Προς το περιεχόμενο

Realme GT 2 Pro Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καλύτερο κινητό είναι το δικό μου......5.4 ιντσες , 86% screen to body.....bionic, καταπληκτική καμερα, product red.....και μου είπε μεχρι και η μανα μου "τι κινηταρα ειναι αυτη ρε φιλε! ". Απλα respect ρε Apple! 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsarouc είπε


 

Αλήθεια τώρα.. για πες ένα κινητό με ΑΥΤΑ τα χαρακτηριστικά (προσοχή με ΑΥΤΑ) και 570 ευρώ συν ΦΠΑ... ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο... η αν όχι σοβαρευτείτε και τα γράφετε "κατά λάθος" απλά προσέξτε λίγο τι γράφετε αν θέλετε να μετράνε οι παρουσιάσεις που κάνετε.

ΕΛΕΟΣ

Η επίσημη αρχική τιμή του realme GT 2 pro 12/256 χωρίς την early bird τιμή των πρώτων ημερών είναι τα 850ευρώ στην Ευρώπη,ασχέτως πόσο το βρίσκεις από skroutz.

Οταν λοιπόν σου ζητάει 850ευρώ χωρίς να έχει Ip68,χωρίς να έχει σοβαρή telephoto κάμερα και χωρίς ασύρματη φόρτιση, σημαίνει ότι μόλις τα βάλει και αυτά στα επόμενα μοντέλα, θα πιάσει και αυτή 1000+ευρώ όπως η Oneplus.

Τα ιδια ακριβώς έκανε και η Oneplus με το 7pro. Κορυφαία οθόνη,κορυφαιο τσιπάκι,αλλα με τις ίδιες απουσίες.

Οποιος θέλει πολύ δυνατό Snap,5000μπαταρία, 120hz amoled οθόνη και 65W ταχυφόρτιση, μπορεί να πάρει και το Realme GT neo 2 και να έχει ανάλογη εμπειρία. Προφανώς η οθόνη θα είναι κατώτερη όπως και το τσιπάκι/κεντρική κάμερα, αλλά προσφέρει το ίδιο ακριβώς πακέτο.

Με λίγα λόγια η Realme ενώ στις φθηνότερες συσκευές της δίνει αρκετά πραγματα,στις ακριβότερες δεν δίνει αναλόγως πολλά.

Το Realme GT 2 pro για οποιον το αγοράσει στα 600ευρώ και κάτω(πχ 8gb έκδοση)είναι όντως flagship killer συσκευή. Δυστηχώς όμως δείχνει ότι και η Realme οδεύει για τις γνωστές απλησίαστες τιμές των υπολοίπων εταιρειών .

1 ώρα πριν, Panoramix27 είπε

Ρώτησα στη Vodafone και μου είπαν πως το μοντέλο δεν υποστηρίζεται από την εταιρεία ως προς τη λήψη 5G σήματος και ούτε ξέρουν αν θα το υποστηρίξουν ποτέ. Μπορεί κάποιος που το έχει αγοράσει να το επαληθεύσει; 

Αυτό δυστηχώς αφορά καθαρά τον ίδιο τον πάροχο. Για παράδειγμα η Vodafone από ότι βλέπω στο site τους, μόνο το Realme 8 5G πουλάνε σαν realme 5G συσκευή.

Αντιθέτως η Cosmote πουλάει περισσότερα μοντέλα realme,και άρα υποστηρίζει ανάλογα και αυτά.

Δυστηχώς σε λιγότερο γνωστές εταιρείες από Samsung,Apple,Xiaomi, η υποστήριξη είναι μειωμένη.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι θα δώσει κάποιος 700€ για Realme το σκέφτεται κάποιος άλλος εκεί στη Realme; Σε αυτά τα χρήματα δεν πας σε Realme. Υπάρχουν πολλές επιλογές. Οκ, κάποιες έχουν λίγο χειρότερα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά για το μέσο χρήστη αυτά είναι ψιλά γράμματα. Στην τιμή αυτή δεν υπάρχουν κακά κινητά. Η εμπειρία χρήσης είναι κορυφαία σε κάθε περίπτωση.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Η επίσημη αρχική τιμή του realme GT 2 pro 12/256 χωρίς την early bird τιμή των πρώτων ημερών είναι τα 850ευρώ στην Ευρώπη,ασχέτως πόσο το βρίσκεις από skroutz.

