Προς το περιεχόμενο

Η Apple εξετάζει το ενδεχόμενο να πουλάει το iPhone με μηνιαία συνδρομή


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, harpwood said:

Που το ξέρεις ότι θα είναι 400-500 ευρώ. δεν ανακοίνωσε τιμές. Επίσης κάτι λέει για 2ετές πρόγραμμα στο κείμενο...

αν ειναι 35 οπως λεει?

αλλα και παλι εσυ τι λες πως θα πουλα τη ναυαρχιδα στα ιδια λεφτα στον εγγυημενο πελατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν σε κάποιο παλαιότερο post μου με μια κλοπή που έγινε για τις τηλεοράσεις της Samsung και το κλείδωμα αυτών εξ αποστάσεως το ανέφερα σαν θέμα πως εκεί οδεύουμε , στο να μη " μας ανήκει κάτι που αγοράζουμε " κάποιοι έπεσαν να με κριτικάρουν .... δεν το ανέφερα τυχαία διότι έχω ασχοληθεί με το θέμα. Και όχι δεν είναι πρωτοτυπία της apple όσο και αν αυτή " ακούγεται " λόγω του ονόματος που έχει. Αυτό είναι το μέλλον που στρώνουν τα μεγάλα κεφάλια....

να μας δω πόση αντίσταση θα έχουμε...  

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Σιχαμενη εταιρια ανεκαθεν εχει τραβηξει στον πατο και samsung και καποιες ακομα τα τελευταια χρονια. Συνδρομη στα κινητα αντε σε λιγο συνδρομη και στις αναπνοες που θα περνουμε καθε λεπτο. Στα τσακιδια με τις μαλακιες τους δεν ντρεπονται τετοιο θρασος. Θα πληρωνεις για τα παντα και δεν θα σου ανηκει τιποτα. Αυτο δεν ειναι ενα μελλον ανθρωπων αλλα ενα μελλον αμοιβαδων.

Δυστυχώς προς τα κει οδεύουν όλα. Βλέπε Netflix, Game pass κτλ. 

Περαν αυτού η «σιχαμένη» εταιρία…….είναι εταιρία που δρα σε καπιταλιστικό σύστημα. Σκοπός είναι να βγάζει λεφτά για τους μετόχους και όχι η δίκη μας ευχαρίστηση.

Το ίδιο ισχυει για τις υπόλοιπες «αθώες» εταιρίες που τραβάει η κακιά apple στον πάτο. Ας μην ακολουθούν …….αλλά αν κάτι που κάνει η apple φανεί επικερδές σιγά μην δεν ακολουθήσουν. Και είναι λογικό.  Hate the game not the player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Ducatista είπε

Μίλησα με την λογικη του leasing ξεκαθαρα.. κανεις δεν σου δίνει leasing στην τιμή αγοράς με τις παροχές που αναφέρθηκαν  ασφάλιση από σπάσιμο καταστροφή κλπ... σκέψου να πληρώσεις 50 ευρώ να το έχεις 1 μηνα να καταστραφεί το κινητό  και όλα οκ... να σου κοστίσει 50 ευρώ όλο αυτό και στην apple  ολη η χασουρα.. τώρα ακομη λες λες η τιμή είναι οκ;

Ακριβώς αυτό σου δίνει καθώς θα επιστρέφεις το κινητό… ασχολούμαι με το leasing Σε πολλά επίπεδα Πολύ καιρό τώρα… Η μόνη πόλu άσχημη περίπτωση είναι να στο κλέψουν ή να το καταστρέψεις τελείως, στο οποίο πληρώνεις ένα σχετικά μεγάλο πέναλτι..

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NickTG είπε

Για ποια εποχή λέμε? 

Όταν είχαν βγει είχαν καμιά 200€ διαφορά τιμής. Αν ήθελες και oled και αντίστοιχη εσωτερική μνήμη στο iPhone η διαφορά πήγαινε στη διπλή τιμή. 

