Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ενυδρείου σε submerged pc


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα μικρό ενυδρείο και θα ήθελα να το μετατρέψω σε pc. Θα είναι καθαρά project - hobby, μιας και έχω ήδη σταθερό pc. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Τι mineral πρέπει να βάλω μέσα (με τι να το γεμίσω ουσιαστικά) για να μην έχω πρόβλημα μετά (κατά προτίμηση κάτι που θα μπορούσα να το αγοράσω από Ελλάδα.). Επίσης, τι άλλο θα πρέπει να προσέξω αφού βρω το mineral? Βάζω απλά μέσα τα parts και παίζουν; Σας ευχαριστώ πολύ.

Το ενυδρείο είναι αυτό:

 

received_244560247853754.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Linus εχει κάνει 3-4 αναλυτικά βιντεο πάνω σε αυτό που θέλεις να κάνεις, και πριν και μετά 

Γενικά βάζουν ή λάδια αυτοκινήτου (δεν έχουν καλή ρευστότητα 5w-30w) ή ορυκτέλαιο 

Πρώτα βρες τρόπο να σταθεροποιήσεις την μητρική (κόψε λαμαρίνα απο άλλο pc και κουμπωσέ το στο ενυδρείο...lego...Δεν ξέρω...σκέψου) μετά υπολόγισε πως θα χωρέσουν όλα και την ροή του λαδιου (oil flow)

Το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχουν σκόνη τα παρτ και να μην μπαίνει σκόνη, θα κάτσει σε ορισμένα σημεία και θα καθαρίζεται δυσκολα και είχα διαβάσει σε ένα αρθρο οτι δημιουργούνται μικρο οργανισμοί που μπορούν σε βάθος χρόνου να σου βραχυκυκλώσουν το σύστημα 

Τέλος εαν το θες για πολύωρη χρήση καλό είναι να βρεις τρόπο να ψύχεις το νερό ειδάλλως θα ανακυκλώνεται η θερμότητα του συστήματος σου, ή θα βάλεις αντλία νερού για να έχει συνεχή ροή και να μην επικεντρώνεται η θερμότητα σε συγκεκριμένο σημείο ή κάποιοι βάζουν εξωτερικό radiator (custom loop)

Για να πάρεις ιδέες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, poseidon98 είπε

o Linus εχει κάνει 3-4 αναλυτικά βιντεο πάνω σε αυτό που θέλεις να κάνεις, και πριν και μετά 

Γενικά βάζουν ή λάδια αυτοκινήτου (δεν έχουν καλή ρευστότητα 5w-30w) ή ορυκτέλαιο 

Πρώτα βρες τρόπο να σταθεροποιήσεις την μητρική (κόψε λαμαρίνα απο άλλο pc και κουμπωσέ το στο ενυδρείο...lego...Δεν ξέρω...σκέψου) μετά υπολόγισε πως θα χωρέσουν όλα και την ροή του λαδιου (oil flow)

Το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχουν σκόνη τα παρτ και να μην μπαίνει σκόνη, θα κάτσει σε ορισμένα σημεία και θα καθαρίζεται δυσκολα και είχα διαβάσει σε ένα αρθρο οτι δημιουργούνται μικρο οργανισμοί που μπορούν σε βάθος χρόνου να σου βραχυκυκλώσουν το σύστημα 

Τέλος εαν το θες για πολύωρη χρήση καλό είναι να βρεις τρόπο να ψύχεις το νερό ειδάλλως θα ανακυκλώνεται η θερμότητα του συστήματος σου, ή θα βάλεις αντλία νερού για να έχει συνεχή ροή και να μην επικεντρώνεται η θερμότητα σε συγκεκριμένο σημείο ή κάποιοι βάζουν εξωτερικό radiator (custom loop)

Για να πάρεις ιδέες

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Το PC θα είναι headless και θα τρέχει μόνιμα κάποια pods σε K8s. Δεν με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση στις θύρες τις MB, οπότε θα βυθιστεί ολόκληρη μέσα. Το μόνο καλώδιο που θα βγαίνει από το ενυδρείο, θα είναι του ρεύματος. 

Mobo λέω να πάρω αυτή ,
ssd αυτόν

( τα άλλα parts δεν τα έχω βρει ακόμη ) .

Αλλά βασικά αυτό που θέλω είναι το mineral oil να μην καταστρέψει τα εξαρτήματα και να μην χάσει την διαύγεια του με τον καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καθως εγω θα ηθελα clean system θα εφτιαχνα tank με γυαλι ή plexiglass να μπει το συστιμα να μην εχει καμια επαφη με κατι ρευστο το pc μεσα στο ενυδρειο,με ενα custom υδροψηξη να συνδεισεις το το ενυδρειο με μητρικη & καρτα γραφικων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...