Προς το περιεχόμενο

Τι γνωμη έχετε για το mpb.com ;


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζω καλά πράγματα για αυτούς τους resellers μεταχειρισμένου φωτογραφικού εξοπλισμού.

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;

Επίσης υπάρχουν άλλοι αντίστοιχοι εδώ στην Ε.Ε ή ακόμη και στην Ελλάδα ή απο εκει και πέρα ψάχνουμε στην αντιπέρα όχθη του Ατλαντικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχω χρησιμοποιήσει. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει με εξαίρεση στο dpreview κάποιον που έγραψε πως δεν τα βρήκαν στην τιμή αλλά αυτό αφορούσε πώληση και όχι αγορά που φαντάζομαι δε σε ενδιαφέρει (υποθέτω πως ρωτάς με αφορμή τη συζήτηση για τηλεφακούς στο νήμα για την Μ50). Προσωπικά θα αγόραζα άφοβα, ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν μπορώ να τσεκάρω τον φακό για decentering αλλά αυτό ισχύει σε όλες τις διαδικτυακές αγορές οπότε δεν αφορά το κατάστημα. Σώμα σίγουρα θα αγόραζα άφοβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα αγόρασα έναν φακό που δεν με ικανοποίησε. Ήταν αρκετά soft. Bad copy θα τον χαρακτήριζα. Τον επέστρεψα σε 3 ημέρες, πήρα τα λεφτά μου πίσω και όλα καλά.

Προτιμάω να αγοράζω σε good ή well-used condition, αρκεί να μην αναφέρεται moisture ή fungus.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TouPia είπε

Πρόσφατα αγόρασα έναν φακό που δεν με ικανοποίησε. Ήταν αρκετά soft. Bad copy θα τον χαρακτήριζα. Τον επέστρεψα σε 3 ημέρες, πήρα τα λεφτά μου πίσω και όλα καλά.

Γράψε αν θες λίγα παραπάνω για την διαδικασία; Πως εξελίχτηκε όλη η κατάσταση της αλλαγής; Ήταν θετικοί και συνεννοήσιμοι; Ζήτησαν εξηγήσεις ή απλά σου έδωσαν οδηγίες για να το στείλεις πίσω; Και τι σου κόστισε όλο το πήγαινε έλα; Επειδή βλέπω αρκετά τσουχτερά μεταφορικά, ειδικά όταν το θες γρήγορα.

 

19 λεπτά πριν, pifilos είπε

Δεν έχω χρησιμοποιήσει. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει με εξαίρεση στο dpreview κάποιον που έγραψε πως δεν τα βρήκαν στην τιμή αλλά αυτό αφορούσε πώληση και όχι αγορά που φαντάζομαι δε σε ενδιαφέρει (υποθέτω πως ρωτάς με αφορμή τη συζήτηση για τηλεφακούς στο νήμα για την Μ50). Προσωπικά θα αγόραζα άφοβα, ο μόνος περιορισμός είναι ότι δεν μπορώ να τσεκάρω τον φακό για decentering αλλά αυτό ισχύει σε όλες τις διαδικτυακές αγορές οπότε δεν αφορά το κατάστημα. Σώμα σίγουρα θα αγόραζα άφοβα. 

Φακό μάλλον θα προτιμήσω εγχώριο, έχω πετύχει κανα δύο καλές περιπτώσεις. Αλλά ναι, αν αποδειχτεί καλή η επιχείρηση μπορεί να τους προτιμήσω αργότερα και για φακούς.

Για την ώρα ψήνομαι να πάρω καμιά παλαιότερη Canon με λίγα megapixel (μιας και θα μπλεχτώ στο EF σύστημα και βλέπω να τις έχουν πολύ φτηνά) ώστε να παίρνω και την κόρη μου μαζί, που βλέπω να αναπτύσσει ένα ενδιαφέρον και να θέλει να έρχεται μαζί μου και να τραβάει φωτογραφίες απο τα ίδια σημεία με το κινητό της. Και να την χρησιμοποιώ κι εγώ σε πιο κακοτράχαλες καταστάσεις, χωρίς να με νοιάζει. Καλό είναι να υπάρχει και μια δεύτερη κάμερα στο σπίτι.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Διαβάζω καλά πράγματα για αυτούς τους resellers μεταχειρισμένου φωτογραφικού εξοπλισμού.

