Προς το περιεχόμενο

Από φέτος το καλοκαίρι όλα τα νέα μοντέλα αυτοκινήτων θα διαθέτουν «μαύρο κουτί»


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dieksodo είπε

ασχετο αυτο. προφανως και αν το κρατος σε υποχρωνει να αγοραζεις ασφαλεια μππρορει να σε υποχρεωσει και να βαλεις κουτι. ποια ακριβως η διαφορα απο το να σε υποχρεωνει η ΕΕ? τι γιαννης τι γιαννακης.

 

Μα το κράτος σε υποχρεώνει να βάλεις ασφάλεια ήδη. Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Ε τότε έχεις αγνοία του νόμου. Ο εισαγγελέας με ένταλμα δίνει άδεια να κατάσχουν την κάμερα σου αν έχει συμβεί έγκλημα μέσα στο σπίτι σου. Δεν μπορείς να το αρνηθείς. Φαντάσου να σκοτώσει κάποιος την γυναίκα του και να λέει δεν σας δίνω την κάμερα και μπήκαν ληστές (σου θυμίζει τίποτα;). 

Με ενταλμα. Σε έγκλημα. Αν πούμε ότι αποδέχομαι ότι οτι λες ισχύει.

Εδώ δε μιλάμε για έγκλημα. Εδώ μιλάμε για πιθανό ατύχημα. 

Ας φτιάξουμε δρόμους, κακουχίες, καλύτερα αυτοκίνητα σε χαμηλότερες τιμές, αστυνόμευση και ελέγχους, ακομη και πρόστιμα σε παρατατικές και επικίνδυνες  συμπεριφορές και μετά βλέπουμε για την Alexa των αυτοκινήτων.

Σε λίγο θα μας βάλουν και μικρόφωνο κάμερα σετάκι για την περίπτωση που εμπλακούμε σε κάποιο ατυχές περιστατικό.

Minority report κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Retromaniac said:

Μα το κράτος σε υποχρεώνει να βάλεις ασφάλεια ήδη. Τι λες;

προφανως . κανεις δεν ειπε πως το κρατος μας ειναι καλυτερο απο τις ανοησιες που κανει η ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dieksodo είπε

προφανως . κανεις δεν ειπε πως το κρατος μας ειναι καλυτερο απο τις ανοησιες που κανει η ΕΕ

Το να είναι υποχρεωτική η ασφάλιση είναι ανοησία. Σίγουρα δεν έχεις γραφτεί για να τρολλαρεις μέσα στο site;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, petranthe said:

Πολύ ευχάριστο νέο, ειδικά για τους γελοίους οδηγούς που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Η χώρα θρηνεί κάθε χρόνο χιλιάδες νεκρούς και τραυματίες από την παραβίαση του ΚΟΚ. Τουλάχιστον με αυτό το σύστημα θα κρινονται οι ενοχοι με δικαιο τρόπο. Εγω θα το πήγαινα ένα βήμα παραπάνω και θα το έκανα υποχρεωτικό να το έχουν και τα αμάξια που ήδη κυκλοφορούν. Και σε κάθε ατύχημα που φτάνει στο δικαστήριο να ήταν υποχρεωτικό να πάρουν τα δεδομένα του.

Όποιος επικαλείται προσωπικά δεδομένα σε ένα τέτοιο ζήτημα, ψάχνει απλά για δικαιολογίες παρανομίας.

 

και στην ΕΣΣΔ επι σταλιν αυτη ηταν η λογικη. ολοι ειναι ενοχοι μεχρι να αποδειξουν πως ειναι αθωοι. γενικα τα ανθρωπινα δικαιωματα πανε περιπατο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με ενταλμα. Σε έγκλημα. Αν πούμε ότι αποδέχομαι ότι οτι λες ισχύει.

Εδώ δε μιλάμε για έγκλημα. Εδώ μιλάμε για πιθανό ατύχημα. 

