Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή από Define R4


Dr.Tesla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 5 χρόνια με το Define R4 κοιτάζω σιγά σιγά να αλλάξω κουτί, μια και ετοιμάζομαι να ρίξω ένα 4μηνο από βαριά simulation πάνω στον πύργο. 
Τα specs δεν είναι τίποτα το φοβερό 5600X με την D15S και 3060Ti Gaming X Trio ( 323mm). 
Στην άκρη υπάρχει μία 5αδα Arctic P12 PWM PST. 

Ο στόχος είναι να μειώσω λίγο τον όγκο του κουτιού και όσο το δυνατόν αν βοηθήσω την κατάσταση με το Airflow. 
Σαν παρένθεση ανακάλυψα πως ο συνδυασμός D15S και ένα P12 δημιουργεί δονήσεις και ανεβάζει πολύ το θόρυβο, χωρίς ουσιαστικό όφελος στις θερμοκρασίες. 
Στην παρούσα φάση δεν χρειάζομαι κατ'ανάγκη άλλο κουτί, οι θερμοκρασίες μου είναι πολύ καλές. Είναι κάτι που τρώγομαι να κάνω ίσα ίσα για την αναβάθμιση. 

Όσο έχω ψάξει πέφτω πάνω στο Torrent Compact. Βλέπω όμως το 150αρι έξω ( 200αρι για να έρθει Ελλάδα) και ψάχνω εναλλακτικές. Ή φθηνότερο τρόπο να φέρω το Torrent Compact Ελλάδα. 
Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Αν θες να μειώσεις τον όγκο γιατί κοιτάς το torrent; 

 

Αυτά είναι όλα μικρότερα και κάτω από τα 150€. Το fractal είναι ακριβό αλλά το μικρότερο που χωράει το hardware σου. 

https://www.skroutz.gr/comparelists/28?compare=20013575,24480321,23019357,22286792,25014008,29119325

Δες κι ένα review του, που περιέχει και τα υπόλοιπα της σύγκρισης 

 

Σορυ τώρα είδα ότι έγραψες το Torrent COMPACT 

Αγνόησέ το.

 

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 10:57 ΠΜ, radiohead είπε

Σορυ τώρα είδα ότι έγραψες το Torrent COMPACT 

Έχω δει μερικά από κοντά. Συγκεκριμένα έχει τύχει να στήσω συστήματα στο Meshify και στο P400A. 
Το P400A μου αρέσει αρκετά σαν κουτί. Η διαφορά όμως από το Define R4 είναι μόνο οι πλαστικές θήκες για τους ανεμιστήρες. Δεν θα μου προσφέρει κάτι διαφορετικό. 
Ο μεγαλύτερος ενδοιασμός είναι το καλύτερο Airflow. 

Ο σχεδιασμός του Torrent Compact με έχει τραβήξει αρκετά γιατί δεν θα ανεβάζει το θερμικό φορτίο από τη GPU στη CPU. 
Ιδανικά θα ετοιμάσω και τα Undervolt, αλλά όπως και να έχει δεν αισθάνομαι ασφαλής να χτυπήσω 70ωρα με CPU και GPU στο 100% με κανένα από τα κουτιά που βλέπω.

Τσιμπάει αρκετά στην τιμή, ειδικά με τους ανεμιστήρες που έχει πάνω. Βρήκα μαζί με μεταφορικά 180ευρώ, κοιτάζοντας και καμία εναλλακτική.
Μόνο το Lancool II Mesh είναι μετρημένα καλό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Έχω δει μερικά από κοντά. Συγκεκριμένα έχει τύχει να στήσω συστήματα στο Meshify και στο P400A. 
Το P400A μου αρέσει αρκετά σαν κουτί. Η διαφορά όμως από το Define R4 είναι μόνο οι πλαστικές θήκες για τους ανεμιστήρες. Δεν θα μου προσφέρει κάτι διαφορετικό. 
Ο μεγαλύτερος ενδοιασμός είναι το καλύτερο Airflow. 

Ο σχεδιασμός του Torrent Compact με έχει τραβήξει αρκετά γιατί δεν θα ανεβάζει το θερμικό φορτίο από τη GPU στη CPU. 
Ιδανικά θα ετοιμάσω και τα Undervolt, αλλά όπως και να έχει δεν αισθάνομαι ασφαλής να χτυπήσω 70ωρα με CPU και GPU στο 100% με κανένα από τα κουτιά που βλέπω.

