Προς το περιεχόμενο

Ορισμένοι χρήστες του iPad Air 5ης γενιάς παραπονιούνται για υποβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορισμένοι χρήστες του iPad Air 5ης γενιάς εκφράζουν παράπονα ότι η Apple προσφέρει ένα σκοπίμως υποβαθμισμένο σε ποιότητα κατασκευής προϊόν στους πελάτες της.

Οι συγκεκριμένοι χρήστες ισχυρίζονται ότι το νέο iPad Air διαθέτει σημαντικά λεπτότερη αλουμινένια κατασκευή, με αποτέλεσμα να δίνει φτηνή αίσθηση (παραπονιούνται ότι δίνει την αίσθηση ενός «κούφιου» προϊόντος) και να ακούγονται «τριγμοί». Επιπλέον, ισχυρίζονται ότι μία ελαφριά πίεση στο πίσω μέρος προκαλεί παραμόρφωση στην οθόνη.

Σε ένα νήμα στο Reddit υπάρχει μεγάλος αριθμός χρηστών που παραπονιούνται για την ποιότητα κατασκευής του νέου iPad Air. Στην πρώτη ανάρτηση στο νήμα διαβάζουμε: «Παρήγγειλα και παρέλαβα δύο μπλε χρώματος iPad Air (2022) σήμερα και είμαι ελαφρώς σοκαρισμένος. Η πίσω όψη αλουμινίου είναι πολύ πιο λεπτή από ότι στο iPad 4 που έχω επίσης. Μπορείτε σχεδόν να νιώσετε την μπαταρία στο εσωτερικό μέσα από την πλάτη κρατάτε τη συσκευή. Και τα δύο iPad έχουν την ίδια αίσθηση και κάνουν θόρυβο όταν τα κρατάς. Αυτό δεν συνέβαινε στο iPad Air 4...».

Πολλές απαντήσεις στο νήμα συμφώνησαν και επεκτάθηκαν στα ζητήματα, υποδηλώνοντας ότι δεν πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση με ορισμένους μάλιστα χρήστες να δημοσιεύουν ακόμα και βίντεο με θορύβους που προέρχονται από απαλά χτυπήματα στην οθόνη της συσκευής κ.ά. Ορισμένοι χρήστες υποστηρίζουν ότι η αίσθηση που αφήνει το νέο iPad Air είναι μίας συσκευής με χαμηλή ποιότητα κατασκευής σε σύγκριση με τον προκάτοχό του, επισημαίνοντας μάλιστα ότι υπάρχει μία σημαντική διαφορά στο πίσω μέρος της συσκευής, με το αλουμινένιο περίβλημα να είναι τόσο λεπτό που να επιτρέπει όπως ισχυρίζονται μερικοί ότι μπορούν να νιώσουν το εσωτερικό της συσκευής.

Αν και τα πρώτα reviews για το iPad Air 5ης γενιάς άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους από τις αρχές της εβδομάδας, κανένας από τους reviewers δεν έκανε λόγο για υποβαθμισμένη ποιότητα κατασκευής σε σύγκριση με τον προκάτοχό του. Να αναφέρουμε, ότι ανάμεσα στα νέα χαρακτηριστικά του iPad Air 5ης γενιάς είναι το M1 SoC που βρίσκεται και στο iPad Pro, η συνδεσιμότητα 5G (σε συγκεκριμένες εκδόσεις), η αναβαθμισμένη εμπρόσθια κάμερα 12MP με υποστήριξη Center Stage, η ταχύτερη θύρα USB-C καθώς και νέες χρωματικές επιλογές. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές. Το θέμα σίγουρα είναι υπαρκτό. Εν τω μεταξύ το Air 4 που έχω είναι φτιαγμένο σαν τανκ. Δεν αναβαθμίζω μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φέτος ότι έβγαλε παρουσίασε και κάτι…

άντε να δούνε τι στραβά μπορεί να πήγε και στο SE 2022…

Επεξ/σία από AtiX
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φέτος ότι έβγαλε παρουσίασε και κάτι…

άντε να δούνε τι στραβά μπορεί να πήγε και στο SE 2022…

εννοείται τίποτα κατασκευαστικό επειδή είναι χρόνια δοκιμασμένο το σκαρί του!!! ;)

9 λεπτά πριν, MiltiadeDeGrand είπε

Ευτυχώς έχουμε κρίση και δεν μπορώ να αγοράσω τίποτα .. σώθηκα !!!

