Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με αναβάθμιση χρεπίου (HP Compaq 6710b)


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://support.hp.com/nz-en/document/c01044934

https://www.userbenchmark.com/System/HP-Compaq-6710b/16145

τι έχει τώρα : ένα centrino duo με 850 score στο passmark. 2GB ram  και ένα Τερρα HDD . wifi card με draft n(το έβαλε κάποτε κάποιος τρόμπας)

budjet 40e αξίζει λέτε;

4GB ram από ALI =10€

ssd 120GB = 17€

wifi card : έχει draft n τώρα, οπότε καμια πρόταση; μέχρι 6-7ε

άδεια WIN7-10 = 5-6 e τι να βάλω 64bit 7 8 ή 10?

ακούω προτάσεις σε όλα ή το παρατάω αν δεν αξίζει.

 

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο ξέχασες. Στα λάπτοπ εκείνης της εποχής αναβαθμίζεται ο επεξεργαστής, και μάλιστα με μικρό κόστος (γύρω στα 10€ από ebay).

Γράψε ποιο μοντέλο επεξεργαστή έχεις για να δούμε σε τί μπορεί να αναβαθμιστεί.

Επίσης αν βάλεις ssd τον εσωτερικό δίσκο μπορείς να τον κάνεις εξωτερικό usb 3.0 με μια θήκη κάτω από 10€.

Μνήμη έχει 2GB, αλλά DDR2 ή DDR3; Και πόσα slot έχει το λάπτοπ;

HDMI έχει;

Το αν αξίζει εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός, αλλά αν χρειάζεσαι ένα επιπλέον λάπτοπ για βασικά πράγματα αξίζει και με το παραπάνω. Εγώ θα το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ventalias είπε

Το βασικότερο ξέχασες. Στα λάπτοπ εκείνης της εποχής αναβαθμίζεται ο επεξεργαστής, και μάλιστα με μικρό κόστος (γύρω στα 10€ από ebay).

Γράψε ποιο μοντέλο επεξεργαστή έχεις για να δούμε σε τί μπορεί να αναβαθμιστεί.

Επίσης αν βάλεις ssd τον εσωτερικό δίσκο μπορείς να τον κάνεις εξωτερικό usb 3.0 με μια θήκη κάτω από 10€.

Μνήμη έχει 2GB, αλλά DDR2 ή DDR3; Και πόσα slot έχει το λάπτοπ;

HDMI έχει;

Το αν αξίζει εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός, αλλά αν χρειάζεσαι ένα επιπλέον λάπτοπ για βασικά πράγματα αξίζει και με το παραπάνω. Εγώ θα το έκανα.

Aναβαθμίζεται εύκολα η cpu απ ότι είδα. είχε σκορ 870 στο passmark δεν την θυμάμαι ακριβώς δεν το έχω τώρα. 64bit είναι, πατα στο δεύτερο λινκ στο πρώτο ποστ θα δεις παρόμοιες cpu.

το ebay ξέρεις αν έχει τελωνείο και πόσο; γιατι το ali δεν έχει Που είναι λίγο ακριβότερο. τεσπα.

win7 64bit ή win10 64 bit? με την wifi card τι να πάρω;

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2022 στις 7:44 ΜΜ, Vault13 είπε

Aναβαθμίζεται εύκολα η cpu απ ότι είδα. είχε σκορ 870 στο passmark δεν την θυμάμαι ακριβώς δεν το έχω τώρα. 64bit είναι, πατα στο δεύτερο λινκ στο πρώτο ποστ θα δεις παρόμοιες cpu.

 

Ναι, η αναβάθμιση είναι εύκολη. Καλό είναι όμως να ξέρουμε τον αρχικό επεξεργαστή, για να βρούμε την καλύτερη δυνατή επιλογή με το ελάχιστο κόστος και τις μέγιστη πιθανότητα συμβατότητας.

Στις 1/4/2022 στις 7:44 ΜΜ, Vault13 είπε

το ebay ξέρεις αν έχει τελωνείο και πόσο; γιατι το ali δεν έχει Που είναι λίγο ακριβότερο. τεσπα.

 

Προπληρώνεις το ΦΠΑ στο checkout, και δεν έχει τελωνείο. Τα 2 τελευταία μικροπράγματα που παρήγγειλα ήρθαν χωρίς τελωνείο. Το πλεονέκτημα του ebay σε σχέση με το ali είναι το paypal.

Στις 1/4/2022 στις 7:44 ΜΜ, Vault13 είπε

win7 64bit ή win10 64 bit? με την wifi card τι να πάρω;

Τι λειτουργικό είχε αρχικά το λάπτοπ; Αν είχε Win7, μείνε με αυτά. Αν είχε προγενέστερα, δοκίμασε τα Win10 χωρίς κλειδί, και αν μείνεις ικανοποιημένος, αγόρασε το.

Για την κάρτα δε βλέπω το λόγο να την αλλάξεις. Δεν ξέρω αν υπάρχουν wifi κάρτες με πιο σύγχρονο πρωτόκολλο που να ταιριάζουν στο slot.

Εξάλλου 11n έχει, δεν έχει 11b/g...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 12:01 ΠΜ, ventalias είπε

Ναι, η αναβάθμιση είναι εύκολη. Καλό είναι όμως να ξέρουμε τον αρχικό επεξεργαστή, για να βρούμε την καλύτερη δυνατή επιλογή με το ελάχιστο κόστος και τις μέγιστη πιθανότητα συμβατότητας.

έναν Centrino duo με 860 στο passmark. Aν βρείς τον T9300 ή τον Τ9500  με 10ευρώ, δώσε λινκ. παραπάνω δεν αξίζει. τα έψαξα εγώ.

κανα Τ8xxx έχει. τα παράγγειλα όλα, SSD, μνήμες 2+2 =4gb.

με 4gb ram να πάω σε win10 64bit ή 7 64bit? αυτό δεν αποφάσισα ακόμα. Ενα linux έχει πάνω και άδεια vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε σε T8xxx τότε, αν το passmark δίνει έστω ένα 10% παραπάνω σε σχέση με αυτόν που αντικαθιστάς. Πρόσεξε  να είναι ίδιος σε Watt και FSB.

Για τα Windows δεν έχω άποψη. Εγώ θα έμενα στα Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλά!

Τελικά ποιον CPU του εγκατέστησες;

Εγώ τού φόρτωσα τον T7700 και πλέον το σκοτώνω εδώ Insomnia το laptopι..

Ωραίο μηχανάκι πάντως! ( με Fingerprint Sensor 🤌 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jethro84 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλά!

Τελικά ποιον CPU του εγκατέστησες;

Εγώ τού φόρτωσα τον T7700 και πλέον το σκοτώνω εδώ Insomnia το laptopι..

Ωραίο μηχανάκι πάντως! ( με Fingerprint Sensor 🤌 )

Καποιον T9** . Κακως το δινεις με αυτο το cpu. Τεσπα ελαχιστα κανει πλεον στα 40€ η αξια του για μενα. Πολυ καλη και γερη κατασκευη, παλιο και αργο cpu, αν αξιζει μονο με 4gb ram, ssd , και T9** ισα ισα ν μην το πεταξεις…

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Καποιον T9** . Κακως το δινεις με αυτο το cpu. Τεσπα ελαχιστα κανει πλεον στα 40€ η αξια του για μενα

Έστειλα π.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...