Προς το περιεχόμενο

Νέο update των Windows 11 εξαφανίζει το Start Menu σε κάποιους χρήστες


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, chncynic είπε

:D Unite them all ε?? ΣΤΑΜΑΤΑ ΘΑ ΑΛΛΗΛΟΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΕΔΩ :D

Ο τύπος ήταν GOAT στο μάρκετινγκ. Έκανε τον κόσμο να νομίζει οτι το λειτουργικά συστήματα χρειάζονται taste :P Κύδος.

:D:D:D
Συσπείρωση απέναντι στον κοινό εχθρό. Αντέχω ξύλο, είμαι ευτυχισμένα ταμπουρωμένος στη ζωή μέσα στο μήλο :) 
15 χρόνια έφαγα τη ζωή μου στα windows. Καταλαβαίνω. Καλύτερα ενωμένοι.

 

*όλα θέλουν "taste". Beuty will save the world.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, chncynic είπε
  1. Και η κοπέλα μου που ανοίγει τον browser, office 360 και κανα 2 εφαρμογές για video/image manipulation, όπου και να δουλέψει δεν βρίσκει bugs.
  2. Το MacOs έχει bagάρει στο παρελθόν άσχημα ακόμα και με κόσμο να χάνει όλα τα δεδομένα μεταξύ updates. Shit happens.
  3. Το MacOs είναι μαντρωμένο σε συνολικά 2 ντουζίνες spec'd laptop/deskops και τα features σε επίπεδο λειτουργικό είανι απόλυτα ελεγχόμενα και ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΓΟΝΟΜΕΤΡΟ. Λογικό να μήν υπάρχουν bugs όταν το λειτουργικό δεν προσφέρει καινούρια πράγματα εκτός απο app integration με τα ρολόγια κτλ.

Μην με παρεξηγήσεις δεν έχω κάτι εναντίων του MacOs, αλλα γενικά δεν συγκρίνονται τα λειτουργικά συστήματα αυτά απο καμιά μεριά. Τα windows είναι απείρως μεγαλύτερα, έχουν αστεία καλό backwards compatibility και τεράστια ευελιξία σε hardware. ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα έχουν περισσότερα bugs ιδιαίτερα σε μια περίοδο που γίνεται τεράστιο integration υπηρεσιών (Android integration, Gamepass/Game mode Integration κτλ).

TL;DR Χρησιμοποιώ λίνουξ στο 90% της ζωής μου, χρησιμοποιούσα Mac αποκλειστικά για 2 χρόνια στη δουλειά (software developer είμαι). Το mac είναι full στα bugs όταν πας λίγο παραμέσα. Ο κόσμος έχει μάθει να κάνει ό,τι του αφήνει η Apple να κάνει και ok, fair enough - Αν δουλεύει, δουλεύει για τους περισσότερους. Αλλα μην νομίζεις οτι είναι καλύτερη η φάση σε κλίμακα bugs <-> features απο τα windows. Ίσως χειρότερα απο την δική μου εμπειρία.

Κι εγώ software developer είμαι, και η δουλειά μου δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν πριν το mac. Φυσικά χρησιμοποιούσα linux το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι μόνο για τέτοιες δουλειές και όχι για καθημερινές εργασίες. Το integration που προσφέρει το mac os με οτιδήποτε άλλο στο οικοσύστημα της apple είναι εξαιρετικό, δεν έχει να κάνει μόνο με τα ρολόγια που λες. Σεβαστή η γνώμη σου, let's agree to disagree. By the way, για τη δουλειά που το θέλει η κοπέλα σου, στο mac μπορεί να μη βρίσκει bugs, σε windows μπορεί και να έβρισκε όμως αν της εξαφανιζόταν καμιά taskbar...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, PeterMay είπε

Windows 8.1: Ξαφνική μετατροπή χρήστη σε temp χρήστη (προσοχή - όχι guest)

Αυτό το πρόβλημα είχε ξεκινήσει από τα Win 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, μιας και το θέμα είναι για τα bugs των 11, έχω ένα "περίεργο" πρόβλημα από τότε που τα έβαλα. Όταν πάω να σύρω ένα παράθυρο πέραν του Windows Explorer, το σύρσιμο έχει ένα "lag", σα να "ζορίζεται". Αυτό δε συμβαίνει με όλα τα προγράμματα, και όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές. Είναι εντελώς άκυρο το πότε το παθαίνει. Το PC δεν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται, i5 10400, RX 570, 16 GB RAM, SSD κλπ. Τα Windows έχουν φάει debloat και δε χρησιμοποιούν παρά τους απαραίτητους πόρους, malware δεν έχει φαέι, οπότε δεν ξέρω τι συμβαίνει. Δεν το έχω ψάξει και σοβαρά να πω την αλήθεια. Αυτό που παρατηρώ είναι πως, όταν μετακινώ ένα παράθυρο και συμβαίνει αυτό, κάνουν spike ΟΛΑ τα threads της CPU. Χωρίς λόγο και αιτία. Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζουν κι άλλοι εδώ το ίδιο. Έχει παρατηρηθεί και από άλλους.

