Προς το περιεχόμενο

Νομοσχέδιο της Νέας Υόρκης απαγορεύει στα delivery apps να υπόσχονται παραδόσεις 15 λεπτών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είμαι Έλληνας.

Το μαγαζί που είναι ανοιχτό την Κυριακή, αν δεν θέλει, μπορεί να....σταματήσει να ανοίγει τις Κυριακές? Τι κοτσανάρα πέταξες ρε τρελέ, lol. :P


Να είσαι καλά, καιρό είχα να διαβασώ τέτοια χαζομάρα

 

Αφου δε μπορείς να κατανοήσεις ένα απλό κείμενο θα στο κάνω λιανά γιατί εντάξει, μάλλον τα ελληνικά σου δεν είναι πολύ καλά. Ο μαγαζάτορας θα το ανοίξει το μαγαζί και θα θησαυρίζει στις πλάτες των εργαζομένων. Και γιατί να μην το κάνει; Αφού έχει τις ευλογίες του κράτους και αφού ο κόσμος πηγαίνει σα ζώο και ψωνίζει. Και ο εργαζόμενος χάνει το ρεπό της κυριακής (ναι, το χάνει. Ουκ ολίγοι μαγαζάτορες εφαρμόζουν την τακτική του 5ωρου για να μην αναπληρώσουν το ρεπό) για να κάνει ο αλλος τη βόλτα του.

 

P.S νεοέλληνας δεν ειναι εθνικότητα αλλά νοοτροπία

Επεξ/σία από DaemonLord92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Αφου δε μπορείς να κατανοήσεις ένα απλό κείμενο θα στο κάνω λιανά γιατί εντάξει, μάλλον τα ελληνικά σου δεν είναι πολύ καλά. Ο μαγαζάτορας θα το ανοίξει το μαγαζί και θα θησαυρίζει στις πλάτες των εργαζομένων. Και γιατί να μην το κάνει; Αφού έχει τις ευλογίες του κράτους και αφού ο κόσμος πηγαίνει σα ζώο και ψωνίζει. Και ο εργαζόμενος χάνει το ρεπό της κυριακής (ναι, το χάνει. Ουκ ολίγοι μαγαζάτορες εφαρμόζουν την τακτική του 5ωρου για να μην αναπληρώσουν το ρεπό) για να κάνει ο αλλος τη βόλτα του.

Ο υπάλληλος θησαυρίζει στις πλάτες του αφεντικού αφού πληρώνεται με προσαύξηση 75%. Έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου ή είσαι επαναστατής του καναπέ? Εγώ όσο καιρό ήμουν υπάλληλος παρακαλάγα να δουλεύω Κυριακή για να πληρωθώ τα διπλά, δεν ξέρω εσύ τι τρέλα πουλάς. Τώρα το ΓΙΑΤΙ πληρωνόμουν τα διπλά ποτέ δεν το κατάλαβα να σου πώ την αλήθεια, αντί να τα ξύνω την Κυριακή τα έξυνα την Τετάρτη, δεν προσδίδω μαγικές ιδιότητες στις μέρες οπότε δεν με απασχολεί αν η μέρα που δουλεύω ονομάζεται Κυριακή ή Μαριαλένα.

Η τακτική του 5ώρου που λές που κολλάει? 

ΥΓ1. Θύμαμαι κιόλας στο μαγάζι που δούλευα δηλώναμε τις μέρες που προτείμαμε να δουλέψουμε για να βγεί το πρόγραμμα, όλοι οι υπάλληλοι Κυριακή θέλανε!! Ρε τα κορόιδα

Επεξ/σία από Herald
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

μηπως να τους εκανες μια αγωγη ζητωντας αποζημιωσεις για ηθικη ,σωματικη βλαβη ,μακροχρονια ψυχολογικα τραυματα καθως ευθυνες για την ηθικη καταπτωση της κοινωνιας ,τον πολιτικο ευτελισμο αλλα κ τον κινδυνο εξαφανισης του βασιλικου πιγκουινου της ανταρκτικης?