στην αρχή νόμιζα ότι εννοούσες κρίση σαν καταναλωτές και όχι οικονομική κρίση!!! χεχεχε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τάχα οικολογική συνείδηση και χαζομάρες και για αυτό χρησιμοποιούν ανακυκλώσιμα υλικά.

Να θέσω ένα πολύ σοβαρό ερώτημα... γιατί μερικοί έχετε τέτοιο θέμα με το πλαστικό;

βλέπω αρκετά υποτιμητικά σχόλια για τα κινητά με πλαστικό cover. Εγώ προτιμώ μόνο πλαστικό γιατί το βρίσκω πιο πρακτικό. Είναι πιο ζεστά στο χέρι το χειμώνα αλλά και η υφή/αίσθηση στο άγγιγμα μου αρέσει περισσότερο.

 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mants118 είπε

εννοείται τίποτα κατασκευαστικό επειδή είναι χρόνια δοκιμασμένο το σκαρί του!!! ;)

Καλά και του air 2022 είναι το ίδιο με του 2020 και να που μάλλον το αλλάξανε…

1 λεπτό πριν, NotAliki177 είπε

Ναι τάχα οικολογική συνείδηση και χαζομάρες και για αυτό χρησιμοποιούν ανακυκλώσιμα υλικά.

Να θέσω ένα πολύ σοβαρό ερώτημα... γιατί μερικοί έχετε τέτοιο θέμα με το πλαστικό;

βλέπω αρκετά υποτιμητικά σχόλια για τα κινητά με πλαστικό cover. Εγώ προτιμώ μόνο πλαστικό γιατί το βρίσκω πιο πρακτικό. Είναι πιο ζεστά στο χέρι το χειμώνα αλλά και η υφή/αίσθηση στο άγγιγμα μου αρέσει περισσότερο.

 

 

 

Μάλλον με το φτηνό πλαστικό σε ακριβές συσκευές έχουν πρόβλημα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Apple fan αλλά το τελευταίο διάστημα πλήρως απογοητευμένος με την αξιοπιστία. 

iMac του 2015 με ghosting, Macbook Pro 2016 (με αλλαγμένα εντός εγγύησης όσα τμήματα είχαν όντως θέμα [μπαταρία-keyboard] και ξαφνικά δεν αναγνωρίζει δίσκο. Η iRepair μου είπε 400€ για το δίσκο, ή 250€ για non-Apple δίσκο. 

Το παλιό μου iMac 2011 κρατάει σα σκυλί και είναι αρκετά decent με SSD και 20GB Ram, φοβάμαι να το διώξω. Το ίδιο και το mac mini του 2012 επίσης με ssd και 16gb ram. 

Δε με βλέπω να συνεχίζω, δυστυχώς, πέραν του iPhone βέβαια που δεν είχα ποτέ ευτυχώς κάποιο θέμα. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, techon1 είπε

Υπάρχουν πάρα πολλές αναφορές. Το θέμα σίγουρα είναι υπαρκτό. Εν τω μεταξύ το Air 4 που έχω είναι φτιαγμένο σαν τανκ. Δεν αναβαθμίζω μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Όταν λες πρόβλημα? :P
Γνωστή τακτική της apple, δες Iphone 4s vs 5..απλα φθηνοτερο κραμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Πως να χωρεσει τοση δυναμη του M1 σε ενα σασι, ααα ρε Apple εγω θα στα λεω αυτα;

Στραβώνει το σασί από την πολύ ροπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...