Προς το περιεχόμενο

Σε όλους τους χρήστες Athlon64...


Yannis1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

αυτή τη στιγμή έχω έναν Pentium4 2,6 HT τον οποίο τον έχω φτάσει μέχρι τα 3,0 χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό που με ενοχλεί όμως αφάνταστα είναι ότι ο υπολογιστής έχει γίνει καλοριφέρ!! Βρίσκεται κάτω από το γραφείο και όλη η θερμότητα συσσωρεύεται στα πόδια μου και γενικότερα στη όλη περιοχή του γραφείου. Διαβάζοντας από διάφορα posts και άρθρα στο Ιντερνετ, ο νέος Athlon64 φαίνεται σημαντικά πιο ψυχρός, αλλά και πιο αθόρυβος χάρη στο Cool n Quiet.

Η δική μου ερώτηση προς όλους τους κατοχους A64 είναι αν όντως είναι σημαντικά πιο ψυχρός από τον P4.

Από άποψη επιδόσεων πως τα παέι? Εκτός από τα παιχνίδια θα δω πουθενά μείωση ή αύξηση σε εφαρμογές καθημερινής χρήσης όπως τα MS Office, ερασιτεχνικό Photoshop και Web surfing?

Επίσης, στον Pentium4 μπορώ να έχω ανοιχτά 8 παράθυρα Internet Explorer, να παίζω CM03-04 και ταυτόχρονα να κατεβάζω με bittorrent χωρίς να σέρνεται ο υπολογιστής. Είναι κάτι τέτοιο δυνατό στον Α64?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Γιάννης :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπες: (μπορώ να έχω ανοιχτά 8 παράθυρα Internet Explorer, να παίζω CM03-04 και ταυτόχρονα να κατεβάζω με bittorrent χωρίς να σέρνεται ο υπολογιστής) μπορεί να τα κάνει και ο Athlon XP χωρίς πρόβλημα, πόσο μάλλον ο A64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kinitos eisai me tin stock psixtra etsi? ego me venus 12 pano apo 38 den exw dei....

 

tora fisika einai 40 giati eimai 1 mina sto 100% CPU (logo folding) alla me tin venus kai xwris folding eimai apo 29-35...

 

idika me to Cool n Quiet i thermokrasia sou tha pesei tromera....emena logo folding einai axristo alla an to exeis energopiimeno se kanoniki xrisi tha deis treles diafores thermokrasias ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Pentium4 που έχω η θερμοκρασία είναι αυτή τη στιγμή στους 42C και της μητρικής στους 31C. Ανοιχτά έχω δύο παράθυρα Word, το Shareaza, το Copernic και 4 παράθυρα Internet Explorer. Ήμαρτον πια με την τοστιέρα...

Λέτε να αξίζει να περάσω στο άλλο στρατόπεδο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An kai den exw A64 apo oti exw diavasei to cool n' quiet einai ola ta lefta!!!

tosa xronia pedevomaste na kratisoume xamiles thermokrasies kai strofes, kai vgenei o A64 kai mas afoinei me to stoma anoixto!, ton kathimerino gamer den ton endiaferei an tha kanei fasaria thn ora pou paizei far cry, alla na mhn kanei otan den paizei, giati otan paizei enohte pos tha exei kai hxo ara den ton enoxlh, kai episeis edw kai poli kairo ta Watt pou metatrepoun se thermotita oi AMD einai xamhlotera apo afta ton Intel.

A64 me cool n'quiet (must).

tora pou mou to thimisate arxizw na 3anapsinome kai egw :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω με athlonXP μαλλον παω για κανεναν ανεμιστηρα ακομα τωρα που καλοκαιριαζει γιατι δεν τον βλεπω καλα... barbeque θα γινει

 

Μπορει να τον βαλω και μπροστα στο air-condition βεβαια αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sivnk σιγουρα θα εχεις την stock ψυκτρα.Εγω που εχω το 2400 υπερxρονισμενο στα 2300 με slk 900Α εχω θερμοκρασιες εως 45 βαθμους και χωρις να σταματησει καθολου το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lipon thermokrasia pano apo 47 den exo di me ton 3200 kai me internet kai paixnidia stil far cry gia poli ora xoris game stous 40

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τη θερμοκρασία του δωματίου σου?

 

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω και άλλα νέα...

 

Ο Pentium4 ανέβηκε στους 57C με το CM03-04 και έπεσε μετα στους 40C. H μητρική ήταν στους 31C. Η θερμοκρασία του δωματίου είναι περίπου στους 30C. Μπορείτε να μου πείτε αντίστοιχες θερμοκρασίες του Athlon (επεξεργαστή/μητρικής/δωματίου) για να βρω κάποια αναλογία?

 

ευχαριστώ

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...