Οταν λοιπόν σου ζητάει 850ευρώ χωρίς να έχει Ip68,χωρίς να έχει σοβαρή telephoto κάμερα και χωρίς ασύρματη φόρτιση, σημαίνει ότι μόλις τα βάλει και αυτά στα επόμενα μοντέλα, θα πιάσει και αυτή 1000+ευρώ όπως η Oneplus.

Τα ιδια ακριβώς έκανε και η Oneplus με το 7pro. Κορυφαία οθόνη,κορυφαιο τσιπάκι,αλλα με τις ίδιες απουσίες.

Οποιος θέλει πολύ δυνατό Snap,5000μπαταρία, 120hz amoled οθόνη και 65W ταχυφόρτιση, μπορεί να πάρει και το Realme GT neo 2 και να έχει ανάλογη εμπειρία. Προφανώς η οθόνη θα είναι κατώτερη όπως και το τσιπάκι/κεντρική κάμερα, αλλά προσφέρει το ίδιο ακριβώς πακέτο.

Με λίγα λόγια η Realme ενώ στις φθηνότερες συσκευές της δίνει αρκετά πραγματα,στις ακριβότερες δεν δίνει αναλόγως πολλά.

Το Realme GT 2 pro για οποιον το αγοράσει στα 600ευρώ και κάτω(πχ 8gb έκδοση)είναι όντως flagship killer συσκευή. Δυστηχώς όμως δείχνει ότι και η Realme οδεύει για τις γνωστές απλησίαστες τιμές των υπολοίπων εταιρειών .

Αυτό δυστηχώς αφορά καθαρά τον ίδιο τον πάροχο. Για παράδειγμα η Vodafone από ότι βλέπω στο site τους, μόνο το Realme 8 5G πουλάνε σαν realme 5G συσκευή.

Αντιθέτως η Cosmote πουλάει περισσότερα μοντέλα realme,και άρα υποστηρίζει ανάλογα και αυτά.

Δυστηχώς σε λιγότερο γνωστές εταιρείες από Samsung,Apple,Xiaomi, η υποστήριξη είναι μειωμένη.

Καλά η ασύρματη φορτίστη η απόλυτη ξεφτίλα. Οριακά σε κινητά των 200 ευρώ που απουσιάζει ξινίζει αρκετό κόσμο, σ' αυτά τα λεφτά είναι αυτονόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος το πάρει να μας πει πως πάει από ανέβασμα θερμοκρασίας και αν κλείνουν οι εφαρμογές. Το περσινό gt  έκαιγε δεν μπορούσες να το πιάσεις. Τωρα θέλει σχεδόν 770 μάλλον όλες οι κινεζικές εταιρίες μας σπρώχνουν στην apple no1 σε μεταπώληση. 

Επεξ/σία από hoback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsarouc είπε

Εστιάζω εδώ συγκεκριμένα.

ΠΙστοποίηση δεν γίνεται να έχει λόγο υλικών. Οπότε αυτό το γνωρίζει αυτός που το αγοράζει εκτός και αν είναι άσχετος και δεν ξέρει τι του γίνεται.
Απουσία ασύρματης φόρτισης. Την ώρα που το έχεις στην ασύρματη (και αργή) φόρτιση αναρωτιέμαι ΠΩΣ θα απαντήσεις στην κλήση όταν σε πάρει κάποιος. Πάντα θεωρούσα την ασύρματη φόρτιση εντελώς άχρηστη εκτός και αν έχει πραγματικά γρήγορη ασύρματη φόρτιση 50+ βατς και πάνω. ΑΧΡΗΣΤΗ.

Το ζουμ στα κινητά αν δεν είναι αναλογικό 5 και 10 επί από σοβαρά κινητά όπως σ21/σ22 εκδόσεις ultra κλπ κλπ (δεν λέω άλλες μάρκες υπάρχουν πολλές λέω την πλέον γνωστή) είναι εντελώς περιτό. Αλλά ακόμη και αυτά που το έχουν είναι απλά αστεία η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος. Οπότε ούτε αυτό είναι μείον προσωπικά πιστεύω. 

