Προς το περιεχόμενο

Επιλογή spyder ως ide για python - Πρόβλημα


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ξεκίνησα λίγο να ασχολούμαι με python και τα βρήκα σκούρα.

Κατέβασα το spyder αλλά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το sklearn, δεν το αναγνωρίζεται από το ide.

Κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lanike71 είπε

Καλησπέρα,

Ξεκίνησα λίγο να ασχολούμαι με python και τα βρήκα σκούρα.

Κατέβασα το spyder αλλά δε μπορώ να χρησιμοποιήσω το sklearn, δεν το αναγνωρίζεται από το ide.

Κάποια λύση;

Δεν υπάρχει το «δεν αναγνωρίζεται από το IDE». Κάτι άλλο γίνεται, αλλά αυτό που λες δεν γίνεται.

Εικάζω ότι έχει σεταριστεί λάθος το path για το Python env που χρησιμοποιείς.

Γνώμη μου είναι να κατεβάσεις το PyCharm και να κάνεις install το sklearn μέσα από το PyCharm. 

Έτσι θα αποφύγεις αρκετές λεπτομέρειες και θα κάνεις δουλειά σου γρηγορότερα. 

Υ.Γ. Το spyder είναι από τα χειρότερα IDEs εκεί έξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

python - Cannot import sklearn on spyder - Stack Overflow

Δεν είναι αποκλειστικά δικό μου θέμα, έψαξα αλλά και πάλι δε μπορώ να βρω λύση.

Θεώρησα να εγκαταστήσω ένα ελαφρύ ide, άλλωστε βασική χρήση θα κάνω.

Θα δοκιμάσω και το PyCharm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

python - Cannot import sklearn on spyder - Stack Overflow

Δεν είναι αποκλειστικά δικό μου θέμα, έψαξα αλλά και πάλι δε μπορώ να βρω λύση.

Θεώρησα να εγκαταστήσω ένα ελαφρύ ide, άλλωστε βασική χρήση θα κάνω.

Θα δοκιμάσω και το PyCharm.

Το εάν είναι ή όχι δικό σου πρόβλημα, δεν αλλάζει το τι πρόβλημα είναι. Εάν διαβάσεις τις απαντήσεις στο SO link που εσύ παρέθεσες, θα δεις πως μάλλον είναι αυτό που εικάζω.

Το spyder είναι για κλάματα. Το VSCode είναι αρκετά ελαφρύ, αλλά θαρρώ πως το PyCharm είναι πιο newbie friendly.

Όταν τρέξεις το PyCharm, φρόντισε να επιλέξεις για το project σου το Python executable που χρησιμοποιείς. Αυτό μπορείς να το βρεις τρέχοντας «which python» στο terminal σου. 

Υ. Γ. Πιο ελαφρύ, πιο παραμετροποιήσιμο, πιο παραγωγικό, πιο καλό γενικά, είναι το Vim. Εάν είσαι φίλος του, τότε θα στο πρότεινα για Python. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Most likely, εχει να κανει με το environment setting

Στο SO οπως λεει ο original poster, εχει κανει εγκατασταση μεσω anaconda. Το anaconda οριζει δικο του env setting, με ονομα "conda".

Αν κανεις εγκατασταση πακετων μεσω anaconda, αυτα θα ειναι available μονο μεσα στο conda. Αρα, αν ανοιξεις το spyder μεσω του anaconda (απο το navigator), most likely θα εχει και το πακετο που θες.

Αν παλι θες να εχεις διαθεσιμο το πακετο σε οποιοδηποτε environemnt, πρεπει να το εγκαταστησεις μεσω pip ωντας στο default environment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgemarios είπε

Most likely, εχει να κανει με το environment setting

Στο SO οπως λεει ο original poster, εχει κανει εγκατασταση μεσω anaconda. Το anaconda οριζει δικο του env setting, με ονομα "conda".

Αν κανεις εγκατασταση πακετων μεσω anaconda, αυτα θα ειναι available μονο μεσα στο conda. Αρα, αν ανοιξεις το spyder μεσω του anaconda (απο το navigator), most likely θα εχει και το πακετο που θες.

