Προς το περιεχόμενο

Ο M1 Ultra επεξεργαστής της Apple αποδίδει καλύτερα από τον 28 πυρήνων Intel επεξεργαστή του Mac Pro


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί χρειάζονται καλά cpu αυτά τα μαραφέτια. Τέτοιες απαιτήσεις η κάμερα;

Καλά και εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί σχολιάζουν άνθρωποι σε θέματα που δεν έχουν σχέση. Τέτοια καΐλα από ορισμένους?

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Apple απλά στακάρει τον m1 του 2020 και κάνει πλακίτσα.

Λογικά έχουν στο περίμενε quad στακάρισμα για mac pro και  m2.

Φαντάσου αν βγάζαν και κάτι με 100W+ κατανάλωση τι νούμερα θα έβγαζε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντάξει καλά τουμπανάκια είναι...όμως υπάρχει ένα μεγάλο προβληματάκι τι γίνεται με όλους εμάς (βάζω και τον εάυτο μου) οι οποίοι έχουμε μηχανήματα είτε μακμπουκ/ειτε σταθερά βασισμένα σε Intel, σε αγγελίες....:unsure:

Επεξ/σία από tanuki88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tanuki88 είπε

Ντάξει καλά τουμπανάκια είναι...όμως υπάρχει ένα μεγάλο προβληματάκι τι γίνεται με όλους εμάς (βάζω και τον εάυτο μου) οι οποίοι έχουμε μηχανήματα είτε μακμπουκ/ειτε σταθερά σε αγγελίες....:unsure:

Εγώ τον έδωσα σ' ένα φιλαράκι που ήθελε οπωσδήποτε Intel. Οκ, για τους περισσότερους ίσως είναι κακή αγορά, αλλά υπάρχει ακόμα κοινό (π.χ. για Bootcamp).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εγώ τον έδωσα σ' ένα φιλαράκι που ήθελε οπωσδήποτε Intel. Οκ, για τους περισσότερους ίσως είναι κακή αγορά, αλλά υπάρχει ακόμα κοινό (π.χ. για Bootcamp).

Ντάξει ναι αν και όσο περνά ο καιρός οι πιο πολλές εφαρμογές γίνονται optimized για Silicon θα πει καποιός γτ να πάρω ιντελ ενώ κοντά στα ιδία λεφτά παίρνει ειτε ενα Macbook Air/Mac Mini (Base Model).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Haldol είπε

Εγώ τον έδωσα σ' ένα φιλαράκι που ήθελε οπωσδήποτε Intel. Οκ, για τους περισσότερους ίσως είναι κακή αγορά, αλλά υπάρχει ακόμα κοινό (π.χ. για Bootcamp).

Εγω το φοβάμαι το boot camp , παω συνήθως ruins ή paradise resort 😁

On topic: Φοβερό μηχάνημα , για λίγο κόσμο όμως.... Eαν έριχνε λίγο τις οικονομικές απαιτήσεις τις η Apple , θα πήγαινε πολύς κόσμος προς τα εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιχαίνομαι την απλ για το άρμεγμα στις τιμές. Αλλά οφείλω να παραδεχτώ πως από τότε που πήρα το Μ1 MacBook  air εχω καταργήσει το windows desktop. Προφανώς και ο ουλτρα κάνει σκόνη οτιδήποτε από ιντελ μακ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Φοβερό chipset. Τα καλά να λέγονται. Μακάρι να βγει και για windows τέτοιο chipset. Η Qualcomm παρότι στα κινητά τα παει πολύ καλά, για desktop δυσκολεύεται. Προφανώς και εδώ φάνηκε η εμπειρία της apple από το iphone που έχει πάντα κορυφαία chipset. Έρχεται και στο PC πάντως αυτό το interconnection μεταξύ chipset αν παρακολουθείτε τα νέα.

Πως τα πάει καλά στα κινητά ; Στα τελευταία δυο τσιπ της σαν να καίγονται λίγο παραπάνω . Επίσης στις επιδόσεις είναι και γενιά πίσω σε σχέση με την Apple .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, panagi0tisgr είπε

Πως τα πάει καλά στα κινητά ; Στα τελευταία δυο τσιπ της σαν να καίγονται λίγο παραπάνω . Επίσης στις επιδόσεις είναι και γενιά πίσω σε σχέση με την Apple .

