Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Μεταπτυχιακού στην Λογιστική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Εργάζομαι εδώ και 1 έτος πάνω στον τομέα της λογιστικής σε εταιρία και θα ήθελα την βοήθεια των όσων ανήκουν στον ίδιο χώρο να με κατατοπίσουν ή συμβουλέψουν σε περίπτωση που έχουν κάνει μεταπτυχιακό πάνω στα οικονομικά(ή ακόμα καλύτερα και πιο συγκεκριμένα, να σχετίζονται με την λογιστική) στο κατά πόσο τους βοήθησε στον χώρο εργασίας τους ; Άξιζε ή όχι τελικά ; Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να το κάνω παράλληλα, με την εργασία μου.

Παρακάτω επισυνάπτω μερικά μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν και όσοι γνωρίζετε κάτι παραπάνω επειδή έχετε κάνει ένα από αυτά, αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας 😁

  • "Εφαρμοσμένη Λογιστική και Ελεγκτική", ΠΑΜΑΚ(εξ αποστάσεως)
  • "Λογιστική και Ελεγκτική", ΕΛΜΕΠΑ(μένω Ηράκλειο Κρήτης οπότε διά ζώσης)
  • "Λογιστική και Ελεγκτική", Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας(εξ αποστάσεως)
  • "Λογιστική και Χρηματοοικονομική", ΠΑΜΑΚ(εξ αποστάσεως)

Προς το παρόν αυτό που με τραβάει περισσότερο είναι του ΕΛΜΕΠΑ λόγω του ότι θα είναι δια ζώσης για μένα καθώς, και ότι η τιμή του καλύτερη συγκριτικά με του ΠΑΜΑΚ. Βέβαια για το ΠΑΜΑΚ έχω ακούσει καλύτερα λόγια ως προς το πρόγραμμα σπουδών.

Τώρα επειδή γίνεται στα περισσότερα μία αναφορά στον όρο Ελεγκτική δεν στοχεύω προς το παρόν να ακολουθήσω αυτό το επαγγελματικό μονοπάτι απλά, αναζητάω κάτι που θα με εξελίξει πάνω στο επάγγελμα του λογιστή. Θα μου δώσει δηλαδή, όσο είναι εφικτό περισσότερες γνώσεις σε συνδυασμό με την δουλειά.

Επεξ/σία από manosgal17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε τα συμβατικα πανεπιστημια στην Ελλαδα εχουν εξ αποστασεως μεταπτυχιακά προγραμματα?? 

Μάλλον κατι δεν έχεις καταλαβει..ξαναψαξτο..μονο το ΕΑΠ εχει εξ αποστασεως μεταπτυχιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει μετά που έψαξα το ΦΕΚ είδα ότι γίνεται το 35% του συνολικού προγράμματος εξ αποστάσεως. Αλλά ο λόγος που ρώτησα είναι ότι λόγω χρόνου κλπ δεν έχω κάτσει να τα δω αναλυτικά όλα επομένως, για μένα δεν είναι αυτονόητα κάποια πράγματα. Εσείς καλά κάνετε και διορθώνετε απλά εξηγούμαι και εγώ από πλευράς μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2022 στις 9:15 ΜΜ, manosgal17 είπε

Καλησπέρα σας.

Εργάζομαι εδώ και 1 έτος πάνω στον τομέα της λογιστικής σε εταιρία και θα ήθελα την βοήθεια των όσων ανήκουν στον ίδιο χώρο να με κατατοπίσουν ή συμβουλέψουν σε περίπτωση που έχουν κάνει μεταπτυχιακό πάνω στα οικονομικά(ή ακόμα καλύτερα και πιο συγκεκριμένα, να σχετίζονται με την λογιστική) στο κατά πόσο τους βοήθησε στον χώρο εργασίας τους ; Άξιζε ή όχι τελικά ; Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να το κάνω παράλληλα, με την εργασία μου.

