Προς το περιεχόμενο

πτωση τιμων σε GPUs ;


μαστερ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, ilos είπε

Κάνουν πως δε καταλαβαίνουν (ή δε θέλουν) να καταλάβουν την κατάσταση στην αγορά αυτή τη στιγμή. Οι κάρτες της amd (τουλάχιστον οι low/med end) είναι διαθέσιμες στο msrp (ή και λίγο πιο κάτω). Οι nvidia επειδή είναι λίγο πιο desired στους gamers ακόμα κρατάνε λίγο παραπάνω, αλλά μόλις φτάσουμε σε ένα επίπεδο κορεσμού της αγοράς (περί τον Σεπτέμβρη υπολογίζω) θα δούμε και εκεί πτώση. Αν δεν ελαττώσουν την παραγωγή οι 2 μεγάλοι θα πέσει μεγάλη κατρακύλα (πιστεύω θα το κάνουν για να μη ξεφτιλιστούν εντελώς οι τιμές και δελεαστεί κόσμος με αποτέλεσμα να σαμποτάρουν οι ίδιοι τις νέες σειρές τους)

Οι "φουρνίες με τα chips" είναι ανά 2 μήνες. Αλλά, τα συμβόλαια των εταιρίων είναι με πλήθος σε οφέλιμα chips. Με λίγα λόγια, δεν μπορούν να πουν "α ξέρεις τι TSMC και Samsung δεν θέλουμε άλλα chips". (π.χ. πουλιόντουσαν 2060 3 χρόνια μετά το launch).
Το να έχουν απόθεμα να κάθεται είναι inevitable. Αν πάρουν τα μυαλά τους αέρα και δεν βάλουν καλές τιμές στις καινούργιες GPUs, θα έχουν ακόμη πιο πολύ απούλητο απόθεμα (δείτε RTX 2000 πως πήγε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Apollon98 είπε

Οι "φουρνίες με τα chips" είναι ανά 2 μήνες. Αλλά, τα συμβόλαια των εταιρίων είναι με πλήθος σε οφέλιμα chips. Με λίγα λόγια, δεν μπορούν να πουν "α ξέρεις τι TSMC και Samsung δεν θέλουμε άλλα chips". (π.χ. πουλιόντουσαν 2060 3 χρόνια μετά το launch).
Το να έχουν απόθεμα να κάθεται είναι inevitable. Αν πάρουν τα μυαλά τους αέρα και δεν βάλουν καλές τιμές στις καινούργιες GPUs, θα έχουν ακόμη πιο πολύ απούλητο απόθεμα (δείτε RTX 2000 πως πήγε).

Με την samsung ίσως ισχύει κάπως, αλλά με την TSMC αν ένας μεγάλος παρότι έχει υπογράψει συμβόλαια πει ξέρεις κάτι θέλω λιγότερα wafers, με τόση ζήτηση που υπάρχει από τους υπόλοιπους - κυρίως Apple (αν και συνήθως είναι στο bleeding edge process node) και σε δευτερεύοντα βαθμό οι υπόλοιποι και κυρίως τα embedded στην automotive industry δε νομίζω να κάτσει να σκάσει. Θα κάνουν ένα συμβιβασμό με κάποια ρήτρα και όλα έχει καλώς. Αλλά ακόμα και αν συνεχίσουν να παράγουν και να μην υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση, τους έχω ικανούς να μη τα διοχετεύσουν μετά στους board partners μόνο και μόνο για να μη πάνε ξεφτίλα οι τιμές. Και εδώ μας κάνει κακό που η intel είναι άμπαλη, γιατί πρώτον έχασε το crypto train και δεύτερον δε θα τους έπαιρνε να το κάνουν αυτό. Επίσης η amd ειδικά μπορεί να πάει ότι wafers έχει στα chiplets - το έχει κάνει πολλάκις στο παρελθόν.

Αν δεν ξανανέβουν "όλως τυχαίως" πάλι τα cryptos μετά το λανσάρισμα των RDNA3/Lovelace η κατρακύλα στις μτχ Ampere/RDNA 2 δε θα έχει ιστορικό προηγούμενο.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Αλλά ακόμα και αν συνεχίσουν να παράγουν και να μην υπάρχει ιδιαίτερη ζήτηση, τους έχω ικανούς να μη τα διοχετεύσουν μετά στους board partners μόνο και μόνο για να μη πάνε ξεφτίλα οι τιμές.

