θα διαπιστώσουν τι παρανομίες υπάρχουν μέσα σε αυτές και τα περί ασφάλειας ή μη, και θα εκκινήσουν τις αντίστοιχες διαδικασίες κυρώσεων. Αν όμως ο άλλος παρκάρει κάπου νόμιμα δεν σε ενοχλεί σε κάτι, αλλά εσύ ανήκεις σε αυτούς τους παράξενους που γκρινιάζουν επειδή ο άλλος πάρκαρε έξω από το σπίτι σου και θεωρείς την θέση δική σου, αν σκεφτείς να ψάξεις στην εφαρμογή τι γίνεται και να καλέσεις τις αρχές αν δεις κάτι εκεί, ναι τότε αυτό είναι που με ενοχλεί.

Η αποψή μου είναι πως δεν θα έπρεπε να δίνεται δυνατότητα στον απλό πολίτη να αναζητά τέτοια στοιχεία για το αμάξι κάποιου άλλου.

Αν εχεις "τακτοποιημενο" το αμαξι σου οπως οφειλεις, δεν εχεις να φοβασαι κανενα ρουφιανο. Αν δεν το εχεις κακως το κινεις και θα επρεπε να σε απασχολουν πολυ πιο σημαντικα ζητηματα, οπως πχ τι κανεις αν χτυπησεις καποιον και εισαι ανασφαλιστος.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bluemoon85gr είπε

Αν έλεγε αν το όχημα εχει εμπλακει σε τροχαίο θα ήταν χρήσιμο στη περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου.

Το αν ειναι ασφαλισμένο ή όχι, η μόνη χρησιμότητα που μπορεί να έχει για εσένα και για εμένα είναι στο ρουφ-line.

Η διαρκής συμπεριφορά που ωθεί σε γενίκευση κατακραυγής, ώστε να συγκαλυφθεί η όποια αντιβαίνουσα ενέργεια του πίσω από το πλήθος... brave & smart!

31 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Ναι να ρουφιανευεις τον γείτονα που το χει ανασφαλιστο

Είναι δικαίωμα σου και συνάμα αστείο και μαγκιά να κυκλοφορείς με ανασφάλιστο και να σακατέψεις ή στείλεις αδιάβαστο κάποιον;;;

Επεξ/σία από gousias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sstratos είπε

Πραγματικά εγω προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την χρησιμότητα της εφαρμογής. Εντάξει ,πάτησα την δικια μου πινακίδα , ολα εντάξει...

Ο μόνος λόγος που μπορεί να φανεί χρήσιμο , ειναι σε περίπτωση ατυχήματος να ξέρεις επιτόπου εαν είναι ασφαλισμένο το αλλο αυτοκίνητο (αν και ολοι παίρνουμε τηλέφωνο τις ασφαλιστικές μας και στέλνουν άτομα για καταγραφή-γερανο)

Μπορεί να σκεφτεί κάποιος άλλος κατι καλύτερο ??

Αν δεν ειναι σε κινηση νομιζω δεν μπορει να καταλαμβανει χωρο παρκαροντας σε δημοσιο δρομο πρεπει να ειναι σε ιδιωτικο παρκινγκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...