Προς το περιεχόμενο

Domain name σε έναν πάροχο, hosting σε άλλον πάροχο


Jordan95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Είχα αγοράσει παλιά ένα domain name (πχ oldsite.gr) & hosting από έναν hosting provider, αλλά με τα χρόνια είχα παρατήσει το site και απλά κρατούσα το domain name και τον server με ένα μήνυμα τύπου "under construction".

Τώρα έχω ένα νέο site (πχ mysite.gr) σε ένα διαφορετικό hosting provider, και σε ένα subdomain αυτού του νέου site (πχ στο old.mysite.gr) έχω στήσει ένα WordPress site.

Αυτό που θέλω τώρα είναι οι χρήστες που μπαίνουν στο oldsite.gr να βλέπουν το site που έχω στήσει στο old.mysite.gr.

Ουσιαστικά το subdomain (old.mysite.gr) δε θα φαίνεται πουθενά, απλά εκεί θα είναι στημένο το site, τα αρχεία του κλπ.

Αυτό θέλω να το κάνω για να γλιτώσω το έξτρα κόστος του server που πληρώνω στον παλιό hosting provider, και να κρατήσω μόνο το κόστος για το domain name.

Τι πρέπει να κάνω για να πετύχω το παραπάνω; Ο παλιός hosting provider δεν είναι καθόλου βοηθητικός.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Jordan95 είπε

Καλησπέρα!

Είχα αγοράσει παλιά ένα domain name (πχ oldsite.gr) & hosting από έναν hosting provider, αλλά με τα χρόνια είχα παρατήσει το site και απλά κρατούσα το domain name και τον server με ένα μήνυμα τύπου "under construction".

Τώρα έχω ένα νέο site (πχ mysite.gr) σε ένα διαφορετικό hosting provider, και σε ένα subdomain αυτού του νέου site (πχ στο old.mysite.gr) έχω στήσει ένα WordPress site.

Αυτό που θέλω τώρα είναι οι χρήστες που μπαίνουν στο oldsite.gr να βλέπουν το site που έχω στήσει στο old.mysite.gr.

Ουσιαστικά το subdomain (old.mysite.gr) δε θα φαίνεται πουθενά, απλά εκεί θα είναι στημένο το site, τα αρχεία του κλπ.

Αυτό θέλω να το κάνω για να γλιτώσω το έξτρα κόστος του server που πληρώνω στον παλιό hosting provider, και να κρατήσω μόνο το κόστος για το domain name.

Τι πρέπει να κάνω για να πετύχω το παραπάνω; Ο παλιός hosting provider δεν είναι καθόλου βοηθητικός.

Ευχαριστώ!

https://www.papaki.com/support/qa/questions/203/tι-είναι-το-domain-forward

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Jordan95 είπε

Καλησπέρα!

Είχα αγοράσει παλιά ένα domain name (πχ oldsite.gr) & hosting από έναν hosting provider, αλλά με τα χρόνια είχα παρατήσει το site και απλά κρατούσα το domain name και τον server με ένα μήνυμα τύπου "under construction".

Τώρα έχω ένα νέο site (πχ mysite.gr) σε ένα διαφορετικό hosting provider, και σε ένα subdomain αυτού του νέου site (πχ στο old.mysite.gr) έχω στήσει ένα WordPress site.

Αυτό που θέλω τώρα είναι οι χρήστες που μπαίνουν στο oldsite.gr να βλέπουν το site που έχω στήσει στο old.mysite.gr.

Ουσιαστικά το subdomain (old.mysite.gr) δε θα φαίνεται πουθενά, απλά εκεί θα είναι στημένο το site, τα αρχεία του κλπ.

Αυτό θέλω να το κάνω για να γλιτώσω το έξτρα κόστος του server που πληρώνω στον παλιό hosting provider, και να κρατήσω μόνο το κόστος για το domain name.

Τι πρέπει να κάνω για να πετύχω το παραπάνω; Ο παλιός hosting provider δεν είναι καθόλου βοηθητικός.

Ευχαριστώ!

Η με domain forward που λέει ο φίλος πιο πάνω και όταν μπαίνει κάποιος oldsite.gr αυτομάτως θα τον πηγαίνει στο old.mysite.gr ή προσθέτης και αυτό το domain στον χώρο σου σαν addon domain και εχει το κατευθύνεις στο παλιό site. Για αυτή την δουλειά πιστεύω καλύτερα το redirect ομως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Jordan95 είπε

Καλησπέρα!

Είχα αγοράσει παλιά ένα domain name (πχ oldsite.gr) & hosting από έναν hosting provider, αλλά με τα χρόνια είχα παρατήσει το site και απλά κρατούσα το domain name και τον server με ένα μήνυμα τύπου "under construction".