Ας φτιάξουμε δρόμους, κακουχίες, καλύτερα αυτοκίνητα σε χαμηλότερες τιμές, αστυνόμευση και ελέγχους, ακομη και πρόστιμα σε παρατατικές και επικίνδυνες  συμπεριφορές και μετά βλέπουμε για την Alexa των αυτοκινήτων.

Σε λίγο θα μας βάλουν και μικρόφωνο κάμερα σετάκι για την περίπτωση που εμπλακούμε σε κάποιο ατυχές περιστατικό.

Minority report κατάσταση.

Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε μου γιατί το θεωρείς κακό; Γίνεται ένα ατύχημα και δεν φταις. Ο άλλος πήγαινε με υπερβολική ταχύτητα αλλά είχε συνοδηγό που τον βάζει σαν μαρτυρά ότι δεν έτρεχαν και βγαινεις φταίχτης. Αυτό θα σε βοηθήσει να αποδείξεις ότι δεν εφταιγες. Εκτός και θες να βγαίνεις λάδι καιβλ όταν φταις. Επίσης το ατύχημα προκαλεί ζημιές, τραυματισμούς και απώλειες ζωών. Ποιος σου είπε ότι δεν έχει το δικαίωμα η αστυνομία με την άδεια του εισαγγελέα να πάρει τα στοιχεία και να δικαιώσει τον πολίτη που δεν φταίει;

2 λεπτά πριν, dieksodo είπε

 

και στην ΕΣΣΔ επι σταλιν αυτη ηταν η λογικη. ολοι ειναι ενοχοι μεχρι να αποδειξουν πως ειναι αθωοι. γενικα τα ανθρωπινα δικαιωματα πανε περιπατο

Που ακριβώς υπονοηθηκε ότι θα θεώρησε εξαρχής ένοχος;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Retromaniac said:

Το να είναι υποχρεωτική η ασφάλιση είναι ανοησία. Σίγουρα δεν έχεις γραφτεί για να τρολλαρεις μέσα στο site;

η επιχειρηματολογια σου οπως παντα ειναι αποστωμοτικη

ειπες οτι ειμαι τρολλ >> αρα ισχυει >> αρα ειμαι αμφισβητησημος >> αρα και το επιχειρημα μου ειναι αμφισβητησημο

με τετοια επιχειρηματα και μετα κατηγορεις ΕΜΕΝΑ για τρολλ 

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

η επιχειρηματολογια σου οπως παντα ειναι αποστωμοτικη

ειπες οτι ειμαι τρολλ >> αρα ισχυει >> αρα ειμαι αμφισβητησημος >> αρα και το επιχειρημα μου ειναι αμφισβητησημο

με τετοια επιχειρηματα και μετα κατηγορεις ΕΜΕΝΑ για τρολλ 

Είπες ότι το να είναι η ασφάλεια υποχρεωτική είναι ανοησία. Άρα ισχύει; Επειδή το είπες; Το ότι λες συνέχεια στα γραφόμενα σου πράγματα που έρχονται ενάντια στην κοινή λογική ( και δεν είναι προσωπική άποψη από το θα έχεις διαπιστώσει) τι να με κάνει να νομίζω; Πίστεψέ με, καλύτερα να θεωρούμε ότι είσαι τρολ παρά ότι έχεις όντως τέτοιες απόψεις.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί είναι ανοησία η υποχρεωτική ασφάλιση αυτοκινήτου

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε μου γιατί το θεωρείς κακό; Γίνεται ένα ατύχημα και δεν φταις. Ο άλλος πήγαινε με υπερβολική ταχύτητα αλλά είχε συνοδηγό που τον βάζει σαν μαρτυρά ότι δεν έτρεχαν και βγαινεις φταίχτης. Αυτό θα σε βοηθήσει να αποδείξεις ότι δεν εφταιγες. Εκτός και θες να βγαίνεις λάδι καιβλ όταν φταις. Επίσης το ατύχημα προκαλεί ζημιές, τραυματισμούς και απώλειες ζωών. Ποιος σου είπε ότι δεν έχει το δικαίωμα η αστυνομία με την άδεια του εισαγγελέα να πάρει τα στοιχεία και να δικαιώσει τον πολίτη που δεν φταίει;

