Προς το περιεχόμενο

Βαρύ site ή αργός server...?


georgep800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Παρατηρώ ότι το site μου αργεί να φορτώσει(το έχω δοκιμάσει απο πολλούς διαφορετικούς υπολογιστές και συνδέσεις) και αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσω τι φταίει. Υπάρχει κάτι που να μπορεί να μετρήσει την ταχύτητα του server; Αυτό που σκέφτομαι είναι αν φταίει το hosting. Υπάρχει κάποιο τρόπος να το μετρήσω;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, greekfragma είπε

Gtmetrix.com

Καλημέρα, ευχαριστώ!

Το παρακάτω είναι πρόβλημα, σωστά; Και συγκεκριμένα του server;

TTFB: 1.9s
Redirect: 0ms
Connect: 786ms
Backend: 1.1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτο, αλλά τις περισσότερες φορές είναι έτσι γιατί γίνεται επιλογή του οικονομικότερου πακέτου φιλοξενίας σε μηχάνημα που ήδη είναι φορτωμένο και μοιρασμένο σε πολύ κόσμο. Η ταχύτητα ενος site είναι συνδυασμός σέρβερ και καθαρής οργανωμένης δομής. Αν ο σέρβερ περιμένει τους πόρους γιατί τα structure files ή η database είναι τόσο φορτωμένη που κολλάει, τότε δε φταίει ο σέρβερ. Η απάντηση μέσω φόρουμ δεν είναι εύκολη. Θα πρέπει να το δει κάποιος website developer 

Αν το site σου είσαι σίγουρος ότι είναι σωστά στημένο καθαρό και χωρίς σπασμένα themes plugins πχ τότε ναι οδηγούμαστε σε server delay. 

Το εστησες εσύ ή επαγγελματίας; Το πρόβλημα υπήρξε εξαρχής ή στη πορεία; Συντήρηση αναβάθμιση πότε έγινε τελευταία φορά;

Πόσα πληρώνεις για φιλοξενία;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ισχύουν και τα δύο σίγουρα

έχω δει WordPress site να τρέχει νερό Localhost και στο papaki να σέρνεται. Σε αυτό φταίει αφενός το Shared Hosting μα κυρίως ένα κακό Theme και υπερφορτωμένο WordPress Site με άκυρα Plugins. Απ τη φύση του είναι αργό το WordPress btw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...