Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στα 40;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους ! 
 

Δεδομένης της απαιτητικής εποχής που διανύουμε , ηθελα να ρωτήσω αν κανεις εχει επιχειρήσει να παρακολουθήσει μεταπτυχιακό βρισκόμενος στο ηλικιακό γκρουπ των 40. 
 

στη περίπτωση μου , ακαδημαϊκά έχω μόνο πανεπιστημιακό τίτλο. Εργασιακά έχω εμπειρία 12-13 χρόνια εκ των όποιον τα τελευταία 8 στον τρέχοντα εργοδότη μου. Στη δουλειά που είμαι τώρα έχω καταφέρει κάποια πράγματα και ειχα μια σχετική εξέλιξη σε θέση / αμοιβές.  Τέλος νοιώθω μια ασφάλεια. Στα προσωπικά μου είμαι ακόμα χωρίς οικογένεια αλλά ειναι κάτι που πλησιάζει όμορφα σιγά σιγά. 
 

μεσα στη γενικότερη αβεβαιότητα των καιρών μας σκέφτομαι να βοηθήσω/ενισχύσω λίγο τον εαυτό μου με ένα μεταπτυχιακό.  Γνωρίζω ότι η αγορά πλέον το θεωρεί δεδομένο και μέσα μου χτυπάω το κεφάλι μου που δεν το έχω κάνει ήδη. το αντικείμενο που θέλω να παρακολουθήσω είναι αυτό της εργασίας μου (όπου πατάει και η γενική κατεύθυνση του πτυχίου μου). 
 

εχει δοκιμάσει κανείς , έστω και αργά να ασχοληθεί με επιπλέον σπουδές ; οικονομικά μπορώ να στηρίξω τα δίδακτρα. από θέμα ρουτίνας κ διαβάσματος έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ ενεργά και να μπω σε πρόγραμμα.  ίσως είναι πιο βατό που θα έχω μια εικόνα on the job ? 

ο στόχος μου είναι περισσότερο η θωράκιση μου για τις επόμενες ημέρες που έρχονται. Τα εργασιακά είναι πάντα απρόβλεπτα και η αγορά σίγουρα ανταγωνιστική. Νοιώθω λίγο άβολα πχ. σε όσους κάνω συνέντευξη για να ενταχθούν στην ομάδα μου έχουν μεταπτ. σπουδές. Θεωρώ αν αύριο έπρεπε να αναζητήσω δουλειά , όσο ταιριαστή προϋπηρεσία και να έχω η απουσία μεταπτυχιακού με κάνει λιγότερο ελκυστικό.  
 

τι θα προτείνατε ; έχεις κανείς εμπειρία από αντίστοιχη απόφαση ; ευχαριστώ πολύ ! 
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

καλησπέρα σε όλους ! 
 

Δεδομένης της απαιτητικής εποχής που διανύουμε , ηθελα να ρωτήσω αν κανεις εχει επιχειρήσει να παρακολουθήσει μεταπτυχιακό βρισκόμενος στο ηλικιακό γκρουπ των 40. 
 

στη περίπτωση μου , ακαδημαϊκά έχω μόνο πανεπιστημιακό τίτλο. Εργασιακά έχω εμπειρία 12-13 χρόνια εκ των όποιον τα τελευταία 8 στον τρέχοντα εργοδότη μου. Στη δουλειά που είμαι τώρα έχω καταφέρει κάποια πράγματα και ειχα μια σχετική εξέλιξη σε θέση / αμοιβές.  Τέλος νοιώθω μια ασφάλεια. Στα προσωπικά μου είμαι ακόμα χωρίς οικογένεια αλλά ειναι κάτι που πλησιάζει όμορφα σιγά σιγά. 
 

