Προς το περιεχόμενο

Σχημα ηχοαπορροφητικου πανελ


x_revenge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω να βαλω ενα πανελ σε μερος που δε θα φαινεται και ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο: 

https://www.praktiker.gr/p/ixoaporrofitiko-teknofon-l-60-lavyrinthos-69051

https://www.praktiker.gr/p/ixoaporrofitiko-teknofon-p-50-69050

Ξερω οτι το σχημα παιζει ρολο στην αποδοτικοτητα, ποιο θα ειναι καλυτερο; Φανταζομαι αυτο με το λαβυρινθο θα παγιδευει τον ηχο καλυτερα; Εχετε να προτεινετε κατι αλλο;

Επισης, οσοι εχετε τετοια, βοηθανε καθολου για ηχους που ερχονται εκτως σπιτιου; Δε το θελω για αυτο το λογο απλα ενημερωτικα ρωταω γιατι εχουμε ενα θεμα με τη φασαρια απ'εξω πολλες φορες. Δε γνωριζω πολλα απο ακουστικη για αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τα συγκεκριμένα δεν κάνουν επ ουδενί για απομόνωση εξωτερικών ήχων εκτός αν ντύσεις όλο το χώρο και τα τζάμια μ αυτό, δηλαδή το 100% της επιφάνειας. 

Τμηματικά, δηλαδή σε συγκεκριμένα σημεία η χρήση του βοηθάει στην μείωση ακουστικών ανακλάσεων, σε εσωτερικό χώρο ακρόασης κατόπιν μελέτης για την τοποθέτησή του σε συγκεκριμένο σημείο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2022 στις 12:30 ΜΜ, CostasRompotis είπε

Τα συγκεκριμένα δεν κάνουν επ ουδενί για απομόνωση εξωτερικών ήχων εκτός αν ντύσεις όλο το χώρο και τα τζάμια μ αυτό, δηλαδή το 100% της επιφάνειας. 

Τμηματικά, δηλαδή σε συγκεκριμένα σημεία η χρήση του βοηθάει στην μείωση ακουστικών ανακλάσεων, σε εσωτερικό χώρο ακρόασης κατόπιν μελέτης για την τοποθέτησή του σε συγκεκριμένο σημείο. 

Σε ευχαριστω για την απαντηση εχω παρει αυτο με τις πυραμιδες εδω και καιρο τωρα, για εκει που το ηθελα κατι εκανε αν και δε βοηθησε οσο ηλπιζα, μαλλον χρειαζεται  και δευτερο γιατι ενα μερος της επιφανειας δεν ειναι καλυμμενο αλλα το δευτερο θα πρεπει να κοπει και δε ξερω αν θα εχει προβλημα μετα.

Οσον αφορα τον ηχο που ερχεται απο εξω απο το σπιτι εχεις να προτινεις κατι που να μη χρειαζεται καινουρια παραθυρα η χτισιμο στους τοιχους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς εγώ προσωπικά όχι γιατί δεν είναι το αντικείμενό μου, θα πρέπει να απευθυνθείς σε πολιτικό μηχανικό ή καλύτερα σε ειδικούς ακουστικής διαχείρισης χώρων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...