Προς το περιεχόμενο

Νομοσχέδιο της Νέας Υόρκης απαγορεύει στα delivery apps να υπόσχονται παραδόσεις 15 λεπτών


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, tzotzo είπε

 

Τα carrefour τα φουνταρε ο Μαρινόπουλος. Δεν υφίστανται. Αν θες να μιλάς και να σε  καταλαβαίνουν να μιλάς με υπαρκτά πράγματα.

 

Τώρα φουνταρε και άφησε 13.000 εργαζόμενους στον αέρα ναι 3.000.

 

Κρίμα που δεν ήσουν λογιστής του να μην φουνταρει, και η σφαίρατη κοπελα του ταμειου να είναι σε θέση ισχύος να διαπραγματεύεται το ωράριο της.

Πιωμένος ε? Πέσε για ύπνο και μέχρι το πρωί θα έχει περάσει

 

Τι από αυτά που γράφεις είναι αντεπεχείρημα στα γραπτά μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Χωρίς φανταστικούς εχθρούς τι θα κάνουν τα τεμπελόσκυλα του ΠΑΜΕ? Κλέφτες θα γίνουν? Διεκδικούν σύνταξη στα 55 τώρα...άστους, μη τους ξυπνάς 😁

https://youtu.be/yOlP_wkXKMs

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

Οπου φτάνουν τα επιχειρηματα του καθενος. Αμα αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις, im not impressed. Υπαρχει λογος που είσαι εξαρτημενος απτον κατώτατο μισθο και τις παρεμβάσεις του κράτους για να επιβιώσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Herald είπε

είσαι εξαρτημενος απτον κατώτατο μισθο και τις παρεμβάσεις του κράτους για να επιβιώσεις.. 

Και πως ακριβως εβγαλες αυτο το συμπερασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Herald είπε

Υπαρχει λογος που είσαι εξαρτημενος απτον κατώτατο μισθο και τις παρεμβάσεις του κράτους για να επιβιώσεις.. 

Πιστεύεις ότι αυτό ο λόγος υπάρχει γιατί υπάρχουν κακά αφεντικά ή κακοί υπάλληλοι? Δηλαδή οι νόμοι υπάρχουν για αυτούς που δεν παρανομούν ή για αυτούς που παρανομούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πιστεύεις ότι αυτό ο λόγος υπάρχει γιατί υπάρχουν κακά αφεντικά ή κακοί υπάλληλοι? Δηλαδή οι νόμοι υπάρχουν για αυτούς που δεν παρανομούν ή για αυτούς που παρανομούν?

Τι θα πεί κακό αφεντικό ρε μαν? Ο καθένας πληρώνει όσα πιστεύει ότι αξίζει η δουλειά σου. Αν δεν σου αρέσει πάς στην επόμενη. Ο διευθυντής σε μια μεγάλη εταιρεία ας πούμε γιατί δεν πληρώνεται με τον βασικό?  Έτυχε και έκατσε σε καλό αφεντικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

Και πως ακριβως εβγαλες αυτο το συμπερασμα;

@Herald γελας αλλα εγω περιμενω ακομα να μου εξηγησεις. Πιστευεις οτι οποιος διαφωνει μαζι σου ειναι τεμπελης κουμουνιστης? 

Φιλε αν εσυ εχεις χαψει το παραμυθι του gig economy που δουλευουν οι ντελιβεραδες (αν ξερεις πως δουλευουν στη Αμερικη) ειναι αλλο ενα success story της ελευθερης αγορας, και δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ του να πηγαινεις ταπα για να βγει το ντελιβερι μεσα στην κινηση του NY με το να ανοιξει ενας λογιστης  το λαπτοπ του Κυριακατικα, χαραμιζεις τον χρονο σου και τα ταλεντα σου εδω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι θα πεί κακό αφεντικό ρε μαν? Ο καθένας πληρώνει όσα πιστεύει ότι αξίζει η δουλειά σου. Αν δεν σου αρέσει πάς στην επόμενη. Ο διευθυντής σε μια μεγάλη εταιρεία ας πούμε γιατί δεν πληρώνεται με τον βασικό?  Έτυχε και έκατσε σε καλό αφεντικό? 

Δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρώτησα… ο κατώτατος μισθός πχ νομοθετήθηκε γιατί υπήρχαν υπάλληλοι που επέμεναν να δουλεύουν με λιγότερα ή για τα αφεντικά που θέλανε να πληρώνουν λιγότερα ή και δωρεάν?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρώτησα… ο κατώτατος μισθός πχ νομοθετήθηκε γιατί υπήρχαν υπάλληλοι που επέμεναν να δουλεύουν με λιγότερα ή για τα αφεντικά που θέλανε να πληρώνουν λιγότερα ή και δωρεάν?

Eπειδή υπήρχαν / υπάρχουν άτομα που κανείς δεν θέλει να τους πληρώνει αρκετά για να μπορούν να επιβιώσουν. Οπότε και το κράτος πρέπει να προστατέψει αυτά τα άτομα.

Τώρα θα μου απαντησείς και εσύ, στο γιατί ο διευθυντής μιας μεγάλης εταιρείας δεν ασχολείται με το πόσο είναι και πόσο θα πάει ο κατώτατος μισθός; Έπεσε σε καλό αφεντικό; 

4 λεπτά πριν, DisRaptor είπε

@Herald γελας αλλα εγω περιμενω ακομα να μου εξηγησεις. Πιστευεις οτι οποιος διαφωνει μαζι σου ειναι τεμπελης κουμουνιστης? 

