Προς το περιεχόμενο

Νους υγιής εν σώματι υγιεί


James Bon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Το πνεύμα, για να είναι σε εγρήγορση, πρέπει να υπάρχει μέσα σ' ένα σώμα που έχει υγεία. Αυτό, ορισμένοι άνθρωποι (οι περισσότεροι θα έλεγα), πιστεύουν ότι το πετυχαίνουμε με μισή ώρα περπάτημα την ημέρα, όπως άλλωστε συνιστούν οι γιατροί. Εγώ κάνω περίπου 200 χιλιόμετρα την εβδομάδα ποδήλατο, τέσσερις φορές από 50 χιλιόμετρα τη φορά. Πολύ, θα μπορούσε να πει κάποιος. Όμως, αυτό έχω βρει ότι φτιάχνει τις συνθήκες για να έχω μία σιγουριά (πείτε το καταναγκασμό) ότι το σώμα μου λειτουργεί περίφημα. Μόλις το κάνω, έχω μία εκπληκτική διαύγεια για αρκετές ώρες και τότε είναι που παράγω στη δουλειά μου. Εννοώ που σκέφτομαι, γιατί την καθαρά πειραματική δουλειά την κάνουν οι φοιτητές μου. Εγώ δίνω κατευθύνσεις και μετά τα συζητάμε όλοι παρέα. Αν δεν είχα λοιπόν αυτό το φυσικό διεγερτικό, δεν θα είχα κάνει απολύτως τίποτα εδώ και πολλά χρόνια. Υπόψιν ότι γυμνάζομαι συστηματικά από τα 16 μου και είμαι 54».

Δημήτρης Κουρετάς

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, James Bon είπε

«Το πνεύμα, για να είναι σε εγρήγορση, πρέπει να υπάρχει μέσα σ' ένα σώμα που έχει υγεία. Αυτό, ορισμένοι άνθρωποι (οι περισσότεροι θα έλεγα), πιστεύουν ότι το πετυχαίνουμε με μισή ώρα περπάτημα την ημέρα, όπως άλλωστε συνιστούν οι γιατροί. Εγώ κάνω περίπου 200 χιλιόμετρα την εβδομάδα ποδήλατο, τέσσερις φορές από 50 χιλιόμετρα τη φορά. Πολύ, θα μπορούσε να πει κάποιος. Όμως, αυτό έχω βρει ότι φτιάχνει τις συνθήκες για να έχω μία σιγουριά (πείτε το καταναγκασμό) ότι το σώμα μου λειτουργεί περίφημα. Μόλις το κάνω, έχω μία εκπληκτική διαύγεια για αρκετές ώρες και τότε είναι που παράγω στη δουλειά μου. Εννοώ που σκέφτομαι, γιατί την καθαρά πειραματική δουλειά την κάνουν οι φοιτητές μου. Εγώ δίνω κατευθύνσεις και μετά τα συζητάμε όλοι παρέα. Αν δεν είχα λοιπόν αυτό το φυσικό διεγερτικό, δεν θα είχα κάνει απολύτως τίποτα εδώ και πολλά χρόνια. Υπόψιν ότι γυμνάζομαι συστηματικά από τα 16 μου και είμαι 54».

Δημήτρης Κουρετάς

Eχεις να πεις εσύ κάτι πάνω σε αυτό;Κάποια σκέψη σου;Πχ γιατί το πόσταρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ukforthemoment Σημειωτέον ότι αν περπατήσει κάποιος γρήγορα 30 λεπτά, τότε θα πρέπει να καλύψει 2.5 με 3.3 χιλιόμετρα. Αναρωτιέμαι αν ιδανικά θα πρέπει να συνδυαστούν το τρέξιμο με την ποδηλασία και την κολύμβηση, για τη λήψη του μέγιστου δυνατού οφέλους από την αερόβια άσκηση, σε συνθήκες cross training και όχι αγωνιστικού τριάθλου. 

Επεξ/σία από James Bon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, James Bon είπε

@Ukforthemoment Σημειωτέον ότι αν περπατήσει κάποιος γρήγορα 30 λεπτά, τότε θα πρέπει να καλύψει 2.5 με 3.3 χιλιόμετρα. Αναρωτιέμαι αν ιδανικά θα πρέπει να συνδυαστούν το τρέξιμο με την ποδηλασία και την κολύμβηση, για τη λήψη του μέγιστου δυνατού οφέλους από την αερόβια άσκηση, σε συνθήκες cross training και όχι αγωνιστικού τριάθλου. Σε αυτό το σχήμα μπορεί να συμπεριληφθεί και το περπάτημα στις πιο δυναμικές μορφές του.

Ναι,και ????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/3/2022 στις 1:27 ΜΜ, James Bon είπε

(...) τότε είναι που παράγω στη δουλειά μου. Εννοώ που σκέφτομαι, γιατί την καθαρά πειραματική δουλειά την κάνουν οι φοιτητές μου. Εγώ δίνω κατευθύνσεις και μετά τα συζητάμε όλοι παρέα.

Δεν τον ξέρω τον Δημήτρη αλλά φαίνεται ειλικρινής μαλάκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λέει

αυτή η έλλειψη άθλησης με εχει πάρει απο κάτω

απ τη μια που δε μπορώ να μπω σε γυμναστήριο 

απ την αλλη το κρυο που δε μπορω να τρεξω έξω

 

αστα να πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ptolemaios1 είπε

καλά τα λέει

αυτή η έλλειψη άθλησης με εχει πάρει απο κάτω

απ τη μια που δε μπορώ να μπω σε γυμναστήριο 

απ την αλλη το κρυο που δε μπορω να τρεξω έξω

 

αστα να πανε

Αν το nickname σου υποδηλώνει και την πόλη που μένεις τότε θα μπορούσες μια χαρά να τρέξεις έξω. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για κάποιον που θέλει να κάνει αθλητισμό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...