Που ακριβώς υπονοηθηκε ότι θα θεώρησε εξαρχής ένοχος;

θεώρησΑΙ

αν γραψεις θεωρησΕ εννοεις ο σταλιν

απο την λογικη που ξεκινα στο "μονο οι ενοχοι εχουν να φοβηθουν" αυτα τα μετρα

Just now, Retromaniac said:

Είπες ότι η ασφάλεια να είναι υποχρεωτική είναι ανοησία. Άρα ισχύει; Επίσης το είπες; Το ότι λες συνέχεια στα γραφόμενα σου πράγματα που έρχονται ενάντια στην κοινή λογική ( και δεν είναι προσωπική άποψη από το θα έχεις διαπιστώσει) τι να με κάνει να νομίζω; Πίστεψέ με, καλύτερα να θεωρούμε ότι είσαι τρολ παρά ότι έχεις όντως τέτοιες απόψεις.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί είναι ανοησία η υποχρεωτική ασφάλιση αυτοκινήτου

εχχχχμμ γιατι ειναι ενας αχρηστος νομος? γιατι δεν μου εξηγεις εσυ καλυτερα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υποχρεωτικη η ασφαλεια ακριβως? 

  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dieksodo είπε

θεώρησΑΙ

αν γραψεις θεωρησΕ εννοεις ο σταλιν

απο την λογικη που ξεκινα στο "μονο οι ενοχοι εχουν να φοβηθουν" αυτα τα μετρα

Διόρθωση: μόνο αυτοί που πιστεύουν ότι θα τα παραβιάσουν και θα κριθούν ένοχοι έχουν λόγο να φοβούνται τα μέτρα.

3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

θεώρησΑΙ

αν γραψεις θεωρησΕ εννοεις ο σταλιν

απο την λογικη που ξεκινα στο "μονο οι ενοχοι εχουν να φοβηθουν" αυτα τα μετρα

εχχχχμμ γιατι ειναι ενας αχρηστος νομος? γιατι δεν μου εξηγεις εσυ καλυτερα γιατι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι υποχρεωτικη η ασφαλεια ακριβως? 

Επίσης εγώ το έκανα εκ παραδρομής το ορθογραφικό και δεν το πρόσεξα, έχω ένα ελαφρυντικό. Εσύ που έκατσες να με διορθώσεις δεν πώς και συνέχισες  να το γράψεις λάθος και όχι θεωρΕΙσαι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε μου γιατί το θεωρείς κακό; Γίνεται ένα ατύχημα και δεν φταις. Ο άλλος πήγαινε με υπερβολική ταχύτητα αλλά είχε συνοδηγό που τον βάζει σαν μαρτυρά ότι δεν έτρεχαν και βγαινεις φταίχτης. Αυτό θα σε βοηθήσει να αποδείξεις ότι δεν εφταιγες. Εκτός και θες να βγαίνεις λάδι καιβλ όταν φταις. Επίσης το ατύχημα προκαλεί ζημιές, τραυματισμούς και απώλειες ζωών. Ποιος σου είπε ότι δεν έχει το δικαίωμα η αστυνομία με την άδεια του εισαγγελέα να πάρει τα στοιχεία και να δικαιώσει τον πολίτη που δεν φταίει;

Που ακριβώς υπονοηθηκε ότι θα θεώρησε εξαρχής ένοχος;

Δηλαδή χωρίς να έχεις ιδέα για το αν οδηγώ σωστά η όχι θεωρείς ότι θέλω να κρύβω τα στοιχεία μου γιατί έχω σκοπό να καθαρίζω κόσμο με το αυτοκίνητο και να μη με πιάνουν.

