Προς το περιεχόμενο

Αγορά eScooter


Camal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Black Demis είπε

κατσε να σου δείξω για ποιο πράγμα μηλαμε αν οντος σε αυτο μπαίνει ναι τοτε αξίζει πολύ μαλιστα (απλά ειναι ποιο επικίνδυνα και απο 1000 μηχανη αλλα δεν γινεται κατι πλεον με μηχανη κέντρο σπιτι σπιτι κεντρο δεν παλεύεται και παπακι δεν εχω σκοπο να παρω θελω κατι να μπορω να το ανεβασω σπιτι  )

https://www.skroutz.gr/s/32708253/Ultron-T10-T10G2021-Ilektriko-Patini-me-65km-h-max-Tachytita-kai-70km-Aytonomia.html

Το πατίνι δε ξέρω αν μπορεί να πάρει πινακίδα αλλά θα προσπαθησω να μάθω.

Να ασφαλιστεί γίνεται(όχι για κλοπή κλπ αλλά για αστική ευθύνη) Ασφαλίζεται μέσα απ' τον κλάδο προσωπική αστική ευθύνη η οποία καλύπτει τον άλλον σε περίπτωση που προκαλέσεις ατύχημα με το πατίνι.

 

Και ναι, είναι πολύ πιο επικίνδυνα και επίσης δεν ακούγονται καν...

 

Επεξ/σία από vmaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, vmaria said:

Το πατίνι δε ξέρω αν μπορεί να πάρει πινακίδα αλλά θα προσπαθησω να μάθω.

Να ασφαλιστεί γίνεται(όχι για κλοπή κλπ αλλά για αστική ευθύνη) Ασφαλίζεται μέσα απ' τον κλάδο προσωπική αστική ευθύνη η οποία καλύπτει τον άλλον σε περίπτωση που προκαλέσεις ατύχημα με το πατίνι.

 

Και ναι, είναι πολύ πιο επικίνδυνα και επίσης δεν ακούγονται καν...

 

ο δεν ακουγονται καπως τα καλυπτεις αν βαλεις καθρέφτες και προσέχεις το αν τρακάρεις ειναι θέμα επειδι είσαι όρθιος ακομη και με 40 τεράστια πιθανότητα να πεθάνεις καθος δεν υπαρχει και ροδα πλαισιο κλπ να αππροφσηει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Black Demis είπε

ο δεν ακουγονται καπως τα καλυπτεις αν βαλεις καθρέφτες και προσέχεις το αν τρακάρεις ειναι θέμα επειδι είσαι όρθιος ακομη και με 40 τεράστια πιθανότητα να πεθάνεις καθος δεν υπαρχει και ροδα πλαισιο κλπ να αππροφσηει κατι

Ισχύει και αυτό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, vmaria said:

 

 

Μπορεί να μπει κανονικά πινακίδα σε ηλεκτρικό σκούτερ και εννοείται να γίνει και ασφάλεια.

Τα 50cc ασφαλίζονται με την απόδειξη αγοράς και μετά πας με την απόδειξη κ την ασφάλεια στην τροχαία να σου βγάλουν πινακίδα και από 50cc και πάνω κανονικά η διαδικασία που θα ακολουθούσες για να βγάλεις σε όχημα πινακίδες.

Νομίζω πως αναφέρεσαι σε ηλεκτρικό μηχανάκι και όχι πατίνι...

Ατυχώς στα αγγλικά τα ηλεκτρικά πατίνια αναφέρονται ως e-scooters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτά τα πατίνια.. Βγαίνουν στο δρόμο,κράνος δεν φοράνε,ρούχα με σορτσάκια κτλ.Δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδια.

Με τι σκεπτικό να ανέβεις σε κάτι τέτοιο και να βγεις σε κεντρικό δρόμο;

Σε περίπτωση ατυχήματος έχεις πάθει ζημιά για όλη την ζωή σου.

Καλή η οικονομία,η ευκολία κτλ αλλά χωρίς πινακίδες,χωρίς ασφαλιστικο πακετο,χωρίς κράνος και ρούχα πως επιτρέπεται να κυκλοφορούν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, CENTRAL είπε

Νομίζω πως αναφέρεσαι σε ηλεκτρικό μηχανάκι και όχι πατίνι...

Ατυχώς στα αγγλικά τα ηλεκτρικά πατίνια αναφέρονται ως e-scooters.

Ναι αναφερόμουν σε eμηχανάκι. Το πατίνι μπορεί να ασφαλιστεί για αστική ευθύνη τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, vmaria said:

Ναι αναφερόμουν σε eμηχανάκι. Το πατίνι μπορεί να ασφαλιστεί για αστική ευθύνη τρίτων.

Ok, θα μιλήσω με τον ασφαλιστή μου!

Σε ευχαριστώ!

1 hour ago, XronisR said:

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτά τα πατίνια.. Βγαίνουν στο δρόμο,κράνος δεν φοράνε,ρούχα με σορτσάκια κτλ.Δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδια.

Με τι σκεπτικό να ανέβεις σε κάτι τέτοιο και να βγεις σε κεντρικό δρόμο;

Σε περίπτωση ατυχήματος έχεις πάθει ζημιά για όλη την ζωή σου.