Αν παλι θες να εχεις διαθεσιμο το πακετο σε οποιοδηποτε environemnt, πρεπει να το εγκαταστησεις μεσω pip ωντας στο default environment.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχνοντας για λύση, κάπου διάβασα ότι το spyder θα χρειαζόταν να υπάρχει anaconda ή miniconda και να γίνουν κάποια πράγματα από εκεί. Επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με τέτοιες διαδικασίες, πήγα στο pyCharm κατευθείαν, που πρότεινε ο φίλος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ψάχνοντας για λύση, κάπου διάβασα ότι το spyder θα χρειαζόταν να υπάρχει anaconda ή miniconda και να γίνουν κάποια πράγματα από εκεί. Επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με τέτοιες διαδικασίες, πήγα στο pyCharm κατευθείαν, που πρότεινε ο φίλος.

Δεν ειναι οτι το spyder "χρειαζεται" το anaconda. Οποιο IDE και να χρησιμοποιησεις, πρεπει να μπορει να δει καπου ενα python installation. Αν εχεις anaconda, πρπεει να το ρυθμισεις να δει το anaconda. Αν εχεις bare-bone python, πρεπει να δει αυτο. Αν εχεις και τα δυο, πρεπει να μαθεις να κανεις switch μεταξυ των δυο στις ρυθμισεις του IDE αναλογα τις εκαστοτε αναγκες. 

Με το pyCharm, απλα βαζει και αυτο δικια του python και γλυτωνεις τα μερεμετια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, georgemarios είπε

Με το pyCharm, απλα βαζει και αυτο δικια του python και γλυτωνεις τα μερεμετια.

Δεν βάζει «δικιά του Python». Έχει επιλογή για να δημιουργήσει venv μέσα στο project, αλλά πρέπει να το επιλέξεις.

Το πλεονέκτημα του PyCharm είναι πως έχει αρκετά καλύτερο interface και μηχανισμούς για την διαχείριση του Python env

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrKo είπε

Δεν βάζει «δικιά του Python». Έχει επιλογή για να δημιουργήσει venv μέσα στο project, αλλά πρέπει να το επιλέξεις.

Το πλεονέκτημα του PyCharm είναι πως έχει αρκετά καλύτερο interface και μηχανισμούς για την διαχείριση του Python env

ok, ειχα μεινει με την εντυπωση πως εγκαθιστα και python sdk μαζι με το IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgemarios είπε

ok, ειχα μεινει με την εντυπωση

Δηλαδή; Δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά νόμιζες πως εγκαθιστά δικό του Python env; Αυτό εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, DrKo είπε

Δηλαδή; Δεν το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά νόμιζες πως εγκαθιστά δικό του Python env; Αυτό εννοείς;

Δεν ξέρω τι εννόησε ο φίλος, αλλά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.Ξέρουν όλοι τι μπαίνει στην εγκατάσταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω χρησιμοποιησει, αλλα εχω και 100 (που λεει ο λογος) διαφορετικους πυθωνες σε διαφορετικα μηχανηματα. Μου ειχε μεινει η λανθασμενη εντυπωση πως το pyCharm ερχεται bundled με καποιο python sdk. Αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, Kerberos88 είπε

To vi είναι το μόνο που χρείαζεσαι

Δεν την ξέρω τη γλώσσα, οπότε θέλω την αυτόματη συμπλήρωση, το κατέβασμα βιβλιοθηκών κλπ.

Not for me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Δεν την ξέρω τη γλώσσα, οπότε θέλω την αυτόματη συμπλήρωση, το κατέβασμα βιβλιοθηκών κλπ.

Not for me.

Ό,τι έγραψες γίνεται με το Vim (όχι με το vi, ανάθεμα και εάν ο από πάνω ξέρει τι είναι vi και τι Vim) και δεν είναι θέμα γλώσσας.

Το «κακό» είναι πως για να το καταφέρεις να το κάνεις, πρέπει να ξοδέψεις αρκετό χρόνο. Τα online guides όλα είναι είτε ΓΤΠ είτε μισά και εντελώς εξειδικευμένα για τον συγγραφέα τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...