Προς το περιεχόμενο

Θέλω να μου προτείνετε εταιρείες με indie games στην Αθήνα


ΜΑΝΟΥΛΑ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο γιος μου  έχει τελειώσει Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα/Web designer-Developer/ Video games) και θέλει να κάνει τη πρακτική του σε κάποια εταιρεία που να φτιάχνει indie games επειδή του αρέσει πολύ να προγραμματίζει παιχνίδια και έχει ασχοληθεί και μόνος του αρκετά με το unity Μπορείτε να μου προτείνετε σχετικές  εταιρείες στην Αθήνα στις οποίες θα  μπορέσει να αποκτήσει εμπειρία και που θα έχει και προοπτικές να συνεχίσει και μετά το τέλος της πρακτικής; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλική συμβουλή προς τον γιο σου (αλλά και προς κάθε ενδιαφερόμενο που ενδιαφέρεται), να φτιάξει όσο το δυνατόν συντομότερα ένα σοβαρό portfolio. 

Αυτό σημαίνει, να μαζέψει κάπου (σε προσωπική σελίδα, blog, document), ότι καλύτερο εχει φτιάξει ως τώρα που να σχετίζεται με αυτό που θέλει να κάνει. Στην δικιά σου περίπτωση, αφού ασχολείται με Unity, θα πρέπει να βάλει screenshots, βιντεακια ή και playable demos από ότι πιο έτοιμο εχει ήδη κάνει. Δε χρειαζεται να ειναι full εφαρμογη, αλλα θα πρεπει να μπορει να δειξει οτι εχει ξεπερασει το tutorial level και οτι ειναι ετοιμος να μαθει το κατι παραπανω διπλα σε επαγγελματιες.

Γιατί το λέω αυτό; Πες ότι εσυ εχεις μια indie εταιρια και πνιγεσαι στη δουλεια. Ερχεται καποιος και σου λεει "εχω ασχοληθει με unity". H πρωτη σου αντιδραση θα ειναι "οκ, δειξε μου τι εχεις κανει, τι εχεις μαθει ως τωρα". Αν δεν εχει ο άλλος κατι να σου δειξει, γιατι να χασεις το χρόνο σου μαζι του (δε σου περισσευει ο χρονος); 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...