Προς το περιεχόμενο

Vlookup Ευρεση σε 2 διαφορετικά αρχεια


blanka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα excel ΚΕΝΤΡΙΚΟ με κωδικούς προιόντων και έχω 2 άλλα excel (book1.xlsx, book2.xlsx) όπου έχω κωδικούς προιόντων και ονομασίες σε διπλανή στήλη. Θέλω να μου φέρει τις ονομασίες των κωδικων προιόντων και απο τα 2 αρχεία στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ αρχείο . Έκανα το εξής :

=IFERROR(VLOOKUP(A2;[book1.xlsx]Sheet1!$A:$B;2;0); VLOOKUP([book2.xlsx]Sheet1!$A:$B; 2; 0))

Με την εντολή IFERROR και μετά VLOOKUP θεωριτικά πρέπει να μου φέρει ότι βρει απο το πρώτο αρχείο και ότι δεν βρεί να φέρει με την IFERROR να κοιτάξει την δευτερη VLOOKUP που ψάχνει σε άλλο αρχείο.

Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως.

Μερικοί κωδικοί υπάρχουν κοινοι και στα 2 excel (book1 και book2) με αποτέλεσμα να προσπαθεί να μου φέρει και τις 2 ονομασίες (που είναι ίδιες ή παρόμειες) και μου φέρνει το αποτέλεσμα #SPILL!

Mπορώ να έχω μέσα στην συνάρτιση μου εντολή που να αγνωεί το δευτερο ίδιο ευριμα ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, blanka είπε

Εχω ένα excel ΚΕΝΤΡΙΚΟ με κωδικούς προιόντων και έχω 2 άλλα excel (book1.xlsx, book2.xlsx) όπου έχω κωδικούς προιόντων και ονομασίες σε διπλανή στήλη. Θέλω να μου φέρει τις ονομασίες των κωδικων προιόντων και απο τα 2 αρχεία στο ΚΕΝΤΡΙΚΟ αρχείο . Έκανα το εξής :

=IFERROR(VLOOKUP(A2;[book1.xlsx]Sheet1!$A:$B;2;0); VLOOKUP([book2.xlsx]Sheet1!$A:$B; 2; 0))

Με την εντολή IFERROR και μετά VLOOKUP θεωριτικά πρέπει να μου φέρει ότι βρει απο το πρώτο αρχείο και ότι δεν βρεί να φέρει με την IFERROR να κοιτάξει την δευτερη VLOOKUP που ψάχνει σε άλλο αρχείο.

Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως.

Μερικοί κωδικοί υπάρχουν κοινοι και στα 2 excel (book1 και book2) με αποτέλεσμα να προσπαθεί να μου φέρει και τις 2 ονομασίες (που είναι ίδιες ή παρόμειες) και μου φέρνει το αποτέλεσμα #SPILL!

Mπορώ να έχω μέσα στην συνάρτιση μου εντολή που να αγνωεί το δευτερο ίδιο ευριμα ; 

 

Δοκίμασε αντί για VLOOKUP να χρησιμοποιήσεις τις συναρτήσεις INDEX και MATCH.

Έχω καιρό να γράψω σε excel μιας και πλέον χρησιμοποιώ μόνο το Google Sheet οπότε προσάρμοσε το syntax:
=IFERROR(INDEX(range, MATCH(lookup_value, lookup_range, 0)),INDEX(range, MATCH(lookup_value, lookup_range, 0)))

Πολύ λιγότερα σφάλματα θα σου βγάλει αυτή η υλοποίηση. Η VLOOKUP έχει πολλά πολλά Limitations και η INDEX MATCH είναι πολύ πιο ευέλικτη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To εκανα Το έκανα! είσαι ΘΕΟΣ 1000 Ευχαριστώ!

=IFERROR(INDEX([book1.xlsx]Sheet1!$A$2:$B$359;MATCH(A2;[book1.xlsx]Sheet1!$A$2:$A$359;0);2);INDEX([book2.xlsx]Sheet1!$A$2:$B$201;MATCH(A2;[book2.xlsx]Sheet1!$A$2:$A$201;0);2))

 

 

Επεξ/σία από blanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blanka είπε

To εκανα Το έκανα! είσαι ΘΕΟΣ 1000 Ευχαριστώ!

=IFERROR(INDEX([book1.xlsx]Sheet1!$A$2:$B$359;MATCH(A2;[book1.xlsx]Sheet1!$A$2:$A$359;0);2);INDEX([book2.xlsx]Sheet1!$A$2:$B$201;MATCH(A2;[book2.xlsx]Sheet1!$A$2:$A$201;0);2))

Ωραίος :) Με την INDEX MATCH μπορείς να στήσεις και πολύ πιο πολύπλοκους / έξυπνους ελέγχους αναζήτησης οπότε αν χρειαστείς κάτι τέτοιο θα σου λύσουν τα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...