Και οι 2 μαζί δηλαδή κάτω από 10%. Δεν το λες ότι τα αγοράζουν όλοι. 

Επίσης πόσα είναι leasing από αυτά? 

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποτέ αλλά κόστισαν 600€ έκαστο. Ναι έχεις δίκιο με oled και μνήμη θα θέλες για pro κανένα 300αρι πάνω. Μπορείς να συγκρίνεις 11 pro με galaxy s εκείνης της χρονιάς αν θες. 
Εγω αυτό που ξερω ειναι πως πρέπει να σκάσω αλλά 600 σε 5 μήνες αλλά η σύζυγος όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην λέμε ότι θελουμε σας βάζω αυτή την εικόνα. Αγορά από το πλαίσιο …ΑΓΟΡΑ όχι leasing ! 
 

image.png.30190826e9594487a894120d06621bdd.png
 

Με ασφάλεια ενός έτους για θραύση και κλοπή 80€ (=7 € /μήνα)…τον πρώτο χρόνο.  Που σημαίνει 42+7= 49 € ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ iphone…

Ας μου εξηγήσει κάποιος πως το leasing διετίας θα είναι παραπάνω από αυτό και πάω πάσο…

 

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ducatista είπε

Η διάφορες αυτές για τα hz κλπ δεν φαίνονται στο τηλεοπτικό σημα ούτε τα απόλυτα μαύρα γιαυτό ανέφερα το θέμα της χρήσης.. πήγαινε σε οποιονδήποτε κατάστημα  με τις τηλεόρασης δίπλα-δίπλα να παίζουν θα δεις γιατί πραγμα λεω! (πρόσεξε οχι τις oled 8κ που παίζουν ξεχωριστά απο τις υπόλοιπες από άλλη πηγή)ανεξάρτητα κατηγορίας ένα σετ απ για όλες....  σκεψου οτι τις 8κ τις εχουν σε αλλη πηγη κλπ γιατι αν τις ειχαν στην ιδια κανεις δεν θα εδινε την διαφορά της τάξης των 500% πάνω για τις διαφορες που θα εβλεπαν! ξαναλεω δεν λεω οτι δεν εχουν διάφορες η αν αξίζουν  την τιμή.. σκέψου να παρω κάρτα γραφικών για το PC 5000k και να μη  παιζω καθόλου παιχνίδια.. που και πως θα αξιολογήσω τις δυνατοτητες που μου δινει; ναι η δυνατότητες υπαρχουν αλλα εγω δεν μπορω να τις δω... απο την αλλη μπορει να μου αρεσει να λεω οτι εχω την καλυτερη καρτα  αυτο ξαναλεω δεν αναιρεί οτι μου ειναι αχρηστη! τεσπα ο καθενας βλέπει τα πράγματα όπως θέλει..

σοβαρά τώρα θα κρίνει τηλεοράσεις στο κατάστημα ? ειδικά το απόλυτο μάυρο που λες. 

Όπως και να χει οι τηλεοράσεις ειναι ενας τομέας που ειναι υποκειμενικός . Κάποιος που δεν αντέχει το blooming σε ακριβές FALD μπορει να του αρέσει περισσότερο ενα απλό φθηνό πάνελ με ανεβασμένα μάυρα. Όμως σε καμία περίπτωση μια ακριβή τηλεόραση δεν θα ειναι τεχνολογικά κατώτερη σε εικόνα, λειτουργικότητα , motion processing, upscaling και ανάλογα την μάρκα καλυτερο quality control 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ducatista είπε

