Προς το περιεχόμενο

TP-LINK POWERLINE 8030P KIT AV1200


lefwar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο φόρουμ, 

αποφάσισα να αγοράσω powerline και συγκεκριμένα το TP-LINK POWERLINE 8030P KIT AV1200. 

Η ηλεκτρική εγκατάσταση στο σπίτι έγινε προ 2-3ετίας. Δε ξέρω λεπτομέριες.

Σε δύο πρίζες στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ (όχι διπλανές) βλέπω ταχύτητες τύπου 150-250-350 το μέγιστο (ενσύρματη επικοινωνία μεταξύ των δύο powerline).

Σε οποιαδήποτε άλλη πρίζα του σπιτιού και συγκεκριμένα στο σαλόνι που το χρειάζομαι πίσω απο την τηλεόραση η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα μεταξυ 50-120.

Αποτέλεσμα? Καμία ελπίδα να στείλω ταινία 4Κ από υπολογιστή σε τηλεόραση χωρίς κολλήματα. 

Υπάρχει κάτι να κοιτάξω μήπως και βελτιώσω την επικοινωνία? Να τονίσω ότι το powerline το τοποθετώ απευθείας στην πρίζα.

Κατά τα άλλα λειτουργούν κανονικότατα απλά δε με καλύπτουν για την αναπαραγωγή 4Κ στο δικό μου ηλεκτρικό δίκτυο. 

Ευχαριστώ!

 

Επεξ/σία από lefwar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, chios είπε

Τέτοιες δουλειές με μεγάλα αρχεία τις κάνεις μόνο με καλώδιο και gigabit δίκτυο, μην ασχολείσαι με power line τζάμπα λεφτά.

Τέλεια! Άρα πάνε καινούρια για πώληση.. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, lefwar said:

Καλησπέρα στο φόρουμ, 

αποφάσισα να αγοράσω powerline και συγκεκριμένα το TP-LINK POWERLINE 8030P KIT AV1200. 

Η ηλεκτρική εγκατάσταση στο σπίτι έγινε προ 2-3ετίας. Δε ξέρω λεπτομέριες.

Σε δύο πρίζες στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ (όχι διπλανές) βλέπω ταχύτητες τύπου 150-250-350 το μέγιστο (ενσύρματη επικοινωνία μεταξύ των δύο powerline).

Σε οποιαδήποτε άλλη πρίζα του σπιτιού και συγκεκριμένα στο σαλόνι που το χρειάζομαι πίσω απο την τηλεόραση η ταχύτητα πέφτει κατακόρυφα μεταξυ 50-120.

Αποτέλεσμα? Καμία ελπίδα να στείλω ταινία 4Κ από υπολογιστή σε τηλεόραση χωρίς κολλήματα. 

Υπάρχει κάτι να κοιτάξω μήπως και βελτιώσω την επικοινωνία? Να τονίσω ότι το powerline το τοποθετώ απευθείας στην πρίζα.

Ευχαριστώ!

 

οπως θα δεις σε διαφορα review που εχω κανει για devolo στο insomnia οι πραγματικες ταχυτητες δεν εχουν καμια σχεση με τις ονομαστικες.same με τα tp link.τυπικα δες και firmware update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...