Προς το περιεχόμενο

Ορισμένοι χρήστες του iPad Air 5ης γενιάς παραπονιούνται για υποβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, polaki είπε

Χρόνια Apple fan αλλά το τελευταίο διάστημα πλήρως απογοητευμένος με την αξιοπιστία. 

iMac του 2015 με ghosting, Macbook Pro 2016 (με αλλαγμένα εντός εγγύησης όσα τμήματα είχαν όντως θέμα [μπαταρία-keyboard] και ξαφνικά δεν αναγνωρίζει δίσκο. Η iRepair μου είπε 400€ για το δίσκο, ή 250€ για non-Apple δίσκο. 

Το παλιό μου iMac 2011 κρατάει σα σκυλί και είναι αρκετά decent με SSD και 20GB Ram, φοβάμαι να το διώξω. Το ίδιο και το mac mini του 2012 επίσης με ssd και 16gb ram. 

Δε με βλέπω να συνεχίζω, δυστυχώς, πέραν του iPhone βέβαια που δεν είχα ποτέ ευτυχώς κάποιο θέμα. 

Το Irepair ΔΕΝ είναι η αντιπροσωπεία, ένα μαγαζί είναι που δουλεύει τεχνικός ο Κ….. Κώστας και παλιότερα ο Κ….. Στέφανος ως τεχνικοί με μισθό της πείνας και από κάπου πρέπει να βγάλει λεφτά εφόσον έχουν το μαγαζί στην Τσιμισκή. Γιατί δεν έβαλες έναν ssd και να κανείς φορματ ώστε να λυθεί το πρόβλημα σου; 

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Ειπαν να χτυπησουν στην νοσταλγια με το iphone 6. Παμε για bendgate #2

Μάλλον εννοείς το 6 plus το οποίο παρεπιπτόντως δουλεύει ακόμα μετά από μια αλλαγή μπαταρίας! Για πες μου όμως ανάλογα κινητά android της ίδιας εποχής που ξέφτισαν τα πλαστικά τους και με λειτουργικό 4.4.2 δουλεύουν ακόμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Άν το πάμε έτσι, ας πάμε στο βασικό iPad τελικά :) που είναι φοβερό VFM.

Το Air 5 έχει M1 με 8GB RAM ενώ το Air 4 A14 με 4GB και για μένα, που έχω ένα αρχαίο iPad, είναι ο κυριότερος λόγος να κοιτάω το πιο καινούριο, θα έχει καλύτερη αντοχή στον χρόνο. 

Δεν θα έτρεχα να το πάρω αύριο έτσι κι αλλιώς, θεωρώ σε λίγους μήνες θα πέσει ελαφρώς η τιμή του - είμαστε ακόμα στην πρώτη εβδομάδα πώλησής του!

 

Βρε άνθρωπε του θεού (Του όποιου πιστεύεις) Ξαναρωτάω ποιος ο λόγος να πας στο air5 οταν μπορείς να παρεις το πολυ καλύτερο pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, kostasfalcon είπε

Βρε άνθρωπε του θεού (Του όποιου πιστεύεις) Ξαναρωτάω ποιος ο λόγος να πας στο air5 οταν μπορείς να παρεις το πολυ καλύτερο pro?

Όταν συνειδητοποιήσεις πως δεν έχει 30€ παραπάνω το Pro θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Όταν συνειδητοποιήσεις πως δεν έχει 30€ παραπάνω το Pro θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις!

https://www.netmobile.gr/index.php?route=product/product&product_id=2770

Εντάξει τώρα??? 
 

Μπαίνουμε και λίγο bestprice ετσι ?

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

https://www.netmobile.gr/index.php?route=product/product&product_id=2770

Εντάξει τώρα??? 

Μπαίνουμε και λίγο bestprice ετσι ?

Με τι το συγκρίνεις δεν μου έδειξες όμως... Με την τιμή που έχει το Air 2022 στις προπαραγγελίες του iStorm ας πούμε;

30€ διαφορά λες και επιμένεις μάλιστα... 'Ελεος, είσαι και 15 χρόνια μέλος δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Όταν συνειδητοποιήσεις πως δεν έχει 30€ παραπάνω το Pro θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις!

δεν αξίζει το iPad Air 5 σε αυτά τα λεφτά. Πόσο μάλλον με 64gb storage. Χίλιες φορές το pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Με τι το συγκρίνεις δεν μου έδειξες όμως... Με την τιμή που έχει το Air 2022 στις προπαραγγελίες του iStorm ας πούμε;

30€ διαφορά λες και επιμένεις μάλιστα... 'Ελεος, είσαι και 15 χρόνια μέλος δηλαδή...

Το συγκρίνω με το ποσο χρήμα θα έβγαζα απο την τσέπη μου !!!!

ελεος σε σενα με αυτα που διαβάζω !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, kostasfalcon είπε

Το συγκρίνω με το ποσο χρήμα θα έβγαζα απο την τσέπη μου !!!!

ελεος σε σενα με αυτα που διαβάζω !!!!!

Ότι θα έτρεχες να πάρεις προϊόν τέτοιου τύπου (όχι απαραίτητα Apple) full price σε προπαραγγελία ας πούμε. Ή μας δουλεύεις ή...

5 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

δεν αξίζει το iPad Air 5 σε αυτά τα λεφτά. Πόσο μάλλον με 64gb storage. Χίλιες φορές το pro

Μην το πάρεις σε αυτά τα λεφτά. Όπως δεν θα πάρεις το Pro στην αρχική του τιμή. Δεν είναι δύσκολο concept.

