Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Corsair iCUE Commander PRO με κουτί Sharkoon και Aorus μητρική. Απορίες.........


alex89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα. Έμπλεξα και να δω πως θα ξεμπλέξω. Αγόρασα ένα κουτί (δεν το έψαξα και την έπαθα), είναι το Sharkoon TG6 ATX PC CASE

Έχει 4 ανεμιστήρες 120άρηδες RGB (ή ARGB δεν ξέρω πολλά από αυτά). Η μητρική που πήρα είναι η Gigabyte B560M AORUS PRO (rev. 1.x)

Έκανα σωστά τις συνδέσεις, αλλά με τίποτα δεν μπορούσα να δω και να ρυθμίσω την ταχύτητα των ανεμιστήρων. Του επεξεργαστή intel 11500 με μία ψήκτρα την Be Quiet Pure Rock 2 τον ανεμιστήρα τον βλέπει το bios και λειτουργεί μια χαρά. 

Είπα να πάρω το iCUE Commander PRO Smart RGB Lighting and Fan Speed Controller για να συνδέσω τους ανεμιστήρες της Sharkoon στον κοντρόλερ και να τους ρυθμίσω μέσω iCUE. 

Δεν έχω προχωρήσει σε τίποτα γιατί όταν άνοιξα τη συσκευασία του Corsair είδα πως έχει 2 υποδοχές για led. Εγώ έχω 4 ανεμιστήρες που δεν τους έχω ξεμοντάρει γιατί θέλω πρώτα τη βοήθειά σας, γιατί κουράστηκα με τις βλακείες που μου λένε άσχετοι όπως αποδείχτηκε και φορτώθηκα ένα κουτί που από όσο είδα δεν έχει κάποια αξιολόγηση σε ελληνικό site......

Αν αποσυνδέσω τους ανεμιστήρες: Δεν θα έχει 4 πριζάκια Rgb που θα πρέπει να τα βάλω στις δύο υποδοχές του Corsair; Υπάρχει κάποιο καλώδιο να ενώσω ανά δύο τα μπριζάκια led για να τα βάλω στις δύο υποδοχές Led του Corsair;

Δεν ξέρω ρε παιδιά από τέτοια πράματα πολλά και έμπλεξα......

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιους ανεμιστήρες έχεις; Που είναι συνδεδεμένοι αυτή τη στιγμή.

Για να ελέγξεις την ταχύτητα των ανεμιστήρων, θα πρέπει αυτοί να είναι συνδεδεμένοι είτε απευθείας πάνω στη μητρική είτε πάνω σε κάποιον controller (όπως αυτόν που αγόρασες) με 3pin/4pin connector και όχι με molex. Ο έλεγχος μπορεί να γίνεται μέσα από το BIOS, από software (ανάλογα τη συνδεσμολογία) ή από το ίδιο το κουτί (αν έχει ενσωματωμένο controller και οι ανεμιστήρες είναι συνδεδεμένοι εκεί).

Επεξ/σία από vdanasto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vdanasto Δοκίμασα να βάλω το 3pin (3pin είναι τα ανεμιστήρια) ενός ανεμιστήρα (του πίσω για την ακρίβεια) σε 4pin της μητρική και η μητρική έκανε ένα "κλακ" και δεν άνοιξε. Ίσως έχει κάποια προστασία για αν γίνει λάθος στη συνδεσμολογία. Όταν πήγα να βάλω το 3πινο του ανεμιστήρα είχα ταυτόχρονα τον ανεμιστήρα συνδεδεμένο και με το molex.....

Επειδή δεν τα γνωρίζω αυτά. Δηλαδή, όταν βάλω το 3πινο του ανεμιστήρα στη μητρική, δεν πρέπει αν κατάλαβα, να βάλω και το molex του; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vdanasto συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Το έκανα. Τακτοποιήθηκε το θέμα με το να γυρνάνε οι ανεμιστήρες στο φουλ. 3πινα είναι τα καλώδια. Θα δω αργότερα να πάρω μια τριάδα ανεμιστήρες της Corsair πακέτο με το Lighting Node PRO. Έχω τον fun controler της corsair οπότε με το Lighting Controler θα είμαι νομίζω εντάξει. 

Αυτό που παρατήρησα για αγορά μόνον του Lighting Node PRO σε αξιολογήσεις που γράφουν όσοι το αγόρασαν, είναι πως δεν δίνει η corsair και το 9πινο sata καλώδιο για τη μητρική!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 3πινα βύσματα δεν ελέγχεις την ταχύτητα, πάντα θα δουλεύουν στο μέγιστο. Θες 4πινα/pwm fans. Το molex πιθανολογώ ότι είναι για τα rgb τους. 

Το commander της corsair είναι μόνο για τα δικά της προϊόντα. Αν διάβαζες το manual, θα έβλεπες ότι οι 2 θύρες των led είναι για τα lighting node που προσφέρει επίσης η corsair (περιλαμβάνεται μέσα στο commander Pro (αν πήρες όντως το Pro)). Το θέμα είναι οτι σε αυτά μπορείς να συνδέσεις μόνο τα rgb της corsair. Δεν έχουν βύσματα για 12/5v δλδ. 