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;

Επίσης υπάρχουν άλλοι αντίστοιχοι εδώ στην Ε.Ε ή ακόμη και στην Ελλάδα ή απο εκει και πέρα ψάχνουμε στην αντιπέρα όχθη του Ατλαντικού;

     Έχω αγοράσει δύο φορές μέχρι σήμερα . Άψογη επικοινωνία , άψογη παρακολούθηση δέματος μέσω DHL και λογική τιμή μεταφορικών στα 16.9 ευρώ για νορμάλ παράδοση σε 6 εργάσιμες χοντρικά .

    Το πακετάρισμα θα ξεπεράσει τις προσδοκίες οποιουδήποτε , όπου την τελευταία φορά μάλιστα έλειπε το μικρό πιαστρακι από τον ιμάντα , το οποίο ναι μεν είχαν ξεχάσει να βάλουν επάνω στον ιμάντα , όμως το έβαλαν μέσα στο δέμα σε χωριστό φάκελο .

   Άψογη περιγραφή προϊόντων , ίσως και ένα βαθμό καλύτερη από ότι λένε . Το Good που έγραφαν ήταν άριστα για μένα .

   Φυσικά δεν προσφέρεται για να χαζεύει κανείς , αφού το προϊόν που τυχόν βλέπετε μπορεί να εξαφανιστεί απροσδόκητα μιάς και παρακολουθούν αρκετοί τα είδη . Οπότε προτείνω να ψάχνετε στοχευμένα , χωρίς να χάνετε χρόνο . Επίσης προτείνω να μην τσιγκουνευτειτε τα 20 - 40 ευρώ παραπάνω γι' αυτό που αναφέρεται σαν " Excellent " . Έχασα ένα σώμα , το οποίο είχα αποφασίσει πως έπρεπε να είναι αυτό , σε πολύ καλή τιμή , εξαφανίστηκε από μπροστά μου και στην συνέχεια το αγόρασα από αλλού λίγο περισσότερο και με μικρή ζημία και το πλήρωσα και λίγο παραπάνω . Έγκλημα και τιμωρία . 

  Μελανό σημείο , στις mirrorles δεν αναφέρουν αριθμό κλικ , ενώ το κάνουν στις DSLR . Δίνουν 6μηνη εγγύηση , αν καθήσει το αντικείμενο , κατεβάζουν τιμή .

  Θυμίζω και πάλι πως πρέπει να ψάχνει κανείς για συγκεκριμένο αντικείμενο ένα , το πολύ δύο . 

  

    

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, highpriest είπε

ράψε αν θες λίγα παραπάνω για την διαδικασία; Πως εξελίχτηκε όλη η κατάσταση της αλλαγής; Ήταν θετικοί και συνεννοήσιμοι; Ζήτησαν εξηγήσεις ή απλά σου έδωσαν οδηγίες για να το στείλεις πίσω; Και τι σου κόστισε όλο το πήγαινε έλα; Επειδή βλέπω αρκετά τσουχτερά μεταφορικά, ειδικά όταν το θες γρήγορα.

31/01 παραγγελία,
08/02 παραλαβή,
10/02 εκ μέρους μου mail (μέσω ιστοσελίδα τους) με περιγραφή προβλήματος και αίτηση για αντικατάσταση ή refund,
14/02 mail απάντησης ότι δεν έχουν άλλο στην ίδια κατάσταση, άρα πληρώνω παραπάνω για φακό σε καλύτερη κατάσταση ή αποζημιώνομαι πλήρως.
15/02 επιστροφή με αποστολή πίσω στις εγκαταστάσεις της MPB (ανέλαβαν αυτοί την οργάνωση της DHL),
16/02 άφιξη του φακού στη Γερμανία (ναι, σε 1 ημέρα) και
18/02 mail με ενημέρωση ότι αποζημιώθηκα.