Αυτό με την υπερβολική αγάπη στην και καλά ασφάλεια μας να το κοιτάξετε. Αλλιώς να μην κυκλοφορείτε εκτός σπιτιού μην τύχει και σας συμβεί τίποτα στο δρόμο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Retromaniac said:

Διόρθωση: μόνο αυτοί που πιστεύουν ότι θα τα παραβιάσουν και θα κριθούν ένοχοι έχουν λόγο να φοβούνται τα μέτρα.

Επίσης εγώ το έκανα εκ παραδρομής το ορθογραφικό και δεν το πρόσεξα, έχω ένα ελαφρυντικό. Εσύ που έκατσες να με διορθώσεις δεν πώς και συνέχισες  να το γράψεις λάθος και όχι θεωρΕΙσαι;

το ιδιο πραγμα λεμε . μια ολοκληρωτικη κοινωνια δεν εχει ελευθεριες. εχει μονο κανονες και οχι δικαιωματα. η ιδιωτικοτητα παει σε δευτερη φαση μετα την ισοτητα και την ασφαλεια της κοινωνιας

με την ιδια λογικη το κρατος αυριο θα σου βαλει κοφτη ταχυτητας και αυτοματο συστημα που θα υπολογιζει και θα αλλαζει κατευθυνση στο αυτοκινητο παιρνοντας τις αποφασεις για σενα

πχ. αν ειναι να χτυπησεις μια μανα με το καροτσι της θα σε στριψει και θα σε στουκαρει σε μια μαντρα γιατι ο αλγοριθμος θα θεωρησει οτι Α>Β

 

 

ναι το ξερω μονο που το δικο μου ορθογραφικο ειναι ανουσιο γιατι δεν αλλαζει το νοημα ολης της φρασης :D

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Δηλαδή χωρίς να έχεις ιδέα για το αν οδηγώ σωστά η όχι θεωρείς ότι θέλω να κρύβω τα στοιχεία μου γιατί έχω σκοπό να καθαρίζω κόσμο με το αυτοκίνητο και να μη με πιάνουν.

Αυτό με την υπερβολική αγάπη στην και καλά ασφάλεια μας να το κοιτάξετε. Αλλιώς να μην κυκλοφορείτε εκτός σπιτιού μην τύχει και σας συμβεί τίποτα στο δρόμο 

Οπότε γιατί δεν θες να υπάρχει το σύστημα να μπορεί ΜΟΝΟ η αστυνομία όταν γίνεται ΑΤΥΧΗΜΑ να βλέπει τα δεδομένα και να ξέρει ποιος φταίει; Επειδή είναι προσωπικά; Δεν στέκει. Δεν σου ζητάμε να σε δούμε να κάνεις σεξ. Αν έτρεχες θέλουμε να δούμε και εφταιγες που πήρες σβαρνα τον άλλον.

3 λεπτά πριν, dieksodo είπε

το ιδιο πραγμα λεμε . μια ολοκληρωτικη κοινωνια δεν εχει ελευθεριες. εχει μονο κανονες και οχι δικαιωματα. η ιδιωτικοτητα παει σε δευτερη φαση μετα την ισοτητα και την ασφαλεια της κοινωνιας

με την ιδια λογικη το κρατος αυριο θα σου βαλει κοφτη ταχυτητας και αυτοματο συστημα που θα υπολογιζει και θα αλλαζει κατευθυνση στο αυτοκινητο παιρνοντας τις αποφασεις για σενα

πχ. αν ειναι να χτυπησεις μια μανα με το καροτσι της θα σε στριψει και θα σε στουκαρει σε μια μαντρα γιατι ο αλγοριθμος θα θεωρησει οτι Α>Β

 

 

ναι το ξερω μονο που το δικο μου ορθογραφικο ειναι ανουσιο γιατι δεν αλλαζει το νοημα ολης της φρασης :D

Έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης κειμένου. Το ότι πχ δεν θες ο φόνος να είναι έγκλημα γιατί έχεις αποφασίσει να σκοτώσεις κάποιον δεν κάνει το νόμο αυτό να θεωρεί εξ αρχής εγκληματία τον κάθε πολίτη.