Μιας και έχεις ήδη το commander Pro, θα πρότεινα απλά να επενδύσεις σε καλύτερα fans, είτε τα ml120 είτε τα λίγο πιο ακριβά, και καλύτερα ll120. Ή πουλάς το commander Pro (φαντάζομαι η συσκευασία δεν είναι πλέον σε κατάσταση υπαναχωρησης), και πας σε τπτ Arctic 4πινα

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
47 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Με 3πινα βύσματα δεν ελέγχεις την ταχύτητα, πάντα θα δουλεύουν στο μέγιστο. Θες 4πινα/pwm fans. Το molex πιθανολογώ ότι είναι για τα rgb τους. 

Το commander της corsair είναι μόνο για τα δικά της προϊόντα. Αν διάβαζες το manual, θα έβλεπες ότι οι 2 θύρες των led είναι για τα lighting node που προσφέρει επίσης η corsair (περιλαμβάνεται μέσα στο commander Pro (αν πήρες όντως το Pro)). Το θέμα είναι οτι σε αυτά μπορείς να συνδέσεις μόνο τα rgb της corsair. Δεν έχουν βύσματα για 12/5v δλδ. 

Μιας και έχεις ήδη το commander Pro, θα πρότεινα απλά να επενδύσεις σε καλύτερα fans, είτε τα ml120 είτε τα λίγο πιο ακριβά, και καλύτερα ll120. Ή πουλάς το commander Pro (φαντάζομαι η συσκευασία δεν είναι πλέον σε κατάσταση υπαναχωρησης), και πας σε τπτ Arctic 4πινα

Και τα 3pin ελέγχεις ταχύτητα με DC, αρκεί να το υποστηρίζει το bios της μητρικής. Αλλιώς χρειάζεσαι εξωτερικό controller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, morehp είπε

Και τα 3pin ελέγχεις ταχύτητα με DC, αρκεί να το υποστηρίζει το bios της μητρικής. Αλλιώς χρειάζεσαι εξωτερικό controller

Ναι σωστά, μπέρδεψα με τα μόνο molex που είχα κάποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ το case έχει δικό του rgb controller και τα fans είναι μάλλον ήδη συνδεδεμένα εκεί. Μπορείς είτε να συνδέσεις το argb header στην μητρική, ή μέσω του button που έχει πάνω για να ελέγχεις τα rgb. Η μητρική σου έχει τέτοιες θύρες κάτω στην μέση. Το commander Pro σου χρειάζεται μόνο για να συνδέσεις τα fan πάνω στο commander για να συνδέσεις μετά αυτό με το usb2 της μητρικής. Προφανώς υπήρχαν και φθηνότερα fan controller, αλλά τώρα το πήρες. Υπόψιν ότι με το commander δεν θα ελέγχεις την ταχύτητα μιας και το icue δεν υποστηρίζει DC έλεγχο. 

Screenshot_20220309-051127_Opera.jpg.ad43be2d1630a1d3172a9b0cf7ab7b9d.jpg

Γενικά, διαβάζετε πρώτα τα manuals. Θα σας γλυτώσουν από περιττά έξοδα. Δεν τα  βάζουν χωρίς λόγο μέσα στις συσκευασίες. Και θες sata βύσμα για να δώσεις ρεύμα, όχι molex

 

Screenshot_20220309-051616_Google PDF Viewer.jpg

Screenshot_20220309-051933_Google PDF Viewer.jpg

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ φίλοι μου για τη βοήθεια!! Το τελικό αποτέλεσμα ήταν να βγάλω τα ανεμιστήρια και τον controller της sharkoon. Αγόρασα μία 3άδα Corsair LL120 σύν έναν ακόμα ίδιο ανεμιστήρα. Η τριάδα είχε μέσα έναν controler για την ταχύτητα των ανεμιστήρων. Είχε και το rgb hub (αυτό το χρειαζόμουν). Τον controller των τριών ανεμιστήρων τον άφησα στην άκρη. Ο μεγάλος ο Pro που έχω είναι καλύτερος μου φαίνεται στο ότι έχει περισσότερες θύρες για ακόμη 3 ανεμιστήρες. Κούμπωσα και τους 4 ανεμιστήρες στον Pro και όλα εντάξει. 

Μου βγήκε πανάκριβα η όλη υπόθεση λόγω του ότι δεν το έψαξα μόνος και βασίστηκα σε λάθος άτομα. Για την ιστορία με το icue όλα είναι μια χαρά. Δεν είναι βαρύ το icue. Με 0,6% χρήση της cpu δουλεύει. Με τα sharkoon δεν ασχολήθηκα πολύ. Είπα μιας και στήνω το pc αν είναι μιας και μπήκα στο χορό με το Pro να το συνεχίσω και με μια 4άδα ανεμιστήρες της Corsair που νομίζω πως ποιοτικά είναι καλύτεροι (και φυσικά ακριβότεροι) και να τελειώνω. Είχα 10 χρόνια να ασχοληθώ με υπολογιστές. Έμεινα πίσω.....Προσγειώθηκα ανώμαλα και με κόστος. Ευτυχώς έχω εδώ εσάς που κακώς δεν άνοιξα θέμα από την αρχή σχετικά με το τι να αγοράσω.....

Μια σημείωση για την ιστορία. Το pc το έχω για δουλειά που δεν απαιτεί γραφικά. Όμως το θέλω να το κρατήσω όσο γίνεται περισσότερο. Το κουτί έχει χώρο. Για τα δικά μου δεδομένα είναι μια χαρά. Ο controler και οι ανεμιστήρες του, σε full speed δεν ακούγονται. Δίνουν καλή ψύξη για τις δικές μου ανάγκες. Όμως όταν είδα τα corsair και το τι μπορούν να κάνουν μου μπήκε το μικρόβιο!

Επεξ/σία από alex89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...