https://appuals.com/windows-11-lagging-when-dragging-windows/

*Clean boot έχω κάνει, το Game Mode είναι απενεργοποιημένο κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dikasths είπε

Κι εγώ software developer είμαι, και η δουλειά μου δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν πριν το mac. Φυσικά χρησιμοποιούσα linux το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι μόνο για τέτοιες δουλειές και όχι για καθημερινές εργασίες. Το integration που προσφέρει το mac os με οτιδήποτε άλλο στο οικοσύστημα της apple είναι εξαιρετικό, δεν έχει να κάνει μόνο με τα ρολόγια που λες. Σεβαστή η γνώμη σου, let's agree to disagree. By the way, για τη δουλειά που το θέλει η κοπέλα σου, στο mac μπορεί να μη βρίσκει bugs, σε windows μπορεί και να έβρισκε όμως αν της εξαφανιζόταν καμιά taskbar...

Παλι τα ιδια ε? Μυαλο δεν βαζεται.. απιαστοι οι μηλαραδες στο reality distortion. To tcc bug δεν συνεβει ποτε ας πουμε. Το finder bug.. Απαλευτη η κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Παλι τα ιδια ε? Μυαλο δεν βαζεται.. απιαστοι οι μηλαραδες στο reality distortion. To tcc bug δεν συνεβει ποτε ας πουμε. Το finder bug.. Απαλευτη η κατάσταση 

Όχι, δε βάζουμαι μυαλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dikasths είπε

Κι εγώ software developer είμαι, και η δουλειά μου δεν έχει καμία σχέση με το πώς ήταν πριν το mac. Φυσικά χρησιμοποιούσα linux το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι μόνο για τέτοιες δουλειές και όχι για καθημερινές εργασίες. Το integration που προσφέρει το mac os με οτιδήποτε άλλο στο οικοσύστημα της apple είναι εξαιρετικό, δεν έχει να κάνει μόνο με τα ρολόγια που λες. Σεβαστή η γνώμη σου, let's agree to disagree. By the way, για τη δουλειά που το θέλει η κοπέλα σου, στο mac μπορεί να μη βρίσκει bugs, σε windows μπορεί και να έβρισκε όμως αν της εξαφανιζόταν καμιά taskbar...

Εγώ χρησιμοποιώ linux για οτιδήποτε κάνω - συμφωνούμε να διαφωνούμε και εδώ ^_^ Το 10% λόγω δουλειάς γιατί βαριέμαι να ξαναγράφω scripts που έχουν γραφτεί σε powershell  :P

To integration που προσφέρει με τα ρολόγια και τα κινητά/tablet της η Apple είναι εξαιρετικό, εφόσον χρησιμοποιείς τις συσκευές σου ακριβώς όπως και όσο θέλει η apple :) Δεν διαφωνώ, αν έχεις τα γκαφρά και κάνεις τη δουλειά σου αποδοτικά, power to you.

Η κοπέλα μου τρέχει windows + linux ανάλογα σε ποιο PC δουλεύει και δεν της κάνει καμία μα καμία διαφορά. windows 10 χρησιμοποιεί και δεν έχει φάει bug σοβαρό ποτέ.

Το point μου: Αν χρησιμοποιούσαμε τα windows με τον ίδιο σεβασμό που χρησιμοποιούμε τα mac λόγω "this is the mac way", ο μέσος άνθρωπος δεν θα έπεφτε σε bug ΠΟΤΕ. Το θέμα είναι οτι το user base, το hardware και όοοοοοολο το οικοσύστημα των windows ( με πολύ περισσότερη πειρατεία και warezzzzzz) κάνουν το λειτουργικό να δίνει άπειρη ελευθερία, αλλα και να  έχει αξίσου άπειρα failure points ανάλογα τη χρήση.