Και το δικό σου ορθογραφικό λάθος έχει πιο πολύ ουσία γιατί ήθελες να την πεις σε κάποιον και ούτε αυτό δεν μπόρεσες να προσέξεις να το κάνεις σωστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Retromaniac said:

Οπότε γιατί δεν θες να υπάρχει το σύστημα να μπορεί ΜΟΝΟ η αστυνομία όταν γίνεται ΑΤΥΧΗΜΑ να βλέπει τα δεδομένα και να ξέρει ποιος φταίει; Επειδή είναι προσωπικά; Δεν στέκει. Δεν σου ζητάμε να σε δούμε να κάνεις σεξ. Αν έτρεχες θέλουμε να δούμε και εφταιγες που πήρες σβαρνα τον άλλον.

Έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης κειμένου. Το ότι πχ δεν θες ο φόνος να είναι έγκλημα γιατί έχεις αποφασίσει να σκοτώσεις κάποιον δεν κάνει το νόμο αυτό να θεωρεί εξ αρχής εγκληματία τον κάθε πολίτη.

Και το δικό σου ορθογραφικό λάθος έχει πιο πολύ ουσία γιατί ήθελες να την πεις σε κάποιον και ούτε αυτό δεν μπόρεσες να προσέξεις να το κάνεις σωστά.

 

μαλλον τα εχεις μπερδεψει στο μυαλουδακι σου

κανεις δεν ειπε το εγκλημα να σταματησει να ειναι εγκλημα

σου λενε και οι αποπανω πως η καμερα που σε παρακολουθει πριν κανεις το εγκλημα ειναι το προβλημα.

γενικα μου φαινεται πως θες να επαναεφευρεις τον τροχο. αυτα τα πραγματαα τα εχουμε λυσει στις κοινωνιες. αλλιως θα ζουσαμε ολοι σε στρατοπεδα συγκεντρωσης  με φρουρους και καμερες τυπου 1984 "για την ασφαλεια μας" 

το δικο μου το λαθος δεν εχει καμια ουσια γιατι δεν αλλαζει το νοημα που θελω να πω εξου και το γεγονος πως το καταλαβες. με αυτο που εγραψες εσυ ομως δεν βγαζει νοημα η φραση

 

α και να μην ξεχασω. απαντησεις και τρολλαρισμα στο thread για να απαντας σε καθε εναν που σχολιαζει εχεις . απαντηση ομως στο βασικο που σε ρωτησα πριν ακομα να δωσεις για τις ασφαλειες . γιατι αραγες?

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Οπότε γιατί δεν θες να υπάρχει το σύστημα να μπορεί ΜΟΝΟ η αστυνομία όταν γίνεται ΑΤΥΧΗΜΑ να βλέπει τα δεδομένα και να ξέρει ποιος φταίει; Επειδή είναι προσωπικά; Δεν στέκει. Δεν σου ζητάμε να σε δούμε να κάνεις σεξ. Αν έτρεχες θέλουμε να δούμε και εφταιγες που πήρες σβαρνα τον άλλον.

Έχεις κάποιο πρόβλημα κατανόησης κειμένου. Το ότι πχ δεν θες ο φόνος να είναι έγκλημα γιατί έχεις αποφασίσει να σκοτώσεις κάποιον δεν κάνει το νόμο αυτό να θεωρεί εξ αρχής εγκληματία τον κάθε πολίτη.

Και το δικό σου ορθογραφικό λάθος έχει πιο πολύ ουσία γιατί ήθελες να την πεις σε κάποιον και ούτε αυτό δεν μπόρεσες να προσέξεις να το κάνεις σωστά.

Σου είπα υπάρχει και άλλη λύση. Μην ξαναβγείς έξω από το σπίτι. Όπου υπάρχει συνωστισμός μπορεί κάποιος να σου προκαλέσει ατύχημα.

Η ζωή μου και τα στοιχεία μου είναι προσωπικά αποκλειστικά μεχρι την τελευταια στιγμη μου και εγώ αποφασίζω αν θα τα μοιραστώ η όχι.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...