μεσα στη γενικότερη αβεβαιότητα των καιρών μας σκέφτομαι να βοηθήσω/ενισχύσω λίγο τον εαυτό μου με ένα μεταπτυχιακό.  Γνωρίζω ότι η αγορά πλέον το θεωρεί δεδομένο και μέσα μου χτυπάω το κεφάλι μου που δεν το έχω κάνει ήδη. το αντικείμενο που θέλω να παρακολουθήσω είναι αυτό της εργασίας μου (όπου πατάει και η γενική κατεύθυνση του πτυχίου μου). 
 

εχει δοκιμάσει κανείς , έστω και αργά να ασχοληθεί με επιπλέον σπουδές ; οικονομικά μπορώ να στηρίξω τα δίδακτρα. από θέμα ρουτίνας κ διαβάσματος έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ ενεργά και να μπω σε πρόγραμμα.  ίσως είναι πιο βατό που θα έχω μια εικόνα on the job ? 

ο στόχος μου είναι περισσότερο η θωράκιση μου για τις επόμενες ημέρες που έρχονται. Τα εργασιακά είναι πάντα απρόβλεπτα και η αγορά σίγουρα ανταγωνιστική. Νοιώθω λίγο άβολα πχ. σε όσους κάνω συνέντευξη για να ενταχθούν στην ομάδα μου έχουν μεταπτ. σπουδές. Θεωρώ αν αύριο έπρεπε να αναζητήσω δουλειά , όσο ταιριαστή προϋπηρεσία και να έχω η απουσία μεταπτυχιακού με κάνει λιγότερο ελκυστικό.  
 

τι θα προτείνατε ; έχεις κανείς εμπειρία από αντίστοιχη απόφαση ; ευχαριστώ πολύ ! 
 

 

Χάσιμο χρόνου αν είναι στο ίδιο αντικείμενο ακριβώς. Έχει νοήμα μονο αν είναι σε συναφές για να επεκταθείς ή κάτι που τέλως πάντων συνδυάζεται με την πείρα αλλά δεν είναι ακριβώς πάνω στην πείρα σου.

13 χρόνια εμπειρία στο αντικείμενο μετράνε πολυ περισσότερο από χαρτιά.

Γι'αυτό που ρωτάς για τα μαθήματα θα τα βρεις πιο μπαστούνια αφού έχεις ξεκόψει από τον θεωρητικό - ακαδημαϊκο τρόπο σκέψης.

Γενικά βέβαια όλα αυτά αφού οπως πολύ σωστά σε ρώτησε και ο συνφορουμίτης παραπάνω δεν μας γράφεις κλάδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχετικά μεγάλη ηλικία όσους ξέρω το κάνανε ή για παραπάνω μισθό σε δουλειές που το αναγνωρίζουν (τράπεζες πχ) ή για μόρια (δάσκαλοι, καθηγητές).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας. 

Εργάζομαι στον τομέα της εφοδιαστικής αλυσίδας ως υπεύθυνος αγορών. Έχω σπουδάσει στο οικονομικό πανεπιστήμιο διοικητική επιστήμη και τεχνολογία. Εκεί πήρα τη κατεύθυνση διοίκηση εφοδιαστικής αλυσίδας. 
 

για το μεταπτυχιακό σκεφτόμουν στο ανοιχτό πανεπιστήμιο MSc in supply chain management και να έπαιρνα κατεύθυνση συστήματα προμηθειών . Οι άλλες κατευθύνσεις είναι transportation and distribution logistics και energy systems οι οποίες δεν είναι προτεραιότητα μου. 
 

πριν χρόνια ήμουν στο εξωτερικό και στη σκέψη μεταπτυχιακού ρώτησα καθηγητές μου για να προτείνουν τομείς που θεωρούσαν δυναμικούς. Τότε μου είπαν τα business analytics. Ακόμα και να μπορούσα να ενταχθώ το κόστος τους είναι υπερδιπλάσιο από το ΕΑΠ. Εναλλακτικά θα μπορούσα να επιλέξω ένα MBA στο ανοιχτό πανεπιστήμιο. 
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eαν θελεις να το κανεις, κανε το. Η μορφωση δεν εχει ηλικια, πριν χρονια εβλεπα στις ειδησεις για εναν ηλικιωμενο 80 ετων ο οποιος πηγε σε αυτη την ηλικια και πηρε πτυχιο. Τωρα, στον εαν θα σου χρειαστει ή οχι, εσυ το ξερεις μονο.