Όλα πληρωμένα —καμία επιβάρυνση εκ μέρους μου.

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

 Έχω αγοράσει δύο φορές μέχρι σήμερα . Άψογη επικοινωνία , άψογη παρακολούθηση δέματος μέσω DHL και λογική τιμή μεταφορικών στα 16.9 ευρώ για νορμάλ παράδοση σε 6 εργάσιμες χοντρικά .

    Το πακετάρισμα θα ξεπεράσει τις προσδοκίες οποιουδήποτε , όπου την τελευταία φορά μάλιστα έλειπε το μικρό πιαστρακι από τον ιμάντα , το οποίο ναι μεν είχαν ξεχάσει να βάλουν επάνω στον ιμάντα , όμως το έβαλαν μέσα στο δέμα σε χωριστό φάκελο .

   Άψογη περιγραφή προϊόντων , ίσως και ένα βαθμό καλύτερη από ότι λένε . Το Good που έγραφαν ήταν άριστα για μένα .

 

Συμφωνώ σε όλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, babisskg είπε

     

  Μελανό σημείο , στις mirrorles δεν αναφέρουν αριθμό κλικ , ενώ το κάνουν στις DSLR . Δίνουν 6μηνη εγγύηση , αν καθήσει το αντικείμενο , κατεβάζουν τιμή .

  

  

    

Σε πολλές mirrorless δεν υπάρχει universal τρόπος να μετρηθούν τα κλικ απο ότι διαβάζω. Οπότε μάλλον, επειδή θα χρειαζόντουσαν πολλά ξεχωριστά προγράμματα για κάθε τύπο και πιθανόν επι πληρωμή, δεν το κάνουν καθόλου.

Παρεμπιπτόντως, όποιος γνωρίζει πως μπορώ να μετρήσω κλικ στην M50 (χωρίς αγορά ειδικού software) ας το αναφέρει.

50 λεπτά πριν, TouPia είπε

31/01 παραγγελία,
08/02 παραλαβή,
10/02 εκ μέρους μου mail (μέσω ιστοσελίδα τους) με περιγραφή προβλήματος και αίτηση για αντικατάσταση ή refund,
14/02 mail απάντησης ότι δεν έχουν άλλο στην ίδια κατάσταση, άρα πληρώνω παραπάνω για φακό σε καλύτερη κατάσταση ή αποζημιώνομαι πλήρως.
15/02 επιστροφή με αποστολή πίσω στις εγκαταστάσεις της MPB (ανέλαβαν αυτοί την οργάνωση της DHL),
16/02 άφιξη του φακού στη Γερμανία (ναι, σε 1 ημέρα) και
18/02 mail με ενημέρωση ότι αποζημιώθηκα.

Όλα πληρωμένα —καμία επιβάρυνση εκ μέρους μου.

 

Πολύ θετικά τα όσα αναφέρεις. Ψήνομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, highpriest είπε

Σε πολλές mirrorless δεν υπάρχει universal τρόπος να μετρηθούν τα κλικ απο ότι διαβάζω. Οπότε μάλλον, επειδή θα χρειαζόντουσαν πολλά ξεχωριστά προγράμματα για κάθε τύπο και πιθανόν επι πληρωμή, δεν το κάνουν καθόλου.

Παρεμπιπτόντως, όποιος γνωρίζει πως μπορώ να μετρήσω κλικ στην M50 (χωρίς αγορά ειδικού software) ας το αναφέρει.

Πολύ θετικά τα όσα αναφέρεις. Ψήνομαι!

     Σε όλες τις Olympus υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία με την οποία μπαίνεις στο service menu και σου δίνει αναφορά για διάφορα μεταξύ αυτών και κλικ . Το ίδιο ακριβώς και στις ομόσταυλες Panasonic . 

