Προς το περιεχόμενο

Ετοιμη καμερα που φορτιζει με solar panel ή DIY κατασκευη?


nick#18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα insomniacs!  Σε ενα χωραφι με μερικα μελισσια, θελω να βαλω μια καμερα ετσι ωστε να μπορω να βλεπω τι γινεται απο μακρυα ανα πασα ωρα και στιγμη.. ρευμα δεν υπαρχει οποτε θελουμε ηλιακη ενεργεια για να γινει η δουλεια οποτε οπως και στον τιτλο, ετοιμη καμερα που φορτιζει με solar panel ή DIY κατασκευη? 

Στην πρωτη περιπτωση μια καμερα με καρτα sim, ηλιακο πανελ και ανιχνευση κινησης οπως αυτη θα ηταν αρκετη πιστευετε? Ή μηπως η λυση DIY θα ηταν καλυτερη?

DIY: 
Solar panel 20w ~25€
Μπαταρια 9-12ah ~20€ ή αυτοκινητου 50ah ~50€
Φορτιστης-Ρυθμιστης μπαταριας για ηλιακα πανελ ~20€
Καμερα 40-50€ 
4G Modem απο καποιο παροχο περι τα ~15€/μηνα που αντιστοιχα θα υπαρχει και στην ετοιμη λυση αλλα ισως μονο σαν καρτα sim 
Ηλεκτρολογικο κουτι για να μπουν ολα μεσα ~20€

Το προβλημα δεν ειναι τοσο το κοστος, οσο η αξιοπιστια.. τι λετε λοιπον? 

 

Edit: Ξερω πως υπαρχουν ετοιμες λυσεις με μπαταριες που κρατανε κανενα 3μηνο και με χαμηλοτερο κοστος αλλα την 2/2 φορες που παλεψα με καποια τετοια λυση παλαιοτερα για φιλους, δεν βγηκε το επιθυμητο αποτελεσμα.. 

Επεξ/σία από nick#18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα,

Σιγουρα θα ήταν χρήσιμο να κάνεις μέτρηση κατανάλωσης σε χρήση και σε standby. Επίσης να επιβεβαιώσεις πως όταν όλα συνδέονται ξανά στο ρεύμα εκκινούν αυτόματα.

Από άποψη μπαταρίας θα πρέπει να πας σε βαθειας εκφόρτισης (και όχι αυτοκινήτου).

Τέλος θα πρέπει να έχεις ένα αξιόλογο ποσοστό ηλιοφάνειας, ίσκιο για την μπαταρία και 4g σήμα.

Με όλα τα παραπάνω μπορείς να προχωρήσεις σε κάτι. 

Υπάρχουν νομίζω και κάμερες που δέχονται κάρτα για σύνδεση απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα ειχα παρει απο eshop μια sricam και ενα φωτοβολταικο που ειχε μαζι σαν εξτρα, εβαλα και 8 μπαταριες εξτρα και διαπίστωσα οτι τα ma που δινει ειναι πολυ λιγα μου εκλεινε την καμερα το βραδυ. Αλλαξα πλανο και πηρα ενα πανελ 100w 5ah 12v και ενα controler του εβαλα στο usb ενα mfi απο την vodafone 5€/10gb/30 μερες και στην εξοδο του controller την καμερα. Τα εχω ολα σε μια παλια μπαταρια αυτοκινήτου σχεδον χαλασμενη και τα βραδια τωρα 2 μερες δεν πεφτει κατω απο 12.5v. Κατανάλωση σε gb δεν εχω δει ακομα. Εχω παραγγείλει και 2η καμερα και μια παταρια βαθιας εκφόρτωσης και μετα τα βαζω στην θεση τους!  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, 

Έχω το παρακάτω setup σε νησί πάνω από 2 χρόνια κai όλα δουλεύουν ρολόι 

https://www.skroutz.gr/s/32507143/Ezviz-CS-BC1C-CCTV-Κάμερα-Παρακολούθησης-Wi-Fi-1080p-Αδιάβροχη-Μπαταρίας-με-Αμφίδρομη-Επικοινωνία-σε-Μαύρο-Χρώμα-303101950.html?from=catspan

2 από το παρακάτω, ένα για την κάμερα και ένα για το mifi

https://www.skroutz.gr/s/34437982/Ezviz-Solar-Panel-D-for-BC1-BC1C.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 13/4/2022 στις 6:09 ΜΜ, gorge18 είπε

Προσφατα ειχα παρει απο eshop μια sricam και ενα φωτοβολταικο που ειχε μαζι σαν εξτρα, εβαλα και 8 μπαταριες εξτρα και διαπίστωσα οτι τα ma που δινει ειναι πολυ λιγα μου εκλεινε την καμερα το βραδυ. Αλλαξα πλανο και πηρα ενα πανελ 100w 5ah 12v και ενα controler του εβαλα στο usb ενα mfi απο την vodafone 5€/10gb/30 μερες και στην εξοδο του controller την καμερα. Τα εχω ολα σε μια παλια μπαταρια αυτοκινήτου σχεδον χαλασμενη και τα βραδια τωρα 2 μερες δεν πεφτει κατω απο 12.5v. Κατανάλωση σε gb δεν εχω δει ακομα. Εχω παραγγείλει και 2η καμερα και μια παταρια βαθιας εκφόρτωσης και μετα τα βαζω στην θεση τους!  

Μπορείς να δώσεις και αλλά στοιχεία ; Η φωτό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...