Προς το περιεχόμενο

Βαση αλουμινιου για Μητρικη


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πω σε εναν αλουμινα να μου κοψει κατι στις διαστασεις της minitix μητρικης μου που θα βρω και τις υποδοχες για τις βιδες που κουμπωνει η μητρικη

Θελω πχ κατι τετοιο

https://www.ebay.com/itm/153106616082?hash=item23a5dd8f12:g:iGYAAOSwcZ9bURaX

Συν οτι θελω ενδιαμεσα να εχει και μια τρυπα για να ξεβιδωνω καρω απο το κενο το m2ssd που βρισκεται κατω απο τη μητρικη μου

13-157-780-V02.jpg

Και τελος ιδανικα να εχει και ενα κλικ χωρι διπλα απο τη μητρικη να μπει και το τροφοδοτικο

Σκεφτομαι να υλοποιησω ολο αυτο για να εχω οτι πιο απλο και σε μικρο form factor χωρις να χω να αανησυχω για ανεμιστηρες και θερμοκρασιες

Και ισως και ενα καπακι να κλεινω απο τα raspberry για να μεταφερω

Ενταξει το τελευταιο ηταν ονειρο, οποιος μπορει ας μου πει για το πως να καλουπωσω το αλουμινιο απλα να εχω μια βαση να τα στηριζει ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν έχεις μητρική itx στα χέρια σου είναι εύκολο να μετρήσεις τις τρύπες μεταξύ τους ακόμη και με ένα μέτρο με αρκετή ακρίβεια.

Aν έχεις κουτί επίσης σχετικά εύκολο να βρεις τις αποστάσεις των itx stand off με λίγη βοήθεια από τον φίλο μας γοογλη

Τα υπόλοιπα όπως τα λες προσωπικά με μπερδεύουν λίγο. Όλο το θέμα είναι τα μετρήματα κι έτσι που τα λες, χωρίς να έχεις κάποιος τα αντικείμενα στα χέρια το είναι πολύ δύσκολο να γίνει. Αν πας κάπου διαστασιολογημένο αυτό που θες είναι θέμα λεπτών να στο φτιάξουν καθώς το αλουμίνιο είναι πολύ εύκολο υλικό.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H μητρική δεν έχει σπειρώματα, τρύπες με βίδες περαστές είναι. Στα stand offs βιδώνουν οι βίδες.

Τα stand offs βάσει google είναι m2,5 και m3

Aν δεν έχεις θα σου μετρήσω εγώ με ένα παχύμετρο...

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...