Προς το περιεχόμενο

Στις 14 Απριλίου και από τα €699 η κυκλοφορία της σειράς Xiaomi 12 στην Ελλάδα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 ώρες πριν, valkon είπε

Νιώθει κανείς άλλος μια αδιαφορία πλέον για τα smartphone.

Σαν να έχει πικάρει αυτό που έχουν να δώσουν, ναι οκ snapdragon και οθόνες αλλά...εε οκ meh. Χρειάζεται ένα παραπάνω βήμα η φάση, κάτι άλλο πλέον.

Εχει βγει αυτό το άλλο και ακούει στο όνομα Foldable συσκευές βλέπε Z fold 3 και Z flip 3 με τα υπέρ και τα κατά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Για την xiaomi συμφωνώ, αλλά το s22 ultra δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην δώσεις 1000€++ ειδικά τώρα που έφτιαξε τα μικροπροβληματακια που είχε day one. Εκτός βέβαια αν δεν θες κάμερα που σπέρνει και ζουμ που δεν θα βρεις αλλού πουθενά. 

Τι δεν σου έχει διορθώσει ακόμα στο s22? 

Αν θες κάμερα που σπέρνει πας και στο vivo x70 pro plus, αν δεν κάνω λάθος έχει αντίστοιχη εμπειρία, καλύτερη σε low light. 

1 ώρα πριν, roginsky12 είπε

εγω ηξερα τα κινεζικα ειναι φθηνα...τι οχι?

Όλα στην Κίνα φτιάχνονται σχεδόν.. 

4 ώρες πριν, agelos386 είπε

1. Δεν αντέχω άλλο τον ευρυγώνιο φακό να τον βλέπω μόνο 8mp !! 

2. 1000 ευρώ όποιος δώσει και δεν επιλέξει iOS είναι καταδικασμένος να πάει στην κόλαση.

1. Είναι φθηνός για αυτό 😛

2. Και 500 προσωπικά δεν θα έδινα, άλλο λογισμικό/παραμετροποίηση και χαρακτηριστικά που δεν με καλύπτουν ως χρήστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Αν θες κάμερα που σπέρνει πας και στο vivo x70 pro plus, αν δεν κάνω λάθος έχει αντίστοιχη εμπειρία, καλύτερη σε low light. 

Όλα στην Κίνα φτιάχνονται σχεδόν.. 

Ποιο vivo λες; Καταρχάς είναι προηγούμενης γενιάς, έχει χειρότερη κάμερα και σε low light και παντού απ ότι είδα στο YouTube με τιμή 900+++€!!! 😂😂😂 Άστο φίλε s22 και ξέρω ψωμί... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω απορία πως γίνεται η τάδε ναυαρχίδα να κάνει 1300 ευρώ πχ Ευρώπη/Αμερική και στην Κίνα να έχει 500 ευρώ. Για μλκες ψάχνουν;

Τέσπα δεν θα χαλάσω σάλιο για μια εταιρία που γρήγορα άφησε το VFM και "πούλησε" τους χρήστες της. 1099 λέει xaxaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Εγώ το έχω απορία πως γίνεται η τάδε ναυαρχίδα να κάνει 1300 ευρώ πχ Ευρώπη/Αμερική και στην Κίνα να έχει 500 ευρώ. Για μλκες ψάχνουν;

Στην κινεζική αγορά, φίλε μου, δεν υπάρχει ούτε διετή εγγύηση, ούτε ο μεταπωλητής του μεταπωλητή, ούτε πληρώνουν δικαιώματα και πατέντες… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, AtiX said:

Στην κινεζική αγορά, φίλε μου, δεν υπάρχει ούτε διετή εγγύηση, ούτε ο μεταπωλητής του μεταπωλητή, ούτε πληρώνουν δικαιώματα και πατέντες… 

Λες να με νοιάζει; Μπορώ παρακαλώ να τα έχω αυτά και εδώ?

Δεν θέλω καθόλου εγγύηση. Αυτό το πράγμα με την εγγύηση ρε φίλε. Παίζει τόσα χρόνια ξέρω γω να εχουμε δώσει χιλιάδες ευρώ παραπάνω για την εγγύηση που προσφέρουν και δεν έχει χρειαστεί ποτέ.

Αλήθεια σου λέω. Μου έδωσες καλή ιδέα. Πως είναι οι αγορές χωρίς ΦΠΑ*; Εγώ θέλω και αγορές χωρίς εγγύηση κι άρα 20-30% πιο φθηνά.

 

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, user2163 είπε

1099 λέει, αν ήταν να δώσουμε τόσα λεφτά στους κινέζους θα παίρναμε iPhone, τουλάχιστον εκεί παίρνεις και software και hardware, εδώ μόνο hardware.

Μέχρι ένα 350άρι αν θέλουν.

1100 ευρώ για android, τι άλλο θα ακούσουμε.

1100 ευρώ γενικά πολλά για αγορά τηλεφώνου να λες και θα ήμασταν σύμφωνοι.

Επεξ/σία από GSolari
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Λες να με νοιάζει; Μπορώ παρακαλώ να τα έχω αυτά και εδώ?