Όποιος υποστηρίζει το παμε και την σύνταξη στα 55 δεν ξέρω αν είναι τεμπέλης κουμουνιστής, άμυαλος πάντως σίγουρα είναι

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Eπειδή υπήρχαν / υπάρχουν άτομα που κανείς δεν θέλει να τους πληρώνει αρκετά για να μπορούν να επιβιώσουν. Οπότε και το κράτος πρέπει να προστατέψει αυτά τα άτομα.

Θα είναι ειλικρινής, με ενοχλεί που ακόμα και σε κάτι τόσο αυτονόητο, την ευθύνη την ρίχνεις ουσιαστικά στα άτομα - υπαλλήλους που κανείς δεν θέλει να πληρώσει και όχι σε αυτούς που δεν θέλουν να πληρώνουν κανένα υπάλληλο τους…

Αν το διαβάσεις ξανά θα καταλάβεις τι λέω, ελπίζω να είναι κάτι που “μεταφέρθηκε” λάθος από την σκέψη στο πληκτρολόγιο… 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Θα είναι ειλικρινής, με ενοχλεί που ακόμα και σε κάτι τόσο αυτονόητο, την ευθύνη την ρίχνεις ουσιαστικά στα άτομα - υπαλλήλους που κανείς δεν θέλει να πληρώσει και όχι σε αυτούς που δεν θέλουν να πληρώνουν κανένα υπάλληλο τους…

Δεν ρίχνω ευθύνη. Και ο εργαζόμενος και ο εργοδότης άνθρωποι είναι και το ίδιο πράμα επιζητούν. Όσα περισσότερα χρήματα στην τσέπη τους. Ο εργοδότης με το να δώσει όσα λιγότερα μπορεί και ο εργαζόμενος με το να ζητήσει όσα περισσότερα μπορεί. Η τιμή στην οποία θα καταλήξουν είναι ο μισθός που αξίζει. Αν όμως αυτή η τιμή είναι ο κατώτατος ε καταλαβένεις ότι ουσιαστικά ούτε αυτά δεν αξίζει ο εργαζομένος και απλά υποχρεώνεται ο εργοδότης να τα δώσει. 

Είναι και λίγο self respect, όταν φτάνεις στο σημείο να ζητάς από το κράτος (το ΠΑΜΕ καλή ώρα) να αυξήσει τον κατώτατο, στην ουσία τι υποστηρίζεις? Ότι δεν υπάρχει επιχείρηση στην Ελλάδα να πιστεύει ότι αξίζεις πάνω από 650 μικτά, αλλά παραύτα εσύ θες να πληρώνεσαι παραπάνω.  Μόνο εγώ το βλέπω περίεργο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Όποιος υποστηρίζει το παμε και την σύνταξη στα 55 δεν ξέρω αν είναι τεμπέλης κουμουνιστής, άμυαλος πάντως σίγουρα είναι

Δεν το υποστηριξα ποτε συνταξη στα 55 ουτε θα το υποστηριζα γιατι βασικα μου φαινεται γελοιο. Μαλλον βλεπεις εφιαλτες με κουμουνιστες και ζομπι συνδικαλιστες, για να τραβας τοσο γρηγορα τη σκανδαλη σε οποιον διαφωνει μαζι σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Είναι και λίγο self respect, όταν φτάνεις στο σημείο να ζητάς από το κράτος (το ΠΑΜΕ καλή ώρα) να αυξήσει τον κατώτατο, στην ουσία τι υποστηρίζεις? Ότι δεν υπάρχει επιχείρηση στην Ελλάδα να πιστεύει ότι αξίζεις πάνω από 650 μικτά, αλλά παραύτα εσύ θες να πληρώνεσαι παραπάνω.  Μόνο εγώ το βλέπω περίεργο αυτό?

Εχεις μια περίεργη άποψη για τον μισθό… αν το έβλεπες πχ σαν το όριο ταχύτητας στην αττική οδό να είναι τα 40 χιλιόμετρα και αντί διοδίων είχε χρονοχρέωση, θα το σκεφτόσουν παρόμοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DisRaptor είπε

Δεν το υποστηριξα ποτε συνταξη στα 55 ουτε θα το υποστηριζα γιατι βασικα μου φαινεται γελοιο. Μαλλον βλεπεις εφιαλτες με κουμουνιστες και ζομπι συνδικαλιστες, για να τραβας τοσο γρηγορα τη σκανδαλη σε οποιον διαφωνει μαζι σου

Χαίρομαι που σου φαίνεται γελοίο. Μια βόλτα στη σελίδα του ΠΑΜΕ να δείς ότι μία απο τις διεκδικήσεις τους είναι αυτή!

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Εχεις μια περίεργη άποψη για τον μισθό… αν το έβλεπες πχ σαν το όριο ταχύτητας στην αττική οδό να είναι τα 40 χιλιόμετρα και αντί διοδίων είχε χρονοχρέωση, θα το σκεφτόσουν παρόμοια?

Το όριο ταχύητας υπάρχει για την ασφάλεια του οδηγού. Αν είναι στα 40 χλμ ή η Αττική όδος θα έχει τους χειρότερους δρόμους - αφού είναι επικίνδυνο να οδηγείς με πάνω από 40 - ή απλά θα μας κοροίδευε, οπότε και στις 2 περιπτώσεις θα την απέφευγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το όριο ταχύητας υπάρχει για την ασφάλεια του οδηγού. Αν είναι στα 40 χλμ ή η Αττική όδος θα έχει τους χειρότερους δρόμους - αφού είναι επικίνδυνο να οδηγείς με πάνω από 40 - ή απλά θα μας κοροίδευε, οπότε και στις 2 περιπτώσεις θα την απέφευγα. 

Δεύτερη φορά, οπότε δεν ήταν τυχαίο το πρώτο… η ενόχληση παραμένει και ξεκινάει να γίνεται δυσφορία που δεν αντιλαμβάνεσαι τον υπεύθυνο μιας κατάστασης…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...