Εγώ 150-200-250€ παραπάνω για το ProMotion Display (το μόνο feature που πραγματικά αξίζει) δεν τα δίνω.

On topic: αν όντως υπάρχει θέμα με την ποιότητα κατασκευής του νέου Air να το σκεφτώ το downgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας μας πει καποιος που το αγόρασε αν ειναι ετσι  , εγω δυσκολεύομαι πολυ να πιστέψω αυτο που γραφουν στο reddit  , πιανεις την πλατη λεει και αισθάνεσαι  περιεχόμενα του ταμπλετ , τη μπαταρία  , τι εχει απο πισω αλουμινοχαρτο ? πολυ παράξενο

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ότι θα έτρεχες να πάρεις προϊόν τέτοιου τύπου (όχι απαραίτητα Apple) full price σε προπαραγγελία ας πούμε. Ή μας δουλεύεις ή...

Μην το πάρεις σε αυτά τα λεφτά. Όπως δεν θα πάρεις το Pro στην αρχική του τιμή. Δεν είναι δύσκολο concept.

Εγώ 150-200-250€ παραπάνω για το ProMotion Display (το μόνο feature που πραγματικά αξίζει) δεν τα δίνω.

On topic: αν όντως υπάρχει θέμα με την ποιότητα κατασκευής του νέου Air να το σκεφτώ το downgrade.

Για ποια προ παραγγελία μιλάς έχεις δει πόσο κάνει το air5 σε Skroutz και bestprice?

Για ποια 200 € παραπάνω μιλάς που αναφέρεσαι?

Νομίζω ότι είμαι αρκετά ξεκάθαρος σε αυτό που λέω, Ότι αν κάποιος έχει σκοπό αυτή τη στιγμή να πάρει iPad δεν θα πάρει το air5 και θα δώσει λίγα ευρώ παραπάνω και θα πάρει το iPad pro 2021 το οποίο και τέσσερα ηχεία έχει και ελαφρώς μικρότερα μπεζελ και promotion Display Και θύρα Thunderbolt

Το air5  έχει τον μισό χώρο αποθήκευσης από το iPad pro…

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Ipad air 5 έχει θέμα και με ενσύρματα ακουστικά στη usb-c θύρα. Δεν τα βλέπει και πρέπει να βάλεις το βύσμα των ακουστικών στο usb-c αντάπτορα αργά αργά. Τραγικά πράγματα για μηχάνημα τόσων εκατοντάδων ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Εγώ φίλε έχω το iPad Air 4 Και εννοείται ότι για μένα δεν αξίζει η αναβάθμιση... 

Εσύ για ποιο λόγο να πας στο ipad air 5 όταν μπορείς με 30 ευρώ παραπάνω maximum να πάρεις το iPad 11 Pro 2021 που έχει και promotion display 120hz

Από πού προκύπτει το pro μόνο 30 ευρώ πιο ακριβό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Ότι θα έτρεχες να πάρεις προϊόν τέτοιου τύπου (όχι απαραίτητα Apple) full price σε προπαραγγελία ας πούμε. Ή μας δουλεύεις ή...

Μην το πάρεις σε αυτά τα λεφτά. Όπως δεν θα πάρεις το Pro στην αρχική του τιμή. Δεν είναι δύσκολο concept.

Εγώ 150-200-250€ παραπάνω για το ProMotion Display (το μόνο feature που πραγματικά αξίζει) δεν τα δίνω.

On topic: αν όντως υπάρχει θέμα με την ποιότητα κατασκευής του νέου Air να το σκεφτώ το downgrade.

Άστοχο το comment σου. Σε κάθε περίπτωση δεν καταλαβαίνω πως λες ότι δεν αξίζει το iPad Pro, όταν έχει περισσότερα features και διπλάσιο χώρο. Το iPad το παντρεύεσαι για χρόνια. Πόση δουλειά μπορείς να βγάλεις στο 64αρι Air και για πόσα χρόνια; Αυτό λέμε ότι δεν αξίζει γιατί στην ίδια τιμή περίπου, παίρνεις το pro. Εκτός αν κάποιος το πάρει για να βλέπει netflix.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Νομίζω ότι είμαι αρκετά ξεκάθαρος σε αυτό που λέω, Ότι αν κάποιος έχει σκοπό αυτή τη στιγμή να πάρει iPad δεν θα πάρει το air5 και θα δώσει λίγα ευρώ παραπάνω και θα πάρει το iPad pro 2021 το οποίο και τέσσερα ηχεία έχει και ελαφρώς μικρότερα μπεζελ και promotion Display Και θύρα Thunderbolt

Και γω ξεκάθαρα τα λέω. Συγκρίνεις την τιμή που έχει το ένα την εβδομάδα κυκλοφορίας του (με ελάχιστη διαθεσιμότητα, άρα και προς πώληση από επίσημα κανάλια κυρίως και κάνα-δυο ξέμπαρκους με όχι άμεση παραλαβή) με την τιμή που έχει το άλλο που κυκλοφορεί μήνες και έχει φτάσει και στο τελευταίο σκρουτζομάγαζο πλέον.

Αν θες βέβαια να το διαβάσεις έτσι, ας το γράψω:

>> Αν κάποιος έχει ανάγκη να πάρει σήμερα καλό iPad, ας πάρει το Pro από το bestprice/skroutz, αξίζει καλύτερα! <<

Σε λίγους μήνες το Air 2022 ίσως είναι πιο δελεαστική αγορά (αν δεν αποδειχθεί πως είναι φτιαγμένο από αλουμινόχαρτο βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...