Δεν θέλω καθόλου εγγύηση. Αυτό το πράγμα με την εγγύηση ρε φίλε. Παίζει τόσα χρόνια ξέρω γω να εχουμε δώσει χιλιάδες ευρώ παραπάνω για την εγγύηση που προσφέρουν και δεν έχει χρειαστεί ποτέ.

Αλήθεια σου λέω. Μου έδωσες καλή ιδέα. Πως είναι οι αγορές χωρίς ΦΠΑ*; Εγώ θέλω και αγορές χωρίς εγγύηση κι άρα 20-30% πιο φθηνά.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η εγγύηση πρέπει να υπάρχει…

Πάντως, η εγγύησης για δεύτερο χρόνο γενικά επιβαρύνει γύρο στο 10% της τιμής κόστους, βέβαια έχω δει εταιρία να βάζει καπέλο 50% πάνω ξέροντας τι κινεζικά εισάγει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Ποιο vivo λες; Καταρχάς είναι προηγούμενης γενιάς, έχει χειρότερη κάμερα και σε low light και παντού απ ότι είδα στο YouTube με τιμή 900+++€!!! 😂😂😂 Άστο φίλε s22 και ξέρω ψωμί... 

Λάθος και λάθος. Τρέχον γενιά, και αυτή την στιγμή είναι από τα καλύτερα καμερο κινητά στην αγορά. Συγκεκριμένα για low light σκηνές ΔΕΝ υπάρχει κινητό να τραβάει καλύτερα. Έχω κάνει συγκριτικό με s22, iPhone 13 Pro max και Pixel 6 pro, καμία σχέση. Δες τα specs του και θα καταλάβεις. Καλό είναι να παρακολουθείς αντικειμενικά βίντεο. Και πιο ολοκληρωμένο κινητό από το s22. Μόνο του μειονέκτημα το λογισμικό που δεν έχει την παραμετροποίηση του s22. Η τιμή του ναι, είναι τσουχτερή όπως και σε όλα θα flagship. Στην περίπτωση του όμως ότι πληρώνεις παίρνεις. 

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Στην κινεζική αγορά, φίλε μου, δεν υπάρχει ούτε διετή εγγύηση, ούτε ο μεταπωλητής του μεταπωλητή, ούτε πληρώνουν δικαιώματα και πατέντες… 

Μία χαρά εγγύηση υπάρχει, και κάποιες φορές με καλύτερο after sales support. 

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Λάθος και λάθος. Τρέχον γενιά, και αυτή την στιγμή είναι από τα καλύτερα καμερο κινητά στην αγορά. Συγκεκριμένα για low light σκηνές ΔΕΝ υπάρχει κινητό να τραβάει καλύτερα. Έχω κάνει συγκριτικό με s22, iPhone 13 Pro max και Pixel 6 pro, καμία σχέση. Δες τα specs του και θα καταλάβεις. Καλό είναι να παρακολουθείς αντικειμενικά βίντεο. Και πιο ολοκληρωμένο κινητό από το s22. Μόνο του μειονέκτημα το λογισμικό που δεν έχει την παραμετροποίηση του s22. Η τιμή του ναι, είναι τσουχτερή όπως και σε όλα θα flagship. Στην περίπτωση του όμως ότι πληρώνεις παίρνεις. 

Μία χαρά εγγύηση υπάρχει, και κάποιες φορές με καλύτερο after sales support. 

Τον περσινό snapdragon 888 έχει!!! 

Δεν ξέρω, εγώ είδα σε low light ότι ναι μεν τραβάει παραπάνω φως λες και είναι μέρα (κακό για μένα) και η λεπτομέρεια ήταν πολύ χειρότερη από s22 ultra και δεν είδα απλά ένα βίντεο είδα αρκετά. 

Επίσης είδα ότι ούτε μέρα δεν βγάζει με την μπαταρία που έχει, αλλά το χιλιάρικο χιλιάρικο. Εντάξει εσείς μπορεί να το προτιμήσετε σε σχέση με ένα s22 ultra, εγώ πάλι και s21 ultra θα έπαιρνα που είναι και φθηνότερο από αυτό!!! 

Βαρέθηκα να ψάξω και πόσα bugs θα έχει το λογισμικό του που δεν θα φτιαχτούν ποτέ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Τον περσινό snapdragon 888 έχει!!! 

Δεν ξέρω, εγώ είδα σε low light ότι ναι μεν τραβάει παραπάνω φως λες και είναι μέρα (κακό για μένα) και η λεπτομέρεια ήταν πολύ χειρότερη από s22 ultra και δεν είδα απλά ένα βίντεο είδα αρκετά. 

Επίσης είδα ότι ούτε μέρα δεν βγάζει με την μπαταρία που έχει, αλλά το χιλιάρικο χιλιάρικο. Εντάξει εσείς μπορεί να το προτιμήσετε σε σχέση με ένα s22 ultra, εγώ πάλι και s21 ultra θα έπαιρνα που είναι και φθηνότερο από αυτό!!! 

Βαρέθηκα να ψάξω και πόσα bugs θα έχει το λογισμικό του που δεν θα φτιαχτούν ποτέ! 