Τέσπα, η άποψή μου απο επαγγελματικής και προσωπικής χρήσης περι των 2 λειτουργικών συστημάτων (που δεν προτιμώ) είναι οτι τα windows είναι πολύ ανώτερο σε όλους τους τομείς, ακόμη και τo bugfixing σε κλίμακα. Ειδικά τα windows 11 κάνουν ΠΟΛΥ θετικά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση με integrations, open source κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikeKata είπε

Εντωμεταξύ, μιας και το θέμα είναι για τα bugs των 11, έχω ένα "περίεργο" πρόβλημα από τότε που τα έβαλα. Όταν πάω να σύρω ένα παράθυρο πέραν του Windows Explorer, το σύρσιμο έχει ένα "lag", σα να "ζορίζεται". Αυτό δε συμβαίνει με όλα τα προγράμματα, και όχι πάντα, αλλά τις περισσότερες φορές. Είναι εντελώς άκυρο το πότε το παθαίνει. Το PC δεν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται, i5 10400, RX 570, 16 GB RAM, SSD κλπ. Τα Windows έχουν φάει debloat και δε χρησιμοποιούν παρά τους απαραίτητους πόρους, malware δεν έχει φαέι, οπότε δεν ξέρω τι συμβαίνει. Δεν το έχω ψάξει και σοβαρά να πω την αλήθεια. Αυτό που παρατηρώ είναι πως, όταν μετακινώ ένα παράθυρο και συμβαίνει αυτό, κάνουν spike ΟΛΑ τα threads της CPU. Χωρίς λόγο και αιτία. Δεν ξέρω αν αντιμετωπίζουν κι άλλοι εδώ το ίδιο. Έχει παρατηρηθεί και από άλλους.

https://appuals.com/windows-11-lagging-when-dragging-windows/

*Clean boot έχω κάνει, το Game Mode είναι απενεργοποιημένο κλπ...

Έχει να κάνει με το rendering. Άρα 2 πράγματα. Driver κάρτας γραφικών, ή θέμα του λειτουργικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Έχει να κάνει με το rendering. Άρα 2 πράγματα. Driver κάρτας γραφικών, ή θέμα του λειτουργικού.

Λογικά το 2ο, μιας και έγινε ακριβώς με την αλλαγή λειτουργικού (ακόμα και στις αρχές που τα Windows τα ανέφεραν ακόμα ως "Windows 10") και έχει γίνει και clean install των drivers μετά από DDU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Λογικά το 2ο, μιας και έγινε ακριβώς με την αλλαγή λειτουργικού (ακόμα και στις αρχές που τα Windows τα ανέφεραν ακόμα ως "Windows 10") και έχει γίνει και clean install των drivers μετά από DDU.

Εγώ είχα αντιμετωπίσει το πρόβλημα στη μεγάλη αναβάθμιση που είχε φέρει το KDE πριν περίπου ένα χρόνο, που είχε προσθέσει μία ρύθμιση για το αν θες να φαίνεται πιο όμορφο ή αν θες να είναι πιο γρήγορο. Μου το έκανε όταν πατούσα κρατημένο το αριστερό κλικ, όπως όταν θες να μαρκάρεις πολλά αντικείμενα ας πούμε. Οπότε όταν έκανα αριστερό κλικ πατημένο κ άρχιζα να γυρίζω το ποντίκι γρήγορα γύρω-γύρω σε κενή επιφάνεια εργασίας μου πήγαινε το CPU σχεδόν στο φουλ. (Το μηχάνημα ήταν βέβαια ένα λάπτοπ του 2008 το οποίο μέχρι πέρσι έδινε ακόμα πόνο, αλλά πρέπει να κάηκε η μητρική κ τότε πήρα οριστικά την απόφαση να το παρατήσω κ να πάρω κάτι νέο.)

Επομένως δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω το backtrace μου ώστε να μπορέσω να βρω ποια αλλαγή, από τις πολλές που είχαν κάνει, προκαλούσε το πρόβλημα, αλλά το μόνο σίγουρο ήταν ότι σε άλλα DE δε το έκανε και σε κάποια άλλα το έκανε! Επομένως δεν ήταν πρόβλημα αποκλειστικά του KDE, αλλά η απενεργοποίηση του compositor έλυνε το πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν σαν σκέψη θα βοηθήσει, αλλά το μόνο αντίστοιχο που μπορώ να σκεφτώ για Windows θα ήταν να βρεις το μενού με τα οπτικά εφέ κ να τα απενεργοποιήσεις όλα. Αν λύνει το πρόβλημα, ξεκινάς να ενεργοποιείς ένα-ένα, ή αντίστοιχα να απενεργοποιείς ένα-ένα, με την ελπίδα ότι θα εντοπίσεις το υπεύθυνο οπτικό εφέ που υπερφορτώνει τους επεξεργαστές κατά το rendering.

 

Edit: Για δες αυτή τη λύση που προτείνει κάποιος στο Reddit για Radeon Κάρτες.

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από leonidas_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...