Η συνέπεια ενός διαλόγου αντανακλάται και από την επιχειρηματολογία, αλλά μέχρι να γίνει αντιληπτό, μπορείς να κρατάς την ονειροπαγίδα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

1) Ο υπάλληλος θησαυρίζει στις πλάτες του αφεντικού αφού πληρώνεται με προσαύξηση 75%. Έχεις δουλέψει ποτέ στη ζωή σου ή είσαι επαναστατής του καναπέ? Εγώ όσο καιρό ήμουν υπάλληλος παρακαλάγα να δουλεύω Κυριακή για να πληρωθώ τα διπλά, δεν ξέρω εσύ τι τρέλα πουλάς. Τώρα το ΓΙΑΤΙ πληρωνόμουν τα διπλά ποτέ δεν το κατάλαβα να σου πώ την αλήθεια, αντί να τα ξύνω την Κυριακή τα έξυνα την Τετάρτη, δεν προσδίδω μαγικές ιδιότητες στις μέρες οπότε δεν με απασχολεί αν η μέρα που δουλεύω ονομάζεται Κυριακή ή Μαριαλένα.

2)Η τακτική του 5ώρου που λές που κολλάει? 

3) ΥΓ1. Θύμαμαι κιόλας στο μαγάζι που δούλευα δηλώναμε τις μέρες που προτείμαμε να δουλέψουμε για να βγεί το πρόγραμμα, όλοι οι υπάλληλοι Κυριακή θέλανε!! Ρε τα κορόιδα

Ναι, θα μας πεις σε λίγο πως μπαίνει και μεσα το αφεντικο 🤣 ζεις σε κάποιο παράλληλο σύμπαν μου φαίνεται. Επιπλέον τύπε, μηχανικός είμαι σε μεγάλη εταιρία. Πάλι καλά σπούδασα και μπόρεσα να ξεφύγω από τέτοιες δουλειές αλλά σέβομαι αμέριστα τον κόσμο που κάνει τέτοιες δουλειές και δεν πρόκειται να συνεισφέρω στην περαιτέρω εκμετάλλευση τους.

2) Συνεχίζεις να έχεις αδυναμία κατανόησης ενός απλού κειμένου. Σε λίγο θα με αναγκάσεις να στο συλλαβίσω. Η τακτική που προανέφερα γίνεται σε πολλά μαγαζιά ώστε να ΜΗΝ αναπληρωθεί το χαμένο ρεπό. Άρα ο εργαζόμενος πάει την Κυριακή στη δουλειά και αυτό το ρεπό ΔΕΝ το παίρνει. Τώρα το έπιασες; Μήπως χρησιμοποιώ δύσκολες λέξεις;

3) Καλό το παραμύθι σου αλλά δεν είχε δράκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Ναι, θα μας πεις σε λίγο πως μπαίνει και μεσα το αφεντικο 🤣 ζεις σε κάποιο παράλληλο σύμπαν μου φαίνεται. Επιπλέον τύπε, μηχανικός είμαι σε μεγάλη εταιρία. Πάλι καλά σπούδασα και μπόρεσα να ξεφύγω από τέτοιες δουλειές αλλά σέβομαι αμέριστα τον κόσμο που κάνει τέτοιες δουλειές και δεν πρόκειται να συνεισφέρω στην περαιτέρω εκμετάλλευση τους.

2) Συνεχίζεις να έχεις αδυναμία κατανόησης ενός απλού κειμένου. Σε λίγο θα με αναγκάσεις να στο συλλαβίσω. Η τακτική που προανέφερα γίνεται σε πολλά μαγαζιά ώστε να ΜΗΝ αναπληρωθεί το χαμένο ρεπό. Άρα ο εργαζόμενος πάει την Κυριακή στη δουλειά και αυτό το ρεπό ΔΕΝ το παίρνει. Τώρα το έπιασες; Μήπως χρησιμοποιώ δύσκολες λέξεις;

3) Καλό το παραμύθι σου αλλά δεν είχε δράκο

Nαι δυστηχώς δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου που βρίσκεται. Υπάρχει κόσμος που δεν πιστεύει σε μαγικές ιδιότητες στις μέρες, οπότε δεν τον πειράζει να δουλέψει Κυριακή και να πληρωθεί 75% έξτρα. Εσύ προτείνεις, για κάποιο λόγο που κανείς δεν ξέρει, να μην επιτρέπεται οι υπάλληλοι που ΘΕΛΟΥΝ να δουλέψουν τις Κυριακές να δουλεύουν. 

Θες να μου εξηγήσεις ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα στο ένας υπάλληλος που θέλει να δουλέψει Κυριακή - και μάλιστα να πληρωθεί και αρκετά επιπλέον χρήματα χωρίς κανέναν απολύτως λόγο - να μπορεί να το κάνει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι δυστηχώς δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου που βρίσκεται. Υπάρχει κόσμος που δεν πιστεύει σε μαγικές ιδιότητες στις μέρες, οπότε δεν τον πειράζει να δουλέψει Κυριακή και να πληρωθεί 75% έξτρα. Εσύ προτείνεις, για κάποιο λόγο που κανείς δεν ξέρει, να μην επιτρέπεται οι υπάλληλοι που ΘΕΛΟΥΝ να δουλέψουν τις Κυριακές να δουλεύουν. 