Το όριο στα 60hz το ψάξατε και δεν υπάρχει στις ρυθμίσεις game του κινητού? Δεν γίνεται να μην έχει. Είναι καθαρά για εξοικονόμηση ενέργειας και το έχει και το vivo που έχω εγώ όταν όμως ανοίξεις το πάνελ την ώρα που παίζεις έχει επιλογή. Όχι όμως σε όλα τα παινχίδια. Αυτά τα κινητά το ΑΙ τους λειτουργεί κυρίως σε συγκεκριμένες κινέζικες εφαρμογές και ίσως για αυτό σας μπερδεύει. 

Το "Δεν μας άρεσε" λοιπόν είναι εντελώς υποκειμενικό και δίχως ουσία σε καμία παρατήρηση.
 

Και βρήκα και στο τέλος αυτό που έγραψε ο αρθογράφος... και εκεί που έλεγα ρε παιδιά ότι τα πάτε καλά... μα σοβαρά τώρα?

https://www.skroutz.gr/s/34316481/Realme-GT-2-Pro-5G-12GB-256GB-Steel-Black.html
 

Αλήθεια τώρα.. για πες ένα κινητό με ΑΥΤΑ τα χαρακτηριστικά (προσοχή με ΑΥΤΑ) και 570 ευρώ συν ΦΠΑ... ρε παιδιά σοβαρευτείτε λίγο... η αν όχι σοβαρευτείτε και τα γράφετε "κατά λάθος" απλά προσέξτε λίγο τι γράφετε αν θέλετε να μετράνε οι παρουσιάσεις που κάνετε.

ΕΛΕΟΣ

Πιστοποίηση λόγω υλικών δε γίνεται να έχει ? Δηλαδή είναι χάρτινο? Γιατί εγώ είδα ότι έχει και καλά αίσθηση χαρτιού αλλά πλαστικό είναι. 

Για μένα το πιο βασικό είναι να υπάρχει στεγανοποιηση, έχω βρέξει και εγώ και φίλοι άπειρα κινητά άπειρες φορές, σε τραπέζια κτλ. Ότι πιο σημαντικό να μην κλαις τα λεφτά σου.

2ον αν και δεν την δουλεύω την ασύρματη φόρτιση, το ενδεχόμενο να το πετάς στο φορτιστή το βράδυ που πέφτεις για ύπνο ή να μιλάς από ασύρματα ακουστικά ενώ φορτίζει τη μέρα πχ στη δουλειά ή το σπίτι το έχεις σκεφτεί ?

Αν μην προσπαθούμε να χρυσωνουμε το χάπι και να ωραιοποιουμε καταστάσεις για να δικαιολογησουμε την επιλογή μας ή τον οπαδισμο μας ή την αντίθεση μας σε άλλες επιλογές. Καλό είναι αλλά για 500 ευρώ το πολύ, χωρίς αδιάβροχο, χωρίς κάμερα ζουμ, χωρίς φτασμενο λογισμικό... 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chios είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιους τους πειράζει η τιμή; Ελεύθερη αγορά έχουμε.

Γιατί από εκεί προκύπτει αν μια συσκευή αξίζει ή όχι, ειδικά όταν μιλάμε για Android που κυκλοφορούν πόσες συσκευές κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουμπανέιρος αλλά νομίζω το flagship killer και πραγματικό VFM για φέτος ειναι το Realme GT Neo 3. 

Γενικά η Realme σαρώνει θα λέγαμε.

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατί από εκεί προκύπτει αν μια συσκευή αξίζει ή όχι, ειδικά όταν μιλάμε για Android που κυκλοφορούν πόσες συσκευές κάθε χρόνο.

Κανένας δεν μας βάζει όπλο στο κεφάλι να το αγοράσουμε στην τιμή που βγαίνει, θα πέσει όπως έπεσαν και τα προηγούμενα.

Αν αξίζει ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα, εδώ υπάρχουν πρόβατα που σκανε πολύ πάνω από χιλιάρικο για συσκευές με άθλιες μπαταρίες  πολλά προβλήματα και περιμένουν κανένα update μπας και στρώσει.