Τώρα έχω ένα νέο site (πχ mysite.gr) σε ένα διαφορετικό hosting provider, και σε ένα subdomain αυτού του νέου site (πχ στο old.mysite.gr) έχω στήσει ένα WordPress site.

Αυτό που θέλω τώρα είναι οι χρήστες που μπαίνουν στο oldsite.gr να βλέπουν το site που έχω στήσει στο old.mysite.gr.

Ουσιαστικά το subdomain (old.mysite.gr) δε θα φαίνεται πουθενά, απλά εκεί θα είναι στημένο το site, τα αρχεία του κλπ.

Αυτό θέλω να το κάνω για να γλιτώσω το έξτρα κόστος του server που πληρώνω στον παλιό hosting provider, και να κρατήσω μόνο το κόστος για το domain name.

Τι πρέπει να κάνω για να πετύχω το παραπάνω; Ο παλιός hosting provider δεν είναι καθόλου βοηθητικός.

Ευχαριστώ!

Εφόσον απ' ότι καταλαβαίνω έχεις 2 domain name's γιατί δεν μεταφέρεις την εγκατάσταση σου στο βασικό σου domain και προσπαθείς με redirect να κατευθύνεις τον κόσμο σου στο νέο domain?

Έχεις αποφασίσει ποιο από τα δύο domain θες να κρατήσεις?

Αν για κάποιο λόγο θες και τα δύο ονόματα αλλά το νέο σέρβερ κάνε μεταφορά το παλιό domain...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Δε θέλω να φαίνεται πουθενά (πχ στη μπάρα του browser, στα urls) το subdomain "old.mysite.gr". Θέλω να φαίνεται ότι ο χρήστης περιηγείται στο oldsite.gr. Δηλαδή ένα προϊόν που σήμερα το βλέπω εδώ πχ: old.mysite.gr/?p=1

Θέλω να το βλέπω εδώ: oldsite.gr/?p=1

Στον παλιό πάροχο δε θέλω να συνεχίσω να πληρώνω και domain name και server, θέλω να πληρώνω μόνο το domain name, για αυτό επιλέγω να έχω τα αρχεία σε ένα subdomain σε έναν άλλον πάροχο που θα πληρώνω έτσι κι αλλιώς φιλοξενία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/2/2022 στις 2:28 ΜΜ, Jordan95 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Δε θέλω να φαίνεται πουθενά (πχ στη μπάρα του browser, στα urls) το subdomain "old.mysite.gr". Θέλω να φαίνεται ότι ο χρήστης περιηγείται στο oldsite.gr. Δηλαδή ένα προϊόν που σήμερα το βλέπω εδώ πχ: old.mysite.gr/?p=1

Θέλω να το βλέπω εδώ: oldsite.gr/?p=1

Στον παλιό πάροχο δε θέλω να συνεχίσω να πληρώνω και domain name και server, θέλω να πληρώνω μόνο το domain name, για αυτό επιλέγω να έχω τα αρχεία σε ένα subdomain σε έναν άλλον πάροχο που θα πληρώνω έτσι κι αλλιώς φιλοξενία.

Να σου πω την αλήθεια σε κάθε μήνυμα που αναρτείς με μπερδέυεις :) 

Θεωρώ πως είναι όλα απλά, νομίζω όμως πως ή σου έχουν πει διάφορα και έχεις μπερδευτεί ή υπάρχει κάποια δέσμευση από τον "παλιό" συνεργάτη που δεν μπορείς να πάρεις ότι χρειάζεσαι...

Μφχ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ψάχνεις γίνεται με μια CNAME εγγραφή στους DNS του παλιού σου domain, που θα δείχνουν στο καινούργιο. Πχ:

olddomain.com CNAME old.newdomain.com

Αυτό σημαίνει πως οποιοδήποτε request πάει στο παλιό domain, αυτόματα το domain part του url θα αλλάξει στο καινούργιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα . 'Εχω δυο domain εκ των οποίων το ένα πάλιο(ex: domain1.gr) πάνω στο οποίο έχουν στηθεί τα πάντα. Αλλά αποφάσισα να φτιάξω ένα καλύτερο website στο καινούργιο και πιο εύκολο domain (ex: domain2.gr) και τα δυο είναι καταχωρημένα στο papaki. Βέβαια host αλλού. Το θέμα μου είναι ότι βάζω το domain1.gr να κάνει forward στο domain2.gr και κάνει μόνο μέσω http . Οταν ανοίγει σε https δεν κάνει forward και πετάει 403 forbidden στην σελίδα. Γνωρίζει κανείς γιατί γίνεται αυτό? Το domain2.gr ανοιγει κανονικά σε https. Η ερώτηση γίνεται κυρίως λόγο του ότι η google βγάζει στην αναζήτηση το domain1.gr σε https και δεν βοηθάει ιδιαίτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...