Θες να μου εξηγήσεις ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα στο ένας υπάλληλος που θέλει να δουλέψει Κυριακή - και μάλιστα να πληρωθεί και αρκετά επιπλέον χρήματα χωρίς κανέναν απολύτως λόγο - να μπορεί να το κάνει? 

Αν δουλεύεις πενθήμερο 8ωρο (ξέρεις, αυτό το βασικό δικαίωμα για το οποίο χύθηκε αίμα) και απλά έχεις κυλιόμενα ρεπό πάει και έρχεται. Το να δουλεύεις Κυριακές για να θησαυρίζει το αφεντικό ενώ δε σου δίνει το ρεπό που έχασες κάποια άλλη μερα (στρατηγική που ακολουθούν πολλές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων) δεν είναι οκ και άμα δε μπορείς να καταλάβεις το γιατί ή είσαι 15 χρονων ή είσαι μέρος του προβλήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gamer73 είπε

Πολύ απάνθρωπο αυτό να απαιτούμε ντελίβερι σε 15 λεπτά ήδη σκοτώθηκαν 3 άνθρωποι στην Αθήνα τέρμα στην ανθρώπινη εκμετάλλευση 

Γιατί απαιτεί κανένας delivery στα 15 λεπτά? Μην κρίνεις από τον εαυτό σου.

17 λεπτά πριν, DaemonLord92 είπε

Αν δουλεύεις πενθήμερο 8ωρο (ξέρεις, αυτό το βασικό δικαίωμα για το οποίο χύθηκε αίμα) και απλά έχεις κυλιόμενα ρεπό πάει και έρχεται. Το να δουλεύεις Κυριακές για να θησαυρίζει το αφεντικό ενώ δε σου δίνει το ρεπό που έχασες κάποια άλλη μερα (στρατηγική που ακολουθούν πολλές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων) δεν είναι οκ και άμα δε μπορείς να καταλάβεις το γιατί ή είσαι 15 χρονων ή είσαι μέρος του προβλήματος. 

Αν θέλεις δουλεύεις.

Αν δουλέψεις παίρνεις +75% παραπάνω.

Το ΚΚΕ να σταματήσει τα τρελά δήθεν για προστασία των εργαζομένων που το μόνο που τελικά πετυχαίνουν είναι παραπάνω εξαθλίωση.

Τρανή απόδειξη οι χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ που είχαν εξαθλίωση σε ποσοστό 98%. Το άλλο 2% ήταν η κομματική νομενκλατούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το καταλαβαινω αυτο με τον περιορισμο.

Ο αλλος λεει σκοτωθηκανε 3 ατομα στην Αθηνα επειδη κανανε την δουλεια τους. Εγω αν παραγγειλω τωρα σουβλακι το θελω σε 5 λεπτα!

Αδιαφορω αν σκοτωνονται γυρω μου εγω δε μπορω να τρωω σε 2 ωρες. Ας σπουδαζαν κατι να μην γινοντουσαν ντελιβεραδες (ιουυ) και να μην σκοτωνόντουσαν.

Και στην τελικη 550 ευρω παιρνουν δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Και ο βοθρατζής θα χάσει την δουλειά του αν δεν θέλει να μπεί μέχρι τον αγκώνα στα ***τά. Ας κάνει άλλη δουλειά λοιπόν. Εγώ πάντως προτιμώ να παραδίδω πακέτα στο χιόνι μια φορά στα 2 χρόνια που θα τύχει παρά να είμαι καθημερινά στα σ***τά.

 

εδώ προτιμάς να έχεις γίνει εισπράκτορας (και όχι μόνο) της εφορίας, με απειρες αρμοδιότητες, χωρίς προσωπικο χρόνο, και ο πρωτος που φεσώνει ο πελάτης. Τι να λέμε τώρα, να δείξεις ελάχιστη αλληλεγγύη στον συνάνθρωπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Και ο βοθρατζής θα χάσει την δουλειά του αν δεν θέλει να μπεί μέχρι τον αγκώνα στα ***τά. Ας κάνει άλλη δουλειά λοιπόν. Εγώ πάντως προτιμώ να παραδίδω πακέτα στο χιόνι μια φορά στα 2 χρόνια που θα τύχει παρά να είμαι καθημερινά στα σ***τά.