     Σε άλλες βάζεις την κάρτα μνήμης σε έναν αναγνώστη , ανεβάζεις από εκεί μία εικόνα σε online υπηρεσίες και σου διαβάζουν τα κλικ .

    Για τις Fujifilm μόνον , από όσα λένε οι κάτοχοι δεν γίνεται να δεις αριθμό κλικ , ομοίως και στην Nikon D1 όπου δεν γίνεται με τίποτε η τουλάχιστον δεν έχω πεισθεί πως πρέπει να το ψάξω περισσότερο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πολύ θετικά τα όσα αναφέρεις. Ψήνομαι!

Αυτή τη στιγμή, για παράδειγμα, βλέπω έναν Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM με Front Lens Cap, Rear Lens Cap, Original Packaging, χωρίς υγρασία και μύκητες στα 194 ευρώ χωρίς μεταφορικά. Έμπαινα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο λίγο με την αρχική ερώτηση αλλά μιας και ουσιαστικά απαντήθηκε να ρωτήσω και εγώ κάτι. Θα διαλέγατε μεταχειρισμένο απο MPB ή αγορά από e-infinity που θεωρητικά είναι καινούργιο ;  Στα σύγχρονα είδη οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες ενίοτε πιο ακριβές από MPB. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Άσχετο λίγο με την αρχική ερώτηση αλλά μιας και ουσιαστικά απαντήθηκε να ρωτήσω και εγώ κάτι. Θα διαλέγατε μεταχειρισμένο απο MPB ή αγορά από e-infinity που θεωρητικά είναι καινούργιο ;  Στα σύγχρονα είδη οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες ενίοτε πιο ακριβές από MPB. 

Δεν έχω feedback για e-infin μετά το brexit. Πριν από αυτό, είχα πάρει ένα φακό (παραεισαγωγή, white box) και όλα είχαν πάει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TouPia είπε

Δεν έχω feedback για e-infin μετά το brexit. Πριν από αυτό, είχα πάρει ένα φακό (παραεισαγωγή, white box) και όλα είχαν πάει καλά.

Έχω πάρει 2 φορές μετά το brexit δεν υπήρχε θέμα. Απλώς επειδή είναι gray market κάποιες φορές υπάρχει ζήτημα επισκευών στην Ελλάδα για αυτό ρωτάω (μακριά από μας). Πριν λίγες μέρες είδα στο fujifillm facebook group ότι αρνούνταν την επισκευή (σώματος αν θυμάμαι καλά) ακόμα και επί πληρωμή. Βέβαια δεν εγγυάται κάποιος πως άμα αγοράσεις από MPB δε θα είναι πάλι προϊόν gray market υποθέτω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pifilos είπε

Έχω πάρει 2 φορές μετά το brexit δεν υπήρχε θέμα. Απλώς επειδή είναι gray market κάποιες φορές υπάρχει ζήτημα επισκευών στην Ελλάδα για αυτό ρωτάω (μακριά από μας). Πριν λίγες μέρες είδα στο fujifillm facebook group ότι αρνούνταν την επισκευή (σώματος αν θυμάμαι καλά) ακόμα και επί πληρωμή. Βέβαια δεν εγγυάται κάποιος πως άμα αγοράσεις από MPB δε θα είναι πάλι προϊόν gray market υποθέτω...

     Το mpb πουλάει μεταχειρισμένο εξοπλισμό .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το mpb πουλάει μεταχειρισμένο εξοπλισμό .

Το ξέρω ωστόσο αν είναι προορισμένος για ευρωπαϊκή αγορά δεν έχουν πρόβλημα για επισκευή εδώ Ελλάδα. Από e-infinity όμως δεν τα δέχονται. Τουλάχιστον της fujifilm που χρησιμοποιώ εγώ. Νομίζω εδώ στο forum έχω διαβάσει πως για Nikon δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...