Ισχυρίζεσαι πως μπορεί να δημιουργήσουν "τεχνιτό demand" περιορίζοντας τα chips που θα στέλνουν στους AIBs και βασιζμένοι στο "hype" της καινούργιας γενιάς;

 

2 ώρες πριν, ilos είπε

Αν δεν ξανανέβουν "όλως τυχαίως" πάλι τα cryptos μετά το λανσάρισμα των RDNA3/Lovelace η κατρακύλα στις μτχ Ampere/RDNA 2 δε θα έχει ιστορικό προηγούμενο.

Νομίζω πως οι περισσότεροι απο εμάς αυτό φοβόμαστε. Αν και αν υπάρξει και πάλι "mining boom" έχεις τα αυξημένα κόστης ενέργειας και τις κυβερνήσεις να πιέζουν.
image.png.d3a11d14afe98bf96e5a8abc5bd9bf45.png

Σημείωσα τα launches των GTX 1000, RTX 2000 και RTX 3000 GPUs.
GTX 1080 -> RTX 2080 +39% Performance
RTX 2080 -> RTX 3080 +63%
RTX 3080 -> RTX 4080 +60% (φήμες)
Δεν ξέρω.. Μάλλον υπάρχει λογος ανησυχίας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Apollon98 είπε

Ισχυρίζεσαι πως μπορεί να δημιουργήσουν "τεχνιτό demand" περιορίζοντας τα chips που θα στέλνουν στους AIBs και βασιζμένοι στο "hype" της καινούργιας γενιάς;

 

I say what i mean, and i mean what i say.😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Διασκεδαζω με τα σχολια περι πειραγμενων καρτων, οτι οι mining καρτες θα καουν την επομενη που θα την παρεις μεταχειρισμενη κτλ.

Χαβαλέ κάνουμε, φυσικά δεν είναι σίγουρο  οτι θα καούνε.

Ακομα και να την πρόσεχε ο μινερ σαν τα ματια του, η καρτα δουλευε 24/7. Οσο και να το κάνεις είναι χιλιόμετρα αυτά σε σχέση με μια μτχ του dad gamer που  παίζει 2 ωρίτσες την ημέρα και αν.

Τώρα βάλε οτι δεν έχουν και εγγύηση, είναι και 5-6 ετων, ε να μου ζητάς και τιμή καινούργιου.

Spoiler

risitas-main.gif

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

καλά και εμείς διασκεδάζουμε με τους miners που τρέχουν και δε φτάνουν να τις πουλήσουν αλλα ok κουβέντα να γίνετε :P

Πίστεψε με, έχουν βγάλει τα κόστη τους 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα βλέπουμε σε λίγο τις μεταχ. LHR να έχουν υψηλότερη τιμή από τις non-LHR.

Χωρίς πλάκα.

Λιγότερος καιρός στην κυκλοφορία, για κάμποσο καιρό δεν ήταν καθόλου αποδοτικές οπότε μπορεί να μην έκαναν σχεδόν καθόλου mining ή αν έκαναν δεν ήταν στο 100% όπως οι non-LHR.

Προσωπικά LHR μεταχ. θα αγόραζα. non-LHR δεν υπάρχει περίπτωση.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Πίστεψε με, έχουν βγάλει τα κόστη τους 😁

μερικοί σίγουρα και με το παραπάνω... άλλοι που άργησαν να μπούν στο κόλπο τους έχει κόψει κρύος ιδρώτας,και όπως λένε και εδώ θα τις κάνουν μπρελόκ στο τέλος :P ....τώρα ok δεν είναι ότι θα πάρεις την κάρτα και θα σέρνεται ή θα χαλάσει απλά άμα έχω 2 επιλογές θα προτιμήσω αυτή που ξέρω ότι κάνει κάνα 2 ώρες gaming την ημερα παρα αυτή που για 2 χρονια δουλεύει 24/7 έστω και uv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τώρα ok δεν είναι ότι θα πάρεις την κάρτα και θα σέρνεται ή θα χαλάσει...

Μην είσαι σίγουρος

https://wccftech.com/beware-several-used-nvidia-geforce-rtx-30-graphics-cards-with-defective-memory-modules-being-sold-after-being-abused-in-crypto-mining/

Καλυτερα αναμονή λίγους μηνες ακομα για καινουρια με ζελατίνες και λιγο πιο ακριβη, παρα να χρειαστει κανένας και ενα κουτακι βαζελινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...