https://www.diaforetiko.gr/ilikiomenos-perni-ptychio-sta-80-tou-ki-etimazete-gia-erasmus/

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν το θες για την αγάπη προς την επιστήμη, είναι ένα θέμα που θα σου βγει στην πορεία σαν έλλειψη όρεξης, κούραση σε συνδυασμό με δουλειά, κτλ. Το ότι δεν έχεις οικογένεια είναι πλεονέκτημα ως προς τις απαιτήσεις ενός μεταπτυχιακού. Αν σε αφορά μόνο ο ιδιωτικός τομέας, κανείς δεν θα ασχοληθεί με την κατοχή μεταπτυχιακού. Στις νεότερες γενιές είναι must, οι μεγαλύτεροι δεν το είχαμε ανάγκη, κάποιοι κάναμε, κάποιοι όχι. Πάντως και 30ρηδες που κάνουν μεταπτυχιακά παραπονιούνται για το ότι είχαν ξεχάσει να διαβάζουν και δυσκολεύονται. Επίσης κάποιοι παραπονιούνται και για τις παρωχημένες επιστημονικές γνώσεις τους, ως προς ένα τωρινό μεταπτυχιακό, π.χ. αν είσαι σε τεχνολογικό τομέα. Το οικονομικό μην σε απασχολεί, υπάρχουν πολλά γύρω στα 3-4 χιλιάρικα που καλύπτονται από άνθρωπο που εργάζεται, με "σχετική εξέλιξη σε θέση / αμοιβές" όπως μας λες και χωρίς άλλες υποχρεώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις το όψη σου πάντως ότι το ΕΑΠ είναι γενικά  δύσκολο. 

Τουλάχιστον εγώ που έκανα στην τραπεζική σε ανάλογη ηλικίας και με οικογένεια και δουλειά, δυσκολεύτηκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι σκεφτονται οτι "τωρα στα 40 θα κανεις μεταπτυχιακο?" λες και 40 χρονων εισαι παππους. Η αληθεια ειναι οτι εχεις περισσοτερα χρονια καριερας μπροστα σου, σχεδον 25!!. απο αυτα που ειχες μεχρι τωρα.

Οποτε εννοειται οτι μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο.

Το θεμα ειναι εσυ που στοχευεις και που θα σε βοηθησει αυτο. Θες να αλλαξεις τομεα? Πιστευεις οτι το μεταπτυχιακο θα σε βοηθησει να κυνηγησεις καλυτερη θεση? Επισης εισαι ετοιμος για τις θεωρητικες, πιθανως "βαρετες" δυσκολιες ενος μεταπτυχιακου(πχ ψαξιμο για βιβλιογραφια, σωστο γραψιμο πτυχιακης κτλ)?

Αν ξερεις καλα τον τομεα σου και πιστευεις οτι θα σε βοηθησει go for it.

Απο την αλλη υπαρχουν και αλλες πηγες μαθησης, σεμιναρια, μαθηματα online πανεπιστημιων κτλ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, giwfys είπε

Το θεμα ειναι εσυ που στοχευεις και που θα σε βοηθησει αυτο. Θες να αλλαξεις τομεα? Πιστευεις οτι το μεταπτυχιακο θα σε βοηθησει να κυνηγησεις καλυτερη θεση?


θέλω να ενισχύσω το επαγγελματικό μου προφιλ, να γίνω πιο ανταγωνιστικός στη δουλειά μου και στην αγορά εργασίας, να αποκτήσω εφόδια που ακόμα και αν δεν με βοηθήσουν σήμερα θα μου είναι χρήσιμα αργότερα. σε μια μελλοντική αναζήτηση εργασίας το ίδιο θα ήμουν ως υποψήφιος με η χωρίς μεταπτυχιακό ?