Τσιμπάει αρκετά στην τιμή, ειδικά με τους ανεμιστήρες που έχει πάνω. Βρήκα μαζί με μεταφορικά 180ευρώ, κοιτάζοντας και καμία εναλλακτική.
Μόνο το Lancool II Mesh είναι μετρημένα καλό 

Και με το p400 και με το lancool θα έχεις άριστο airflow. Πανω σε αυτό που είπες, έχε υπόψιν ότι το phanteks, εχει μικρότερο όγκο και από το lancool και από το δικό σου. Μιας και είπες ότι δε θα σου προσφέρει κάτι εξτρα. Από εκεί κι έπειτα είναι και θέμα γούστου. Εμένα προσωπικά όσο καλό κι αν είναι το torrent δε μου αρέσει που έχει το τροφοδοτικό επάνω όπως επίσης και το μπροστινό που το θεωρώ χοντροκομμένο. Σαν τους αεραγωγούς της νέας bmw ένα πράγμα. Υποκειμενικά λοιπόν θα πήγαινα σε ένα εκ των δύο phanteks και lian li. Επίσης να σου πω ότι κι εγώ έχω πιάσει το phanteks και είναι στιβαρό. Φίλος που πήρε το 011 απογοητεύτηκε από το σασί το περίμενε πιο παχύ για lian LI αλλά μιλάμε για άλλο μοντέλο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει το ίδιο και για το lancool. Αν κινείσαι λοιπόν ανάμεσα στα τρία, όποιο κι αν επιλέξεις δε θα σε απογοητευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

@radiohead Επιστρέφω μιας και έστησα το torrent compact. 
Είναι μία κουφή εμπειρία γιατί δεν πίστευα ποτέ πως θα είχε κάνει κάποιος τέτοια δουλειά σε pc case. 

Ξεκινώντας από τα κακά που είναι και τα σημαντικότερα.
Το cable management είναι οριακά απίθανο να γίνει. Ο χώρος που έχεις να δουλέψεις ( με πάρα πολύ καλό routing από την πλευρά της fractal) δεν είναι ούτε κατα διάνοια αρκετός. Έπεσα και πάνω στα άθλια καλώδια του RM850X που είναι πολύ σκληρά και μου βγήκε η ψυχή. 
Το fan hub έχει λάθος θέση... Είναι μία έξυπνη ιδέα με κακή εκτέλεση. 
Δίνεις το CPU fan 1 στο hub ως είσοδο και σου βγάζει 8 εξόδους. Κανένας δεν έβαλε καλώδιο για αυτό το ριμάδι το hub. Γιατί να ψάχνουμε 4pin male to 4 pin male ρε παιδιά σε 150+ ευρώ κουτί. 

Η ψύξη στο κουτί είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ μου. Το streamline οντως δουλεύει. 
Πήγα ένα βήμα πιο κάτω και πέρασα στην D15 pull-pull τους ανεμιστήρες για να κερδίσω έξοδο στον αέρα. Το κουτί έχει αρκετό χώρο για να χωρέσει τον ανεμιστήρα πάνω από τo VRM heatsink της B550 tomahawk. 
Είδα μία διαφορά περίπου 10C σε σχέση με το Define R4. Αυτή τη στιγμή ο 5600X δεν ανεβαίνει πάνω από 65C με τους ανεμιστήρες στο 50%. Ενώ ο αέρας που παίρνει το τροφοδοτικό είναι δροσερός γιατί είναι από την είσοδο και όχι τον επεξεργαστή. 
Περιμένω λίγο να τελειώσω κάποια πράγματα με software για να κλείσω τις ρυθμίσεις. Τερματισμένο Tuning με CO και σωστό curve στην 3060ti δεν νομίζω να δουλέψει πάνω από 60C. Όταν το φορτώσω simulation ίσως δω 70αρια. 

Αν σε ενδιαφέρει για τύπου Workstation είναι ότι καλύτερο έχω δει σε ροή αέρα. Μετά από κάτι cluster για computational. 


No description available.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

@radiohead Επιστρέφω μιας και έστησα το torrent compact. 
Είναι μία κουφή εμπειρία γιατί δεν πίστευα ποτέ πως θα είχε κάνει κάποιος τέτοια δουλειά σε pc case. 

Ξεκινώντας από τα κακά που είναι και τα σημαντικότερα.
Το cable management είναι οριακά απίθανο να γίνει. Ο χώρος που έχεις να δουλέψεις ( με πάρα πολύ καλό routing από την πλευρά της fractal) δεν είναι ούτε κατα διάνοια αρκετός. Έπεσα και πάνω στα άθλια καλώδια του RM850X που είναι πολύ σκληρά και μου βγήκε η ψυχή. 
Το fan hub έχει λάθος θέση... Είναι μία έξυπνη ιδέα με κακή εκτέλεση. 
Δίνεις το CPU fan 1 στο hub ως είσοδο και σου βγάζει 8 εξόδους. Κανένας δεν έβαλε καλώδιο για αυτό το ριμάδι το hub. Γιατί να ψάχνουμε 4pin male to 4 pin male ρε παιδιά σε 150+ ευρώ κουτί. 