Η διάφορες αυτές για τα hz κλπ δεν φαίνονται στο τηλεοπτικό σημα ούτε τα απόλυτα μαύρα γιαυτό ανέφερα το θέμα της χρήσης.. πήγαινε σε οποιονδήποτε κατάστημα  με τις τηλεόρασης δίπλα-δίπλα να παίζουν θα δεις γιατί πραγμα λεω! (πρόσεξε οχι τις oled 8κ που παίζουν ξεχωριστά απο τις υπόλοιπες από άλλη πηγή)ανεξάρτητα κατηγορίας ένα σετ απ για όλες....  σκεψου οτι τις 8κ τις εχουν σε αλλη πηγη κλπ γιατι αν τις ειχαν στην ιδια κανεις δεν θα εδινε την διαφορά της τάξης των 500% πάνω για τις διαφορες που θα εβλεπαν! ξαναλεω δεν λεω οτι δεν εχουν διάφορες η αν αξίζουν  την τιμή.. σκέψου να παρω κάρτα γραφικών για το PC 5000k και να μη  παιζω καθόλου παιχνίδια.. που και πως θα αξιολογήσω τις δυνατοτητες που μου δινει; ναι η δυνατότητες υπαρχουν αλλα εγω δεν μπορω να τις δω... απο την αλλη μπορει να μου αρεσει να λεω οτι εχω την καλυτερη καρτα  αυτο ξαναλεω δεν αναιρεί οτι μου ειναι αχρηστη! τεσπα ο καθενας βλέπει τα πράγματα όπως θέλει..

αδερφε μ σου λεω για 2 τηλεορασεις η μια 500 ευρω ή αλλη 1500 qled και οι 2 . και τις 2 τις ειδα σε συμβατικα καναλια και ηταν μερα με την νυχτα ξεκαθαρα μιλαω. δεν ειπα ουτε για ps5 ουτε για hdmi κτλ. και λεω για τα απλα καναλια γιατι ακομα και εκει που δεν με πολυνοιαζει εμενα προσωπικα ειδα διαφορα στην εικονα. εγω εδω περα δεν αξιολογο το αν αξιζει να παρει καποιος ή οχι λεω οτι δεν μπορεις να εξισώνεις 2 προιοντα και να λες εε σιγα το ιδιο ειναι κτλ κτλ οταν οντως υπαρχει διαφορα . δεχομαι οτι μπορει να κοστιζουν παραπανω απο οτι πρεπει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στην πραγματικότητα κοστιζουν το ιδιο, ουτε οτι ειναι το ιδιο. ουτε σου ειπα εγω να παρεις το καλυτερο ουτε τπτ . εχεις 2 προιοντα το ενα κανει χ το αλλο κανει 5χ το 5χ 9/10 φορες ειναι καλυτερο και 1/10 μπορει να ειναι τα ιδια. επισης ο κοσμος γενικοτερα που αγοραζει τηλεορασεις δεν βλεπει μονο συμβατικα καναλια και συνηθως καποιος που θα δωσει πανω απο ενα ποσο δεν το δινει για να λεει οτι εχει την καλυτερη τηλεοραση τουλαχιστον απο φιλους γνωστους και απο τον ευατο μου δεν ειδα κανεναν να το λεει αυτο. εγω δεν σου ειπα για τα hz οτι φαινονται στα καναλια αλλα οτι για να παραξεις ενα led το οποιο θα παιζει σε αυτη την συχνοτητα και θα εχει μεγεθος ιδιο με ενα συμβατικο ή μπορει και μικροτερο εχει αρκετα μεγαλυτερο κοστος οποτε λογικο ειναι να ειναι και ακριβότερο. μπορει εσενα να μην σε ενδιαφερει να ειναι 120hz ξερω γω ή να είναι οσο πιο κοντα τα pixel γινεται και με τις πιο φθηνες που εχουν και αυτες αρκετα καλη εικονα να εισαι καλυμμένος δεν σημαινει αυτο οτι αυτη με τα 120 πρεπει να κοστιζει το ιδιο ή οτι ειναι ακριβοτερη χωρις λογο αυτο προσπαθω να σου εξηγησω. 