Δυστυχώς δεν μπορούμε να καταλάβουμε ότι για τις απαράδεκτες τιμές των κινητών φταίμε εμείς και μόνο εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμη αυτη μονο SAMSUNG θα επαιρνα, δεν την ξερω καν σαν εταιρια για να δωσω τοσα λεφτα, αλλα βλεπω πολυ προμοσιον τον τελευταιο καιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dhmosios_Ypalilos είπε

Στην τιμη αυτη μονο SAMSUNG θα επαιρνα, δεν την ξερω καν σαν εταιρια για να δωσω τοσα λεφτα, αλλα βλεπω πολυ προμοσιον τον τελευταιο καιρο..

2 που έχω στη οικογένεια πάνω από έναν χρόνο τώρα τρένο πάνε σε όλα, midrange βέβαια, έχουν πολύ καλό λογισμικό και αρκετά συχνά αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikolas7_7 είπε

Πιστοποίηση λόγω υλικών δε γίνεται να έχει ? Δηλαδή είναι χάρτινο? Γιατί εγώ είδα ότι έχει και καλά αίσθηση χαρτιού αλλά πλαστικό είναι. 

Για μένα το πιο βασικό είναι να υπάρχει στεγανοποιηση, έχω βρέξει και εγώ και φίλοι άπειρα κινητά άπειρες φορές, σε τραπέζια κτλ. Ότι πιο σημαντικό να μην κλαις τα λεφτά σου.

2ον αν και δεν την δουλεύω την ασύρματη φόρτιση, το ενδεχόμενο να το πετάς στο φορτιστή το βράδυ που πέφτεις για ύπνο ή να μιλάς από ασύρματα ακουστικά ενώ φορτίζει τη μέρα πχ στη δουλειά ή το σπίτι το έχεις σκεφτεί ?

Αν μην προσπαθούμε να χρυσωνουμε το χάπι και να ωραιοποιουμε καταστάσεις για να δικαιολογησουμε την επιλογή μας ή τον οπαδισμο μας ή την αντίθεση μας σε άλλες επιλογές. Καλό είναι αλλά για 500 ευρώ το πολύ, χωρίς αδιάβροχο, χωρίς κάμερα ζουμ, χωρίς φτασμενο λογισμικό... 

Το τονίζει ότι είναι οικολογικό το υλικό του και ότι δεν είναι αδιάβροχο. Υπάρχουν ακριβά κινητά που δεν είναι αδιάβροχα και δεν είναι μόνο αυτό που είναι και φτηνό. 

Το να το πετάξεις το βράδυ πριν πας για ύπνο όπως λες δεν το πετάς ακριβώς. Το τοποθετείς με προσοχή στο κέντρο και ο χρόνος είναι ίδιος για να του βάλεις το βύσμα για φόρτιση. Πέραν αυτού δεν είναι και το καλύτερο να φορτίζεις ένα κινητό ολονυχτίς όπως θα ξέρεις φαντάζομαι. 

Όσο για να μιλάς με ακουστικά αυτό το κάνεις και όταν το έχεις κανονικά με βύσμα στην φόρτιση. Επαναλαμβάνω άχρηστη η συγκεκριμένη δυνατότητα. 

Τέλος δεν προσπαθώ να χρυσωσω κανένα χάπι και δεν είμαι οπαδός καμίας εταιρίας. Εσύ όμως που το κατηγορείς ως ακριβό μπορείς να παραθέσεις ένα αντίστοιχο κινητό με αυτές τις δυνατότητες το hardware και την ποιότητα που διαθέτει στα 570 ευρώ που κοστίζει? Εδώ σε θέλω. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσε

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Η επίσημη αρχική τιμή του realme GT 2 pro 12/256 χωρίς την early bird τιμή των πρώτων ημερών είναι τα 850ευρώ στην Ευρώπη,ασχέτως πόσο το βρίσκεις από skroutz.

Οταν λοιπόν σου ζητάει 850ευρώ χωρίς να έχει Ip68,χωρίς να έχει σοβαρή telephoto κάμερα και χωρίς ασύρματη φόρτιση, σημαίνει ότι μόλις τα βάλει και αυτά στα επόμενα μοντέλα, θα πιάσει και αυτή 1000+ευρώ όπως η Oneplus.

Τα ιδια ακριβώς έκανε και η Oneplus με το 7pro. Κορυφαία οθόνη,κορυφαιο τσιπάκι,αλλα με τις ίδιες απουσίες.