και όπως αναφέρθηκε με τις τρέχουσες συνθήκες  (ηλικία , οικογενειακή κατάσταση, εργασιακή κατάσταση) , αν είναι να κάνω κάτι , αν είναι να προσπαθήσω έστω για κάτι ίσως οι ευκαιρίες μου αργότερα να είναι περιορισμένες λόγω διάθεσης, ηλικίας, οικογένειας κλπ. 

 

 

35 λεπτά πριν, giwfys είπε

Απο την αλλη υπαρχουν και αλλες πηγες μαθησης, σεμιναρια, μαθηματα online πανεπιστημιων κτλ..

και αυτό είναι κάτι που σκέφτομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Go for it.

Έκανα και γώ στα 36 έως 38 με νεογέννητο παιδί. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το κανεις παράλληλα με τη δουλειά, αρκεί να πεις ότι θα κόψεις κατι άλλο από τον ελεύθερο χρόνο που σίγουρα έχεις. Το μεταπτυχιακό σε αυτή τη ηλικία το βλέπεις τελείως διαφορετικά από ότι ένας φοιτητής. 
Εγώ πήρα γνώσεις, θυμήθηκα πως είναι να διαβάζεις και το συνέχισα και μετά με πιστοποιήσεις κλπ . 
 

Τώρα το αν έχεις προϋπηρεσία δεν έχει αξία κλπ τα ακούω βερεσέ. Αν βλέπεις τον εαυτό σου να θέλει να εξελιχθεί πάνω στο επαγγελματικό κομμάτι , το μεταπτυχιακό σου δίνει μια μια έξτρα ώθηση και ας μην σου το πει ποτέ κανεις. 
Και μόνο που ενώ εργάζεσαι και ξεκινάς έξτρα εκπαίδευση σημαίνει ότι θέλεις να μαθαίνεις νέα πράγματα και να μη μένεις στάσιμος . Πιστεύεις ότι αυτό δεν εκτιμάται από κάποιον ;

Εγώ το πούλησα και στη δουλειά που ήμουνα αλλά και σε όλες τις συνεντεύξεις που έκανα από εκεί και μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πιστεύεις ότι έχεις τις αντοχές για να το κάνεις τότε κανε το. 

Όταν ήμουν φοιτητής πριν 15 χρόνια οι καθηγητές μας έλεγαν πως υπήρχαν αρκετοί 50ρηδες που πήγαιναν και είχανε ξεχάσει διαφορά. 

Για το αν θα εκτιμηθεί η θα αυξήσει τις πιθανότητες πρόσληψης στον ιδιωτικό τομέα δεν είναι σίγουρο. Εκτιμάται μόνο αν είναι στο ίδιο αντικείμενο απασχόλησης και ειδίκευσης με την εργασία σου. Αλλιώς μπορεί να σου αρνηθούν την επιπλέον πληρωμή του η μπορεί να βρεθείς και σε περιπτωση overqualified. 

Όσο για την δυσκολία, πρέπει να υπολογίσεις πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις για το διάβασμα και τις εργασίες όπως και την διπλωματική. Υπάρχουν σχολές που είναι αρκετά δύσκολες στα μεταπτυχιακά τους και αν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που τελείωσες ως φοιτητής θα ζοριστείς αρκετά, εξαρτάται από το αντικείμενο σπουδών και διάφορες άλλες παραμέτρους. 

Το τι αξίζει και τι σε συμφέρει να κάνεις το ξέρεις μόνο εσύ. Σίγουρα από την στιγμή που το πήρες και το έχεις στην κατοχή σου νιώθεις μια παραπάνω ασφάλεια.

Στην εποχή που τελείωνα ως φοιτητής με επριζαν διάφοροι για να κάνω το μάστερ της σχολής, κόστιζε 7.5k τότε, συν όσα έπρεπε να δώσω για αλλά θέματα, επέλεξα να μην το κάνω αν δεν βρω δουλειά στο αντικειμενο, τελικά δεν εργάστηκα για άλλους άσχετους λόγους, οπότε για εμένα καλύτερα που δεν το έκανα και δεν πέταξα χρήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stelios_2809 είπε

καλησπέρα σε όλους ! 
 

