Προς το περιεχόμενο

Font smoothing ή κάτι αντιστοιχο με το windows ClearType


m3fisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Για την εργασία μου (sw engineer)  μου παρείχε η εταιρεία ένα 2019 ΜΒ pro . Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι στη σύνδεση εξωτερικών μόνιτορ. Η σύνδεση πραγματοποιείται με usb-c dongle >hdmi,dp  και από αυτές τις 2 θύρες συνδέω 2 24'' dell ultrasharp.  Το κείμενο στις εξωτερικές οθόνες είναι απαράδεκτο, πιξελιασμένο και σχεδόν θολό (στη ρετινα του ΜΒ φυσικά είναι εξαιρετικό). Γλουγκλάροντας λοιπόν είδα ότι παλιότερα στο λειτουργικό υπήρχε επιλογή για font smoothing η οποία όμως έχει αφαιρεθεί στις πρόσφατες εκδόσεις. Κάποιοι πρότειναν την ενεργοποίησή του μέσω τερματικού

defaults -currentHost write -g AppleFontSmoothing -int XX

αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έκανε καμία διαφορά.

τα ίδια μόνιτορ είτε με το ίδιο ντονγλ είτε με απευθείας σύνδεση των καλωδίων, (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΩ VGA)  σε οποιοδήποτε windows μηχάνημα φαίνονται άπειρα καλύτερα και το κείμενο είναι καθαρό και ευανάγνωστο.

 

Ακούω συμβουλές από επαγγελματίες που δουλεύουν σε MACos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Δοκίμασε διαδοχικά τις εντολές, πιθανόν μια τους να ανταποκριθεί.  Διευκρινίζεται ότι οι εντολές εφαρμόσθηκαν με  περιορισμένη επιτυχία (σε συνάρτηση με την οθόνη) μόνο σε παλιότερα μοντέλα Mac mini.  Δηλαδή το θέμα φαίνεται να προκαλoύνταν από την ίδια την οθόνη κι όχι από το macOS. Όπως και να έχει είναι άγνωστη η ανταπόκριση τους σε MBP. Μετά την εντολή restart το Mac.

Πάντως, προτού προχωρήσεις, μεριμνάς για ένα Time Machine backup.

• για light font smoothing: defaults -currentHost read -globalDomain AppleFontSmoothing -int 1

• για medium font smoothing: defaults -currentHost read -globalDomain AppleFontSmoothing -int 2

• για strong font smoothing: defaults -currentHost read -globalDomain AppleFontSmoothing -int 3

Για αναίρεση της εκάστοτε εντολής: defaults -currentHost delete -globalDomain AppleFontSmoothing και restart το Mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις εχω δοκιμασει αυτές και στα 3 επίπεδα. Ανάμεσα σε  disabled  και επίπεδο 3 υπάρχει μια θετική διαφορά μικρή αλλα και πάλι το  screen to screen comparison   με είσοδο από win μηχάνημα είναι αποκαρδιωτική.  Δοκίμασα και αυτη

defaults write -g CGFontRenderingFontSmoothingDisabled -bool FALSE

αλλά δεν είδα διαφορά.

Το θέμα πάντως φαίνεται να είναι καθαρά του λειτουργικού και όχι της οθόνης. Δεν μπορεί να κανει σωστα scale  σε όλες τις αναλύσεις και σε οθόνες που δεν είναι Ρετίνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει μια σχετική συζήτηση εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/780577-fuzzy-fonts-monterey-120/#comment-58909430 

Εγώ κάτοχος macbook m1 pro 2021 είχα το ίδιο πρόβλημα το οποίο λύνεται μόνο με 4k μόνιτορ και scaling (εγώ πχ έχω 27αρες σε 2k scale - 163PPI και δεν ειναι σαν την retina αλλά φαίνονται όλα sharp και δεν μου βγαίνουν τα ματια).

Με το FontSmoothing δυστυχώς δε θα αλλάξει τπτ.

Η apple πλέον δουλεύει καλά μονό με hight PPI monitors.

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...