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Οκ αλλά παλιότερα μπορούσες με 10€ να αγοράσεις δύο μπαταρίες τις οποίες άλλαζες μόνος σου και μπορούσες σε ένα ταξίδι να έχεις μπαταρίες για μια βδομάδα χωρίς φόρτιση. Τώρα πρέπει να πας στο σέρβις να σου ξεκολλήσουν το κινητό και να στο κάνουν βίδες με κίνδυνο να πάθει ζημιά και να αποκτήσει σημάδια 

σκεψου να υπηρχε μια συσκευη η οποια να την ειχες μαζι σου και να μπορουσες να φορτισεις το κινητο σου δεν θα ηταν τελειο; και να την λεγαμε powerbank; επισης αν θες στεγανοποίηση και αδιάβροχο κινητο λογικο να μην μπορεις να βγαλεις την μπαταρια μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, soconium said:

Δεν θυμάμαι ακριβώς ποτέ αλλά κόστισαν 600€ έκαστο. Ναι έχεις δίκιο με oled και μνήμη θα θέλες για pro κανένα 300αρι πάνω. Μπορείς να συγκρίνεις 11 pro με galaxy s εκείνης της χρονιάς αν θες. 
Εγω αυτό που ξερω ειναι πως πρέπει να σκάσω αλλά 600 σε 5 μήνες αλλά η σύζυγος όχι. 

Το 64αρι pro πάντως ήθελε όταν βγήκε λίγο πάνω από τα διπλά από το 7T. 

Γενικά ναι. Αν κάποιος θέλει updates για όσο περισσότερο γίνεται νομίζω είναι γνωστό εδώ και χρόνια πως αγοράζει Apple.

Κατά τα άλλα το γεγονός πως είχα ίδια τιμή ίσως δείχνει πως μπορούσες να πάρεις κάτι πιο καινούριο από Android που ίσως είχε updates για περισσότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

σκεψου να υπηρχε μια συσκευη η οποια να την ειχες μαζι σου και να μπορουσες να φορτισεις το κινητο σου δεν θα ηταν τελειο; και να την λεγαμε powerbank

Ελα ? Υπαρχει κατι τετοιο ? 

Η Apple θα το ανακαλυψε κι αυτο προσφατα

Με δανειο το δινει κι αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

αδερφε μ σου λεω για 2 τηλεορασεις η μια 500 ευρω ή αλλη 1500 qled και οι 2 . και τις 2 τις ειδα σε συμβατικα καναλια και ηταν μερα με την νυχτα ξεκαθαρα μιλαω. δεν ειπα ουτε για ps5 ουτε για hdmi κτλ. και λεω για τα απλα καναλια γιατι ακομα και εκει που δεν με πολυνοιαζει εμενα προσωπικα ειδα διαφορα στην εικονα. εγω εδω περα δεν αξιολογο το αν αξιζει να παρει καποιος ή οχι λεω οτι δεν μπορεις να εξισώνεις 2 προιοντα και να λες εε σιγα το ιδιο ειναι κτλ κτλ οταν οντως υπαρχει διαφορα . δεχομαι οτι μπορει να κοστιζουν παραπανω απο οτι πρεπει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι στην πραγματικότητα κοστιζουν το ιδιο, ουτε οτι ειναι το ιδιο. ουτε σου ειπα εγω να παρεις το καλυτερο ουτε τπτ . εχεις 2 προιοντα το ενα κανει χ το αλλο κανει 5χ το 5χ 9/10 φορες ειναι καλυτερο και 1/10 μπορει να ειναι τα ιδια. επισης ο κοσμος γενικοτερα που αγοραζει τηλεορασεις δεν βλεπει μονο συμβατικα καναλια και συνηθως καποιος που θα δωσει πανω απο ενα ποσο δεν το δινει για να λεει οτι εχει την καλυτερη τηλεοραση τουλαχιστον απο φιλους γνωστους και απο τον ευατο μου δεν ειδα κανεναν να το λεει αυτο. εγω δεν σου ειπα για τα hz οτι φαινονται στα καναλια αλλα οτι για να παραξεις ενα led το οποιο θα παιζει σε αυτη την συχνοτητα και θα εχει μεγεθος ιδιο με ενα συμβατικο ή μπορει και μικροτερο εχει αρκετα μεγαλυτερο κοστος οποτε λογικο ειναι να ειναι και ακριβότερο. μπορει εσενα να μην σε ενδιαφερει να ειναι 120hz ξερω γω ή να είναι οσο πιο κοντα τα pixel γινεται και με τις πιο φθηνες που εχουν και αυτες αρκετα καλη εικονα να εισαι καλυμμένος δεν σημαινει αυτο οτι αυτη με τα 120 πρεπει να κοστιζει το ιδιο ή οτι ειναι ακριβοτερη χωρις λογο αυτο προσπαθω να σου εξηγησω. 