Δεδομένης της απαιτητικής εποχής που διανύουμε , ηθελα να ρωτήσω αν κανεις εχει επιχειρήσει να παρακολουθήσει μεταπτυχιακό βρισκόμενος στο ηλικιακό γκρουπ των 40. 
 

στη περίπτωση μου , ακαδημαϊκά έχω μόνο πανεπιστημιακό τίτλο. Εργασιακά έχω εμπειρία 12-13 χρόνια εκ των όποιον τα τελευταία 8 στον τρέχοντα εργοδότη μου. Στη δουλειά που είμαι τώρα έχω καταφέρει κάποια πράγματα και ειχα μια σχετική εξέλιξη σε θέση / αμοιβές.  Τέλος νοιώθω μια ασφάλεια. Στα προσωπικά μου είμαι ακόμα χωρίς οικογένεια αλλά ειναι κάτι που πλησιάζει όμορφα σιγά σιγά. 
 

μεσα στη γενικότερη αβεβαιότητα των καιρών μας σκέφτομαι να βοηθήσω/ενισχύσω λίγο τον εαυτό μου με ένα μεταπτυχιακό.  Γνωρίζω ότι η αγορά πλέον το θεωρεί δεδομένο και μέσα μου χτυπάω το κεφάλι μου που δεν το έχω κάνει ήδη. το αντικείμενο που θέλω να παρακολουθήσω είναι αυτό της εργασίας μου (όπου πατάει και η γενική κατεύθυνση του πτυχίου μου). 
 

εχει δοκιμάσει κανείς , έστω και αργά να ασχοληθεί με επιπλέον σπουδές ; οικονομικά μπορώ να στηρίξω τα δίδακτρα. από θέμα ρουτίνας κ διαβάσματος έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ ενεργά και να μπω σε πρόγραμμα.  ίσως είναι πιο βατό που θα έχω μια εικόνα on the job ? 

ο στόχος μου είναι περισσότερο η θωράκιση μου για τις επόμενες ημέρες που έρχονται. Τα εργασιακά είναι πάντα απρόβλεπτα και η αγορά σίγουρα ανταγωνιστική. Νοιώθω λίγο άβολα πχ. σε όσους κάνω συνέντευξη για να ενταχθούν στην ομάδα μου έχουν μεταπτ. σπουδές. Θεωρώ αν αύριο έπρεπε να αναζητήσω δουλειά , όσο ταιριαστή προϋπηρεσία και να έχω η απουσία μεταπτυχιακού με κάνει λιγότερο ελκυστικό.  
 

τι θα προτείνατε ; έχεις κανείς εμπειρία από αντίστοιχη απόφαση ; ευχαριστώ πολύ ! 
 

 

ειμαι λιγο πιο κατω απο 40αραντα και εχω να πω οτι εαν εχεις οικογενεια ειναι αδυνατο να κανεις κατι τετοιο ιδιαιτερα με παιδι.

εχω αφησει μεταπτυχιακο στη μεση λογω του οτι ηρθε το παιδι και εδω και δυο ετη δεν εχω δυναμην να ανοιξω βιβλια ποσο μαλιστα να συγκεντρωθω να κανω και εργασιες κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forgotten είπε

ειμαι λιγο πιο κατω απο 40αραντα και εχω να πω οτι εαν εχεις οικογενεια ειναι αδυνατο να κανεις κατι τετοιο ιδιαιτερα με παιδι.

εχω αφησει μεταπτυχιακο στη μεση λογω του οτι ηρθε το παιδι και εδω και δυο ετη δεν εχω δυναμην να ανοιξω βιβλια ποσο μαλιστα να συγκεντρωθω να κανω και εργασιες κλπ...

Όλα γίνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...