Προς το περιεχόμενο

Mετατροπή αρχείων VHS με DAZZLE DVC 101


giorgos1966

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια. Εχω εδω και χρόνια κασέτες vhs τις μικρές που τις έπαιρνε μια Panasonic VZ1. Πριν πολλά χρόνια ειχα καταφέρει να τα βάλω στο pc ενα λάπτοπ που ειχα. Αλλα επιασα από email ιο και τα κατέστρεψε... Τωρα ξανα επιχείρησα να τα ξανα βάλω από τις κασσετες με το Dazzle (από τότε το εχω αγοράσει) αλλα δε θυμάμαι την τύφλα μου, τότε τι ειχα κανει... Μπορει κάποιος φίλος να με βοηθήσει στα βήματα 1 προς 1 τι να κάνω; Εχω τα windows 10 εαν αυτο σημαίνει κάτι. Θα είμαι πολύ υπόχρεως! Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα θα πρέπει να δεις αν δουλεύει το dazzle στα 10άρια. Μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση κανονικά;

Αν το στήνει και το αναγνωρίζει θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα για capture. Αν δουλεύει αυτό που είχες με το dazzle έχει καλώς. Αν όχι δοκίμασε με το movie maker ή με το vsdc ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα. Το movie maker που ήταν στα 7άρια είναι πολύ καλό για απλές δουλειές αλλά η ms το αφαίρεσε από τα 10άρια. Αν θέλεις κατέβασε το windows live από εδώ, τρέξτο και άσε τσεκαρισμένο μόνο το movie maker. Είναι στα Ελληνικά.

Αν με το καλό τα καταφέρεις πάρε έναν εξωτερικό δίσκο και αντέγραψε τα βίντεο σου εκεί γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να εμπιστεύεστε τα προσωπικά σας αρχεία να είναι μόνο στον δίσκο του υπολογιστή. Ιδίως με την τρομερή έξαρση των ransomware τα τελευταία χρόνια.

Επεξ/σία από micos000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, micos000 είπε

Πρώτα θα πρέπει να δεις αν δουλεύει το dazzle στα 10άρια. Μπορείς να το κάνεις εγκατάσταση κανονικά;

Αν το στήνει και το αναγνωρίζει θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα για capture. Αν δουλεύει αυτό που είχες με το dazzle έχει καλώς. Αν όχι δοκίμασε με το movie maker ή με το vsdc ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Αν με το καλό τα καταφέρεις πάρε έναν εξωτερικό δίσκο και αντέγραψε τα βίντεο σου εκεί γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να εμπιστεύεστε τα προσωπικά σας αρχεία να είναι μόνο στον δίσκο του υπολογιστή. Ιδίως με την τρομερή έξαρση των ransomware τα τελευταία χρόνια.

Eχεις δικαιο για τον εξωτερικο δισκο με γραμμενα τα πρωσοπικα αρχεια....απλα την πατησα με ενα email. Τελος πάντων η ζημια εγινε. To εχει παρει οπως φαινεται.

 

vlcsnap-2022-03-25-00h30m43s915 (2)_LI.jpg

Επεξ/σία από giorgos1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, micos000 είπε

Δεν έχεις τα δισκάκια που ήταν με το dazzle; Αν το κουμπώσεις δεν στο αναγνωρίζει;

Ενα cd εχει αλλα δεν εχω cdιερα πλέον....Την κατάργησα όταν ανανεωσα το pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...