σκεψου να υπηρχε μια συσκευη η οποια να την ειχες μαζι σου και να μπορουσες να φορτισεις το κινητο σου δεν θα ηταν τελειο; και να την λεγαμε powerbank; επισης αν θες στεγανοποίηση και αδιάβροχο κινητο λογικο να μην μπορεις να βγαλεις την μπαταρια μονος σου.

Μα συμφωνούμε σε αυτό είναι πιο ακριβή γιατί υπάρχει λόγος.. εν ολίγοις δεν νομίζω να διαφωνούμε... άλλα πραγματικά αν μπορούσα να στις βαλω δίπλα δίπλα δεν θα ήξερες ποια κοστίζει πιο ακριβά!

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μερικοι κανετε λες και σας υποχρεωσε κανεις να αγορασετε τα προιοντα της ακατανομαστης.  😀
Δεν υπαρχει τιποτα παραλογο ή πρωτοτυπο σε αυτο που σχεδιαζει να κανει.

Επισης για οσους το ξεχνανε, ναι σκοπος ολων των εταιριων ειναι το κερδος το οποιο μοιραζουν στους μετοχους τους. Hint: μπορειτε και εσεις να γινετε μετοχοι & να παιρνετε μερισμα απο τα κερδη τους.

(ντεν εκο ιφον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MikeKata είπε

Λάθος διατύπωση έκανα: "Κάνει κινήσεις ΕΝΩ ξέρει ότι θα ακολουθήσουν οι άλλοι". Φυσικά για τον εαυτό της, θα αυξήσει την κερδοφορία της. Όμως το δικό μας καταναλωτικό συμφέρον πλήγεται έμμεσα όπως εξήγησα, δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου η κερδοφορία της Apple. Για αυτό και είμαστε αντίθετοι σε πολλές αποφάσεις της. Μερικά παραδείγματα ανέφερα.

Κατατοπιστικοτατο το επειδη αλλαζε την εννοια της προτασης, και δεν εβγαζε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2022 στις 10:01 ΜΜ, Neural_handshake είπε

κατσε λιγο ,την εκτοξευση των τιμων σε παραλογα επιπεδα την ξεκινησε η apple ,αυτη εδωσε κ δινει το εναυσμα για τιμες 1000+

οι υπολοιποι βρηκαν στρωμενο εδαφος κ ακολουθησαν

στην τελικη αυτη καθοριζει τις υπερκοστολογημενες τιμες της

κ τωρα μας λεει υποκριτικα οτι νοιαζεται; αυτο που θελει να κανει ειναι να πουλησει περισσοτερο καμουφλαροντας τις εξωφρενικες τιμες της πισω απο μηχανισμο λιγοτερο προκλητικων "δοσεων" ενω ταυτοχρονα θα σε κραταει στο μαντρι με ετησιες αναβαθμισεις συσκευων κ εσαει πληρωμων χωρις να εισαι πραγματικα κατοχος

καλη τυχη σε οσους τσιμπησουν 

Ήδη έχουν τσιμπήσει αρκετοί ... Μην σε απασχολεί αυτό. Η apple ανακοινώνει και προστάζει και οι φαν υπακούουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...