Οποιος θέλει πολύ δυνατό Snap,5000μπαταρία, 120hz amoled οθόνη και 65W ταχυφόρτιση, μπορεί να πάρει και το Realme GT neo 2 και να έχει ανάλογη εμπειρία. Προφανώς η οθόνη θα είναι κατώτερη όπως και το τσιπάκι/κεντρική κάμερα, αλλά προσφέρει το ίδιο ακριβώς πακέτο.

Με λίγα λόγια η Realme ενώ στις φθηνότερες συσκευές της δίνει αρκετά πραγματα,στις ακριβότερες δεν δίνει αναλόγως πολλά.

Το Realme GT 2 pro για οποιον το αγοράσει στα 600ευρώ και κάτω(πχ 8gb έκδοση)είναι όντως flagship killer συσκευή. Δυστηχώς όμως δείχνει ότι και η Realme οδεύει για τις γνωστές απλησίαστες τιμές των υπολοίπων εταιρειών .

Αυτό δυστηχώς αφορά καθαρά τον ίδιο τον πάροχο. Για παράδειγμα η Vodafone από ότι βλέπω στο site τους, μόνο το Realme 8 5G πουλάνε σαν realme 5G συσκευή.

Αντιθέτως η Cosmote πουλάει περισσότερα μοντέλα realme,και άρα υποστηρίζει ανάλογα και αυτά.

Δυστηχώς σε λιγότερο γνωστές εταιρείες από Samsung,Apple,Xiaomi, η υποστήριξη είναι μειωμένη.

Η επίσημη τιμή είναι αυτή που το βρίσκεις για να το αγοράσεις. Η προτιμώμενη τιμή ποτέ δεν με ενδιέφερε και φαντάζομαι ούτε εσένα ούτε κανένα. Δεν έχει 850. Έχει 570 + ΦΠΑ. Τι δεν καταλαβαίνεις?

Πάμε με ένα κινητό της Samsung για να σου αποδείξω ότι έχεις λάθος. Fold 2. Ούτε ip rating έχει ούτε ζουμ και η προτιμώμενη τιμή Ευρώπης ήταν 2000 ευρώ. Παρακάτω...

Στο realme gt 2 neo. Δεν έχει gen1 τον τελευταίο νεότερο επεξεργαστή. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Μεγάλες διαφορές. 

Στο θέμα τιμής συνεχίζω και σε εσένα έχει 570 + ΦΠΑ. Η 12/256. Δες Σκρουτζ... Πόσο δύσκολο είναι. 

Στο θέμα της υποστήριξης τώρα. Τι να τις κάνω τις ενημερώσεις όταν δεν διορθώνουν τίποτε ουσιαστικό όπως προβλήματα σχεδιασμού και υλικών. Να την βράσω την υποστήριξη αυτή. 

Εμένα το vivo x70 pro plus που έχω ακόμη 12 δεν έχει πάρει και παίρνει κάθε 2 εβδομάδες ενημέρωση με προσοχή και σταθερότητα και με πραγματικές βελτιώσεις. Δεν μπορούν να δώσουν την 12? Μπορούν αλλά θα το κάνουν όταν θα είναι εντελώς απροβληματιστη όχι όπως η Samsung με τα άπειρα προβλήματα lags και ασυμβατότητες!

Παιδιά χωνέψετε το. Κάποιες εταιρίες όπως η realme πάνε τρένο και προσφέρουν πολλά και τίμια με λίγα χρήματα. 

12/256 gen1 και κορυφαίες κάμερες με 570 ευρώ. Παμεεεεεεεε...βασικά εγώ όχι. Περιμένω x80 pro plus και ως τότε χαλαρά με το x70 pro plus είμαι για πρώτη φορά καλυμμένος και δε ψάχνω να βρω κάτι καλύτερο αφού δεν υπάρχει. 

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

μεταπώληση ποτέ δεν με ένοιαξε (καθώς τα κινιτα τα χαρίζω μετα απο 2 χρονια)  τώρα για την τιμή δεν ξέρω αν ειναι κακή καθώς δεν βρίσκω και κατι αντίστοιχης  ποιότητας σε αυτα τα λεφτά θα φανει βεβαια και απο κοντα

Φίλε μου έχεις Facebook??? 🤣

(Αστειεύομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...