Δεν είπα ότι τα πάει τόσο καλά όσο η apple από θέμα chipset. Αλλά τα πάει πολύ καλύτερα από τους desktop που εβγαλε (η Qualcomm) και τους mediatek/exynos. Οι δύο τελευταίοι βέβαια υπόσχονται τρομερές επιδόσεις στις γενιές αυτές οπότε εκεί θα δούμε αλλαγές στην κατάταξη μάλλον.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amveria είπε

Αγαπητέ ΝΗ η σωστή υποστήριξη όπως πολύ σωστά λες πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου. Υπάρχει όμως και ένα άλλο σκέλος, εκείνο της οικονομικής δυνατότητας απόκτησης τέτοιων μηχανημάτων. ΑΝ και λέω ξανά ΑΝ είχα την οικονομική δυνατότητα τότε σίγουρα θα κοιτούσα προς τα εκεί. Απλά λέω μήπως θα ήταν καλύτερα να αφήναμε και κάποιο μικρό partition σε dual boot με το Mac OS, ίσα ίσα για τα βασικά ή για κάποια έκτακτη περίπτωση;

καταρχας με την ευκαιρια θα ηθελα να πω οτι με εχει εντυπωσιασει η ευγενια σου καθως κ ο προσεκτικος κ μετρημενος λογος, ευγε κ το εννοω

στο θεμα τωρα, αν κοιταξεις τις τιμες των m1 μηχανηματων θα δεις οτι το συνολικο πακετο ποιοτητας ,ενεργειακης αποδοσης-αυτονομιας κ επιδοσεων δεν ειναι ακριβο για να μην πω φτανει να ειναι κ vfm

οταν δοκιμασεις linux k την ελευθερια που σου προσφερει μαζι με πολλα αλλα καλα που εχω αναφερει πολλες φορες ,δεν υπαρχει γυρισμος σε λειτουργικα που η μαμα εταιρεια σου καθοριζει τι ειναι καλο κ επιτρεπτο για σενα

*για την κακια στιγμη παντα btrfs κ timeshift backups

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Ρε παιδιά, όσοι έχετε απορίες κάντε και κάνα Google Search (ποια cpu, άλλα specs etc)

Αν είναι να βάλουν όλα τα facts + numbers στο άρθρο δεν θα έχει μετά να συζητάμε τίποτα από κάτω!

Θα σκοτωνόμαστε λιγότερο θες να πεις 😎

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bullrich είπε

Εσύ τώρα πίστεψες ότι θα δώσει 2000+ χιλιάρικα για να του κάνει φαρματ ,

για να βάλει λινουξ;

 

σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tanuki88 είπε

Ντάξει καλά τουμπανάκια είναι...όμως υπάρχει ένα μεγάλο προβληματάκι τι γίνεται με όλους εμάς (βάζω και τον εάυτο μου) οι οποίοι έχουμε μηχανήματα είτε μακμπουκ/ειτε σταθερά βασισμένα σε Intel, σε αγγελίες....:unsure:

Δυστυχώς αυτά τα σκοτώνεις πλέον, με τους M1 πλέον δεν έχει για τους περισσότερους νόημα η αγορά mac Με Intel, προσωπικά θα αγόραζα με Intel ένα μόνο αν το έβρισκα σε τιμές χώμα. Δοκίμασα τις προάλλες ένα Mac Mini M1 και έπαθα πλάκα, ισοπεδώνει σχεδόν οτιδήποτε έχω δει σε mac με intel επεξεργαστή, δεν υπάρχει γυρισμός....όποιος έχει mac με intel ή το κρατάει γιατί θέλει και Windows ή το διώχνει όσο πιο γρήγορα μπορεί καθώς οι τιμές τους θα κατρακυλούσουν και άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wakabanka είπε

Η Apple απλά στακάρει τον m1 του 2020 και κάνει πλακίτσα.

Λογικά έχουν στο περίμενε quad στακάρισμα για mac pro και  m2.

Φαντάσου αν βγάζαν και κάτι με 100W+ κατανάλωση τι νούμερα θα έβγαζε...

Στα γραφήματα της παρουσίασης του για το GPU performance τράβαγε 100watt.

Στο αντίστοιχο για CPU performance το γράφημα σταματά στα 60watt για κάποιο λόγο.

Άσε να κάνει κάποιος και κάνα ανεξάρτητο test και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...