Προς το περιεχόμενο

Η Apple «πατεντάρει» ένα Magic Keyboard με ενσωματωμένο υπολογιστή Mac για να φέρει το macOS σε κάθε οθόνη


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, atheatos είπε

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Apple_II_Plus

Για κάποιον που κυκλοφορεί προϊόντα εδώ και 40 χρόνια  δεν είναι δύσκολο.

Χαίρομαι που για μια ακόμα μια φορά , κάποιοι στα σχόλια γράφουν μόνο ότι τους βολεύει, νομίζοντας ότι ξερουν....

Τι σημασία έχει αν η Apple έβγαλε αντίστοιχο προϊόν πριν 40 χρόνια; Είναι το ίδιο γελοίο το να το θέλει να το πατεντάρει σήμερα, είτε το έφτιαξε τότε, είτε όχι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Τι σημασία έχει αν η Apple έβγαλε αντίστοιχο προϊόν πριν 40 χρόνια; Είναι το ίδιο γελοίο το να το θέλει να το πατεντάρει σήμερα, είτε το έφτιαξε τότε, είτε όχι!

Όλες οι εταιρείες που δεν θέλουν να έχουν προβλήματα με τα patent trolls κάνουν και για το παραμικρό πραγμα πατέντα ωστε να διερευνήσουν αν υπάρχουν αμφισβητήσεις, κατά την δημιουργία του προϊόντος. Δεν το κάνει μόνο η Apple.

Απλα η apple το κάνει εδώ και 40 χρόνια και στο συγκεκριμένο θέμα  έχει προϊστορία που κάποιοι αγνοούν ή δεν τους βολεύει…

Όσο για το γελοίο που έγραψες , δείχνεις να σε ενοχλεί κάτι , που καμία σχέση εχει με το θεμα πατέντας αλλά με την Apple.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, liberostelios said:

Τι σημασία έχει αν η Apple έβγαλε αντίστοιχο προϊόν πριν 40 χρόνια; Είναι το ίδιο γελοίο το να το θέλει να το πατεντάρει σήμερα, είτε το έφτιαξε τότε, είτε όχι!

Που ξέρεις τι ακριβώς έχει πατεντάρει σε τεχνικό επίπεδο? Η πατέντα νομίζεις πως θα γράφει απλά "πληκτρολόγιο μαζί με motherboard"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atheatos είπε

Όλες οι εταιρείες που δεν θέλουν να έχουν προβλήματα με τα patent trolls κάνουν και για το παραμικρό πραγμα πατέντα ωστε να διερευνήσουν αν υπάρχουν αμφισβητήσεις, κατά την δημιουργία του προϊόντος. Δεν το κάνει μόνο η Apple.

Απλα η apple το κάνει εδώ και 40 χρόνια και στο συγκεκριμένο θέμα  έχει προϊστορία που κάποιοι αγνοούν ή δεν τους βολεύει…

Όσο για το γελοίο που έγραψες , δείχνεις να σε ενοχλεί κάτι , που καμία σχέση εχει με το θεμα πατέντας αλλά με την Apple.  

Huh? Που είπα εγώ ότι το κάνει μόνο η Apple; Δεν ξέρω γιατί το κάνεις προσωπικό το θέμα. Το να διαπιστώνεις ότι μία πράξη είναι γελοία δεν έχει καμία συναισθηματική φόρτιση. Τουλάχιστον όχι για μένα. Για εσένα βλέπω να είναι λίγο παραπάνω προσωπική υπόθεση. Το σέβομαι, αλλά σε παρακαλώ μη με βάζεις σε τέτοια ανούσια διένεξη.

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Που ξέρεις τι ακριβώς έχει πατεντάρει σε τεχνικό επίπεδο? Η πατέντα νομίζεις πως θα γράφει απλά "πληκτρολόγιο μαζί με motherboard"?

Κρίνω με αυτό που διαβάζω. Δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω στην πορεία αν αποδειχθεί ότι είναι κάτι διαφορετικό.

Να τονίσω, βέβαια, ότι προσωπικά έχω μία γενικότερη αλλεργία στις πατέντες. Αλλά οκ, ας θεωρήσουμε ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liberostelios είπε

Huh? Που είπα εγώ ότι το κάνει μόνο η Apple; Δεν ξέρω γιατί το κάνεις προσωπικό το θέμα. Το να διαπιστώνεις ότι μία πράξη είναι γελοία δεν έχει καμία συναισθηματική φόρτιση. Τουλάχιστον όχι για μένα. Για εσένα βλέπω να είναι λίγο παραπάνω προσωπική υπόθεση. Το σέβομαι, αλλά σε παρακαλώ μη με βάζεις σε τέτοια ανούσια διένεξη.