Παρακάτω επισυνάπτω μερικά μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν και όσοι γνωρίζετε κάτι παραπάνω επειδή έχετε κάνει ένα από αυτά, αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας 😁

  • "Εφαρμοσμένη Λογιστική και Ελεγκτική", ΠΑΜΑΚ(εξ αποστάσεως)
  • "Λογιστική και Ελεγκτική", ΕΛΜΕΠΑ(μένω Ηράκλειο Κρήτης οπότε διά ζώσης)
  • "Λογιστική και Ελεγκτική", Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας(εξ αποστάσεως)
  • "Λογιστική και Χρηματοοικονομική", ΠΑΜΑΚ(εξ αποστάσεως)

Προς το παρόν αυτό που με τραβάει περισσότερο είναι του ΕΛΜΕΠΑ λόγω του ότι θα είναι δια ζώσης για μένα καθώς, και ότι η τιμή του καλύτερη συγκριτικά με του ΠΑΜΑΚ. Βέβαια για το ΠΑΜΑΚ έχω ακούσει καλύτερα λόγια ως προς το πρόγραμμα σπουδών.

Τώρα επειδή γίνεται στα περισσότερα μία αναφορά στον όρο Ελεγκτική δεν στοχεύω προς το παρόν να ακολουθήσω αυτό το επαγγελματικό μονοπάτι απλά, αναζητάω κάτι που θα με εξελίξει πάνω στο επάγγελμα του λογιστή. Θα μου δώσει δηλαδή, όσο είναι εφικτό περισσότερες γνώσεις σε συνδυασμό με την δουλειά.

Εφόσον υπάρχει πρόγραμμα που σ΄ενδιαφέρει στην πόλη κατοικίας σου, δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να ψάχνεις αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Sibyl Έχεις ένα point, δεν αντιλέγω και όπως τόνισα και παραπάνω είναι και αυτό που με τραβάει και περισσότερο από όλα γιατί άλλο να έχεις απέναντι τον καθηγητή και να τον ρωτάς για οποιαδήποτε απορία έχεις και άλλο να είσαι πίσω από ένα pc και να κάνετε μάθημα. Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι το ίδιο.

Ο λόγος που συμπεριέλαβα κυρίως το ΠΑΜΑΚ στη συζήτηση είναι γιατί δεν βρίσκονται ακριβώς στην ίδια κατάταξη αυτά τα 2 πανεπιστήμια. Στο ΠΑΜΑΚ πληρώνεις την υπεραξία. Έχει καλύτερες συνεργασίες ένα ΠΑΜΑΚ , ένα ΕΚΠΑ ή μία ΑΣΣΟΕ από το ΕΛΜΕΠΑ που βρίσκεται στην Κρήτη.

Επεξ/σία από manosgal17
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, manosgal17 είπε

@Sibyl Έχεις ένα point, δεν αντιλέγω και όπως τόνισα και παραπάνω είναι και αυτό που με τραβάει και περισσότερο από όλα γιατί άλλο να έχεις απέναντι τον καθηγητή και να τον ρωτάς για οποιαδήποτε απορία έχεις και άλλο να είσαι πίσω από ένα pc και να κάνετε μάθημα. Όπως και να το κάνουμε, δεν είναι το ίδιο.

Ο λόγος που συμπεριέλαβα κυρίως το ΠΑΜΑΚ στη συζήτηση είναι γιατί δεν βρίσκονται ακριβώς στην ίδια κατάταξη αυτά τα 2 πανεπιστήμια. Στο ΠΑΜΑΚ πληρώνεις την υπεραξία. Έχει καλύτερες συνεργασίες ένα ΠΑΜΑΚ , ένα ΕΚΠΑ ή μία ΑΣΣΟΕ από το ΕΛΜΕΠΑ που βρίσκεται στην Κρήτη.

Καταλαβαίνω αυτό που λες.

Εγώ το σκέφτομαι κάπως διαφορετικά.

Αν ήθελα να φοιτήσω σε μια σχολή που δεν υπήρχε στον τόπο κατοικίας μου, θ΄αξιολογούσα τα υπάρχοντα προγράμματα και θα πήγαινα σ΄αυτό που θα έκρινα ότι ήταν το καλύτερο.

Αν όμως υπήρχε στον τόπο κατοικίας μου, δεν υπήρχε περίπτωση να "ξενιτευτώ" για να πάω στην ίδια σχολή σε άλλο μέρος επειδή θεωρείται καλύτερη. 

Παρεμφερή είναι τα συναφή προγράμματα και πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει ν΄ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο των σπουδών του, θα το κάνει όπου κι αν βρίσκεται. Εξαρτάται από την νοοτροπία του φοιτητή. Μπορεί κάλλιστα ένας πτυχιούχος του ΠΑΜΑΚ να έχει αποκομίσει το μίνιμουμ των γνώσεων και ένας πτυχιούχος του ΕΛΜΕΠΑ το μάξιμουμ.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...