 

Φυσικά και δεν με ενοχλεί. Γιατί να με ενοχλήσει? Εγώ πάω σε ένα μαγαζί και πληρώνω για τις υπηρεσίες που το μαγαζί προσφέρει. Το αν ο υπάλληλος γουστάρει ή δεν γουστάρει ή δεν του κάνει ο μισθός ή ξύπνησε στραβά ή δεν του αρέσει το κρύο δεν με απασχολούν. 

Θα σου κάνω copy paste τι έγραψα πρίν να μου πείς αν αυτό είναι το επιχείρημα σου

Τον υπάλληλο βοθρατζή μπορείς να τον καλέσεις (μια μέρα με λιακάδα) και να του πείς να μπεί με τον αγκώνα μέσα στα ***τά γιατί τον πληρώνεις. Τον ντελιβέρα δεν μπορείς να τον καλέσεις να σου φέρει έναν καφέ 100 μέτρα παρακάτω όταν βρέχει (*χιονίζει), παρόλο που επίσης πληρώνεις. 

Σοβαρά, το επιχείρημα σου είναι ότι ο βοθρατζης θα απολυθεί αν δε θέλει να κάνει ότι κάνει ένας βοθρατζης; 🤷‍♂️

Τον υπάλληλο βοθρατζη θα τον καλέσω να μπει στα ***τα γιατί: α) διαλεξε να κάνει ένα επάγγελμα που αυτή είναι η κυρίως δουλειά του, β) δε γίνεται κάτι διαφορετικό. Αν μπορούσα να το αποφύγω, θα το απέφευγα. Τον ντελιβερα δε θα τον καλέσω με έκτακτες καιρικές συνθήκες γιατί: α) δεν είναι η δουλειά του να επιβιώσει σε επικίνδυνες συνθήκες, β) μπορώ να φάω ένα τοστακι ή μια σαλάτα. Αντίστοιχα δε θα τον καλέσω στα 15' γιατί μπορώ να περιμένω λίγο παραπάνω να φάω.

Να τον καλέσω από τα 100 μέτρα με ψιλόβροχο δε θεωρώ ότι είναι πρόβλημα για εκείνον. Για μένα, βέβαια, θα ανησυχούσα πολύ αν έφτανα σε αυτό το σημείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liberostelios είπε

 

Να τον καλέσω από τα 100 μέτρα με ψιλόβροχο δε θεωρώ ότι είναι πρόβλημα για εκείνον. Για μένα, βέβαια, θα ανησυχούσα πολύ αν έφτανα σε αυτό το σημείο.

Δεν θελω ΠΟΤΕ να μου τυχει να αργησει μια παραγγελια φαγητου ,να παρω το μαγαζι και να μου πουν ειχε ατυχημα ο διανομεας, είτε με κακο καιρο ειτε με χαρα θεου. Φανταζομαι θα υπαρχει και καποιος που θα πει δουλεια του ειναι ας προσεχε. Ευτυχως δεν ειμαι ξεφτιλας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DaemonLord92 είπε

Αν δουλεύεις πενθήμερο 8ωρο (ξέρεις, αυτό το βασικό δικαίωμα για το οποίο χύθηκε αίμα) και απλά έχεις κυλιόμενα ρεπό πάει και έρχεται. Το να δουλεύεις Κυριακές για να θησαυρίζει το αφεντικό ενώ δε σου δίνει το ρεπό που έχασες κάποια άλλη μερα (στρατηγική που ακολουθούν πολλές μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων) δεν είναι οκ και άμα δε μπορείς να καταλάβεις το γιατί ή είσαι 15 χρονων ή είσαι μέρος του προβλήματος. 

Δεν υπάρχει πρόβλημα για να μπορώ να είμαι μέρος του. Καλά το θησαυρίζουν τα αφεντικά είνια η λογική του 15χρόνου, όχι η δικιά μου. Ναι όλα τα αφεντικά μέχρι το λαιμό στο χρυσάφι είναι :P 

Aμα δεν γουστάρεις να δουλεύεις κυριακές απλά δεν δουλεύεις. Δεν σε αναγκάζει κανείς. Εσύ θες να αναγκάσεις να μην μπορούν να δουλέψουν κυριακές και αυτοί που θέλουν να δουλέψουν κυριακές. Δεν σε καταλαβαίνω δυστηχώς

46 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Σοβαρά, το επιχείρημα σου είναι ότι ο βοθρατζης θα απολυθεί αν δε θέλει να κάνει ότι κάνει ένας βοθρατζης; 🤷‍♂️