Κρίνω με αυτό που διαβάζω. Δεν έχω πρόβλημα να αναθεωρήσω στην πορεία αν αποδειχθεί ότι είναι κάτι διαφορετικό.

Να τονίσω, βέβαια, ότι προσωπικά έχω μία γενικότερη αλλεργία στις πατέντες. Αλλά οκ, ας θεωρήσουμε ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό.

Οκ . Αφου είναι προσωπική υπόθεση να διαβάζω σε ένα κείμενο που περιέχει θαυμαστικό (!) , την λέξη γελοίο τότε θα ακολουθήσω την διαπίστωση σου και θα ρωτήσω μερικούς ακόμα να μου πουν αν όντως εγώ διαπίστωσα λάθος . Αν και εδώ που τα λέμε , γράφεις για ανούσια διένεξη που δείχνει ότι όντως κάτι σε ενοχλεί ….

Ας αφήσουμε αυτούς που διαβάζουν να κρινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, vali είπε

Δεν θα το έλεγα και πρωτοποριακή ιδέα. ZX spectrum, Atari ST, Commodore 64, απλώς βοηθάει η τεχνολογία σήμερα να είναι πιο συμμαζεμενη και κομψή η υλοποίηση.

Αυτής της ισχύος λες να είναι το μηχάνημα; Μεταξύ spectrum 48K+ και ST ;;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, atheatos είπε

Οκ . Αφου είναι προσωπική υπόθεση να διαβάζω σε ένα κείμενο που περιέχει θαυμαστικό (!) , την λέξη γελοίο τότε θα ακολουθήσω την διαπίστωση σου και θα ρωτήσω μερικούς ακόμα να μου πουν αν όντως εγώ διαπίστωσα λάθος . Αν και εδώ που τα λέμε , γράφεις για ανούσια διένεξη που δείχνει ότι όντως κάτι σε ενοχλεί ….

Ας αφήσουμε αυτούς που διαβάζουν να κρινουν.

Ρε μανία να βρεις κάτι που με ενοχλεί! 😅

Off topic: Μία διευκρύνιση θα κάνω για τα θαυμαστικά, απλά επειδή θεωρώ ότι είναι ένα ωραίο στοιχείο του γραπτού λόγου και, ευκαιρίας δοθείσης, θα ήθελα να το μοιραστώ. Χρησιμοποιώ αρκετά συχνά θαυματικά (και, γενικώς, σημεία στίξης όπως άνω τελείες) κυρίως γιατί θεωρώ το λόγο με απλές τελείες λίγο βαρετό. Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει το βιβλίο "Because internet" που μιλάει για το γραπτό λόγο στο internet και είναι πάρα πολύ ωραίο γιατί σε βάζει σε μία διαδικασία να γράφεις λίγο λιγότερο "ξύλινα". Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, LongTom είπε

ΛΟΛ, εάν δώσουν το ΟΚ για αυτή την πατέντα, σημαίνει ότι φτάσαμε στον πάτο στο θέμα.
Όπως γράψανε και οι αποπάνω, από τα τέλη των 70s/αρχές των 80s είχαμε πληκτρολόγια PC.

Το ινοβέσιο καλά κρατεί, αν και δεν αμφιβάλω καθόλου ότι εφόσον πιάσει για την άπλ, θα πλημμυρίσει η αγορά από υπερτιμημένα τέτοια πληκτρολόγια-υπολογιστές...

Εσύ δλδ προτιμάς να δουλεύεις με το Mac Mini και το
πληκτρολόγιο χώρια και να σου πιάνουν περισσότερο
χώρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, mitsosG7 είπε

Το ξέρεις ότι οι πατέντες λήγουν μετά από 20 χρόνια έτσι; Και μετά ο καθένας μπορεί να αντιγράψει ελεύθερα τα πάντα μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια. Και μετά αν νομίζει ότι έκανε κάτι διαφορετικό το πατεντάρει πάλι...

κουλαρε.... δεν θα στο δωσει δωρεαν η apple.

 

Επεξ/σία από lazlos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...