Καλή η οικονομία,η ευκολία κτλ αλλά χωρίς πινακίδες,χωρίς ασφαλιστικο πακετο,χωρίς κράνος και ρούχα πως επιτρέπεται να κυκλοφορούν;

 

Αυτό συζητάμε...

Πως να είμαστε τυπικοί, να μην ενοχλούμε, να μη κινδυνεύουμε οι ίδιοι και οι γύρω μας.

Προφανώς και θα υπάρξουν και όλοι εκείνοι που δε θα λάβουν τίποτα από όλα αυτά υπόψη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2023 στις 12:44 ΜΜ, CENTRAL είπε

Καλησπέρα κι από εμένα.

Με τις ίδιες ακριβώς σκέψεις ξεκίνησα κι εγώ και μετά από αρκετό ψάξιμο καταλήγω σε αυτό το μοντέλο...

Δε βρήκα ιδιαίτερα reviews, αλλά βιντεάκια στο YT το δείχνουν να κοντερίζει στα 60, ακόμα και στα 90 χλμ!!!

(μπορείς να αναζητήσεις "Urbanglide Ecross Pro Boost Speed" και δες τα Shorts).

Προφανώς και ΔΕΝ με ενδιαφέρει να πιάσω τα 90 πάνω σε ένα πατίνι (και ειδικά στην ηλικία μου) και δεν το προτείνω σε κανέναν να το κάνει καθώς η πιθανότητα "απογείωσης" είναι τεράστια.

Βλέπουμε όμως ότι έχει δύναμη, οπότε λογικά δε θα το κουβαλάς στις ανηφόρες.

Επιπλέον, υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα, οπότε λύνουμε το όποιο θέμα εύκολα.

Δεν είμαι ειδικός, πρώτη φορά ασχολούμαι με το άθλημα αυτό, με την πίεση του κόστους και του χρόνου μετακίνησης στην πόλη...

Καταλήγοντας κι εγώ στο παραπάνω συμπέρασμα - δε βρίσκω κάτι καλύτερο στα χρήματα αυτά.

 

Μιας και η UrbanGlide είναι Γαλλική εταιρία κατάφερα να βρω αξιολογήσεις αγοραστών που το επέλεξαν στο πολυκατάστημα Fnac (αυτό που κάποτε είχαμε και στην Ελλάδα). Αναφέρονται στην έκδοση 2x2 η οποία έχει κίνηση και στους 2 τροχούς, με τα ίδια μοτέρ (και πανομοιότυπη κατασκευή).

Νομίζω πως είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντικές.

https://www.fnac.com/Trottinette-electrique-Urbanglide-Ecross-Max-2X2-double-moteur-17-5A-Noir/a16034214/avis

-> Χρησιμοποιείστε την υπηρεσία translate για να τις διαβάσετε.

Το εψαχνα παλια τα χιλιομετρα που δειχνει ειναι ψευτικα τα πραγματικα ειναι 37 ...Σιγα μην επιανε τοσα ενα τετοιου κοστους πατινι...

1 ώρα πριν, XronisR είπε

Κάτι πρέπει να γίνει με αυτά τα πατίνια.. Βγαίνουν στο δρόμο,κράνος δεν φοράνε,ρούχα με σορτσάκια κτλ.Δεν μπορώ να το καταλάβω ρε παιδια.

Με τι σκεπτικό να ανέβεις σε κάτι τέτοιο και να βγεις σε κεντρικό δρόμο;

Σε περίπτωση ατυχήματος έχεις πάθει ζημιά για όλη την ζωή σου.

Καλή η οικονομία,η ευκολία κτλ αλλά χωρίς πινακίδες,χωρίς ασφαλιστικο πακετο,χωρίς κράνος και ρούχα πως επιτρέπεται να κυκλοφορούν;

 

Τι σε πειραζει ρε φιλε?Σαν ποδηλατα ειναι εμενα τα xiaomi μου ειχαν γλυτωσει απειρο χρονο και με εξυπηρετουσαν φουλ στις μετακινησεις μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ταχύτητα, φαίνεται πως πειράζουν κάποια ρύθμιση στο lcd και δείχνει ότι νά' ναι...

Φαίνεται πως ξεκλείδωτο το Ultraglide πιάνει 35 με 40 χλμ (ανάλογα με τεραίν, βαρος αναβάτη κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Ειναι καλή επιλογή για ανηφόρες 800×2  ανεση αναρτήσεις με μειονεκτήματα την μπατταρία που την κραζουν παντου..και ρον ασυνήθιστα λιτο για γαλλική εταιρεια εξοπλισμο..εκτος απο φωτα και φλας που ειναι τελειο..

Ανταγωνιστής το κινεζοαμερικανικο segway με 800 δυναμη αλλα φοβερα μπατταρία άνεση αναρτήσεις εξοπλισμό

Ενω υπάρχει ενα πιο δυνατό πολωνέζικο με πανω απο 2000 δυναμη congu..cingurin καπως έτσι..φοβερη τιμή κατω απο 1000 αναρτησεις φρενα πολύ καλά..που πιθανώς λόγω δύναμης ανεβαινει ακομα καλύτερα τις ανηφόρες και καλύτερη μπστταρια απο το γαλλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...