Πάλι λάθος. Φίλε μου δεν είσαι διαβασμένος. Φιλικά. Snap 888+ έχει. 

Μπαταρία με σκληρή χρήση + Gaming έχει μια μέρα. Μπαταρία σκυλί κυριολεκτικά. 

Low light δεν τραβάει απλά πιο πολύ φως όπως τοποθετήθηκες, βγάζει τις καλύτερες low light φωτογραφίες αυτή την στιγμή στην αγορά. 

Εντάξει το ότι είδες ένα βίντεο δεν χρειάζοταν να το πεις, το κατάλαβα.

Απλά να προσθέσω ότι δεν σου απαξιωνω το s22. Αν και στα χαρτιά έχει χειρότερα χαρακτηριστικά καμερών από το vivo, ξέρω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά το λογισμικό. Στις daylight φωτογραφίες πλησιάζει αρκετά, έτσι και αλλιώς όλες οι ναυαρχίδες πλέον σε daylight φωτογραφίες αποδίδουν εξαιρετικά, στις low light όμως το vivo έχει μεγάλο πλεονέκτημα. Έχει έτσι αλλιώς έχει και ξεχωριστό chip που βοηθάει στην αστραπιαία επεξεργασία των φωτογραφιών, σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες ναυαρχίδες που αυτό το κάνει ο επεξεργαστής. 

Όσον αφορά bugs που ανέφερες προσωπικά δεν έχω κανένα. Συμφωνώ όμως το vivo ότι έχει πιο αργή αντιμετώπιση και διόρθωση οποίου bug προκυψει σε σχέση με άλλες κινεζικες εταιρείες.

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι πριν μερικά χρόνια, και μόνο στο άκουσμα του ονόματος Τσαόμι εδώ μέσα (κοροϊδευτικό του Xiaomi) τα fanboys της έπεφταν να σε φάνε. Στο δε άκουσμα των bugs και των τρίτοτεταρτων hardware parts που έβαζαν στις συσκευές τους, κανείς δεν παραδεχόταν την αλήθεια και σου έλεγαν όλοι, "εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα" "εγώ δεν έχω το άλλο" "εγώ δεν έχω εκείνο" και πάει λέγοντας.

Χαίρομαι πάντως που οι insomniacs, πολλοί εκ των οποίων κι εδώ τώρα, ήταν από αυτούς που σε σχολίαζαν αρνητικά, ξύπνησαν και κατάλαβαν επιτέλους ότι δεν πρέπει να σκας τόσα λεφτά για Τσαόμι. 

Βέβαια για να λέμε και του στραβού το δίκιο, τα flagships της Τσαομι φοράνε πλέον hardware από το πάνω ράφι, εξού και οι τιμές. Το κακό απλά σε αυτές τις τιμές, είναι κάποιες μικροελλείψεις όπως τα ip ratings και η καταραμένη USB type-C 2.0 που δεν λέει να αλλάξει η εταιρεία ακόμα και στο 2022.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Πάλι λάθος. Φίλε μου δεν είσαι διαβασμένος. Φιλικά. Snap 888+ έχει. 

Μπαταρία με σκληρή χρήση + Gaming έχει μια μέρα. Μπαταρία σκυλί κυριολεκτικά. 

Low light δεν τραβάει απλά πιο πολύ φως όπως τοποθετήθηκες, βγάζει τις καλύτερες low light φωτογραφίες αυτή την στιγμή στην αγορά. 

Εντάξει το ότι είδες ένα βίντεο δεν χρειάζοταν να το πεις, το κατάλαβα.

Απλά να προσθέσω ότι δεν σου απαξιωνω το s22. Αν και στα χαρτιά έχει χειρότερα χαρακτηριστικά καμερών από το vivo, ξέρω ότι κάνει πολύ καλή δουλειά το λογισμικό. Στις daylight φωτογραφίες πλησιάζει αρκετά, στις low light το vivo έχει μεγάλο πλεονέκτημα. 

Όσον αφορά bugs που ανέφερες προσωπικά δεν έχω κανένα. Συμφωνώ όμως ότι έχει πιο αργή αντιμετώπιση και διόρθωση οποίου bug προκυψει σε σχέση με άλλες κινεζικες εταιρείες.

Ο snapdragon 8gen1 είναι ο φετινός!!! Ο 888+ είναι απλά ο 888 με μεγαλύτερες θερμοκρασίες! (θα καταλάβεις το καλοκαίρι) 

Οκ το κινητό σου φίλε μου έστω ότι έχει την καλύτερη κάμερα. Εκτός βέβαια από το ζουμ που εκεί ξεκάθαρα είναι πολύ πίσω. Σε drain test είδα ότι η μπαταρία αδειάζει μαρούλι σε σχέση με άλλα και λογικό με τέτοια cpu... Η οθόνη επίσης χειρότερη από της σαμσουνγκ και δεν έχει πενάκι!

Για μένα το θεωρώ κακή αγορά για τόσα λεφτά. Από την άλλη ας το χαρείς εσύ δεν έχω κανένα πρόβλημα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...