Τον υπάλληλο βοθρατζη θα τον καλέσω να μπει στα ***τα γιατί: α) διαλεξε να κάνει ένα επάγγελμα που αυτή είναι η κυρίως δουλειά του, β) δε γίνεται κάτι διαφορετικό. Αν μπορούσα να το αποφύγω, θα το απέφευγα. Τον ντελιβερα δε θα τον καλέσω με έκτακτες καιρικές συνθήκες γιατί: α) δεν είναι η δουλειά του να επιβιώσει σε επικίνδυνες συνθήκες, β) μπορώ να φάω ένα τοστακι ή μια σαλάτα. Αντίστοιχα δε θα τον καλέσω στα 15' γιατί μπορώ να περιμένω λίγο παραπάνω να φάω.

Να τον καλέσω από τα 100 μέτρα με ψιλόβροχο δε θεωρώ ότι είναι πρόβλημα για εκείνον. Για μένα, βέβαια, θα ανησυχούσα πολύ αν έφτανα σε αυτό το σημείο.

Και ο ντελιβέρας διάλεξε να κάνει ένα επάγγελμα που αυτή είναι η κυρίως δουλειά του. Να μετάφερει πακέτα από το Α στο Β. Ανεξαρτήτος αποστάσεων και καιρικών συνθηκών. Τώρα το για ποιό λόγο θεωρείς χειρότερο να κάνει μια παράδοση στα 100 μέτρα ή με βροχή από το να βουτήξεις ολόκληρος μέσα στα σ***τα πραγματικά δεν το αντιλαμβάνομαι. 

59 λεπτά πριν, Twisted_Metal είπε

Herald = Η κοινωνία μας σήμερα. 

Μακάρι φίλε μου να ήμουν καθρέφτης της κοινωνίας μας σήμερα. Δυστηχώς ο παραλογισμός επικράτει. 

1 ώρα πριν, DaemonLord92 είπε

Αν δουλεύεις πενθήμερο 8ωρο (ξέρεις, αυτό το βασικό δικαίωμα για το οποίο χύθηκε αίμα)

Δεν δουλεύω 5θημερο 8ωρό, δουλεύω όσες μέρες και ώρες θέλω. Αν είσαι καλός στη δουλειά σου όπως και εγώ θα μπορείς να ζητήσεις και ρεπό τις κυριακές αφού δεν σου αρέσει να δουλεύεις. Τώρα αν κινδυνεύεις να απολύθεις επειδή...δεν θες να δουλεύεις κυριακές, ε μάλλον δεν είσαι και τόσο σημαντικός σε αυτό που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Δεν δουλεύω 5θημερο 8ωρό, δουλεύω όσες μέρες και ώρες θέλω. Αν είσαι καλός στη δουλειά σου όπως και εγώ θα μπορείς να ζητήσεις και ρεπό τις κυριακές αφού δεν σου αρέσει να δουλεύεις. Τώρα αν κινδυνεύεις να απολύθεις επειδή...δεν θες να δουλεύεις κυριακές, ε μάλλον δεν είσαι και τόσο σημαντικός σε αυτό που κάνεις.

δουλευεις οσες ωρες σου πει το κρατος να δουλεψεις, και κανεις αυτα που σου λεει το κρατος να κανεις.

Ποσα μπαλονακια εχεις κανει δεν μας εχεις πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Και ο ντελιβέρας διάλεξε να κάνει ένα επάγγελμα που αυτή είναι η κυρίως δουλειά του. Να μετάφερει πακέτα από το Α στο Β. Ανεξαρτήτος αποστάσεων και καιρικών συνθηκών. Τώρα το για ποιό λόγο θεωρείς χειρότερο να κάνει μια παράδοση στα 100 μέτρα ή με βροχή από το να βουτήξεις ολόκληρος μέσα στα σ***τα πραγματικά δεν το αντιλαμβάνομαι. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το "ανεξαρτήτως αποστάσεων και καιρικών συνθηκών" είναι κατάφορη παραβίαση εργασιακών δικαιωμάτων! Υπάρχει ένα όριο στο τι πρέπει να ζητάει ένας εργοδότης/πελάτης. Και το χρήμα δεν υποκαθιστά τα πάντα.

Το δεύτερο που λες δεν το είπα ποτέ. Για το ντελιβερι μια χαρά δουλειά είναι να περπατήσει 100 μέτρα να μου φέρει ένα καφέ. Εγώ για μένα θα ανησυχούσα αν καταντούσα να βαριέμαι να περπατήσω 100 μέτρα για να πάρω ένα καφέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...