Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για mobo


pavlovgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dark_son20, συμβαίνουν και σε συνδιασμό του nf2 με τους sata conltroler της silicon image (π.χ. epox 8rda3+)... το οποίο πρόβλημα λύνεται με αναβάθμιση bios και καινούργιους drivers... ωστόσο και σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να φάει φρίκη χωρίς λόγο, αλλά πολύ σπάνια, ανάλογα και με το υπόλοιπο setup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για το Nforce 2 θα συμφωνήσω κι εγώ για corrupted data... το έχω δει το παραμύθι πολλές φορές, με εγκαταστάσεις να βάρανε αδικαιολόγητα ... το πορόβλημα τελικά οφείλεται στην ψύξη του sata controller σε συνδυασμό με τους nvidia drivers μέχρι την έκδοση 4.χx ... με bios update το πρόβλημα έπαψε να υφίσταται... σε 12 συστήματα που έχω υπό την εποπτεία μου με Nforce 2 πάνω ... από επιδόσεις δε παίζονται, αλλά για σταθερότητα χωρίς να έχεις την πρότερη εμπειρία δε θα τα σύστηνα ... Τα intel γενικότερα έχουν μία σταθερότερη συμπεριφορά, απέφυγε επιλογή via chipset, δεν τα πάνε καλά με p4, όπως επίσης και τα sis ... nvidia ή intel αποτελούν εγγύηση σε αυτό το χώρο, με τη δεύτερη να καρπώνεται των ηγετικών ηνίων...

Αν έκανα αυτή τη στιγμή παραγγελία θα έπαιρνα οποιοδήποτε mobo με intel chipset για P4 και nforce 2 Με οποιοδήποτε τελευταίο update σε AMD...

Gigabyte=σταθερότητα, Asus=καλή και ακριβή, Abit=μακράν η κορυφή ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...