Η ψύξη στο κουτί είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ μου. Το streamline οντως δουλεύει. 
Πήγα ένα βήμα πιο κάτω και πέρασα στην D15 pull-pull τους ανεμιστήρες για να κερδίσω έξοδο στον αέρα. Το κουτί έχει αρκετό χώρο για να χωρέσει τον ανεμιστήρα πάνω από τo VRM heatsink της B550 tomahawk. 
Είδα μία διαφορά περίπου 10C σε σχέση με το Define R4. Αυτή τη στιγμή ο 5600X δεν ανεβαίνει πάνω από 65C με τους ανεμιστήρες στο 50%. Ενώ ο αέρας που παίρνει το τροφοδοτικό είναι δροσερός γιατί είναι από την είσοδο και όχι τον επεξεργαστή. 
Περιμένω λίγο να τελειώσω κάποια πράγματα με software για να κλείσω τις ρυθμίσεις. Τερματισμένο Tuning με CO και σωστό curve στην 3060ti δεν νομίζω να δουλέψει πάνω από 60C. Όταν το φορτώσω simulation ίσως δω 70αρια. 

Αν σε ενδιαφέρει για τύπου Workstation είναι ότι καλύτερο έχω δει σε ροή αέρα. Μετά από κάτι cluster για computational. 


No description available.

Τέλειο ρε φίλε Μεγεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 17/4/2022 στις 12:55 ΜΜ, Dr.Tesla είπε

@radiohead Επιστρέφω μιας και έστησα το torrent compact. 
Είναι μία κουφή εμπειρία γιατί δεν πίστευα ποτέ πως θα είχε κάνει κάποιος τέτοια δουλειά σε pc case. 

Ξεκινώντας από τα κακά που είναι και τα σημαντικότερα.
Το cable management είναι οριακά απίθανο να γίνει. Ο χώρος που έχεις να δουλέψεις ( με πάρα πολύ καλό routing από την πλευρά της fractal) δεν είναι ούτε κατα διάνοια αρκετός. Έπεσα και πάνω στα άθλια καλώδια του RM850X που είναι πολύ σκληρά και μου βγήκε η ψυχή. 
Το fan hub έχει λάθος θέση... Είναι μία έξυπνη ιδέα με κακή εκτέλεση. 
Δίνεις το CPU fan 1 στο hub ως είσοδο και σου βγάζει 8 εξόδους. Κανένας δεν έβαλε καλώδιο για αυτό το ριμάδι το hub. Γιατί να ψάχνουμε 4pin male to 4 pin male ρε παιδιά σε 150+ ευρώ κουτί. 

Η ψύξη στο κουτί είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ μου. Το streamline οντως δουλεύει. 
Πήγα ένα βήμα πιο κάτω και πέρασα στην D15 pull-pull τους ανεμιστήρες για να κερδίσω έξοδο στον αέρα. Το κουτί έχει αρκετό χώρο για να χωρέσει τον ανεμιστήρα πάνω από τo VRM heatsink της B550 tomahawk. 
Είδα μία διαφορά περίπου 10C σε σχέση με το Define R4. Αυτή τη στιγμή ο 5600X δεν ανεβαίνει πάνω από 65C με τους ανεμιστήρες στο 50%. Ενώ ο αέρας που παίρνει το τροφοδοτικό είναι δροσερός γιατί είναι από την είσοδο και όχι τον επεξεργαστή. 
Περιμένω λίγο να τελειώσω κάποια πράγματα με software για να κλείσω τις ρυθμίσεις. Τερματισμένο Tuning με CO και σωστό curve στην 3060ti δεν νομίζω να δουλέψει πάνω από 60C. Όταν το φορτώσω simulation ίσως δω 70αρια. 

Αν σε ενδιαφέρει για τύπου Workstation είναι ότι καλύτερο έχω δει σε ροή αέρα. Μετά από κάτι cluster για computational. 


No description available.

Σαν κάτοχος του μεγαλου fractal torrent, όντως ο χωρος για cable management είναι αστειος, αλλα το airflow δινει ρεστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/6/2022 στις 10:36 ΠΜ, Herald είπε

Σαν κάτοχος του μεγαλου fractal torrent

Συμπληρώνω εδώ τα σχετικά με το κουτί. 
Οι 180mm της fractal στα πρώτα batch έχουν θέμα με ticking noise σε χαμηλά rpm. Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω αν είναι η λίπανση στο bearing ή το πηνίο. Η εταιρεία με μία μόνο επιβεβαίωση του Case serial number ( όχι απόδειξη αγοράς ) δέχεται να στείλει καινούριο ανεμιστήρα χωρίς καμία επιβάρυνση. 
Ωστόσο το πρόβλημα είναι σχετικά συχνό και περιμένουν το επόμενο restock 180mm το Σεπτέμβρη-Οκτώβρη. Δεν μου έχουν επιβεβαιώσει το λόγο της καθυστέρησης αλλά εικάζω πως άλλαξαν εργοστάσιο λόγω ελλείψεων. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...